Рішення від 22.01.2024 по справі 158/2656/23

Справа № 158/2656/23

Провадження № 2/0158/18/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2024 року м. Ківерці

Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Корецької В.В.

за участю секретаря - Процик Л.В.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Ковальова С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Олицької селищної ради Луцького району Волинської області до ОСОБА_2 , про внесення змін в договір оренди землі, -

ВСТАНОВИВ:

Представник Олицької селищної ради Луцького району Волинської області звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 про внесення змін в договір оренди землі.

Позовні вимоги мотивує тим, що між Дернівською сільською радою та ФОП ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки на землях водного фонду (зареєстрований у землевпорядних органах Дернівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі зроблено запис за №146А від 06.06.2003 року), відповідно до якого в оренду передано земельну ділянку водного фонду в с. Дерно, ур. Водокачка, Ківерцівського району Волинської області, площею 3,1375 га.

Розділом 3 Договору та Додаткової угоди до Договору передбачено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 19103,02 грн., орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 відсотки від нормативно-грошової оцінки, що складає 573,09 грн. з переглядом її розміру кожного року, орендна плата вноситься раз на рік з урахуванням індексу інфляції.

Зазначає, що рішенням Олицької селищної ради №3/7 від 15.01.2021 року «Про затвердження Положення про оренду земельних ділянок комунальної власності в Олицькій об'єднаній територіальній громаді» затверджено дане положення, яким передбачені ставки орендної плати за земельні ділянки. Зокрема, за видом цільового призначення земель водного фонду для фізичних осіб встановлено ставку в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

В подальшому, рішенням Олицькеої селищної ради №20/24 від 29.09.2022 року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди землі у звязку із переходом права власності на земельну ділянку водного фонду, кадастровий номер 0721882000:01:001:1151» вирішено внести зміни у зазначений Договір оренди, замінивши сторону орендодавця, встановивши розмір орендної плати у розмір 3% від нормативної грошової оцінки за землі водного фонду.

Згідно витягу із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки станом на 02.03.2023 року, нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0721882001:01:001:1151 становить 3361141,28 грн.

Вказує, що орендна плата за користування вищевказаною земельною ділянкою має обчислюватися із зазначеного розміру нормативно грошової оцінки та становить 100834,24 грн. в рік (3% від нормативної грошової оцінки землі), а не 1087,27 грн. Не внесення змін до договору оренди землі в частині орендної плати, призводить до ненадходження значної суми коштів до бюджету селищної ради.

З метою укладення додаткової угоди з відповідним розрахунком орендної плати, проектом додаткової угоди №2 від 29.06.2023 року до вказаного договору оренди, селищною радою 04.07.2023 року рекомендованою кореспонденцією скеровано на адресу ОСОБА_2 вищевказані документи, однак відповідач отримавши дане відправлення додаткову угоду не підписав, відповіді із запереченнями не надіслав.

З врахуванням вищевикладеного просив суд внести зміни до пунктів 1.3, 1.5, 3.1 Договору оренди земельної ділянки на землях водного фонду, укладеного між Дернівською сільською радою (орендодавець) та підприємцем ОСОБА_2 (орендар), зареєстрованого у землевпорядних органах Дернівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі зроблено запис за №146А від 06.06.2003 року, та замінити сторону орендодавця з Дернівська сільська рада на Олицька селищна рада Луцького району Волинської області. Крім того, судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2684 грн. стягнути з відповідача на користь Олицької селищної ради.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 28.08.2023 року було відкрито провадження в даній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні.

11.10.2023 року від представника відповідача ОСОБА_2 - адвоката Ковальова С.В. до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній зазначає, що відповідач не заперечує та ніколи не заперечував щодо внесення змін в договір оренди від 05.06.2003 року в частині замінити сторони орендодавця з Дернівської сільської ради на Олицьку селищну рада, а також в частині орендної плати в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки на рік, відтак вважає що у цій частині позовних вимог спір відсутній. Разом з тим, щодо задоволення інших позовних вимог заперечив, оскільки вважає нормативно грошову оцінку значно завищеною. Зазначив, що вказана нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0721882001:01:001:1151, протягом 6 місяців тричі змінювалася, а саме 13.09.2022 року становила 1217804,81 грн., 24.01.2023 року - 45846,59 грн., а 02.03.2023 року - 3361141,28 грн., у зв'язку із чим виникають сумніви щодо її дійсності. Крім того, зазначив, що нормативно грошова оцінка проведена невірно, оскільки технічна документація вказаної земельної ділянки проводилася у 2015 році, тобто є застарілою, а тому її слід оновити, та лише після оновлення провести нормативно грошову оцінку земельної ділянки.

