Рішення від 17.01.2024 по справі 440/14090/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/14090/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо врахування при здійсненні перерахунку та виплати пенсії за віком позивачу відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітної плати за період з 01.03.1995 по 30.09.1995, з 01.12.1995 по 31.06.1996, з 01.03.1996 по 31.12.1999,

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням заробітної плати за період з 01.11.1984 по 31.10.1989 відповідно до довідки Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради від 20.12.2012 №5317-Б-01-19, починаючи з 09.03.2023.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначену з 09.03.2023. 21.03.2023 позивач через веб-портал Пенсійного фонду звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради від 20.12.2012 5317-Б-01-19. З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунки пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України віл 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Мін'юсті 16.03.2021 за № 339/35961. Заява позивача про перерахунок пенсії була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеської області. Відповідач листом від 19.04.2023 № 7342-5608/Б-02/8-1600/23 повідомив, що питання обчислення пенсії з урахуванням архівної довідки про заробітну плату Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради від 20.12.2012 № 5317-Б-01-19 буде розглянуто після здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перевірки відповідності вищевказаної довідки первинним документом. Відділом контрольно - перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області було проведено перевірку зазначеної довідки, та актом від 08.06.2023 № 1500-1002-1/4994 підтверджено достовірність вищезазначеної довідки про що було повідомлено позивача листом від 13.07.2023 № 18838-18357/Б-02/8- 1500/23. Листом від 31.07.2023 № 15958-15517/Б-02/8-1600/23 відповідач повідомив, що згідно наданої архівної довідки здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.03.1995 по 30.09.1995, з 01.12.1995 по 31.06.1996, з 01.03.1996 по 31.12.1999 та за даними персоніфікованого обліку з 01.01.2001 по 31.05.2017, починаючи з 09.03.2023. Однак відповідачем не була врахована при перерахунку пенсії заробітна плата за періоди з 01.01.1984 по 31.12.1992, яка є безпосередньо зазначеною та визначеною у архівній довідці Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради від 20.12.2012 № 5317-Б-01-19. Позивач вважає дії відповідача незаконними та необґрунтованими, здійсненими усупереч положенням чинного законодавства, а тому його права підлягають захисту в судовому порядку.

Ухвалою суду від 26.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/14090/23, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

16.10.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позов в якому зазначено, що 09.03.2023р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058. За наданими позивачем до заяви документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу (довідка ОК-5), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було прийнято рішення від 17.03.2023р. № 163850003719 про призначення Позивачу пенсії за віком. Позивачем до заяви про призначення пенсії, була долучена зокрема архівна довідка про заробітну плату від 20.12.2010 року № 5317-Б-01-19, видана Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради за період з 01.01.1984 по 31.12.1992, яка не підтверджена первинними документами, а тому не була врахована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області під час проведення розрахунку пенсії Позивача. За результатом перевірки обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату від 20.12.2010 року № 5317-Б-01-19, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було складено акт від 08.06.2023 № 1500-1002-1/4994. Після отримання вказаного акту перевірки, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 24.07.2023 № 163850003719 Позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 20.12.2010 року № 5317-Б- 01-19, виданої Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради та даних акту перевірки. Враховуючи вищезазначене, відповідач вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 20.12.2010 року № 5317-Б-01-19 є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що 09.03.2023р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058.

За наданими позивачем до заяви документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу (довідка ОК-5), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було прийнято рішення від 17.03.2023р. № 163850003719 про призначення позивачу пенсії за віком.

Позивачем до заяви про призначення пенсії, була зокрема архівна довідка про заробітну плату від 20.12.2010 року № 5317-Б-01-19, видана Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради.

