П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
26 січня 2024 р. м. ОдесаСправа № 420/21827/23
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Шляхтицького О.І.,
суддів - Семенюка Г.В., Домусчі С.Д.,
розглянувши питання про зупинення апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 р. по справі № 420/21827/23 за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки , третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся з позовною заявою до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якій просить:
- визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, які виразились у не зазначенні в Довідці №ЮО109327 від 21.02.2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року для перерахунку його пенсії з 01.02.2021 року надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та в зменшенні розміру премії з 35 до 10 відсотків посадового окладу;
- зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року для перерахунку його пенсії з 01.02.2021 року із зазначенням в ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу.
Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 24 жовтня 2023 року у задоволенні позову відмовив.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач надав апеляційну скаргу.
П'ятий апеляційний адміністративний суд ухвалами від 24.11.2023 та 12.12.2023 відкрив провадження та призначив справу до розгляду в порядку письмового провадження на 06.02.2024 о 12:00.
23.01.2024 до суду надійшло клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі, в якому заявник просить зупинити провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 380/19324/23.
Відповідно до п.9 ч.2 ст.236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі до розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно з п. 21 ч. 1 ст. 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень, ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 листопада 2023 року відкрито провадження в зразковій справі № 380/19324/23 за позовом військового пенсіонера до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Зокрема, у вказаній справі оскаржуються дії відповідача щодо зменшення у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021, 01.01.2022 розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 35% до 10%.
Частиною 8 ст. 290 КАС встановлено, що в ухвалі про відкриття провадження у зразковій справі зокрема зазначаються ознаки типової справи.
Верховний Суд в ухвалі від 08.11.2023 визначив такі ознаки типової справи:
1) позивач пенсіонер, якому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
2) відповідач орган державної влади, до повноважень якого належить видача довідок для перерахунку пенсії;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з видачою довідок на виконання рішень суду, у яких, на думку позивача, усупереч положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, неправильно визначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії);
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії щодо зменшення в довідках станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби із 65% до 1% та премії з 35% до 10%, та, як наслідок, зобов'язати відповідача скласти та подати до територіального органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, указати правильні відсоткові значення згаданих величин).
Порівняльний аналіз учасників справи, а також предмету та підстав позову в адміністративних справах № 380/19324/23 та у справі, що розглядається, свідчить про те, що остання має ознаки типової справи, та правовідносини у даній справі є аналогічними з правовідносинами у зразковій справі № 380/19324/23.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Оскільки, у зразковій справі, яка перебуває на розгляді Верховного Суду, позовні вимоги подібні позовним вимогам у справі 420/21827/23, колегія суддів доходить висновку, що клопотання представника позивача про зупинення розгляду справи обґрунтоване та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 236, 243, 248, 325, 328, 329 суд, -
Клопотання представника ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі № 420/21827/23 - задовольнити.
Зупинити провадження у справі № 420/21827/23 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року у справі № 420/21827/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 380/19324/23.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач О.І. Шляхтицький
Судді С.Д. Домусчі Г.В. Семенюк