На підставі вищевикладеного просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

16.10.2023 року від позивача Олицької селищної ради до суду подано відповідь на відзив, відповідно до якого позивач зазначає, що на підставі листа ГУ Держгеокадастру у Волинській області №18-3-0.10-756/2-26 від 02.03.2023 року, технічна документація по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки площею 3,1375, що відведена підприємцю ОСОБА_2 для рибогосподарської діяльності в межах с. Дерно, втратила актуальність, а витяг з НГО від 26.01.2023 року №97-3-0.334-44/14-23, сформований на підставі цієї документації слід вважати недійсним. Також зазначив, що дійсно 30.08.2023 року відповідач звертався до позивача стосовно оновлення технічної документації з НГО земельної ділянки, вказане звернення перебуває на розгляді постійної комісії з питань земельних відносин, прородокористування, планування територій, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою, та не стосується предмету спору.

23.10.2023 року від представника відповідача ОСОБА_2 - адвоката Ковальова С.В. до суду подано заперечення на відповідь на відзив, відповідно до якого останній зазначив, що технічна документація по НГО за 2011 рік, на підставі якої була укладена додаткова угода №1 до договору оренди земельної ділянки на землях водного фонду від 14.09.2011 року, була виготовлена на конкретну земельну ділянку, площею 3,1375 га, а технічна документація по НГО за 2015 рік виготовлена га землі с. Дерно загалом, а не на конкретну земельну ділянку. При цьому, витяг з НГО від 26.01.2023 року на суму 45846,59 грн. виготовлено на підставі технічної документації виготовленої в 2011 році, де присутній розрахунок НГО конкретної земельної ділянки. Також зазначив, що при формуванні витягу з НГО від 02.03.2023 року на суму 3361141,28 грн. не були враховані зміни до законодавства про оцінку земель, згідно нової «Методика нормативно-грошової оцінки земельних ділянок», затвердженої Постановою КМУ №1147 від 03.11.2021 року та змінами внесеними Постановою КМУ №763 від 01.07.2022 року.

Окрім того, зазначив, що підприємство «ЗЕМПРОЕКТ» зверталося до позивача з пропозицією про оновлення та виготовлення НГО населених пунктів та окремих земельних ділянок, які входять до складу громади в 2022 році, однак відповіді надано не було.

З врахуванням наведеного зазначив, що вказані дії позивача свідчать про не зацікавленість у вирішенні даного питання та не виконання ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», а тому у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 23.10.2023 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.

Представник Олицької селищної ради Луцького району Волинської області - Асатрян А.А. у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 - адвокат Ковальов С.В. у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні вказаного позову.

Заслухавши пояснення учасників справи, кожного зокрема, всебічно проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об'єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази, керуючись законом, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

За змістом ст. 12 ЦПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданими учасниками справи.

Відповідно до вимог ст. 19 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин.

Судом встановлено, що 05.06.2003 року між Дернівською сільською радою (орендодавець) та ОСОБА_2 (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки на землях водного фонду (зареєстрований у землевпорядних органах Дернівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі зроблено запис за №146А від 06.06.2003 року), відповідно до якого в оренду передано земельну ділянку водного фонду в с. Дерно, ур. Водокачка, Ківерцівського району Волинської області, площею 3,1375 га, в тому числі 2 га водно плеса, строком на 25 років /а.с.9-11/.

Згідно Додаткової угоди від 14.09.2011 року до Договору оренди земельної ділянки на землях водного фонду за №1092 від 05.06.2003 року внесено зміни, відповідно до яких, нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 19103,02 грн., орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 відсотки від нормативно-грошової оцінки, що складає 573,09 грн. з переглядом її розміру кожного року, орендна плата вноситься раз на рік з урахуванням індексу інфляції /а.с.12/.

Відповідно до витягу з ДЗК встановлено, що відомості про зазначену земельну ділянку до Державного земельного кадастру внесені 21.12.2011 року на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 01.12.2009 року та, відповідно, було присвоєно кадастровий номер земельної ділянки 0721882001:01:001:1151, площею 3,1375 га. /а.с.13-14/.

Рішенням Дернівської сільської ради №3/11 від 01.04.2016 року «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель села Дерно», затверджено технічну документації по нормативно грошовій оцінці земель населеного пункту, в якому розташована земельна ділянка площею 3,1375 га., кадастровий номер 0721882001:01:001:1151 /а.с.22/.

