22 грудня 2023 року м. Дніпросправа № 440/3766/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Чабаненко С.В.,
суддів: Білак С.В., Юрко І.В.,
Розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року у справі №440/3766/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, відповідно до якого позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області, та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з червня по листопад 2022 року, із розрахунку 4 125, 00 грн. щомісячно, з виплатою недоплаченої різниці в сумі 10 950, 00 грн.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з червня по листопад 2022 року, із розрахунку 4 125,00 грн. щомісячно. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просило рішення суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.
Перевіривши підстави для перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
Відповідно до рішення від 27.05.2022 № 083850012704 позивачу з 25.05.2022 призначено пенсію у сумі 2 300,00 грн.
Рішенням від 28.11.2022 № 083850012704 про перерахунок пенсії у звязку із уточненням даних ЕПС позивачу проведено перерахунок пенсії та призначено з 01.12.2022 пенсію у сумі 4 125,28 грн.
На звернення позивача пенсійний орган листом від 09.02.2023 № 1761-1303/Ч-02/8-0800/23 повідомив його про те, що оскільки первинних документів підтверджуючих довідку про заробітну плату роботи у ТДВ «Молтранс» з 1992 по 1998 позивачем надано не було, на виконання вимог ч. 1 ст. 40 Закону № 1058, довідки було направлено до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для проведення перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату. Під час проведення перевірки було виявлено, що зазначені у довідці суми заробітної плати не відповідають первинним документам. За результатами проведеної перевірки (Акт про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 0800- 1002-1/5058 від 19.10.2022) Товариством з додатковою відповідальністю «Молтранс» було видано оновлену довідку від 19.10.2022 № 84/2.
При цьому у відповіді вказано, що листом Головного управління Пенсійною фонду України в Запорізькій області від 24.10.2022 № 0800-0305-8/43647 позивача було запрошено для надання заяви про перерахунок. Враховуючи вищезазначене, оскільки заява була надана позивачем 16.11.2022 перерахунок проведено з 01.12.2022. Новий розмір пенсії та доплата за грудень 2022 виплачені у січні поточного року (а.с. 12).
Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач після отримання відповідного підтвердження обґрунтованості сум заробітку позивача, викладеного в довідці ТДВ «Молтранс» від 15.06.2022 року №84/1 про заробітну плату позивача за період роботи з 1992 по 1998 роки, відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії з моменту первинного звернення позивача, а саме з 25.05.2022 року. Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії за періоди з червня по листопад 2022 року з урахуванням заробітної плати позивача на ТДВ «Молтранс» є беззаперечним.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07. 2003 (далі - Закон №1058-IV) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Нормами ст.1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст.8 Закону №1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно із ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Отже, з наведеного вбачається, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція неодноразово зазначалась в постановах Верховного Суду, зокрема, від 13.02.2018 у справі № 358/1179/17 та від 18.10.2018 у справі № 539/758/15-а, від 15.01.2021 у справі № 357/2591/17 та відповідно до приписів ч. 5 ст. 242 КАС України враховується при вирішені справи.
В той же час, питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" унормовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок).
Приписами пункту 1.8 Порядку № 22-1 (в редакції чинній на момент звернення позивача за призначенням пенсії) передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Право на призначення пенсії за віком при автоматичному призначенні (без звернення особи) визначається на підставі даних персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік), наявних на дату досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону. У разі якщо даних про страховий стаж у системі персоніфікованого обліку (у тому числі за періоди до впровадження персоніфікованого обліку) недостатньо для призначення пенсії за віком, орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі, про відсутність таких відомостей та порядок подання необхідних для призначення пенсії документів (за наявності). При надходженні документів про страховий стаж протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, пенсія призначається у строк, визначений абзацом другим пункту 1 частини першої статті 45 Закону. Якщо документи не будуть подані у зазначений строк, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Як вбачається з матеріалів справи, 24 травня 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, яка була призначено відповідно до рішення від 27.05.2022 № 083850012704 з 25.05.2022.
В той же час, відповідачем при призначенні пенсії не зазначалось та не повідомлялось позивачу про недостатність документів, наданих для призначення пенсії, та необхідність подання додаткових документів.
Учасниками справи не заперечується факт подання позивачем разом з заявою про призначення пенсії довідки про заробітну плату за період роботи у ТДВ «Молтранс» з 1992 по 1998.
