Постанова від 18.01.2024 по справі 461/296/24

Справа №461/296/24

Провадження №3/461/264/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2024 року суддя Галицького районного суду м. Львова Кітов О.В., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 483 МК України,

встановив:

02.08.2022 через пункт пропуску «Медика - Шегині» митного поста «Мостиська» Львівської митниці здійснено пропуск на митну територію України транспортного засобу марки «VW GOLF», номер кузова НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 .

До митного контролю громадянин подав декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.08.2022, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 , лист-звернення командира військової частини НОМЕР_5 від 01.08.2022 на ім'я начальника Львівської військової адміністрації та в.о. начальника Львівської митниці. Відповідно до поданої декларації на адресу 218 ОЦП, 07811701, як гуманітарна допомога переміщувався транспортний засіб марки «VW GOLF», номер кузова НОМЕР_2 , 1997 року випуску. Фактичне місце призначення - АДРЕСА_2 . Відправник - ОСОБА_2 . Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 28.07.2022, заповнено та підписано громадянином ОСОБА_1 .

Військовою частиною НОМЕР_5 листом від 20.04.2023 № 1341, який скеровано на адресу Львівської митниці листом Держмитслужби від 04.05.2023 № 20/20-02-01/7/472 (вх. Львівської митниці від 04.05.2023 № 19699/4-20), надано інформацію про отримання військовою частиною НОМЕР_5 товарів гуманітарної допомоги, що перетнули кордон України у період з 25.05.2022 по 30.12.2022 року. Відповідно до цього листа гуманітарна допомога - транспортний засіб марки «VW GOLF», номер кузова НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , військовою частиною НОМЕР_5 не отримано.

Листом від 10.08.2023 № 2702 командир військової частини НОМЕР_5 повідомив Львівську митницю, що лист-звернення командира військової частини НОМЕР_5 від 01.08.2022 щодо ввезення транспортного засобу марки «VW GOLF», номер кузова НОМЕР_2 , не видавався і цей транспортний засіб військовій частині не передавався.

Відповідно до службової записки управління адміністрування митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Львівської митниці від 12.09.2023 № 7.4-15/41/3128 вартість транспортного засобу марки «VW GOLF», номер кузова НОМЕР_2 , становить 500 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 02.08.2022 відповідає сумі 18 706,65 гривень.

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо).

З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації. Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

З метою отримання пояснень та прийняття участі у складанні протоколу про порушення митних правил Львівською митницею громадянину ОСОБА_1 було надіслано лист від 22.06.2023 № 7.4-5/20-02/10/15605, яким запропоновано прибути до Львівської митниці. Однак громадянин у вказаний термін не з'явився та про причини неявки не повідомив.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України товар (транспортний засіб марки «VW GOLF», номер кузова НОМЕР_2 ) з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підставу для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару, а також його характеру (під виглядом гуманітарної допомоги переміщувався зовнішньоекономічний товар).

ОСОБА_1 на розгляд справи не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, наслідки неявки.

Відповідно до ст. 526 МК України, вважаю можливим провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та не з'явилася на розгляд справи, хоча належним чином повідомлялась про час і місце розгляду справи.

Представник Львівської митниці Державної митної служби України протокол підтримав.

Відповідно до частини 1 статті 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Статтею 487 МК України встановлено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Статтею 488 МК України встановлено, що провадження у справі про порушення митних привал вважається розпочатим з моменту складання протоколу про адміністративне про порушення митних правил.

Згідно зі статтею 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зазначені норми узгоджуються з нормами статтями 245, 280 КУпАП.

Статтею 491 МК України визначено підстави для порушення справи про порушення митних правил.

Відповідно до пунктів 1-3 частини 1статті 491 МК України такими підставами є: безпосереднє виявлення посадовими особами митного органу порушення митних правил; офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині 1 статті 319 цього Кодексу; офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організації.

Відповідно до статті 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, які встановлюються протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до них, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, свідків, висновком експерта та іншими документами.

Частина 1 статті 483 Митного кодексу України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - які тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Об'єктом правопорушення за ч. 1 ст. 483 МК України, пов'язаного з порушенням митних правил, є охоронюваний МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.

Об'єктивною стороною передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто розуміється активна поведінка (вчинок) особи, у прихованні інформації (документів) про товар та/або надання документів, що містять неправдиві відомості, які суттєво впливають на процес та перспективу митного оформлення.

Суб'єктивна сторона за ч.1 ст.483 МК України передбачає прямий умисел, тобто, винний у вчиненні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України чи вивезти з України з конкретною метою порушення встановленого порядку.

Суб'єктом наведеного правопорушення є громадяни декларанти або власники товарів, які здійснюють переміщення товарів.

Перевізник це особа, яка переміщує товари або бере на себе зобов'язання та відповідальність за переміщення товарів через митний кордон України та/або митною територією України (п.37 ч.1 ст.4 МК України).

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України підтверджується наступними доказами: протоколом про порушення митних правил №1776/20900/23 від 29.12.2023 р.; копією митної декларації про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою; доповідною запискою, листом командира військової частини НОМЕР_5 від 10.08.2023, службовою запискою, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об?єктивному взаємозв?язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд дійшов висновку про застосування до особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адміністративного ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил з конфіскацією цього товару.

Відповідно до службової записки управління адміністрування митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Львівської митниці від 12.09.2023 вартість товару безпосереднього предмету порушення митних правил становить 18706,65 грн.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь ДСА України судовий збір у розмірі 605,60 грн..

Керуючись ст.ст.458, 459, 461, 483, 486, 527, 528 МК України,

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 9353 гривні 33 копійки.

Виявлений відповідно до протоколу про порушення митних правил №1776/20900/23 від 29.12.2023 р. товар, який був безпосереднім предметом порушення митних правил, а саме: транспортний засіб марки «VW GOLF», номер кузова НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 - конфіскувати в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605,60 гривень судового збору.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд міста Львова.

Суддя Олександр КІТОВ