Разом з тим, розпорядженням КМУ від 12.06.2020 року №708-р була утворена Олицька територіальна громада на території Волинської області з адміністративним центром в смт. Олика, до якої увійшла Дернівська громада в особі Дернівської сільської ради.

Рішенням сесії Олицької селищної ради «Про початок реорганізації Дернівської сільської ради шляхом приєднання до Олицької селищної ради» від 09.12.2020 року №1/23, було розпочато процедуру реорганізації Дернівської сільської ради. Відповідно до п. 2 вказаного рішення, Олицька селищна рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Дернівської сільської ради /а.с.6-8/.

У судовому засіданні встановлено, що згідно інформації ГУ ДПС у Волинській області, відповідачу ОСОБА_2 нараховано орендну плату за землю з 2020 року по 2022 року 1087,27 грн. на рік.

Рішенням Олицької селищної ради №20/24 від 29.09.2022 року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди землі, у зв'язку з переходом права власності на земельну ділянку водного фонду, кадастровий номер 0721882000:01:001:1151» вирішено внести зміни у зазначений Договір оренди, замінивши сторону орендодавця, встановивши розмір орендної плати у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки за землі водного фонду.

Згідно витягу із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки станом на 02.03.2023 року, нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0721882001:01:001:1151 становить 3361141,28 грн. /а.с.19/.

З метою укладення додаткової угоди, рішення Олицької селищної ради №20/24 від 29.09.2022 року, разом з відповідним розрахунком орендної плати, проектом додаткової угоди №2 від 26.06.2023 року до договору оренди, позивачем 04.07.2023 року рекомендованою кореспонденцією скеровано на адресу відповідача ОСОБА_2 .

У судовому засіданні також встановлено, що на даний час додаткова угода не укладена, а тому позивач звернувся в суд з даною позовною заявою до відповідача щодо внесення змін до договору оренди.

Вказаний спір стосується договірних правовідносин, на які поширюється дія загальних норм ЦК України, що підтверджується як Земельним кодексом України, так і Законом України «Про оренду землі» (далі - Закон № 161-XIV).

Частиною першою статті 3 ЗК України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини дев'ятої статті 93 ЗК України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно зі статтею 2 Закону № 161-XIV відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У статті 626 ЦК України закріплено поняття договору, яким є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору (частина третя статті 626 ЦК України).

У пункті 3 частини першої статті 3 ЦК України закріплено, що загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.

Також, у статті 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною першою статті 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

У силу статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Відповідно до статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

За статтею 648 ЦК України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.

Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

За змістом частин першої, другої, четвертої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

За змістом статті 15 Закону № 161-XIV істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

У частині першій статті 30 Закону № 161-XIV передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частини перша - третя статті 21 Закону № 161-XIV).

Разом з тим, згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.

Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, орендна плата за користування землею комунальної власності за своїм правовим статусом є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцю, а також це і загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку.

Подвійний статус орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону № 161-XIV необхідно враховувати і вимоги ПК України.

За змістом статті 1 Закону України «Про оцінку земель» (далі - Закон № 1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно з підпунктом 14.1.125 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За правилами частини п'ятої статті 5 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Частинами першою, другою статті 20 цього Закону визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація; дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону № 1378-IV. Згідно із частиною першою цієї статті технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою; протягом місяця з дня надходження технічної документації відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Відповідно до частини третьої цієї статті витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Частиною четвертою вказаної статті врегульовано, що рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України.

Плата за землю справляється на підставі положень розділу XII ПК України.

Відповідно пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно з підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України об'єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Пунктом 271.1 статті 271 ПК України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII ПК України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

У пункті 288.1 статті 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Такі висновки підтверджуються і пунктом 10 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220, у якому вказано, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням (без урахування) індексації. Тобто, при передачі в оренду земель, які перебувають у приватній власності, обчислення орендної плати з урахуванням чи без урахування індексації віднесено до розсуду сторін договору та досягнення ними відповідної згоди.

Однак, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Тобто в Типовому договорі безальтернативно зазначено про обчислення орендної плати за земельні ділянки державної чи комунальної власності виключно з урахуванням коефіцієнтів індексації, а сторони договору обмежені у визначенні оцінки земельної ділянки обов'язком враховувати вказаний коефіцієнт індексації.

