Постанова від 29.01.2024 по справі 741/222/24

Провадження номер 3/741/216/24

Єдиний унікальний номер 741/222/24

ПОСТАНОВА

іменем України

29 січня 2024 року м. Носівка

Суддя Носівського районного суду Чернігівської області Крупина А.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Носівського ВП № 4 (м. Носівка) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області, щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , продавця магазину «Продукти» АДРЕСА_2 ,

за ч. 1 ст. 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

25 січня 2023 року до Носівського районного суду Чернігівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, який згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями переданий у провадження судді Крупини А.О.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 25 січня 2023 року серії ВАВ № 901018 23 січня 2024 року о 15 год. 40 хв. було встановлено, що гр. ОСОБА_1 , перебуваючи на робочому місці за адресою: АДРЕСА_2 у магазині «Продукти», зберігала тютюнові вироби без марок акцизного податку, а саме: цигарки «Malboro» ціною 60 (шістдесят) гривень за пачку, у кількості 9 (дев'ять) пачок.

Органом поліції дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.

Вивчивши зміст вказаного протоколу про адміністративне правопорушення, роблю висновок про необхідність їх повернення для належного оформлення органу, який їх направив, з таких підстав.

Відповідно до ст. ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з ч. 1 ст. 164-5 КУпАП (у редакції, чинній на момент складення протоколу) адміністративна відповідальність настає за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств-виробників, імпортерів і продавців таких товарів.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення - передбаченої нормами права сукупності об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об'єкту; б) об'єктивної сторони; в) суб'єкту; г) суб'єктивної сторони.

Зазначена диспозиція ч. 1 ст. 164-5 КУпАП вказує на те, що об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого даною нормою, полягає у вчиненні таких діянь: зберігання алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку або транспортування таких алкогольних напоїв чи тютюнових виробів.

Отже, обов'язковою ознакою складу означеного адміністративного правопорушення є наявність підроблених або фальсифікованих марок акцизного податку на алкогольних напоях чи тютюнових виробах, зберігання або транспортування яких здійснюється суб'єктами правопорушення.

При цьому, із наведеного також вбачається, що дана норма не передбачає відповідальність за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору.

Суб'єкт даного правопорушення є спеціальним, оскільки ним можуть бути лише посадові особи підприємств-виробників, імпортерів і продавці таких товарів.

До протоколу про адміністративне правопорушення не додано жодних доказів того, що ОСОБА_1 є особою підприємств-виробників, або імпортером, або продавцем таких товарів.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зі ст. ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчинення, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, … а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП на основі доказів встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків, … іншими документами.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Пунктом 24 постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

У зв'язку з вищевикладеними обставинами суд позбавлений можливості розглянути справу у встановлений законом строк та у відповідності до вимог діючого законодавства.

Ураховуючи вищевикладене, суд позбавлений можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення в справі про адміністративне правопорушення, тому матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню для належного оформлення.

На підставі викладеного вище, керуючись статтями 164-5, 245, 251, 256, 278, 280 та 283 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП повернути до Носівського ВП № 4 (м. Носівка) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Анатолій КРУПИНА