Справа № 708/76/24
Провадження № 2-а/708/1/24
про залишення позовної заяви без руху
26 січня 2024 року м. Чигирин
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Попельнюх А.О. розглянув матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції у Черкаській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до ГУНП у Черкаській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії БАБ № 178443 від 07.01.2024 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 121-3, ст. 126 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 1 190 грн.
Ознайомившись із позовною заявою та додатними до неї документами суддя встановив, що вона не відповідає вимогам ст. ст. 160-161 КАС України, у зв'язку із чим підлягає залишенню без руху, що обґрунтовується наступним.
Вимоги до форми та змісту позовної заяви визначені статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства.
Статтею 161 КАС України регламентовано, які документи мають бути додані до позовної заяви, де серед переліку додатків до позовної заяви визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону (ч. 3 ст. 161 КАС України).
У свою чергу позивач при зверненні до суду судовий збір не сплатив, пославшись у позовній заяві на рішення Вищого адміністративного суду України від 08.06.2016 у справі № К/800/9907/16, від 18.10.2016 у справі № К/800/19493/16, постанову ВСУ від 13.12.2016 у справі № 21-1410а16.
У свою чергу суд зазначає, що наведена позивачем судова практика наразі не є актуальною та не може слугувати підставою для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору.
При визначенні розміру належного до сплати судового збору суд ураховує, що Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 18 березня 2020 року (справа № 543/775/17) вказала, що частиною четвертою статті 288 КУпАП передбачено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Однак, з 11 листопада 2011 року набрав чинності Закон України "Про судовий збір".
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин, що є предметом цього перегляду, за подання заяв, скарг до суду, в тому числі у випадку оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державного управління, сплачується інший платіж - судовий збір, самостійні правові засади справляння якого, платники, об'єкти та розміри його ставок, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення визначено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до положень статей 3,5 Закону України "Про судовий збір" серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на час звернення позивача до суду з цим позовом встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», який на 01.01.2024 року становить 3 028,00 грн, відповідно сплаті за подання ОСОБА_2 вказаного позову підлягає судовий збір у сумі 605,60 грн (3 028,00 грн х 02 = 605,60 грн).
Також суд звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Зі змісту частини сьомої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що до заяви про визнання індивідуального акта протиправним позивач повинен додати також оригінал або копію оспорюваного акта.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього (ч. 2 ст. 94 КАС України).
У свою чергу позивач ОСОБА_2 при зверненні до суду до поданого адміністративного позову долучив копію постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ № 178443. Натомість долучена копія є незадовільної якості, що виключає можливість дослідження судом її змісту під час судового розгляду через відсутність можливості встановлення внесених до неї відомостей.
Наведені обставини у свою чергу є підставою для застосування положень частини 1 статті 169 КАС України, відповідно до якої суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно до ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З урахуванням наведеного позивачеві необхідно надати суду копію постанови серії БАБ № 178443 належної якості або надати наявний у нього оригінал, та сплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн з наданням суду доказів такої сплати.
Судовий збір має бути сплачений за такими реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у Черк.обл./тг м.Чигирин/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37930566
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA388999980313101206000023705
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Чигиринський районний суд Черкаської області, п. 3.1.4.
На підставі викладеного, керуючись ст. 169 КАС України, суддя
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції у Черкаській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення залишити без руху.
Надати позивачеві строк на усунення недоліків його позовної заяви в установлений у ній спосіб протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Роз'яснити позивачеві, що у разі не усунення недоліків позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Андрій ПОПЕЛЬНЮХ