Відповідно до норм ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, в разі наявності обгрунтованих сумнівів приводу наданих документів, відповідач наділений правом вчинити відповідні дії щодо проведення їх перевірки.
При цьому на органи Пенсійного фонду покладено право, а не обов'язок здійснювати перевірку обґрунтованості видачі наданих заявниками довідок для призначення пенсії.
Разом з тим, виконуючи обов'язок держави щодо забезпечення реалізації права особи на соціальний захист, територіальний орган Пенсійного фонду в межах наданих йому повноважень та відповідно до пенсійного законодавства повинен сприяти такій особі у реалізації права на призначення їй пенсії, зокрема шляхом перевірки правильності оформлення заяви, відповідності викладених у ній відомостей, змісту і належності оформлення доданих до заяви документів, а у випадку їх невідповідності, роз'яснювати такій особі її права, а також надавати строк для усунення вказаних недоліків.
В той же час, пенсійний орган, що призначає пенсію, при прийомі документів позивача та, у подальшому, безпосередньо при призначенні пенсії, не здійснив перевірку поданих ОСОБА_1 документів та не повідомив відповідних осіб, у тому числі і позивача, про вказані недоліки з наданням строку для їх усунення.
При цьому перевірку обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату за період роботи у ТДВ «Молтранс» з 1992 по 1998 завершено лише 19.10.2022 про, що складено Акт про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 0800- 1002-1/5058 від 19.10.2022.
За результатами перевірки нову довідку про заробітну плату позивача за період роботи з 1992 по 1998 ТДВ «Молтранс» видано 19.10.2022.
На лист-запрошення пенсійного органу від 24.10.2022 року № 0800-0305-8/43647 позивачу було запропоновано написати заяву про перерахунок, про що також пенсійний орган вказує у своєму листі від 09 лютого 2023 року №1761-1303/Ч-02/8-0800/23. Вказану заяву позивачем на пропозицію пенсійного органу було подано 16.11.2022.
Згідно рішення від 28.11.2022 № 083850012704 про перерахунок пенсії у звязку із уточненням даних ЕПС позивачу проведено перерахунок пенсії та призначено з 01.12.2022 пенсію у сумі 4 125,28 грн.
Разом з тим, як вже було з'ясовано вище, після отримання відповідного підтвердження обґрунтованості сум заробітку позивача, викладеного в довідці ТДВ «Молтранс» від 15.06.2022 № 84/1 про заробітну плату за період роботи з 1992 по 1998, відповідач повинен був відповідно до п. 1.8 Порядку №22-1 здійснити перерахунок пенсії з моменту первинного його звернення, тобто з 25.05.2022.
При цьому, уточнення сум заробітку позивача шляхом проведення відповідної перевірки не може бути підставою для позбавлення своєчасних пенсійних виплат позивача, адже підстава для перерахунку пенсії існувала безпосередньо на момент звернення з відповідною заявою
У розумінні Закону України №1058-IV та Порядку № 22-1, пенсія призначається за результатами розгляду і аналізу всіх наданих документів, у разі дотримання особою всіх умов призначення пенсії, зокрема, щодо стажу та пенсійного віку тощо.
При цьому неможливість відповідача провести перевірку обґрунтованості довідки про заробітну плату для обчислення пенсії в більш ранній строк, ніж її було проведено, не повинна покладати надмірного тягаря та обов'язку на позивача, оскільки довідка ТДВ «Молтранс» від 15.06.2022 № 84/1 про заробітну плату для призначення пенсії за період роботи з 1992 по 1998 видана належним органом та містить усі необхідні реквізити і відомості.
Таким чином, задовольняючи частково позов суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку стосовно протиправної бездіяльності пенсійного органу щодо не проведення перерахунку пенсії позивача за період з червня по листопад 2022 року з урахуванням заробітної плати для позивача за період роботи ТДВ «Молтранс» з 1992 по 1998 роки.
В іншій частині рішення суду першої інстанції не оскаржується, а тому з урахуванням приписів ст. 308 КАС України в апеляційному порядку не переглядається.
Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Таким чином, з урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини 6 статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року у справі №440/3766/23 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя С.В. Чабаненко
суддя С.В. Білак
суддя І.В. Юрко