Справа № 560/13935/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Козачок І.С.
Суддя-доповідач - Курко О. П.
23 січня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Курка О. П.
суддів: Шидловського В.Б. Боровицького О. А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в серпні 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №222550009022 від 01.06.2023, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №222550009022 від 06.07.2023, прийняті стосовно ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди її роботи в органах місцевого самоврядування з 01.10.2003 по 31.12.2005 та з 04.06.2008 по 17.03.2021, призначити пенсію державного службовця відповідно до норм Закону України №3723-ХІІ «Про державну службу» з дати первинного звернення, здійснивши перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати, виданої Жванецькою сільською радою 11.05.2023 за № 232.
У задоволенні решти вимог позову - відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 520 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 520 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог та прийняти в цій частині нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області також подано апеляційні скарги, в який апелянти просять рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 01.08.2021 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
25.05.2023 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення з пенсії за віком призначеної відповідно до Закону №1058-ІV, на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» з врахуванням довідок про заробітну плату від 11.05.2023 №232 та від 16.05.2023 №237, виданих Жванецькою сільською радою.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №222550009022 від 01.06.2023 ОСОБА_1 відмовлено в переведенні на пенсію за віком за Законом України «Про державну службу», про що повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.06.2023 №2200-0304-8/51264.
04.07.2023 позивачка повторно звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» з врахуванням вищезгаданих довідок. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №222550009022 від 06.07.2023 позивачці відмовлено, про що повідомлено листом від 17.07.2023 №2200-0304-8/64214.
Згідно з відомостями трудової книжки серії НОМЕР_1 від 25.03.1980 ОСОБА_1 :
- 01.10.2003 року призначена на посаду спеціаліста ІІ категорії з бухгалтерського обліку за конкурсом (присвоєно п'ятнадцятий ранг державного службовця, прийнята присяга посадової особи місцевого самоврядування);
- 01.10.2005 присвоєно чотирнадцятий ранг державного службовця;
- 01.10.2007 присвоєно тринадцятий ранг державного службовця;
- запис № 9 створений 17.03.2006 (з 01.01.2006 переведена з посади спеціаліста ІІ категорії з бухгалтерського обліку на головного бухгалтера сільської ради);
- 17.03.2021 звільнена з посади головного бухгалтера Завальської сільської ради.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до п. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ з 01 травня 2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Пунктом 12 Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.
Згідно із ч.1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 стажу державної служби, визначеного пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Отже, у даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 №283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001 в органах місцевого самоврядування встановлюються категорії посад, зокрема сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.
Отже, судом першої інстанції правильно зазначено, що період роботи позивачки з 01.10.2003 по 31.12.2005 у органах місцевого самоврядування на посаді спеціаліста сільської ради підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Що стосується періоду роботи позивачки на посаді головного бухгалтера сільської ради, суд враховує таке.
Статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлено класифікацію посад в органах місцевого самоврядування 7 категорій посад. Віднесення інших посад органів місцевого самоврядування, не зазначених у цій статті, до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням керівників відповідних органів місцевого самоврядування.
Посада бухгалтера (головного бухгалтера) сільської/селищної ради у вищезазначеній статті не віднесена до жодної із категорій посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується (служба), зокрема, робота на посадах: в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування, а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування. Розпорядженням Кабінету Міністрів України Про віднесення посад органів місцевого самоврядування до відповідних категорій посад від 04 червня 2008 № 794-р (далі - Розпорядження № 794-р) віднесено посаду головного бухгалтера виконавчого органу сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради до сьомої категорії посад органів місцевого самоврядування.
Враховуючи це, період роботи позивачки з 01.01.2006 по 03 червня 2008 на посаді головного бухгалтера сільської ради не може бути зарахований до стажу державної служби, оскільки посада бухгалтера (головного бухгалтера) була в установленому порядку віднесена до відповідних категорій посад в органах місцевого самоврядування лише з 04 червня 2008 року.
Закон України від 07.06.2001 №2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" набрав чинності 04.07.2001. Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Верховний Суд у постанові від 10.05.2018 у справі №351/1792/17 зазначив, що після набрання чинності Законом №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 Закону №889-VIII та пункту 4 Порядку №229 час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", зараховується до стажу державної служби. Вказане також узгоджується з правовою позицію Верховного Суду, висловленою у постанові від 10 лютого 2021 у справі № 825/1453/18.
Відтак, період роботи позивачки з 04.06.2008 по 17.03.2021 на посаді головного бухгалтера сільської ради підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Враховуючи те, що зазначені судом періоди роботи позивачки підлягають зарахуванню до спеціального стажу, що загалом складає понад 10 років, та враховуючи, що станом на 01 травня 2016 вона працювала на посаді, яка прирівнювалась до посад державних службовців, і на момент звернення із заявою досягла віку 60 років, маючи загальний страховий стаж понад 30 років, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що позивачка має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Що стосується врахування довідок про складові заробітної плати від 11.05.2023 № 232 та від 16.05.2023 №237, виданих Жванецькою сільською радою, на момент звернення позивачки з заявою про переведення її на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ (15.07.2021) вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, були встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям".
Як вбачається зі змісту довідки від 16.05.2023 №237, виданої Жванецькою сільською радою, вона видана за посадою головного бухгалтера станом на травень 2023, у довідці зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Колегія суддів зазначає, що позивачка звільнена з посади державного службовця ще у 2021 році, тому застосування при розрахунку пенсії державного службовця складових заробітної плати, з яких фактично не сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам ч.1 ст. 37 Закону № 3723-XII.
А тому, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до Закону №3723-XII, однак без врахування довідки про складові заробітної плати від 16.05.2023 №237. Відповідачами не спростоване право позивачки на перерахунок пенсії із урахуванням змісту довідки від 11.05.2023 №232, відтак відповідач зобов'язаний провести перерахунок пенсії позивачки на її підставі.
Оскільки відповідачі не довели правомірність дій, рішення про відмову в призначенні пенсії від 01.06.2023 та від 06.07.2023 є протиправними та підлягають скасуванню. З огляду на зазначене, необхідно зобов'язати призначити позивачці пенсію державного службовця згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII, вчинивши відповідний перерахунок пенсійних виплат з урахуванням раніше одержаних нею коштів.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Оскільки доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Курко О. П.
Судді Шидловський В.Б. Боровицький О. А.