Рішення від 23.01.2024 по справі 520/31446/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

23 січня 2024 року Справа № 520/31446/23

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (ЄДРПОУ 40324829, просп. Науки, буд. 40, 6 поверх,м. Харків,61166) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про стягнення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: - стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) суми штрафів за порушення Закону України «Про рекламу» у розмірі 13 600,00 (тринадцять тисяч шістсот гривень 00 коп.) до державного бюджету України для зарахування надходжень за реквізитами по коду бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, в установі банку - Казначейство України (ЕАП), одержувач ГУК Харків обл/МТГ Харків, код одержувача 37874947, номер рахунку UА558999980313030106000020649. В обґрунтування позову суб'єкт владних повноважень зазначив, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області виявлено розміщення зовнішньої реклами щит на фасаді інформаційним полем російською мовою: «ТРАВМАТОЛОГ…», «УЗИ…», «ТРАВМАТОЛОГ…, «…УЗИ…», за адресою: АДРЕСА_2 . Посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області встановлено порушення Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ч.1 ст. 6 Закону України "Про рекламу", відповідно до приписів якої, мовою реклами є державна мова. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі. Відповідачем до суду надано відзив, в якому відповідач не погоджується з позовними вимогами, просить відмовити в задоволені позовних вимог. Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Судом встановлено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області надано запит від 04.10.2022р. №7.4-057/2/4790/22 до Харківської міської ради щодо надання відомостей про суб'єкта господарської діяльності, яким було розміщено вищевказану рекламу. Головним управлінням було виявлено розміщення зовнішньої реклами: щит на фасаді інформаційним полем російською мовою: «ТРАВМАТОЛОГ…», « ІНФОРМАЦІЯ_1 », «ТРАВМАТОЛОГ…, «…УЗИ…», за адресою: АДРЕСА_2 . з ознаками порушення ч.1 ст.6 Закону України «Про рекламу». Листом від 03.03.2023 №391/0/178-23 від Харківської міської ради було отримано відомості про те, що вищезазначену рекламу розміщує Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) з порушенням законодавства про рекламу та благоустрою населених пунктів. На юридичну адресу ФО-П ОСОБА_1 було надано вимогу від 21.02.2023 №5.4-057/2/1687-23 про надання документів, усних та/або письмових пояснень, необхідних для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, а також інформації щодо вартості реклами. Зазначені документи не були отримані відповідачем, та повернуті на адресу позивача. Окрім того, Головним управлінням було складено протоколи про порушення законодавства про рекламу від 24.04.2023 №93, №94, №95, №96, від 04.06.2023 №52, №53, №54, №55 та рішення про початок розгляду справи від 05.05.2023 №62, №63, №64, №65 та від 22.05.2023 №103, №104,105, №106. Крім того, листами 05.05.2023 №5.4-057/2/4079-23 та 09.06.2023 №5.4- 057/2/4882-23 Головним управлінням засобом поштового зв'язку надіслані повідомлення про засідання щодо розгляду справи про порушення законодавства про рекламу. Суб'єктом господарювання, листи не отримано та повернуто до Головного управління за закінченням терміну зберігання. На даний час вищевказані рішення Головного управління відповідачем не оскаржено, в добровільному порядку штраф не сплачено, що змушує звернутись до суду з даним позовом. Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного. Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами врегульовано Законом України "Про рекламу" №270/96-ВР від 03.07.1996 року. Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов'язані з розповсюдженням інформації, обов'язковість розміщення та оприлюднення якої визначено іншими законами України. Положеннями статті 1 Закону України "Про рекламу" визначено наступні терміни, зокрема: реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг; рекламодавець - особа, яка є замовником реклами для її виробництва та/або розповсюдження; розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами. Відповідно до приписів ст. 6 Закону України "Про рекламу" мовою реклами є державна мова. Об'єкти права інтелектуальної власності у рекламі використовуються мовою, якою їм наданий правовий захист відповідно до законодавства про охорону прав інтелектуальної власності. Особливості використання у рекламі мов корінних народів і національних меншин України визначаються законом, що регулює порядок реалізації прав корінних народів, національних меншин України. Відповідач проти позову заперечує, вказує, що вказана зовнішня реклама на фасаді за адресою: АДРЕСА_2 не містить жодної приналежності до ФО-П ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 . На самій рекламі не зазначено інформацію про ФО-П ОСОБА_1 , його адресу, номери мобільних телефонів ФО-П ОСОБА_1 не належать, що підтверджується не відповідністю з номерами мобільних телефонів зазначених у анкетних даних в адміністративному позові. Крім того відповідач стверджує, що на юридичну адресу ФО-П ОСОБА_1 не було надіслано вимогу про надання документів, усних та/або письмових пояснень, необхідних для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, а також інформації, щодо вартості реклами. Суд надаючи оцінку поясненню позивача зазначає наступне. Згідно з листом від 03.03.2023 №391/0/178-23 від Харківської міської ради було отримано відомості про те, що дану рекламу розміщує ФО-П ОСОБА_1 . Щодо пояснень позивача щодо не отримання ним кореспонденції від Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, суд дослідивши матеріали справи встановив, що на юридичну адресу відповідача АДРЕСА_1 було не одноразово надіслано поштову кореспонденцію яка містила вищевказані вимоги. Зазначене свідчить про порушення відповідачем приписів чинного законодавства. Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України "Про рекламу", розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється. Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб). Стягнення плати за видачу дозволів забороняється. Відповідно до статті 26 Закону України "Про рекламу", контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами. Згідно частини 2 статті 26 Закону України "Про рекламу", на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю. Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами. Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідно до вимог ч. 2 ст. 27 Закону України "Про рекламу" відповідальність за дані порушення несе розповсюджувач реклами, який винний в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами. Згідно ч. 4 ст. 27 Закону України "Про рекламу" центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на рекламодавців за вчинення дій, передбачених п. 1 ч. 2 цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами. Суд звертає увагу, що вимогою заявленого позову є стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій за порушення законодавства, у зв'язку з чим предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення відповідної заборгованості в судовому порядку: дотримання суб'єктом владних повноважень встановленої процедури прийняття рішення про застосування штрафних санкцій; узгодження визначеного у рішенні грошового зобов'язання; сплата узгоджених грошових зобов'язань у встановлений законом строк. Питання правомірності визначених суб'єктом владних повноважень штрафних санкцій у відповідному рішенні не охоплюється предметом даного позову, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз. Оскільки припис не оскаржений; штраф у добровільному порядку не сплачено, факт вчинення правопорушення підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог. Позивачем у межах розгляду даної адміністративної справи надано докази щодо обґрунтованості позову. Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню. Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд, - В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (ЄДРПОУ 40324829, просп. Науки, буд. 40, 6 поверх,м. Харків, 61166) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про стягнення штрафу,- задовольнити. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) штраф за порушення Закону України "Про рекламу" у розмірі у розмірі 13600, 00 (тринадцять тисяч шістсот гривень) до державного бюджету України для зарахування надходжень за реквізитами по коду бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, в установі банку - Казначейство України (ЕАП), одержувач ГУК Харків обл/МТГ Харків, код одержувача 37874947, номер рахунку UА55899998031303010600002064. Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Повний текст рішення складено 23 січня 2024 року.

Суддя Сагайдак В.В.