Відповідно до листа ГУ ПФУ в Полтавській області від 31.07.2023 №15958-15517/Б-02/8-1600/23 звернення позивача на веб-портал Пенсійного фонду від 17.07.2023, від 19.07.2023, які зареєстровані у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області 17.07.2023 за №15517/Б-1600-23 та 20.07.2023 № 15912/Б-1600-23 з приводу перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати до 01.07.2000, згідно довідки про заробітну плату від 20.12.2010 №5317-Б-01-19, розглянуто. Зазначено, що на даний час пенсійне забезпечення громадян реалізується за Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон). Діючий на сьогодні механізм нарахування пенсій за вищевказаним Законом передбачає, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально в залежності від набутого ним страхового стажу та отримуваного заробітку, з якого сплачувалися страхові внески. Відповідно до статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або у разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року. Згідно зі статтею 41 Закону до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Статтею 44 Закону передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому у державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Повідомлено, що акт перевірки правильності видачі архівної довідки про заробітну плату від 20.12.2010 №5317-Б-01-19, виданої Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради, за період роботи позивача з 1984р. по 1992р., надійшов до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області без зауважень. В ході розгляду звернення встановлено, що згідно наданої архівної довідки здійснено перерахунок Вашої пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.03.1995 по 30.09.1995, з 01.12.1995 по 31.01.1996, з 01.03.1996 по 31.12.1999 та за даними персоніфікованого обліку з 01.01.2001 по 31.05.2017 починаючи з 09.03.2023. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 0,81228. Для обчислення розміру пенсії враховано страховий стаж тривалістю 25 років 3 місяці 12 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,25250. Внаслідок проведеного перерахунку з 09.03.2023 розмір пенсії позивача не змінився, оскільки відбувся перерозподіл складових пенсійної виплати, а саме, на суму збільшення зменшилася доплата до мінімального розміру пенсії (до 2093грн.) та доплата до 2520грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”.

Водночас позивач не погоджуючись із діями відповідача щодо врахування при здійсненні перерахунку та виплати пенсії за віком позивачу відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітної плати за період з 01.03.1995 по 30.09.1995, з 01.12.1995 по 31.06.1996, з 01.03.1996 по 31.12.1999, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (далі Закон №1058-IV), пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії врегульований статтею 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п'ятий частини першої статті 40 Закону №1058-IV).

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

У відповідності до підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі - Порядок від 25.11.2005 №22-1), до заяви про призначення пенсії за віком за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

Відповідно до пункту 2.10 Порядку від 25.11.2005 №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.

При цьому, визначальним критерієм для включення відповідного заробітку до суми доходу, з якого обчислюється пенсія, є нарахування внесків на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладений у постанові Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі №709/1448/16-а, який в силу вимог частини п'ятої статті 242 КАС України має бути врахований судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Згідно з пунктом 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

З аналізу наведених положень законодавства слідує, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 20 березня 2018 року по справі №527/1655/17.

Суд зазначає, що позивачем було подано до пенсійних органів довідку про заробітну плату №5317-Б-01-19, видану 20.12.2010, департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради за період з січня 1984 по грудень 1992 року.

Відповідно до листа ГУ ПФУ в Полтавській області від 31.07.2023 №15958-15517/Б-02/8-1600/23 акт перевірки правильності видачі архівної довідки про заробітну плату від 20.12.2010 №5317-Б-01-19, виданої Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради, за період роботи позивача з 1984р. по 1992р., надійшов до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області без зауважень.

Таким чином, відповідачем не було встановлено недоліків щодо оформлення довідки чи недостовірності даних, які включено у довідку.

Разом з тим, згідно з абз. 1 та 2 ч.3 п. 2.1 Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 цього ж Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Таким чином, суд доходить висновку, що в даному випадку позивач не може бути позбавлений свого права врахування при розрахунку пенсії довідки про заробітну плату довідки про заробітну плату від 20.12.2010 №5317-Б-01-19, виданої Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради, за період роботи позивача з 1984р. по 1992р.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню.

Згідно частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

З огляду на ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог, суд визнає за доцільне стягнути на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо врахування при здійсненні перерахунку та виплати пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітної плати за період з 01.03.1995 по 30.09.1995, з 01.12.1995 по 31.06.1996, з 01.03.1996 по 31.12.1999.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням заробітної плати за період з 01.11.1984 по 31.10.1989 відповідно до довідки Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради від 20.12.2010 №5317-Б-01-19, починаючи з 09.03.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова