Справа № 158/3836/23
Провадження № 2/0158/82/24
/ЗАОЧНЕ/
26 січня 2024 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого-судді - Костюкевича О.К.
секретаря - Хмілевської І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ківерці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - орган опіки та піклування Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області про позбавлення батьківських прав, -
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 , третя особа - орган опіки та піклування Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області про позбавлення батьківських прав.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за час перебування у шлюбі з відповідачем у них народилися діти: син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та дочка ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Шлюб між позивачем та відповідачем було розірвано рішенням Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 05.04.2018.
З 2014 року відповідач не виконує свої батьківських обов'язків відносно своїх дітей, не цікавиться їхнім фізичним, духовним і моральним розвитком, не бере участі у їхньому матеріальному забезпечені, не цікавиться їхнім навчанням та особистим життям. Свідченням того, що батько абсолютно не цікавиться життям своїх дітей та не приймає у ньому участі є його нотаріально посвідчена заява від 04.09.2023, в якій він вказує про відсутність його участі та присутності в житті дітей, а також висловлює своє прохання проводити судовий розгляд справи про позбавлення його батьківських прав без його участі.
Вказує що, у вересні 2019 року отримала судовий наказ про стягнення з відповідача аліментів на утримання дітей, який перебуває на виконанні Ківерцівського відділу ДВС у Луцькому районі Волинської області, однак, станом на момент подачі даного позову за відповідачем існує заборгованість зі сплати аліментів у розмірі 51383,00 грн.
З 29.10.2019 у них з дітьми з'явилася нова сім'я оскільки позивач одружилася. Діти добре ставляться до теперішнього чоловіка, який хоче стати батьком дітей позивача, надавати їм моральну, психологічну та матеріальну підтримку.
Тому, просять суд позбавити відповідача батьківських прав відносно дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та стягнути з відповідача судові витрати у справі.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, згідно з поданою заявою її представника ОСОБА_7 просили проводити розгляд справи у їх відсутності, заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з підстав, наведених у позовній заяві, просили позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі, відзиву на позовну заяву чи заяв про розгляд справи у його відсутності до суду не надходило.
Представник третьої особи органу опіки та піклування Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду невідомі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв'язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Суд ухвалив проводити заочний розгляд справи у відсутності відповідача в порядку ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши обставини справи та дослідивши надані докази, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Згідно з ч. 4 ст. 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Зокрема ст. 164 СК України передбачає, що мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав у разі ухилення від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток.
Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» визначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Судом встановлено, що позивач та відповідач є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 від 21.04.2022, серії НОМЕР_2 від 07.07.2009, серії НОМЕР_3 від 21.12.2011, серії НОМЕР_4 від 26.11.2013 (а.с. 7-9).
Шлюб між позивачем та відповідачем було розірвано рішенням Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 05.04.2018 (а.с. 9-10).
Згідно довідки №01-20/37 від 14.09.2023 виданою Липчанською гімназією Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, тільки ОСОБА_1 бере участь у вихованні та шкільному житті дітей: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_4 . Батько контакту зі школою, де навчаються діти, не підтримує, із вчителями не спілкується (а.с. 11).
Як вбачається із довідки №185/22.15-22 від 17.11.2023 виданою Ківерцівським відділом ДВС у Луцькому районі Волинської області, у відділі на виконанні перебуває судовий наказ №138/2192/19, який видано 10.09.2019 Могилів-Подільським міськрайонним судом, про стягнення із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_8 аліменти на утримання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в розмірі 1/2 частини заробітку (доходу) платника аліментів, але менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку та не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку щомісяця, починаючи з 27.08.2019 і до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Заборгованість по аліментах на 01.11.2023 становить 51383 грн. (а.с. 12).
29.10.2019 було укладено шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 від 29.10.2019 (а.с. 13).
Відповідно до довідки №223 від 30.11.2023 виданою Козлівським старостинським округом Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, до складу сім'ї ОСОБА_1 входять: чоловік ОСОБА_9 , син ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_4 , син ОСОБА_5 , дочка ОСОБА_4 та дочка ОСОБА_9 (а.с. 12).
Працівниками відділу «Служба у справах дітей» Ківерцівської міської ради Волинської області було обстежено умови проживання ОСОБА_2 та проведено з ним бесіду стосовно неналежного виконання батьківських обов'язків. Згідно з актом обстеження умов проживання за результатами співбесіди, ОСОБА_2 не заперечує щодо позбавлення батьківських прав та підтверджує факт того, що він не приймає участі у вихованні дітей, давно їх не бачив та не підтримує з ними зв'язок (а.с. 14-15).
09.11.2023 комісія з питань захисту прав дитини при Яришівській сільській раді прийняла рішення №10 про надання відповідного висновку про доцільність позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав та рішенням №82 Виконавчого комітету Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області від 09.11.2023 дане рішення було затверджено (а.с. 16).
Відповідач ОСОБА_2 проживає окремо від сім'ї, останні роки не виконує своїх обов'язків по вихованню та утриманню своїх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , просить проводити судове засідання по справі про позбавлення його батьківських прав без його участі, що підтверджується нотаріально посвідченою заявою ОСОБА_2 від 04.09.2023 (а.с. 11).
Відповідно до роз'яснень Пленум Верховного Суду України від 30 березня 2007 року в постанові № 3, позбавлення батьківських прав, тобто наданих батькам до досягнення дитиною повноліття прав на її виховання, захист її інтересів є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування вирішується лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи та характеру ставлення батьків до дітей.
При вирішенні питань, що стосуються дітей, згідно ст. 3 «Конвенції про права дитини», суд має виходити з принципу максимального забезпечення інтересів дитини, її захисту і забезпечення турботи про неї.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_2 ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню своїх дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: не піклується про їхній фізичний і духовний розвиток, не займається їхнім вихованням, не забезпечує матеріально, що є підставою для позбавлення відповідача батьківських прав. Будь-яких письмових доказів, які б спростовували вищезазначене, суду надано не було, а тому позов необхідно задовільнити.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України оскільки позов підлягає до задоволення, то судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі ст.ст. 150, 155, 164, 180, 181, 182, 184 СК України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 3 «Конвенції про права дитини», керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд, -
Позов задоволити.
Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_6 .
Представник позивача - ОСОБА_7 , АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_7 .
Відповідач - ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_8 .
Третя особа - Орган опіки та піклування Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, адреса: Вінницька область, Могилів-Подільський район, с. Яришів, вул. Головна, 19, код ЄДРПОУ - 04326879.
Суддя Ківерцівського районного суду О.К. Костюкевич