Справа № 544/81/24
пров. № 3/544/56/2024
Номер рядка звіту 146
24 січня 2024 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі судді Ощинської Ю.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , молдавана, громадянина Молдови, мешканця АДРЕСА_1 , працюючого водієм фірми «SRL» VICTOR TRANS-PRIM, посвідчення водія № НОМЕР_1 від 03.09.2021 АДП Молдова, протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № ААД № 628727 від 26.12.2023, водій ОСОБА_2 26 грудня 2023 року о 10 год. 48 хв. на 135 км автодороги Київ-Харків-Довжанський, керуючи транспортним засобом MERSEDES, номерний знак НОМЕР_2 , у складі з напівпричепом KRONE SОP 27, номерний знак НОМЕР_3 , виконуючи розворот не надав перевагу у русі автомобілю Dacia Logan, номерний знак НОМЕР_4 , під керуванням водія ОСОБА_3 , що рухався у зустрічному напрямку. У наслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, ОСОБА_3 та пасажир ОСОБА_4 отримали незначні тілесні ушкодження, чим порушив п.п. 10.4 Правил дорожнього руху України.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішується питання чи правильно складено протокол та про інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягується до відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Стаття 124 КУпАП, передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
З матеріалів справи встановлено, що внаслідок дорожньо-транспортної пригоди за участю транспортного засобу MERSEDES, номерний знак НОМЕР_2 , у складі з напівпричепом KRONE SОP 27, номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_1 , останній виконуючи розворот не надав перевагу у русі автомобілю Dacia Logan, номерний знак НОМЕР_4 , під керуванням водія ОСОБА_3 , що рухався у зустрічному напрямку, чим порушив вимоги п. 10.4 Правил дорожнього руху.
На підставі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому тілесних ушкоджень в залежності від їх тяжкості може вказувати на склад кримінального правопорушення відповідно до ст. 286 КК України.
Встановлено з рапорту слідчого СВ ВП № 1 Лубенського РВП ГУНП в Полтаській області Олексія Лимаренка від 26.12.2023, що в результаті дорожньо-транспортної пригоди водій автомобіля Dacia Logan, номерний знак НОМЕР_4 , ОСОБА_3 та пасажир ОСОБА_4 отримали тілесні ушкодження.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, відповідне процесуальне рішення органу досудового розслідування щодо наявності чи відсутності в діях ОСОБА_1 складу можливого кримінального правопорушення відсутнє, а тому не можливо встановити наявність ознак адміністративного правопорушення по даному факту.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 38 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Оскільки строк притягнення до адміністративної відповідальності обраховується з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження, факт відсутності в матеріалах справи про адміністративне правопорушення постанови про закриття кримінального провадження виключає можливість розгляду самої справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Оскільки усунути виявлені недоліки при розгляді справи не можливо, наданих до суду матеріалів не достатньо, а їх наявність позбавляє суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, за таких обставин та враховуючи вимоги ст. 278 КУпАП, суд вважає за необхідне повернути адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП до Управління патрульної поліції в Полтавській області для усунення вказаних недоліків та наголосити, що без прийняття рішення за наслідками дорожньо-транспортної пригоди, в якій особи отримали тілесні ушкодження без встановлення тяжкості тілесних ушкоджень розгляд справи про адміністративне правопорушення є неможливим.
Керуючись ст. ст. 245, 256, 278 КУпАП,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Управління патрульної поліції в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.О. Ощинська