543/37/24
1-в/543/7/24
24.01.2024 селище Оржиця
Суддя Оржицького районного суду Полтавської області ОСОБА_1 , розглянувши подання начальника Лубенського районного відділу поліції ГУ НП в Полтавській областівідносно
ОСОБА_2 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , раніше судимого:
1) 13.04.2006 року Козельщенським районним судом Полтавської області за ч. 2 ст. 186 КК України до 1 року 6 місяців позбавлення волі;
2) 10.04.2008 року Комсомольським міським судом Полтавської області за ч. 2 ст. 190 КК України до 1 року позбавлення волі;
3) 12.03.2014 року Комсомольським міським судом Полтавської області за ч. 2 ст. 185 КК України до 2 років обмеження волі з іспитовим строком 3 роки;
4) 17.06.2015 року Автозаводським районним судом м. Кременчука за ч. 1 ст. 187, ч. 2 ст. 186, ст. 128 КК України до 5 років 6 місяців позбавлення волі;
5) 23.07.2015 року Комсомольським міським судом Полтавської області за ч. 1 ст. 185 КК України до покарання у виді 1 року 6 місяців позбавлення волі. На підставі ч. 4 ст. 70 КК України остаточно призначене покарання у виді 5 років 8 місяців позбавлення волі,
про продовження адміністративного нагляду,
19.01.2024 начальник Лубенського районного відділу поліції ГУ НП в Полтавській області ОСОБА_3 звернувся до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_2 , в якому вказав, що постановою Оржицького районного суду Полтавської області від 26.08.2022 відносно ОСОБА_2 був встановлений адміністративний нагляд терміном на 1 рік. Постановою Оржицького районного суду Полтавської області від 09.08.2023 адміністративний нагляд відносно ОСОБА_2 був продовжений терміном на 6 місяців. 15.08.2023 ОСОБА_2 написав власноручно розписку про ознайомлення із вищевказаною постановою та обмеженнями вказаними в ній.
У поданні зазначено, що будучи під адміністративним наглядом ОСОБА_2 на шлях виправлення не став та за цей період вчинив адміністративні правопорушення, а саме: 01.11.2023, 08.11.2023 та 15.11.2023 не з'явився на реєстрацію до СПД №1 ВП №2 Лубенського РВП, тобто вчинив адміністративні правопорушення передбачені ч. 2 с. 187 КУпАП, Оржицьким районним судом протоколи були об'єднані та накладено стягнення у виді адміністративного арешту строком 5 діб. 29.09.2023 ОСОБА_2 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком 40 годин.
У поданні вказано, що 29.09.2023 Оржицьким районним судом Полтавської області ОСОБА_2 визнаний винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.125 КК України, та йому було призначено покарання у виді громадських робіт строком 240 годин. 29.09.2023 та 21.11.2023 ОСОБА_2 були винесені попередження, щодо недопущення вчинення правопорушення.
У поданні зазначено, що за місцем проживання ОСОБА_2 характеризується негативно, зловживає спиртними напоями, порушує громадський порядок, у відповідності до п. 8 ст. 89 КК України судимість у нього не погашена.
Посилаючись на вищевказані підстави начальник Лубенського районного відділу поліції ГУ НП в Полтавській областіпросив продовжити відносно ОСОБА_2 адміністративний нагляд терміном на шість місяців та застосувати обмеження адміністративного нагляду, а саме: зобов'язати з'являтися на реєстрацію до органу Національної поліції чотири рази в місяць; заборонити виїзд за межі Лубенського району Полтавської області без дозволу органів поліції, які здійснюють контроль за особою, що перебуває під адміністративним наглядом; заборони перебувати у визначених місцях району, а саме: кафе, магазини, бари, де дозволено продаж алкогольних напоїв.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_2 , який не заперечував щодо задоволення подання, представника Лубенського районного відділу поліції ГУ НП в Полтавській області, який підтримав подання, вивчивши та проаналізувавши матеріали подання приходить до висновку, що є передбачені законом підстави для задоволення подання та для продовження терміну адміністративного нагляду за ОСОБА_2 .
Судом встановлено, що ОСОБА_2 змісць позбавлення волі був звільнений 05.08.2020 року по відбуттю строку покарання.
Постановою Оржицького районного суду Полтавської області від 09.08.2023 продовжено адміністративний нагляд за ОСОБА_2 на 6 місяців із застосуванням обмежень у виді зобов'язання прибувати на реєстрацію до органу Національної поліції чотири рази в місяць, заборони виїзду за межі Лубенського району Полтавської області без дозволу органів поліції, які здійснюють контроль за особою, що перебуває під адміністративним наглядом та заборони перебувати у визначених місцях району, а саме: кафе, магазини, бари, де дозволено продаж алкогольних напоїв.
Із вищевказаними обмеженнями адміністративного нагляду ОСОБА_2 був ознайомлений 15.08.2023.
З матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_2 притягувався до адміністративної відповідальності 10.11.2023 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, 02.01.2024 за ч. 2 ст. 178 КУпАП, та 29.09.2023 був засуджений за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 125 КК України, у зв'язку з чим 29.09.2023 та 21.11.2023 до нього були застосовані попередження щодо недопущення вчинення правопорушень.
У характеристиці Оржицької селищної ради від 10.01.2024 вказано, що ОСОБА_2 не зареєстрований, але постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зловживає спиртними напоями, періодично порушує громадський порядок.
Згідно ст.1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ст. 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до п. 8 ст. 89 КК України судимість ОСОБА_2 не погашена.
Таким чином, з урахуванням встановлених судом обставин справи, та з урахуванням доказів, що додані до матеріалів подання, є підстави для продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_2 .
На підставі викладеного, керуючись ст. 1, п. «в» ст. 3, ст. 6 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суддя
Подання начальника Лубенського районного відділу поліції ГУ НП в Полтавській областівідносно ОСОБА_2 про продовження адміністративного нагляду - задовольнити.
Продовжити адміністративний нагляд за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителем АДРЕСА_1 на 6 (шість) місяців із застосуванням наступних обмежень:
1) зобов'язати прибувати на реєстрацію до органу Національної поліції чотири рази в місяць;
2) заборонити виїзд за межі Лубенського району Полтавської області без дозволу органів поліції, які здійснюють контроль за особою, що перебуває під адміністративним наглядом;
3) заборони перебувати у визначених місцях району, а саме: кафе, магазини, бари, де дозволено продаж алкогольних напоїв.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Оржицький районний суд Полтавської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя