Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/504/24
25.01.2024 року м. Виноградів
Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Бак М.Д., ознайомившись в порядку підготовки до розгляду з матеріалами, які поступили з відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця смт Королево Виноградівського району Закарпатської області, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 185-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП),
24.01.2024 року із відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду поступив протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 149395 від 13.01.2024 року, складений начальником відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 за частиною другою статті 185-10 КУпАП, з додатками.
Відповідно до пункту 2 статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення передбачені у статті 256 КУпАП.
Згідно статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
У частині другій статті 254 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 , не відповідає вимогам частини другої статті 254, частин першої-третьої статті 256 КУпАП, а саме:
1) виклад суті правопорушення не містить зазначення посади особи, вимоги якої не виконав особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутні відомості про те, чи виконувала відповідна особа службові обов'язки, пов'язані з охороною державного кордону, не вказано, за якою ознакою дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, кваліфіковано за частиною другою статті 185-10 КУпАП;
2) не вказано прізвище, ім'я, по батькові, адресу свідка, який, як видно з матеріалів справи, є;
3) відсутній підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, який, при наявності, підтверджує також вручення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, другого примірника протоколу, чи запис про відмову особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу.
У частині першій статті 261 КУпАП передбачено, що про адміністративне затримання складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення; посада, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого; час і мотиви затримання. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. У разі відмовлення затриманого від підписання протоколу в ньому робиться запис про це.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано незасвідчену копію протоколу про адміністративне затримання від 12.01.2024 року, складеного начальником відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , у якому міститься запис про відмову особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, при цьому не зазначено дані про особу, яка внесла відповідний запис.
Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення додано незасвідчену копію протоколу особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 12.01.2024 року, складеного начальником відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , у якому відсутні відомості про місце зберігання вилучених речей, особу, яка прийняла їх на зберігання, рапорт начальника відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , у якому не вказано дату складення, копію пояснення ОСОБА_1 від 12.12.2023 року, яке містить дані про подію, що відбулася 12.01.2024 року, у відмітці про засвідчення якої не зазначено посаду особи, яка засвідчила копію, дату засвідчення, незасвідчену копію заяви ОСОБА_1 від 13.01.2024 року та копію з копії паспорта громадянина України № НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 23.11.2023 року органом 2114, яка неповністю читабельна та яку не засвідчено в порядку, передбаченому статтею 76 Закону України "Про нотаріат" від 02.09.1993 року № 3425-XII (зі змінами).
КУпАП не передбачено наслідок неправильного складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
КУпАП регулює питання відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, яким, згідно частини першої статті 9 КУпАП, визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Кримінальний процесуальний кодекс України (надалі - КПК України) регламентує порядок притягнення до відповідальності за вчинення злочину, яким, відповідно до частини першої статті 11 Кримінального кодексу України, є передбачене Кримінальним кодексом України суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину.
Таким чином, КУпАП в частині порядку притягнення до адміністративної відповідальності та КПК України регулюють схожі процесуальні відносини, - процесуальні відносини, що виникають у зв'язку з притягненням до відповідальності за вчинення правопорушень, які (правопорушення) різняться тільки за ступенем суспільної шкідливості. Відтак, до процесуальних відносин, які не врегульовані КУпАП, можливим є застосування процесуальних норм КПК України, що регулюють подібні за змістом відносини.
У кримінальному провадженні суд встановлює доведеність чи недоведеність обвинувачення, тобто, твердження про вчинення певною особою діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, висунутого в обвинувальному акті.
Згідно положень пункту 3 частини третьої статті 314 КПК України в разі невідповідності обвинувального акта вимогам КПК України суд приймає рішення про повернення обвинувального акта прокурору.
У провадженні в справі про адміністративне правопорушення суд розглядає протокол про адміністративне правопорушення.
Виходячи з викладеного вище, за аналогією закону, наслідком невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам КУпАП є повернення протоколу про адміністративне правопорушення з доданими документами органу, від якого протокол поступив до суду.
На підставі наведеного, керуючись статтями 254, 256, 278, 283 КУпАП, суд
протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 149395 від 13.01.2024 року відносно ОСОБА_1 за частиною другою статті 185-10 КУпАП з доданими документами повернути відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Постанова не підлягає оскарженню.
СуддяМ. Д. Бак