Рішення від 24.01.2024 по справі 705/537/24

Справа №705/537/24

2-о/705/37/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2024 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області

в складі: головуючого - судді Годік Л.С.

секретар судового засідання Давидяк І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Умані Черкаської області цивільну справу за заявою представника заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвоката Кушнеренка Ігоря Вікторовича, заінтересована особа: Уманський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з заявою, в якій просять встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 в м. Довжанськ Луганської області, батьками якого є: мати - громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована: АДРЕСА_1 , батько - громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований: АДРЕСА_2 .

Заява обґрунтована тим, що у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території в м. Довжанськ, Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_4 народився син ОСОБА_4 . Факт народження дитини підтверджується випискою з історії пологів, свідоцтвом про народження дитини, довідкою про народження, які видані тимчасово окупованою владою. У вказаних документах місцем народження вказано м. Северодонецьк (12.05.2016 Верховною Радою України назву змінено на м. Довжанськ), проте органи окупаційної влади у своїх документах використовують попередню назву міста.

Вказують на те, що державна реєстрація народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження копії такого рішення або будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану в день її пред'явлення заявником.

Разом з тим, у заявниці немає медичного свідоцтва установленої форми, яке б надавало змогу зареєструвати факт народження дитини.

Таким чином, підставою для реєстрації народження дитини, яка народилась на окупованій території може бути рішення суду.

Наявні у заявника документи не відповідають вимогам законодавства України, оскільки вони були видані на тимчасово окупованій території України, визначеній відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».

Незважаючи на те, що заявники не перебувають в зареєстрованому шлюбі за законодавством України, 07.08.2021 року уклали шлюб на окупованій території, спільно проживають, піклуються про дитину як про свою. ОСОБА_2 завжди визнавав себе батьком дитини, а також даними, які відображено у свідоцтві про народження дитини, яке видано органами окупаційної влади. Заявники бажають, щоб у дитини було прізвище батька « ОСОБА_5 ».

Представник заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - ОСОБА_6 в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій підтримує заявлені вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , просив їх задовольнити та справу розглядати за його відсутності.

Заінтересована особа - начальник Уманського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій не заперечує проти задоволення заяви про встановлення факту народження дитини.

Дослідивши наявні письмові докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги законні, обґрунтовані і підлягають повному задоволенню.

Відповідно до п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відповідно до ч.2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 07.08.2021 уклала шлюб з громадянином ОСОБА_2 (свідоцтво про шлюб НОМЕР_1 видане 07.08.2021 відділом реєстрації актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції Луганської Народної Республіки). ІНФОРМАЦІЯ_4 в їх родині народився син ОСОБА_3 . Факт народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданим 02 листопада 2022 року відділом записів актів громадянського стану Свердловського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, де матір'ю записана - ОСОБА_1 , батьком - ОСОБА_2 , актовий запис №322, випискою з історії пологів № 102 Пологового будинку міської лікарні № 3 Луганської Народної Республіки. Документи заповнені російською мовою та мають реквізити Луганської Народної Республіки.

Батьки дитини - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ,є громадянами України, про що свідчать копії паспортів, які наявні в матеріалах справи, однак не перебувають у зареєстрованому на території України.

Відповідно до ч.1 ст. 144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ст.7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

У відповідності до ч. 3 ст. 317 ЦПК Україниу рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Згідно з п.1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 21 квітня 2022р. сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях, визначається тимчасово окупованою територією.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбаченихКонституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно положень ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Оскільки м. Довжанськ, Луганської області є окупованою територію, на ній фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство Російської Федерації, тому документи про народження дитини видаються за формою, встановленою Міністерством охорони здоров'я РФ, яка є недопустимою для державної реєстрації на території України.

Свідоцтво про народження дитини видане на тимчасово окупованій території не є підставою для реєстрації народження на території України.

Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Так п. 2 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану передбачено підстави для проведення державної реєстрації народження дитини. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.

Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину чоловічої статі в місті Луганськ Луганської Народної Республіки, яка на даний час є окупованою територію. Свідоцтво про народження, що видане на окупованій території, не є підставою для реєстрації народження дитини на території України. Батьки дитини є громадянами України, що відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України» є підставою для набуття дитиною громадянства України за народженням.

Таким чином заявлені вимоги законні, обґрунтовані і підлягають повному задоволенню.

Відповідно до ч. 4ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.4-5, 11-13, 76-83, 247, 258, 263- 265, 273, 294, 315, 317 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву представника заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвоката Кушнеренка Ігоря Вікторовича про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 в м. Довжанськ Луганської області, батьками якого є: мати - громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована: АДРЕСА_1 , батько - громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований: АДРЕСА_2 .

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня складання рішення апеляційної скарги.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя Леся Сергіївна Годік