Постанова від 05.10.2010 по справі 2а-9712/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

05 жовтня 2010 року 10:08 № 2а-9712/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовомЗакритого акціонерного товариства «Пост -Київ і Ко»

до 1.Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва

2.Фінансового управління Голосіївської районної у м. Києві держаної адміністрації

3.Головного управління державного казначейства України у м. Києві

прозобов'язання вчинити певні дії

Представники сторін:

Від позивача: Сай Л.П.- представник за довіреністю

Від відповідача 1: Сич Є.Ю.- .представник за довіреністю

Від відповідача 2: Боярчук Л.А.- представник за довіреністю

Від відповідача 3: не з'явились

За участю представника прокуратури Голосіївського району м. Києва: Винник О.О.

на підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 05.10.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

ЗАТ «Пост -Київ і Ко»звернулось до суду з позовом про зобов'язання відповідачів вчинити дії щодо повернення на поточний рахунок позивача надмірно сплачену суму коштів у розмірі 29 328, 35 грн.

У судовому засіданні 05.10.10р. представник позивача подала заяву про уточнення позовних вимог, з урахуванням якої предметом позову є стягнення з місцевого бюджету Голосіївського району м. Києва через Головне управління Державного казначейства України в м. Києві на користь Закритого акціонерного товариства «Пост - Київ і Ко» надміру сплачених коштів за торгові патенти на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу у сумі 29 328, 35 грн.

Представник позивача у судових засіданнях позов підтримала та зазначила, що у відповідності до вимог Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»та Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, який затверджено наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 3 лютого 2005 р. N 58/78/22 , зареєстрованого

в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2005 р. за N 247/10527, позивач звернувся до ДПІ у Голосіївському районі м. Києва з листами, в яких повідомив про припинення своєї діяльності з 30.06.09р, у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні», та просив повернути суму надмірно сплачених коштів за торгові патенти.

Враховуючи, що відповідачами не були виконані вимоги вищенаведених нормативно -правових актів щодо повернення коштів за сплачені торгові патенти, позивач просить суд зобов'язати відповідачів вчинити вказані дії в судовому порядку.

Представник відповідача -1 проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача -2 у судових засіданнях позов визнав та зазначив, що відповідно до ч. 7 вищезазначеного Порядку взаємодії органів ДПС України, орган державної податкової служби України не пізніше ніж наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого районним (міським) фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків територіальному органу Державного казначейства України.

Враховуючи, що погоджений фінансовим органом висновок не надходив до відповідача -2, відшкодування надмірно сплаченої суми торгових патентів не проведено.

Представник відповідача -3 у судовому засіданні 15.09.10р. та в письмових запереченнях проти позову заперечував та зазначив, що підготовлений органом казначейства та погоджений фінансовим управлінням висновок про повернення позивачу надмірно сплачену суму патентів до казначейства не передавався, у зв'язку з чим така сума не була перерахована казначейством.

Отже, вимоги до відповідача - 3 вважає безпідставними, оскільки Головним управлінням казначейства права та інтереси позивача не порушувались, у зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні позову.

Представник прокуратури Голосіївського району м. Києва не заперечував проти задоволення позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи і заперечення сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

як свідчать обставини справи, позивач здійснював діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу .

Порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності встановлено Законом України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»(надалі -Закон).

За змістом ч. 5 ст. 5 Закону, оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу провадиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу. Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату у розмірі вартості торгового патенту за 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем були придбані патенти на об'єкти по наданню послуг у сфері грального бізнесу, розташовані у м. Києві; для оплати вартості товарових патентів позивачем перераховані до місцевого бюджету кошти, що підтверджується наявними у справі платіжними документами та не заперечується ДПІ.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону, суб'єкт підприємницької діяльності, який припинив діяльність, яка відповідно до цього Закону підлягає патентуванню, до 15 числа місяця, що передує звітному, письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент підлягає поверненню до державного податкового органу, що видав його, а суб'єкту підприємницької діяльності повертається надмірно сплачена сума вартості торгового патенту.

Як вбачається з матеріалів справи, листами від 28.07.09р. та від 02.12.09р. №146 позивач повідомив ДПІ у Голосіївському районі м. Києва про закриття об'єктів по наданню послуг у сфері грального бізнесу та просив повернути надмірно сплачені кошти за невикористані патенти в сумі 29 328, 35 грн.