При цьому в пункті 5 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220 зі змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України № 1724 від 13 грудня 2006 року, № 780 від 03 вересня 2008 року, № 843 від 23 листопада 2016 року, № 890 від 22 листопада 2017 року та № 650 від 22 липня 2020 року, передбачено обов'язкове зазначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору, оскільки вказаний показник як складова орендної плати є істотною умовою договору оренди. Крім того, цей показник обраховується, у свою чергу, з урахуванням певних характеристик земельної ділянки, відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213, що має наслідком можливість оспорювання сторонами як дотримання порядку, так і величину такої оцінки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.2 статті 288 ПК України).

У пункті 288.4 статті 288 ПК України вказано, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Проаналізувавши вказані норми права, можна зробити висновок, що при визначенні розміру орендної плати, у випадку передачі в оренду земель комунальної власності, має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, однак і не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.

Відповідно до положень частин 1, 2, 3, 5 статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно із вимогами частини 1 статті 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

У пункті 3.5 додаткової угоди від 14.09.2011 року, до договору оренди земельної ділянки на землях водного фонду за №1092 від 05.06.2003 року, сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається кожного року, з врахуванням індексу інфляції.

Як зазначалося раніше, згідно витягу із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки станом на 02.03.2023 року, нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0721882001:01:001:1151 становить 3361141,28 грн. /а.с.19/.

У судовому засіданні встановлено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0721882001:01:001:1151, протягом 6 місяців тричі змінювалася, а саме 13.09.2022 року становила 1217804,81 грн., 24.01.2023 року - 45846,59 грн., а 02.03.2023 року - 3361141,28 грн.

При цьому, судом встановлено, що технічна документація по нормативно грошовій оцінці за 2011 рік, на підставі якої була укладена додаткова угода №1 до договору оренди земельної ділянки на землях водного фонду від 14.09.2011 року, виготовлена на конкретну земельну ділянку, площею 3,1375 га, а технічна документація по нормативно грошовій оцінці за 2015 рік виготовлена на землі с. Дерно загалом, а не на конкретну земельну ділянку. Витяг з нормативно грошової оцінки від 26.01.2023 року на суму 45846,59 грн. виготовлено на підставі технічної документації виготовленої в 2011 році, де присутній розрахунок нормативно грошовій оцінці конкретної земельної ділянки, а саме площею 3,1375 га, з яких 2 га водного плеса.

Тобто, у судовому засіданні встановлено, що витяг із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки станом на 02.03.2023 року проведено на підставі технічної документації з нормативної грошової оцінки земель сільського населеного пункту с. Дерно Дернівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області, затвердженої рішенням Дернівської сільської ради №3/11 від 01.04.2016 року, в цілому.

Однак, статтею 18 Закону №1378-IV передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Згідно з частинами першою-другою статті 20 Закону №1378-IV, за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до частини третьої статті 23 Закону №1378-IV витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 , який зі згоди ОСОБА_2 займається благоустроїм земельної ділянки з кадастровим номером 0721882001:01:001:1151, показав суду, що дійсно він зі згоди орендаря ОСОБА_2 на вказаній земельній ділянці займається зариблення водного плеса і благоустроїм земельної ділянки водного фонду. Зазначив, що ОСОБА_2 та він особисто неодноразово зверталися до Олицької селищної ради щодо оновлення технічної документації вказаної земельної ділянки, оскільки розрахунок нормативної грошової оцінки проводився згідно технічної документації 2015 року, яка всупереч ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» є застарілою. Крім того зазначив, що ОСОБА_2 не заперечує внесення змін до договору оренди землі в частині заміни орендодавця та внесення плати у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рік, однак заперечує вартість даної оцінки, оскільки остання проведена на підставі застарілої технічної документації (2015 року, затверджена в 2016 році), яка охоплює усі землі с. Дерно загалом, а не конкретну земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 0721882001:01:001:1151.

Так, судом встановлено, що листом від 14.11.2023 року ГУ Держгеокадастру у Волинській області, відповідно до Положення в межах своїх повноважень зверталось до Олицької селищної ради із рекомендацією передбачити в межах територіальної громади в бюджеті коштів, що необхідні для проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, які потребують оновлення.

З моменту розроблення (2015 рік) та затвердження (2016 рік) технічної документації з нормативної грошової оцінки земель сільського населеного пункту с. Дерно Дернівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області пройшло більше 7-ми років.

Разом з тим, згідно з пунктом 12 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Мінагрополітики України від 25.11.2016 року № 489, нормативна грошова оцінка земельних ділянок водного фонду, що розташовані в межах населених пунктів, які використовуються для риборозведення, здійснюється згідно з Порядком нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 року № 508.

