Справа № 420/29165/23
23 січня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Радчука А.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін клопотання відповідача про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул. Прохорівська, 6, м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 38643633) про скасування наказу та поновлення на роботі, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, в якому позивач просить суд:
наказ начальника служби цивільного захисту Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій Одеській області № 249 від 25.09.2023 року скасувати;
поновити ОСОБА_1 на роботі на посаді фахівця групи організації реагування надзвичайних ситуацій та аварійно рятувальних робіт АРЗ СП Головного управління ДСНС України в Одеській області;
стягнути з відповідача заробітну платню за час вимушеного прогулу.
Ухвалою суду від 24.11.2023 року відкрито провадження по справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
11.12.2023 року до суду від представника відповідача надійшла заява про закриття провадження у справі, оскільки справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства через те, що позивач обіймала посаду на підставі трудового договору та на час звільнення зі служби не була державним службовцем або особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту.
19.12.2023 року до суду надійшла відповідь на клопотання про закриття провадження у справі, в якій позивач зазначила про некоректне посилання відповідача на норми ст.. 3 ч. 1 п. 15 КАС України та ч. 1 ст. 15 ЦПК України та просила відмовити у задоволенні клопотання.
Задля вирішення питання щодо закриття провадження у справі ухвалою суду від 27.12.2023 року витребувано з Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Одеській області інформацію у вигляді належним чином засвідчених доказів належності ОСОБА_1 до осіб рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту або державних службовців під час перебування її на посаді фахівця групи організації реагування на надзвичайні ситуації аварійно-рятувальних робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Одеській області, зокрема, але не виключно, інформацію: чи складала ОСОБА_1 присягу посадової особи; чи присвоювався їй ранг у межах відповідної категорії посад; чи присвоєно їй спеціальне звання; чи видавалось службове посвідчення.
На виконання ухвали суду від 27.12.2023 року Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Одеській області листом від 08.01.2024 року повідомив, що ОСОБА_1 не складала присягу посадової особи, їй не присвоювався ранг у межах відповідної категорії посад, не присвоювалось спеціальне звання служби цивільного захисту та не видавалось службове посвідчення.
Розглянувши клопотання відповідача про закриття провадження у справі, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 КАС публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Суд зазначає, що спір у даній справі виник з приводу звільнення позивача з роботи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий.
Проте сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі №815/6096/17 (К/9901/49528/18) від 27.02.2019, при наданні спору статусу публічно-правового з приводу прийняття громадян на публічну службу, проходження, звільнення з публічної служби, необхідно встановити наявність таких підстав: 1) чи проходила особа конкурс на заняття вакантної посади; 2) чи складала така особа присягу посадової особи; 3) чи присвоювався їй ранг у межах відповідної категорії посад.
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 99 Кодексу цивільного захисту України до персоналу (кадрів) органів та підрозділів цивільного захисту належать особи рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту за контрактом, державні службовці та інші працівники, з якими укладається трудовий договір. Перелік посад, що підлягають заміщенню особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, та перелік посад для їх призначення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Державна служба характеризується тим, що: а) здійснюється на державних посадах у державних органах або їх апаратах; б) має своєю метою реалізацію завдань і функцій держави; в) регламентується Законом України «Про державну службу» та іншими спеціальними законами; г) характеризується особливістю вступу на державну службу, її проходженням, припиненням службових відносин; ґ) пов'язана з присвоєнням рангів, чинів, спеціальних і військових звань; д) характеризується безпартійністю або політичною нейтральністю державних службовців; е) оплачується за рахунок державного бюджету.
Згідно пунктів 3-4 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання. Особи рядового і начальницького складу належать до персоналу (кадрів) ДСНС. Статус особи рядового і начальницького складу підтверджується службовим посвідченням, форма та порядок видачі якого встановлюються ДСНС.
Суд зазначає, що спори з приводу прийняття громадянина на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби охоплюють весь спектр спорів, що виникають у відносинах публічної служби. Разом з цим, до цієї категорії не належать трудові спори: а) керівників та інших працівників державних і комунальних підприємств, установ та організацій; б) працівників, які працюють за трудовим договором у державних органах і органах місцевого самоврядування; в) працівників бюджетних установ та інше.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 працювала в Головному управлінні ДСНС України в Одеській області на посаді фахівця групи організації реагування надзвичайних ситуацій та аварійно рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Одеській області.
Відповідно витягу з Наказу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Одеській області (по особовому складу) від 25.09.2023 №249 ОСОБА_1 звільнено з роботи на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України (у зв'язку із скороченням штату).
Отже, ОСОБА_1 не є державним службовцем, у розумінні Закону України "Про державну службу" перебувала у трудових відносинах із відповідачем на підставі трудового договору та була звільнений із займаної посади на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України.
Відповідно листа Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Одеській області від 08.01.2024 року, посада, з якої позивача було звільнено, не відноситься до державної служби, позивач не складала присягу державного службовця, їй не присвоювався ранг державного службовця, не присвоювалось спеціальне звання служби цивільного захисту та не видавалось службове посвідчення.
Докази того, що позивач є державним службовцем або особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, до суду не надано.
Таким чином, посада, з якої було звільнено позивача, не відноситься до публічної служби, оскільки не пов'язана з діяльністю на державних політичних посадах, професійною діяльністю суддів, прокурорів, військовою службою, альтернативною (невійськовою) службою, дипломатичною службою, іншою державною службою, службою в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Суд зауважує, що робота позивача в державній установі, не зважаючи на спеціальну процедуру призначення та звільнення, не є проходженням публічної служби в розумінні КАС України.
Зазначене вище вказує на відсутність у даному випадку публічно-правового спору, зокрема спору з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідач у цьому випадку не є суб'єктом владних повноважень, а є роботодавцем.
Відтак, суд дійшов висновку, що, справа не може бути розглянута у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 2 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Згідно ч. 1 ст. 239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
З огляду на вищевикладене, враховуючи правову позицію Великої Палати Верховного Суду у справі №815/6096/17 (К/9901/49528/18) від 27.02.2019, суд приходить висновку, що провадження по даній справі слід закрити та роз'яснити позивачеві, що дані позовні вимоги підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
У зв'язку із перебуванням головуючого судді Радчука А.А. у період з 08.01.2024 року по 22.01.2024 року включно у відпустці, ухвалу суду складено 23 січня 2024 року (перший робочий день).
Керуючись ст. ст. 238, 239, 248, 256, 293-295 КАС України, суд, -
Заяву представника відповідача про закриття провадження у справі - задовольнити.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул. Прохорівська, 6, м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 38643633) про скасування наказу та поновлення на роботі - закрити.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом про той самий предмет і з тих самих підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якої постановлено ухвалу про закриття провадження, не допускається.
Роз'яснити позивачу право на звернення за захистом порушених прав в порядку цивільного судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. ст. 295, 297 КАС України.
Суддя А.А. Радчук
.