Постанова від 25.01.2024 по справі 200/15074/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2024 року справа №200/15074/21

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2023 року (повне судове рішення складено 25 вересня 2023 року) у справі № 200/15074/21 (суддя в І інстанції Бєломєстнов О.Ю.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення певних дій,

УСТАНОВИВ:

04.11.2021 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Управління), у якій просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 249 від 19.08.2021 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019;

- зобов'язати Управління перерахувати та виплатити пенсію позивачці, починаючи з 01.04.2019, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року, виданої Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції (м. Дніпро) з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії. Проте, відповідачем було фактично відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови КМУ “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, отже підстави для перерахунку пенсії відсутні. Позивач не погоджується з такими доводами відповідача, вважає, що він допустив протиправні дії, які порушують його законні права та інтереси, у тому числі право на належне за Законом пенсійне забезпечення.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2023 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 249 від 19.08.2021 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, на підставі довідки Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3/390 від 19.07.2021.

Зобов'язано відповідача здійснити позивачці перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3/296 від 23.03.2023, з урахуванням проведених раніше виплат.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, додатка 2 до цього Порядку визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін. Станом на момент розгляду цієї справи законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій у зв'язку із скасуванням пунктів 1, 2 Постанови КМУ № 103. Отже, відповідач вважає, що діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, підзаконними нормативними актами, прийнятими постановами Кабінету Міністрів України.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим 11.11.2000.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010) є територіальним органом Пенсійного фонду України. Згідно п.п. 5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486, відповідач здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України була видана довідка № 3/390 від 19.07.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії позивача за посадою молодший інспектор 1 кат. відділу режиму та охорони Артемівського слідчого ізолятору № 6. Згідно довідки розмір грошового забезпечення позивача становить:

- посадовий оклад 3000 грн;

- оклад за спеціальним званням (старший прапорщик внутрішньої служби) 1020 грн;

- надбавка за вислугу років (45% відсотків посадового окладу) 1809,00 грн;

- премія (відсотків грошового забезпечення 37,2%) 1116 грн;

усього 8361,45 грн.

19.08.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за наслідками розгляду довідки № 3/390 від 19.07.2021, яка надійшла від Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції, рішенням № 249 відмовило в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю підстав, визначених ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262). Пенсійний орган посилався на те, що на час виникнення спірних правовідносин повідомлення щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Пенсійного фонду України та уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств не надходили.

Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.02.2023 по справі №200/16767/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо відмови ОСОБА_1 у внесенні до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 3/390 від 19.07.2021 такої складової як індексація грошового забезпечення, виплачена станом на 05 березня 2019 року за прирівненою посадою молодший інспектор 1 кат. відділу режиму та охорони Артемівського слідчого ізолятору № 6, та надіслання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру її пенсії.

Зобов'язано Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України внести зміни до довідки № 3/390 від 19.07.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення з включенням до неї такої складової, як індексація грошового забезпечення, виплачена станом на 05 березня 2019 року за прирівненою посадою молодший інспектор 1 кат. відділу режиму та охорони Артемівського слідчого ізолятору № 6, та у місячний строк подати її до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Рішення суду по справі №200/16767/21 оскаржено не було, набрало законної сили. На його виконання Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України листом від 23.03.2023 №3.3-1877/Хл-23 надіслало до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на заміну довідки від 19.07.2021 №3/390.

Матеріали справи містять копію нової довідки № 3/296 від 23.03.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії позивача за посадою молодший інспектор 1 кат. відділу режиму та охорони Артемівського слідчого ізолятору № 6. Згідно нової довідки розмір грошового забезпечення позивача становить:

- посадовий оклад 3000 грн;

- оклад за спеціальним званням (старший прапорщик внутрішньої служби) 1020 грн;

- надбавка за вислугу років (45% відсотків посадового окладу) 1809,00 грн;

- премія (відсотків грошового забезпечення 37,2%) 1116 грн;

-індексація 134,47 грн.

усього 8495,92 грн.

