ЄУ № 712/317/24
Провадження №3/712/454/24
24 січня 2024 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі судді Проньки В.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління Служби безпеки України в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Харків, громадянки України, яка працює в Департаменті будівництва Черкаської обласної державної адміністрації на посаді головного спеціаліста відділу містобудівної діяльності та містобудівного кадастру, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , якій роз'яснено її права відповідно до ст.268 КУпАП, за вчинення правопорушення, передбаченого п. 6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП,
Відповідно до протоколу № 1 про адміністративне правопорушення від 02.01.2024 гр. ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу містобудівної діяльності та містобудівного кадастру Департаменту будівництва Черкаської обласної державної адміністрації та виконуючи обов'язки щодо забезпечення режиму секретності у зазначеному органі державної влади порушила вимоги законодавства про державну таємницю, зокрема статті 21, 28 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 116, 442 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 №939, а також ст. 8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах». Під час виконання обов'язків відповідальної за РСО у вказаній установі ОСОБА_1 здійснювала обробку інформації з обмеженим доступом з використанням автоматизованої системи без створеної в ній комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю, яка підключена до мережі Інтернет, що створює загрозу витоку такої інформації та може призвести до виходу її у неконтрольований обіг.
Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому адміністративному правопорушенні визнала у повному обсязі, зазначила, що з викладеним у протоколі погоджується.
Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд приходить до наступного.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене п.6 ч.1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто порушення законодавства про державну таємницю, зокрема, невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підтверджується її поясненнями даними у судовому засіданні, даними з протоколу № 1 про адміністративне правопорушення від 02.01.2024, наказом № 3 дск від 01.09.2019 «Про призначення відповідальної особи», посадовою інструкцією головного спеціаліста відділу містобудівної діяльності та містобудівного кадастру від 16.11.2022, зобов'язаннями ОСОБА_1 від 20.10.2011, допуском за формою 3 від 04.05.2016, службовою характеристикою від 03.01.2024.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 порушила ст. 28 Закону України «Про державну таємницю» відповідно до якої громадянин, якому надано допуск до державної таємниці, зобов'язаний: не допускати розголошення будь-яким способом державної таємниці, яка йому довірена або стала відомою у зв'язку з виконанням службових обов'язків; не брати участі в діяльності політичних партій та громадських організацій, діяльність яких заборонена в порядку, встановленому законом; не сприяти іноземним державам, іноземним організаціям чи їх представникам, а також окремим іноземцям та особам без громадянства у провадженні діяльності, що завдає шкоди інтересам національної безпеки України; виконувати вимоги режиму секретності; повідомляти посадових осіб, які надали йому доступ до державної таємниці, та відповідні режимно-секретні органи про виникнення обставин, передбачених статтею 23 цього Закону, або інших обставин, що перешкоджають збереженню довіреної йому державної таємниці, а також повідомляти у письмовій формі про свій виїзд з України; додержуватися інших вимог законодавства про державну таємницю.
Крім того, порушила ч.2 ст. 8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» відповідно до якого державні інформаційні ресурси або інформація з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, повинні оброблятися в системі із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю. Підтвердження відповідності комплексної системи захисту інформації здійснюється за результатами державної експертизи, яка проводиться з урахуванням галузевих вимог та норм інформаційної безпеки у порядку, встановленому законодавством.
Таким чином, дослідивши всі обставини справи про адміністративне правопорушення, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного рішення, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП знайшла своє підтвердження в судовому засіданні і доведена повністю поза розумним сумнівом.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.
На підставі викладеного, приймаючи до уваги обставини вчиненого правопорушення, ступінь громадської небезпеки вчиненого діяння, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан та вік, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушника, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією ч.1 ст.212-2 КУпАП, у розмір 510 грн., що буде необхідним для її виправлення та достатнім для виконання завдань КУпАП.
Відповідно до супровідного листа заступника начальника Управління Служби безпеки України в Черкаській області № 26/154 від 08.01.2024, яким до суду направлено матеріали адміністративної справи, враховуючи, що виявлене адміністративне правопорушення вчинене в умовах режиму воєнного стану та може призвести до зниження обороноздатності та забезпечення життєдіяльності населення регіону в особливий період, а також систематичні порушення ОСОБА_1 законодавства у сфері охорони державної таємниці на підставі положення ст. 30 КУпАП, Управління СБУ в Черкаській області просить позбавити ОСОБА_1 займатися діяльністю пов'язаною із забезпеченням режиму секретності в Департаменті будівництва Черкаської ОДА строком на шість місяців.
Як вбачається з ч.6 ст. 30 КУпАП позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю призначається судом на строк від шести місяців до одного року, незалежно від того, чи передбачене воно в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, коли з урахуванням характеру адміністративного правопорушення, вчиненого за посадою, особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, та інших обставин справи суд визнає за неможливе збереження за нею права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Санкцією ч.1 ст. 212-2 КУпАП не передбачено позбавлення особи права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Відповідно до ст. 25 КУпАП позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю є додатковим адміністративним стягненням.
Враховуючи клопотання Управління Служби безпеки України в Черкаській області, положення ст. 30 КУпАП, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 додаткове адміністративне стягнення у виді позбавлення права займатися діяльністю пов'язаною із забезпеченням режиму секретності в Департаменті будівництва Черкаської обласної державної адміністрації на строк шість місяців.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 278, 280, 283, 284 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн. (п'ятсот десять грн. 00 коп.), з позбавленням права займатися діяльністю пов'язаною із забезпеченням режиму секретності в Департаменті будівництва Черкаської обласної державної адміністрації на строк шість місяців.
У разі несплати ОСОБА_1 штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 1020,00 грн. (одна тисяча двадцять грн. 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн. 60 коп.) грн., який зарахувати на рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікацій доходів бюджету 22030106.
Строк пред'явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-тиденного строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси В.В. Пронька