11 січня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/16000/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Куць А.С.
представника позивача - Голобородька О.П.,
представника відповідача - Базавлук К.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
26 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС в Полтавській області в якій просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області форми "Н" №35012409 від 27.04.2023, відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 292086,53 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав про протиправність податкового повідомлення-рішення №35012409 від 27.04.2023, яке прийняте на підставі акту камеральної перевірки №2710/16-31-24-09-03/ НОМЕР_1 від 22.03.202. Зазначає, що відповідно до цього акту встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 строків реєстрації 263 податкових накладних на загальну суму 891269,93 грн, проте в акті камеральної перевірки не зазначено ані номера податкових накладних, термін реєстрації яких пропущено, ані періоду в якому відбулося порушення терміну реєстрації, ані на який строк порушено термін реєстрації кожну податкову накладну. Також вказує, що не застосовуються штрафні санкції в період карантину на території України за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі, прийнято рішення розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 30 листопада 2023 року.
28 листопада 2023 року від представника відповідача надійшов відзив у якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що в ході камеральної перевірки ФОП ОСОБА_1 встановлено податкові накладні, по яких порушено граничний строк, передбачений п.201.10 ст. 201 розділу V та п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу , для реєстрації таких податкових накладних у ЄРПН згідно додатку до акту. На підставі зазначених фактів контролюючим органом було зроблено висновок про порушення ФОП ОСОБА_1 термінів реєстрації у ЄРПН 263 податкових накладних / а.с.17 -18/.
30 листопада 2023 року сторони у судове засідання не з'явилися, підготовче судове засідання відкладено на 14 грудня 2023 року /а.с.37/.
14 грудня 2023 року протокольною ухвалою закрито підготовче судове засідання, розгляд справи по суті призначено на 11 січня 2024 року / а.с.42/.
11 січня 2024 року у судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позовних вимог заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами докази, заслухавши сторони, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що працівниками ГУ ДПС у Полтавській області було проведено камеральну перевірку дотримання ФОП ОСОБА_1 порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до таких податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами вищевказаної камеральної перевірки було складено акт про результати камеральної перевірки № 2710/1631-24-09-03/ НОМЕР_1 від 22.03.2023 / а.с. 22- 25/.
Вказаним актом та додатком до нього, встановлено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення термінів реєстрації 263 податкових накладних на загальну суму ПДВ 891269,93 грн. Відповідальність платника передбачена статтею 1201 пунктом 1201.1 Податкового кодексу України. На підставі чого прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» №35012409 від 27.04.2023, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 292086,53 грн.
З оскаржуваним податковим повідомлення-рішенням позивач не погоджується, вважає таке протиправним та у зв'язку з його протиправністю таким, що необхідно скасувати, а тому звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із статтею 201 пунктом 201.1 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до статті 201 пункту 201.10 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/ послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема, для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до статті 1201 пункту 1201.1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
Відповідно до пункту 521 підрозділу 10 розділу XX ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, зокрема, за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-К, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Згідно з пунктом 69 підпункту 69.1 абзацами 3, 4 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Відповідно до Додатку до акту перевірки, судом встановлено, що позивачем були складені, окрім інших, податкові накладні у період з 01 лютого по 31 травня 2023 року, проте вони були зареєстровані після 15 липня 2022 року.
Судом було встановлено, що ФОП ОСОБА_1 не подало до ГУ ДПС у Полтавській області будь які заяви про відсутність можливості виконання податкових обов'язків щодо дотримання строків реєстрації у ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування у відповідності до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених пунктом 69 підпунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року за № 225.
Також не здобуто доказів, які б свідчили про перебої в роботі відповідного програмного забезпечення, що унеможливило б вчасну реєстрацію податкових накладних.
Абзацом 18 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-К "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (який набрав чинності 27 травня 2022 року), визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПК України, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID- 19), не застосовуються.
Отже, тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27 травня 2022 року, переважають норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов'язків у випадках та за умов, передбачених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Тому, норма пункту 521 підрозділу 10 розділу XX ПК України щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовується з 27 травня 2022 року на період дії воєнного стану.
Щодо доводів відповідача про те, що акт перевірки складений з порушенням вимог податкового законодавства, оскільки не містить номерів податкових накладних, терміни реєстрації яких порушено, період в якому порушено терміни реєстрації, строк на який пропущено реєстрацію податкових накладних, суд вважає їх безпідставними, оскільки відповідно до Додатку до акту, який складний у формі таблиці / а.с.23 - 25/, зафіксовані всі ці дані, на підставі яких можна прийти до висновку про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у ЄРПН, передбачених п.201.10 ст. 201 розділу V та п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд наголошує на тому, що в силу вимог частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У контексті зазначених положень КАС України, суд звертає увагу позивача на те, що закріплені у частині другій статті 77 КАС України норми права щодо обов'язку суб'єкта владних повноважень доведення правомірності прийняття оспорюваного рішення не звільняє позивача від обов'язку доведення заявлених позовних вимог належними та допустимими доказами.
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул.Європейська, буд.4, м. Полтава, код ЄРДПОУ 44057192) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19.01.2024.
Суддя С.С. Бойко