ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/22920/23
провадження № 3/753/494/24
"18" січня 2024 р. суддя Дарницького районного суду міста Києва Гусак О.С., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
2 грудня 2023 року приблизно о 02 год 58 хв за адресою: м. Київ, вул. Вереснева, буд. 26/28, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Peugeot 301» реєстраційний номер НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку, результат газоаналізатору «Драгер» - 1,78%. У зв'язку з незгодою з результатами тесту був направлений до медичного закладу лікаря нарколога, де стан сп'яніння підтверджено висновком лікаря від 2 грудня 2023 року № 006382.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про день, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Його захисник адвокат Якобчук О.М. проти розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 не заперечував, просив закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю складу та події адміністративного правопорушення. Зазначив, що ОСОБА_1 вину не визнає, оскільки автомобілем не керував та не збирався, на відеозаписі не зафіксовано, що водій рухався і допустив будь-які порушення правил дорожнього руху, за які його було слід зупинити. Пояснив, що ОСОБА_1 приїхав під свій будинок, пішов до магазину та взяв алкогольні напої, які в подальшому вживав в транспортному засобі, двигун увімкнув через непогоду, але після вживання алкоголю рух не здійснював та не збирався.
Вислухавши пояснення адвоката Якобчука О.М., дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
Стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до вимог п. 2.9 а) Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вказані дії узгоджуються зі складом адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.
З матеріалів справи, що надійшли до суду, вбачається, що 2 грудня 2023 року приблизно о 02 год 58 хв за адресою: м. Київ, вул. Вереснева, буд. 26/28, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Peugeot 301» реєстраційний номер НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку, результат газоаналізатору «Драгер» - 1,78%. У зв'язку з незгодою з результатами тесту був направлений до медичного закладу лікаря нарколога, де стан сп'яніння підтверджено висновком лікаря від 2 грудня 2023 року № 006382.
Вина ОСОБА_1 в порушені п. 2.9 а) Правил дорожнього руху та скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується дослідженими судом:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 521312 від 2 грудня 2023 року, який відповідає ст. 256 КпАП України; під час складення якого здійснювався відеозапис на б/к 473522 та б/к 473921 (а.с. 1);
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проведений у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, ходи, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Огляд проводився за допомогою газоаналізатора «Drager Alkotest» 6820, яким встановлена позитивна проба - 1,78 % алкоголю. В графі свідки зазначено б/к 473522 та б/к 473921 (а.с. 3);
- роздруківкою використання газоаналізатора «Drager Alkotest 6820, згідно якого під час проведення огляду в м. Києві, вул. Вереснева 26/28, 2 грудня 2023 року о 03 год 08 хв у ОСОБА_1 встановлено концентрацію алкоголю у розмірі 1,78% (а.с. 2);
- висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 2 грудня 2023 року, відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння - 1,74% (а.с. 4);
- рапортом від 5 грудня 2023 року (а.с. 7);
- диском з відеозаписом, відповідно до якого ОСОБА_1 , перебуває в явному стані алкогольного сп'яніння та зазначає, що транспортним засобом не керував, а просто розпивав алкоголь в ньому (а.с. 8).
Згідно до п. 5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18.12.2018 № 1026, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо).
Згідно до п. 2 розділу І Інструкції № 1026 застосування працівниками поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, здійснюється з метою, в т.ч. попередження, виявлення або фіксування правопорушення.
Процедура та порядок огляду на стан сп'яніння регламентуються ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 9 листопада 2015 р. № 1452/735.
За змістом п. 6 розділу І Інструкції № 1452/735 огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП (п. 7 розділу І Інструкції № 1452/735).
ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Drager Alkotest 6820, згідно якого під час проведення огляду в у ОСОБА_1 встановлено концентрацію алкоголю у розмірі 1,78%. Оскільки з вказаним результатом він не погодився, то його було направлено до медичного закладу, відповідно до висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 2 грудня 2023 року, відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння - 1,74%.
Зазначені докази є допустимими, зрозумілими та узгоджуються між собою.
Санкція частини першої статті 130 КУпАП передбачає накладення штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Наведений розмір стягнення є одним із найбільших в КУпАП.
Таким чином, характер адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, має підвищену суспільну небезпечність порівняно з іншими встановленими цим Кодексом правопорушеннями.
Зокрема, статтею 1 КУпАП встановлено, що завданнями КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Недотримання громадянами встановлених КУпАП правил поведінки, в тому числі керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння, має істотний негативний наслідок, зокрема невиконання завдань КУпАП щодо виховання особи, яка вчинила таке правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи підвищену суспільну небезпечність адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, усну згоду ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння, наявність позитивного результату газоаналізатору «Драгер» 1,78%, висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 2 грудня 2023 року, відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння - 1,74%, суд дійшов до висновку, що є всі підстав вважати, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Щодо доводів захисника Якобчука О.М. про те, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом саме в стані алкогольного сп'яніння, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суд, оцінює в сукупності з іншими доказами, зокрема ОСОБА_1 визнав, що керував автомобілем до розпивання алкогольних напоїв, однак на відеозаписі з нагрудної бодікамери зафіксовано як працівник поліції звертає увагу на присутність на бортовому комп'ютері автомобіля пробігу з моменту заведення двигуна 22 км (час 02:50:48). Окрім того, ОСОБА_1 перебував на водійському сидіння в транспортному засобі з увімкненим двигуном та габаритами. Тому суд довід про керування транспортним засобом до вживання алкоголю вважає, таким що не заслуговують на увагу і використаний як недобросовісний правовий захист.
Щодо інших доводів захисника, то за наявності незгоди з певними діями працівників поліції (якщо такі мали місце) водій не позбавлений права звернутись зі скаргою на дії таких працівників поліції у відповідному порядку та до належного суб'єкта звернення.
Згідно статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Аналіз наведених обставин та вимог закону дозволяє суду зробити висновок про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП та про необхідність накладення на особу, винну у вчиненні адміністративного правопорушення, адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Крім того, відповідно до статті 4 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 грн., який також підлягає стягненню з правопорушника на користь держави.
На підставі викладеного та керуючись частиною другою статті 130, статтями 283, 284, 285 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд,
визнати винним ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 536,80 грн. на користь держави.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання три місяці з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки визначені Кодексом України про адміністративне правопорушення, з урахуванням норм статтею 287-291 даного Кодексу, і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.С. Гусак