25 січня 2024 року Чернігів Справа № 620/14622/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058, починаючи з 12.05.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 12.05.2023.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 20.04.2021 по 11.05.2023 отримувала пенсію по 3 групі інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), а з 12.05.2023 отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058. Позивач вказує, що показник середньої заробітної плати після призначення пенсії за віком на загальних підставах враховувався за 2018-2020 роки, взамін правильного показника середньої заробітної плати по Україні, який мав враховуватися за останні три роки, що передували року (2023) рік звернення із заявою про призначення пенсії за віком згідно з пунктом 3 частини третьої статті 45 Закону №1058, тобто за 2020-2022 роки.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області заперечує проти заявлених позовних вимог та просить в їх задоволенні відмовити, оскільки позивачу вперше пенсію призначено 20.04.2021 довічно, а з 12.05.2023 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058. Отже, має місце саме переведення на пенсію на інших підставах, а не первинне призначення пенсії, відтак показник середньої заробітної плати має бути незмінним.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 20.04.2021 по 11.05.2023 отримувала пенсію по 3 групі інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), а з 12.05.2023 отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 26.06.2023 повідомило позивача, після призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 набула менше ніж 24 місяці страхового стажу, а саме 10 місяців 10 днів /а. с. 16-17/.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» закріплено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частина третя статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає такі умови застосування середньої заробітної плати, визначеної частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком: переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком; якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв в роботі.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, застосовується лише при призначенні пенсії вперше або при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за нормами частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при умові, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Суд звертає увагу, що кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням чи перерахунком, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Законодавець оперує лише поняттям призначення пенсії, яким є первинне її призначення.
Відповідно до форми РС-право від 20.06.2023 позивачу після призначення пенсії по інвалідності (20.04.2021) враховано до страхового стажу період з 20.04.2021 по 10.06.2021, з 01.08.2022 по 31.03.2023, що в сумі складає 10 місяців 10 днів /а. с. 30/.
Отже, враховуючи те, що страховий стаж позивача після встановлення йому пенсії по інвалідності становить менше 24 місяців, відсутні підстави для застосування середньої заробітної плати (доходу) при переведенні позивача на пенсію за віком.
Питання переведення (переходу) з одного виду пенсії на інший та питання призначення пенсії було проаналізовано у постановах Верховного Суду України від 31 березня 2015 року в справі №21-612а14, Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року в справі № 317/4184/16-а (2а/317/2/2017), в яких Суд дійшов висновку, що, якщо особа отримувала пенсію на підставі одного закону (наприклад, Закону України «Про прокуратуру») та виявила бажання перейти на пенсію за іншим законом (наприклад, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), це буде нове призначення пенсії. А якщо такий перехід відбувся в рамках одного закону - Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то це не є призначенням пенсії, а є переведенням на пенсію в рамках одного закону.
Таким чином, з огляду на те, що позивачу призначено пенсію по інвалідності та у подальшому переведено на інший вид пенсії (за віком) в межах одного закону, з урахуванням відсутності встановлених законом не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії по інвалідності, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно, за наявності підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, відмовив позивачу у застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки при переведенні на пенсію за віком.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України доходить висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П'ятницька, 83А,м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14005, код ЄДРПОУ: 21390940.
Повний текст рішення суду складений 25 січня 2024 року.
Суддя Л.О. Поліщук