Ухвала від 23.01.2024 по справі 420/16104/23

Справа № 420/16104/23

УХВАЛА

23 січня 2024 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши питання щодо витребування доказів в адміністративній справі за позовною заявою Компанії «Kirgan Holding S.A.» до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій,

встановив:

Компанія «Kirgan Holding S.A.» (далі - позивач) звернулась до суду з позовною заявою до 18 загону морської охорони ( військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України ( далі- відповідач), в якій просить визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України щодо буксиру «Плутон», а саме:

- зупинка та огляду судна 29.12.2022 р. (оформлено протоколом);

- зупинка та огляд судна 30.12.2022 р. (оформлено протоколом);

- затримання судна в період з 30.12.2022 р. по 12.01.2023 р. включно (без складання протоколу затримання судна, протоколів про проведення слідчих дій);

- затримання (обмеження волі) екіпажу судна в період з 30.12.2022 р. до 12.01.2023 р. включно (без складання протоколів затримання, протоколів про проведення слідчих дій, без дозволів слідчого судді на затримання);

- затримання в період з 30.12.2022 р. до 07.01.2023 р. включно вантажу на баржі «EU-Ship IV» - 489,480 МТ насіння соняшника, власник «Softcommodities Trading Company S.A.» (Швейцарія) (без оформлення будь-яких документів);

- примусове переміщення (транспортування) судна 07.01.2023 р. з 115-го км річки Дунай до акваторії порту Ізмаїл (Україна).

На обґрунтування вказаних позовних вимог позивач, зазначає, що під час виконання буксиром "Плутон" міжнародного рейсу та перебуваючи за межами території України в режимі "закритого кордону" у період з 30.12.2022 р. по 07.01.2023 р. співробітниками відповідача вчинені незаконні дії щодо зупинки та огляду судна, затримання судна, екіпажу та вантажу, примусового переміщення (транспортування) судна на 84 км порту Ізмаїл.

Ухвалою суду від 07.11.2023 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду.

Відповідно до п.7 ч. 2 статті 180 КАС України у підготовчому засіданні суд з'ясовує, зокрема, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання тощо.

За позицією відповідача, затримання буксиру "Плутон" в період з 29 грудня 2022 року по 03 січня 2023 року було здійснено на підставі постанови Офісу Генерального прокурора про доручення слідчих дій № 09/3/2-53642-22 від 29 грудня 2022 року та доручення Офісу Генерального прокурора за номером № 09/3/2-8176-22 від 03 січня 2023 року.

При цьому, у підготовчому засіданні, яке відбулось 23 січня 2024 року, представники відповідача повідомили суд про неможливість надати суду вказані документи Офісу Генерального прокурора у зв'язку з їх відсутністю у відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( частина 2 статті 77 КАС України).

Приписами статті 77 КАС України суди наділені правом збирати докази з власної ініціативи, а також повноваженням сприяти в реалізації обов'язку доказування (у випадку неможливості самостійного надання особами, які беруть участь у справі доказів) і витребовувати необхідні докази. Тобто законодавцем передбачено активну участь суду в збиранні доказів, а тому покладення обов'язку надання доказів виключно на осіб, які беруть участь у справі без сприяння судами в реалізації зазначеного обов'язку, а також вияв власної їх ініціативи у процесі збору доказів, як мети встановлення дійсних фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, є надмірним тягарем, що, в деякій мірі, є неспівмірним із розподілом обов'язку доказування, визначеного адміністративним процесуальним законодавством.

З метою дотримання судом процесуальних гарантій, забезпечення повного та об'єктивного розгляду справи, дотримання приписів КАС України, суд вважає за необхідне звернутись до Офісу Генерального прокурора з метою сприяння у зібранні доказів, а саме надати належним чином засвідчені копії постанови Офісу Генерального прокурора про доручення слідчих дій від 29 грудня 2022 року № 09/3/2-53642-22 та доручення Офісу Генерального прокурора за номером від 03 січня 2023 року № 09/3/2-8176-22.

Згідно з частин 7 та 8 ст. 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

При цьому, у зв'язку з обмеженістю строків для проведення підготовчого провадження та з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін суд вважає за необхідне вирішити питання про зупинення провадження по справі.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

Пунктом 6 частини 2 статті 236 КАС України визначено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.

Положення цієї норми передбачає право суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи та при умові, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Аналогія закону це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.

Способи ж подолання прогалин це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.

Вказане знайшло своє відображення у ч. 6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Оскільки витребування у сторони, яка не є учасником справи, доказів становить об'єктивну неможливість розгляду справи без отримання цих доказів, суд застосовуючи аналогію закону вважає за необхідне зупинити провадження по справі № 420/16104/23 до отримання витребуваних доказів на підставі п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України з метою законного та справедливого вирішення справи.

Керуючись ст. ст. 241, 257, 262 КАС України, суд -

ухвалив:

Зобов'язати Офіс Генерального прокурора (вул. Різницька, 13/15, Київ, 01011, ЄДРПОУ 00034051) надати суду належним чином засвідчені копії постанови Офісу Генерального прокурора про доручення слідчих дій від 29 грудня 2022 року № 09/3/2-53642-22 та доручення Офісу Генерального прокурора від 03 січня 2023 року № 09/3/2-8176-22.

У разі неможливості виконати вимоги даного судового рішення повідомити суд про причини такого невиконання з наданням відповідних доказів, в тому числі шляхом направлення їх на електронну адресу суду (inbox@adm.od.court.gov.ua.).

Зупинити провадження по справі № 420/11824/20 до отримання витребуваних доказів.

Копію ухвали направити сторонам у справі та Національному агентству з питань запобігання корупції, в тому числі на електронну адресу.

Ухвала в частині витребування доказів оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Ухвала в частині зупинення провадження у справі підлягає оскарженню до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.А. Дубровна