Вказана сума надмірно сплачених коштів за невикористані патенти не заперечується відповідачем -1 та підтверджується наявним у матеріалах справи актом звірки розрахунків платника з бюджетом станом на 06.05.10р. за період з 01.01.10р. по 06.05.10р., який підписано інспектором ДПС та позивачем.

Взаємовідносини органів державної податкової служби України, районних (міських) фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби України врегульовано Порядком взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, який затверджено наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 3 лютого 2005 р. N 58/78/22 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2005 р. за N 247/10527 (далі - Порядок).

Плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності, зокрема, на здійснення діяльності у сфері грального бізнесу відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування»відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до ч. 5 Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб), яка може бути подана не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати.

Орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки (додаток 1), два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету (додаток 2), та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам (додаток 3). Згідно з зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний районний (міський) фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів). За платежами, належними місцевим бюджетам, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для погодження відповідному районному (міському) фінансовому органу. Районний (міський) фінансовий орган у термін не пізніше ніж два робочих дні здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника районного (міського) фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків відповідному органу державної податкової служби України. Орган державної податкової служби України не пізніше ніж наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого районним (міським) фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків територіальному органу Державного казначейства України.

Висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) реєструються органами Державного казначейства України в Журналі обліку висновків (додаток 4). На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснюють повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків відповідно до Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року N 226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року за N 1000/7288 (ч.7 -9 Порядку).

Як свідчать обставини справи, податковим органом не було підготовлено висновок щодо відшкодування позивачу надмірно сплаченої суми торгових патентів.

Повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню (ч. 4 Порядку).

Відповідно до п. 4 Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевого бюджетів, або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2008р. №609, юридичні та фізичні особи, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти бюджету, подають ці рішення органам державного казначейства, що здійснюють безспірне списання, у разі повернення за рішенням суду, зокрема, надмірно та/або помилково сплачених до бюджетів податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету.

За наведених обставин та правових норм, враховуючи, що матеріалами справи підтверджується факт надмірно сплаченої суми вартості торгових патентів у розмірі 29 328, 35 грн., яка не повернута позивачу, суд вважає, що позов обґрунтованим.

Доводи Головного управління Державного казначейства України у м. Києві про те, що управління не може бути відповідачем у справі, з посиланням на ненадання йому податковим органом висновків за платежами, які підлягають поверненню, суд вважає помилковими.

Так, відповідно до вимог пунктів 1, 4 Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 № 1232, «Типового положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 04.04.2006 № 332 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2006 за № 454/12328, територіальні органи Державного казначейства України, яке є урядовим органом державного управління, повертають кошти, помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органів стягнення, яким відповідно до законодавства надано право стягнення до бюджетів податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.

Таким поданням органу стягнення у розумінні наведених норм Порядку є висновок податкового органу із зазначенням суми, що підлягає поверненню з бюджету.

Таким чином, відповідачами у зазначеній категорії справ виступають органи державної податкової служби за місцем обліку платника податку, відповідний районний (міський) фінансовий орган, який здійснює погодження отриманих висновків та органи державного казначейства, які безпосередньо перераховують суми відшкодування з бюджетного рахунку.

При цьому помилковими є доводи відповідача-3 про те, що позивач зобов'язаний зазначати зміст позовних вимог окремо щодо кожного з відповідачів , оскільки податковий орган, відповідний районний (міський) фінансовий орган та орган державного казначейства діють як органи державної влади, тобто як представник одного відповідача -держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обов'язки.

На розподілі судових витрат на користь позивача останній не наполягав.

Керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», Порядком взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 3 лютого 2005 року N 58/78/22, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2005 р. за N 247/10527, ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

задовольнити адміністративний позов.

Стягнути з місцевого бюджету Голосіївського району м. Києва через Головне управління державного казначейства України у м. Києві на користь Закритого акціонерного товариства «Пост -Київ і Ко» надміру сплачені кошти за торгові патенти на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу в сумі 29 328 (двадцять дев'ять тисяч триста двадцять вісім) 35 грн. на р/р 26004399800022 в ВАТ «Кредит промбанк», МФО 300863, ЄДРПОУ 31086580.

Дана постанова набирає законної сили відповідно до ч.1 ст. 254 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Шелест С.Б.

Постанова складена в повному обсязі: 08.10.10р.