Рішення від 25.01.2024 по справі 200/6683/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2024 року Справа№200/6683/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ 25953161, 85300, Донецька область, м. Покровськ, вул. Поштова, 22) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області в призначенні і виплаті ОСОБА_1 допомоги при народженні дитині згідно заяви від 04.09.2023;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передбачену ст. 10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за заявою від 04.09.2023.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що у зв'язку з початком повномасштабної війни виїхала на тимчасове перебування до м.Турин Республіки Італія та ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину - ОСОБА_3 , який є громадянином України.

04.09.2023 позивач засобами поштового зв'язку звернулася до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини. Однак відповідач відмовив у призначенні вказаної допомоги, у зв'язку з пропуском дванадцяти місяців звернення за її призначенням з дати народження дитини.

Не погоджуючись з такою відмовою, вважаючи її такою, що порушує законодавчо закріплені права дитини на соціальне забезпечення з боку Держави, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач - Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 25953161) є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Відповідно до свідоцтва про народження 21/09/2022 ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Турин, Республіка Італія, що засвідчено апостилем в м. Турині 26.09.2022.

Батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_1 та ОСОБА_5 .

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований громадянином України, що підтверджується довідкою про реєстрацію особи громадянином України Генерального консульства України в Мілані №825 від 22.11.2022.

04.09.2023 позивач засобами поштового зв'язку звернулася до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини.

Згідно інформації з ресурсу сайту «Postal Ninja» міжнародне поштове відправлення ОСОБА_1 трек-номер RC005535121 IT отримано поштовим відділенням в м. Турин Італія - 04.09.2023, в дорозі - 18 днів, та 22.09.2023 вручено адресату Управлінню соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області.

Листом відповідача від 25.09.2023 №П01-08-2181 повідомлено, що заява від 04.09.2023 на отримання допомоги при народженні дитини, яка була розглянута згідно норм чинного законодавства та прийнято рішення з повернення адресату документів. Додатково повідомлено, що згідно ПКМУ №1751 від 27.11.2001 (зі змінами) про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» п.12 допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. 27.06.2023 постановою Кабінету Міністрів України № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 01.07.2023 було відмінено карантин на території України, тому скористатись пп.2 п.1 ПКМУ № 264 від 08.04.2020 (зі змінами) «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» Ви не маєте права.

31.10.2023 представником позивача було надіслано запит до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області щодо надання копії рішення/ протоколу про відмову в призначенні допомоги при народженні дитини.

Листом від 08.11.2023 №П01-4-0118 Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області повідомило, що у зв'язку з вибухом в управлінні 13.10.2023 частина особових справ отримувачів державних допомог не зберіглась в тому числі і справа ОСОБА_1 . Тому надати скановані документи про відмову в призначенні державної соціальної допомоги при народженні дитини заявнику ОСОБА_1 не є можливим.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд керується та виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

У статті 3 Конституції України визнаються найвищою соціальною цінністю людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про охорону дитинства кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ (далі - Закон № 2811 -XII).

Цей Закон спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 3 Закону № 2811-ХІІ одним із видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога при народженні дитини.

Статтею 10 Закону №2811-XII встановлено, що допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

Відповідно до ст. 11 Закону № 2811-XII допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Даний перелік документів є вичерпним.

Допомога батькам при народженні дитини призначається без подання документів, передбачених частинами першою та другою цієї статті, якщо відомості, необхідні для її призначення, надійшли у порядку міжвідомчої електронної взаємодії з Державного реєстру актів цивільного стану громадян під час державної реєстрації народження дитини.

Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Аналогічні положення викладені п. 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від №1751 від 27.12.2001, відповідно до яких допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Отже, вказаними нормами передбачені певні обмеження, які стосуються строку подання заяви про призначення допомоги при народженні дитини.

У даній справі сам факт існування у позивача права на отримання соціальної допомоги при народженні дитини не оспорюється сторонами та передбачено діючим законодавством.

Суд зазначає, що пунктом 11 Порядку №1751 визначено, що у період дії воєнного стану для призначення допомоги при народженні дитини один із батьків (опікун), який тимчасово перебуває за межами України (крім осіб, які перебувають на території держави, визнаної згідно із законом державою-окупантом та/або державою-агресором щодо України), надсилає до органу соціального захисту населення за своїм зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (перебування) заяву та видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини.

На переконання суду, Порядок № 1751 не містить чіткого алгоритму надсилання документів для отримання допомоги при народженні дитини з території іншої країни.

Як свідчать матеріали справи син позивачки ОСОБА_4 , який зареєстрований громадянином України, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Турин Республіки Італія, а за призначенням допомоги при народженні дитини позивачка звернулась до відповідача засобами поштового зв'язку 04.09.2023.

Тобто, в межах встановленого законодавством строку 12 календарних місяців з дати народження дитини для звернення за допомогою при її народженні.

Згідно з п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 р. (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21.12.1995р.), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991р. №789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Як відзначено у постанові Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі №591/610/16-a (K/9901/12622/18), допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не й батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини (п. 34, 35).

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду 29 серпня 2018 року у справі №591/1474/17 (№K/9901/38353/18), від 02 жовтня 2018 року у справі №495/3711/17.

Суд вважає за необхідне зазначити, що позивач та її дитина є громадянами України, тобто мають такі ж самі конституційні права, як і інші громадяни України, оскільки законодавство України не допускає обмеження прав на соціальний захист, зокрема, права на отримання допомоги при народженні дитини, за ознакою місця проживання (перебування).

Керуючись принципом верховенства права, суд вважає, що з урахуванням інтересів дитини та встановлених фактичних обставин, позивач має право на призначення допомоги при народженні дитини.

Враховуючи викладене, відмову відповідача у призначенні позивачу виплати допомоги при народженні дитини у зв'язку з пропуском 12 місячного строку звернення з відповідною заявою, за умови, що позивач звернулась до відповідача з заявою в межах визначеного законом строку, не можна визнати обґрунтованою.

Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина 1 статті 6 КАС України).

З метою належного та повного захисту прав позивача, які безпосередньо охоплюють права дитини, суд вважає, що достатнім та належним захистом прав позивача буде визнати протиправними дії Управління у відмові позичу в призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини.

Таким чином, беручи до уваги необхідність захисту інтересів малолітньої дитини, враховуючи ту обставину, що позивач всупереч своїй волі змушена була змінити місце проживання внаслідок проведення на сході України бойових дій, виходячи із завдань адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача призначити соціальну допомогу при народженні дитини.

Відтак, виходячи з повноважень суду при вирішенні справи, встановлених ст. 245 КАС України, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до заяви від 04.09.2023.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, та надавши оцінку доводам позивача в обґрунтування заявлених вимог, суд приходить до переконання, що заявлений позов належить задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ 25953161, 85300, Донецька область, м. Покровськ, вул. Поштова, 22) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті допомоги при народженні дитині згідно заяви від 04.09.2023.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до заяви від 04.09.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1073,60 грн.

Повне рішення суду складене 25.01.2024.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Т.В.Загацька