ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
16 серпня 2010 року < Час проголошення > № 2а-9244/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:
Суддя Добрянська Я.І.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
доТовариства з обмеженою відповідальністю «ГЕОПАРД»
простягнення заборгованості
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕОПАРД»про стягнення заборгованості у розмірі 435 657 грн. 32 коп.
Позивач про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, однак свого представника до суду не направив.
На адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та осіб підприємців, було надіслано лист із судовою повісткою та позовною заявою, однак лист повернувся на адресу суду з відміткою поштового відділення про не знаходження відповідача за вказаною адресою.
Інформацію щодо зміни місцезнаходження відповідач до державного реєстратора не надав.
Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Відповідач за зазначеним місцем не знаходиться, про що свідчать акти про неможливість вручення податкового повідомлення від 23.06.2009р. №684 та від 14.05.2009р. №521, наявні в матеріалах справи.
Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»передбачено право осіб на зміну свідоцтва про державну реєстрацію у зв'язку із змінами місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до ч.6 ст. 9 вищезазначеного Закону заміна свідоцтва про державну реєстрацію проводиться у разі, зокрема внесення змін до відомостей про юридичну особу, якщо ці зміни пов'язані із зміною місцезнаходження юридичної особи.
Таким чином, законодавство України передбачає обов'язок суб'єкта господарювання вносити зміни до відповідного реєстру у разі зміни місцезнаходження.
Крім того, в силу положень ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно ч. 6 ст. 12 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
В силу ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини шостої ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст. ст. 12, 41, 122, 128 КАС України, суд дійшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Геопард» зареєстроване як платник податків у ДПІ у Шевченківському районі м. Києва. Відповідач також зареєстрований, як платник податку на додану вартість.
Відповідачем до податкового органу були подані податкові декларації з податку на прибуток від 27.05.2009р. №227964 та з ПДВ від 20.11.2009р. №597461.
03.03.2009 р. посадовою особою Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати податку на прибуток, якою встановлені порушення п.16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». За результатами даної перевірки складено акт №88 від 03.03.2009р.
Відповідно до п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
На підставі вищезазначеного акта перевірки ДПІ у Шевченківському районі м. Києва винесено податкове повідомлення-рішення № 00204215010 від 05.03.2009р.
Податкове зобов'язання визначене в зазначеному податковому повідомленні рішенні відповідачем на час розгляду справи не сплачено.
Відповідно до Закону України № 2181-III від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" відповідачу були направлені податкові вимоги:
Перша податкова вимога від 18.03.09р. № 1/3127, яка не була вручена представнику відповідача, про що свідчить Акт №521 та друга податкова вимога від 19.06.09 р. №2/5474 було сформовано та надіслано, однак не було вручено відповідачу, про що свідчить Акт №684.
Загальна сума податкового боргу відповідно до облікових карток відповідача станом на 07.04.2010р. становить 435 657 грн. 32 коп.
В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження вищезазначених податкового повідомлення рішення та податкових вимог.
Також в матеріалах справи міститься довідка про заборгованість перед бюджетом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕПАРД» та розрахунок від 07.04.2010р., з яких вбачається, що заборгованість по ПДВ становить 435 342 грн. 78 коп., з податку на прибуток -310 грн. 77 коп.
Підпунктом 3.1.1. п. 3.1. ст. 3 Закону України № 2181 -III передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Відповідно, узгоджена сума податкового зобов'язання, яка не була сплачена платником податків у визначені строки, вважається сумою податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій) платника податків і може бути примусово стягнута за рахунок активів платника в судовому порядку.
Підпунктом 2.3.1 п.2.3 ст.2 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи та державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до ст. 238 Господарською кодексу України (ГК України), за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно з ч. 1 ст. 239 Господарського кодексу України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, як визначено ст. 239 ГК України, відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання зокрема такі адміністративно-господарські санкції як адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 241 ГК України встановлено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.
Також ч. 1 ст. 242 ГК України встановлено, що у разі порушення суб'єктом господарювання встановлених правил обліку або звітності щодо сплати зборів (обов'язкових платежів) або їх несплати чи неповної сплати сума, яку належить сплатити, стягується до відповідного бюджету. Крім того, з суб'єкта господарювання у визначених законом випадках може бути стягнуто штраф у розмірі до п'ятдесяти відсотків належної до сплати суми збору (обов'язкового платежу).
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити повністю, оскільки у позивача наявні докази існування боргу у відповідача, в зв'язку з несплатою ним податкового зобов'язання.
Враховуючи викладене, та керуючись ст. ст. 12, 41, 69, 71, 94, 97, 112, 122, 128 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕОПАРД»(код ЄДРПОУ 34927571) на користь Держави до державного бюджету:
- розрахунковий рахунок №31117009700011, одержувач УДК у Шевченківському районі м. Києва, код одержувача 26077968, банк одержувача ГУДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 14010100) суму податкового боргу з податку на прибуток підприємств у розмірі 314 (триста чотирнадцять) грн. 54 коп.
- (розрахунковий рахунок № 31119029700011, одержувач УДК у Шевченківському районі м. Києва, код одержувача 26077968, банк одержувача ГУДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 14010100) суму податкового боргу з ПДВ у розмірі 435 342 (чотириста тридцять п'ять триста сорок дві) грн. 78 коп.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано (ч. 1 ст. 254 КАС України)
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І.Добрянська