Рішення від 23.01.2024 по справі 620/15381/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/15381/23

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Заступник керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області 11.10.2023 (відповідно до дати поштового відправлення, вказаної на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (далі - Селищна рала, відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, розташовану на відстані 0,3 км до с. Антонівка Прилуцького району Чернігівської області в адміністративних межах Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, на якій розміщено сміттєзвалище твердих побутових відходів;

- зобов'язати відповідача вжити заходів щодо проведення робіт із виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, розташовану на відстані 0,3 км до с. Антонівка Прилуцького району Чернігівської області, на якій розміщено сміттєзвалище твердих побутових відходів.

Свої вимоги мотивує тим, що невжиття заходів стосовно оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, зайняту під сміттєзвалищем, створює ризики впливу відходів на навколишнє природнє середовище, своєчасне виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання, може призвести до негативних наслідків.

Ухвалою судді Зайця О.В. від 08.11.2023 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

18.12.2023 на підставі розпорядження керівника апарату суду №38, відповідно до пункту 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, призначено повторний автоматизований розподіл даної справи у зв'язку з припиненням повноважень судді Зайця О.В.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа передана для розгляду судді Бородавкіній С.В.

Ухвалою судді від 20.12.2023 справу прийнято до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також судом запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову.

У встановлений судом строк відповідачем відзив на позов не подано.

Від Державної екологічної інспекції у Чернігівській області пояснення по суті спору не надійшли.

Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.

Судом встановлено, що на території Селищної ради, на відстані 0,3 км до с. Антонівка Прилуцького району Чернігівської області, розташоване діюче місце видання твердих побутових відходів.

У травні 2021 року Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області проведено перевірку дотримання Селищною радою вимог природоохоронного законодавства, за наслідками якої складено акт від 18-21 травня 2021 року №72/04, у якому зазначено про порушення відповідачем Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу України від 01.12.2010 №435. Також в наявності паспорт МВВ не представлено. Земельна ділянка під вказаним об'єктом не виділена, документи на землю відсутні (а.с. 8-11). Крім того, Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області складено протокол про адміністративне правопорушення, постанову про накладення адміністративного стягнення та вимогу щодо приведення у відповідність із законодавством МВВ (а.с. 12-15).

Селищною радою затверджено План виконання вимоги Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 25.05.2021 №72/04 (а.с. 17-18).

Відповідно до інформації, наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області, земельна ділянка, яка знаходиться на території Ріпкинської селищної ради Чернігівського району за межами смт. Замглай, не сформована та не зареєстрована в Державному земельному кадастрі, категорія земель і вид угідь не визначені (а.с. 46, 47, 61).

Разом з тим, відповідачем землевпорядна документація на земельну ділянку під сміттєзвалищем на даний час не виготовлена, земельна ділянка не сформована, речові права на неї не зареєстровано.

Враховуючи наведене, заступник керівника Прилуцької окружної прокуратури звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно із положеннями статті 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

В частині 4 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

В даному випадку, невжиття заходів стосовно погодження паспорту місця видалення відходів та оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, зайняту під сміттєзвалищем, створює ризики впливу відходів на навколишнє природнє середовище і своєчасне виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання. Однак, Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області як органом контролю не вжито дієвих заходів щодо захисту інтересів держави. Невжиття компетентним органом заходів протягом розумного строку після того, як йому стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, стало підставою для звернення прокурора до суду з відповідним позовом.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, а саме: забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; дають згоду на розміщення на своїй території підприємств, установ і організацій у порядку, визначеному законом; видають (переоформлюють, видають дублікати, анулюють) дозволи на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення у випадках, передбачених законом; затверджують місцеві екологічні програми; організовують вивчення навколишнього природного середовища; забезпечують інформування населення про стан навколишнього природного середовища, функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно- аналітичних систем; здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Частиною першою статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів.

Згідно із підпунктом 2 пункту «а» частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про управління відходами» збирання відходів - операція, що полягає у вилученні, купівлі, накопиченні та зберіганні відходів суб'єктами господарювання у сфері управління відходами, включаючи роздільне збирання, з метою подальшого перевезення відходів на об'єкти оброблення відходів.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про управління відходами» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить: 1) участь у реалізації державної політики у сфері управління відходами; 2) участь у розробленні та реалізації регіональних планів управління відходами; 3) затвердження місцевих планів управління відходами; 4) вирішення питань щодо розміщення на території відповідних територіальних громад об'єктів оброблення відходів; 5) створення пунктів роздільного збирання побутових відходів. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.

Статтями 125 та 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частин першої та другої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідачем не заперечується, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку під сміттєзвалищем твердих побутових відходів на відставні 0,3 км до с. Антонівка Прилуцького району Чернігівської області не виготовлено.

Суд звертає увагу на те, що відповідач не заперечує факти виявлених в ході перевірки порушень природоохоронного законодавства та не спростовує законність вимог Державної екологічної інспекції у Чернігівській області.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що у відповідача існує обов'язок вжити заходів для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться сміттєзвалище твердих побутових відходів.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частинами 1-3 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.

З огляду на сукупність викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, яка полягає у невжитті заходів з організації проведення робіт із виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, розташовану на відставні 0,3 км до с. Антонівка Прилуцького району Чернігівської області в адміністративних межах Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, на якій розміщено сміттєзвалище твердих побутових відходів.

Зобов'язати Варвинську селищну раду Прилуцького району Чернігівської області вжити заходів щодо проведення робіт із виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, розташовану на відставні 0,3 км до с. Антонівка Прилуцького району Чернігівської області, на якій розміщено сміттєзвалище твердих побутових відходів.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 23 січня 2024 року.

Позивач: Прилуцька окружна прокуратура (код ЄДРПОУ 02910114, вул. 1 Травня, 50- А, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500).

Позивач: Державна екологічна інспекція у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 38053846, вул. Пантелеймонівська, 12, м. Чернігів, 14017)

Відповідач: Варвинська селищна рада Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04412372, вул. Шевченка, 38, смт. Варва, Прилуцький район, Чернігівська область, 17600).

Суддя С.В. Бородавкіна