Як встановлено з розділу 2 технічної документації з нормативної грошової оцінки земель сільського населеного пункту с. Дерно Дернівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області, забудовані землі, землі лісового та водного фонду, а також інші усі землі у встановлених межах населеного пункту (окрім земель сільськогосподарського використання) оцінюються по єдиній методиці, однак, варто зазначити, що обрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки водного фонду для риборозведення можливий спеціалістом лише при наявності вихідних даних продуктивності водного об'єкту (якісний стан та екологічне значення водного об'єкту).

Тобто, земельна ділянка з кадастровим номером 0721882001:01:001:1151, яку орендує відповідач, належить до земель водного фонду, які використовуються для риборозведення, а тому при обрахунку її грошової оцінки потрібно застосовувати норми Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року № 489 у сукупності з нормами Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 22.08.2013 № 508.

Крім того, Постановою КМУ №753 від 01.07.2022 року «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» затверджено зміни що вносяться до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зокрема, у додатку 9 Методики, затверджені нові коефіцієнти, які враховують розташування території територіальної громади в межах природно-сільськогосподарського району (Кпсгр) та визначено нову форму витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

З врахуванням вищевикладеного, беручи до уваги те, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0721882001:01:001:1151 проведена по технічній документації з нормативної грошової оцінки земель сільського населеного пункту с. Дерно Дернівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області виготовленій у 2015 році, затвердженій у 2016 році, всупереч ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», без врахування норми Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року № 489 у сукупності з нормами Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 22.08.2013 № 508, що позбавляє належним чином встановити дійсну оцінку вказаної земельної ділянки, яка при цьому, протягом 6 місяців тричі суттєво змінювалася, як в сторону збільшення, так і сторону зменшення, а тому суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог, в частині внесення змін до договору оренди землі, а саме п. 1.5, де зазначено нормативного грошову оцінку земельної ділянки у розмірі 3361141,28 грн. слід відмовити у зв'язку з їх недоведеністю.

Окрім того, позивач також звернувся в суд до відповідача із позовними вимогами щодо внесення змін до договору оренди від 05.06.2003 року, в частині замінити сторони орендодавця з Дернівської сільської ради на Олицьку селищну рада, а також в частині орендної плати в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки на рік (п. 3.1).

Суд зазначає, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина 1 статті 2 ЦПК України).

Згідно п. 7.1 договору оренди від 05.06.2003 року, укладеного між Дернівською сільською радою та ФОП ОСОБА_2 , всі спори, котрі можуть виникнути з даного договору, вирішуються шляхом переговорів між сторонами, а у разі неможливості вирішення спорів шляхом переговорів - у судовому порядку.

Тобто, спір підлягає вирішенню в судовому порядку лише в разі недосягнення між позивачем та відповідачем згоди щодо зміни умов договору.

Як встановлено у судовому засіданні, відповідач ОСОБА_2 не заперечував у позасудовому порядку щодо внесення змін до договору оренди від 05.06.2003 року, в частині заміни сторони орендодавця з Дернівської сільської ради на Олицьку селищну рада, а також в частині орендної плати в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки на рік (п. 3.1), тобто, сторони фактично досягнули згоди щодо внесення змін у даний договір оренди по зазначених вимогам.

Беручи до уваги п. 7.1 договору оренди від 05.06.2003 року, ст. 6 ЦК України, вимоги позивача в частині заявлених вимог про внесення змін до пункту п. 3.1 та заміни сторони орендодавця з Дернівської сільської ради на Олицьку селищну рада, задоволенню не підлягають., у зв'язку із їх безпідставністю та фактично відсутністю спору в частині зазначених позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, відповідно до ст. ст. 6, 22, 23, 627, 629, 651, 792, 1166, 1167, 1176, 1192 Цивільного кодексу України, згідно ст ст. 13, 15, 18, 20, 30 Закону Украни «Про оренду землі», згідно ст. ст. 14, 269, 270, 288 Податкового кодексу України та керуючись ст. ст. 13, 76-81, 83, 89, 95, 263, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог Олицької селищної ради Луцького району Волинської області до ОСОБА_2 , про внесення змін в договір оренди землі - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

На виконання п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України суд зазначає повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Олицька селищна рада Луцького району Волинської області, адреса: смт. Олика, вул. Замкова, 17, Луцького району Волинської області, код ЄДРПОУ: 04333879.

Представник позивача - Асатрян Артур Араратович.

Відповідач - ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Представник відповідач - адвокат Ковальов Сергій Вячеславович, адреса: м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 35, Волинської області.

Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька

Повний текст рішення суду виготовлено 26.01.2024 року.