Прийняття рішень Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за наслідками розгляду довідки №3/296 від 23.03.2023 судом не встановлено.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною третьою статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини перша, друга статті 63 Закону №2262).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - постанова № 704), якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 такої постанови передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вказана постанова набрала чинності з 01.01.2018 та у зв'язку з цим у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 (далі - постанова № 103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Цією постановою також було внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Згідно рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені постановою № 103, зокрема, в додаток 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Слід зауважити, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, були направлені територіальними органами Пенсійного органу на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 704 від 30.08.2017 з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018 і органи, уповноважені складати відповідні довідки, подавали такі довідки для перерахунку пенсій. Але разом з тим, у вказаних довідках не зазначалися додаткові види грошового забезпечення.

У той же час, з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, тобто з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Отже, після набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Наведена позиція повністю узгоджується із висновком, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19.

Прийняттям рішення № 249 від 19.08.2021 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за наслідками розгляду довідки № 3/390 від 19.07.2021, яка надійшла від Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27 листопада 2019 року № 748/696/17.

Як встановлено судом, з 05.03.2019 у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.

Оскільки Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії позивачу №3/390 від 19.07.2021, що враховується для перерахунку пенсії, встановленої форми, то відповідач не мав правових підстав для відмови у такому перерахунку.

На підставі вищевикладеного суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Крім того, суд звертає увагу, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.02.2023 по справі №200/16767/21 зобов'язано Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України внести зміни до довідки № 3/390 від 19.07.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення з включенням до неї такої складової, як індексація грошового забезпечення, виплачена станом на 05 березня 2019 року за прирівненою посадою молодший інспектор 1 кат. відділу режиму та охорони Артемівського слідчого ізолятору № 6, та у місячний строк подати її до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Зазначене рішення не оскаржувалося та набрало законної сили.

Статтею 17 Закону України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та юрисдикцію Європейського суду з прав людини» та практику Суду як джерело права.

Відповідно до Рішення Європейського суду з прав людини Справа «Брумареску проти Румунії» від 28 листопада 1999 року, встановлено, що одним з основних аспектів верховенства права є принцип правової певності, який вимагає, крім іншого, щоб у випадках, коли суди винесли остаточне рішення з якогось питання, їхнє рішення не підлягало сумніву.

З урахуванням цього, незважаючи на суб'єктний склад учасників, судове рішення у справі №200/16767/21 не може бути проігнороване, а довідка Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України № 3/390 від 19.07.2021 не може бути визнана належною підставою для перерахунку пенсії позивачки в частині розміру її грошового забезпечення.

Судом встановлено, що Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України листом від 23.03.2023 №3.3-1877/Хл-23 надіслало до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку № 3/296 від 23.03.2023 про розмір грошового забезпечення позивачки для перерахунку пенсії у сумі 8495,92 грн. При цьому у вказаному листі було зазначено, що довідка № 3/296 від 23.03.2023 видана на заміну довідки від 19.07.2021 №3/390. Співставлення цих довідок свідчить про відмінності у них виключно у сумі індексації, яка включена до складу грошового забезпечення позивачки.

Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №249 від 19.08.2021 не пов'язує відмову в перерахунку пенсії позивачки з наявністю чи відсутністю у відповідній довідці суми індексації грошового забезпечення. Тому заміна довідки від 19.07.2021 №3/390 на довідку № 3/296 від 23.03.2023 не впливає на висновки суду про протиправність вказаного вище рішення органу ПФУ.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року, виданої Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції (м. Дніпро) з урахуванням раніше виплачених сум слід зауважити, що змістом додатків до позовної заяви позивачем малася на увазі довідка від 19.07.2021 №3/390 (оскільки довідки № 3/296 від 23.03.2023 на той час вочевидь не існувало).

При вирішенні цих позовних вимог суд враховує, що відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Саме з метою реалізації принципу верховенства права у адміністративному судочинстві та забезпечення ефективного поновлення в правах, абзац 2 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України надає суду право прийняти іншу постанову (що не передбачена законом), яка гарантуватиме дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина.

За приписами ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Судом враховано, що довідка про грошове забезпечення позивачки № 3/390 від 19.07.2021 є нечинною у зв'язку з видачею на її заміну іншої довідки. Тому зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки №3/390 від 19.07.2021 не можна вважати ефективним способом захисту, який призведе до поновлення прав людини. За таких підстав суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача виконати спірний обов'язок на підставі чинної довідки - № 3/296 від 23.03.2023.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області- залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2023 року у справі № 200/15074/21 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 25 січня 2024 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук