19 січня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/18116/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/18116/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
10.12.2023 адвокат Демиденко Володимир Анатолійович, здійснюючи представництво інтересів ОСОБА_1 , через систему "Електронний суд" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (надалі - ГУПФ у Вінницькій області), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування до страхового та пільгового стажу позивача час проходження ним військової служби, пов'язаної з безпосередньою участю у бойових діях, забезпеченні захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у період з 07.07.2022 по 24.01.2023 з розрахунку - один місяць служби за три місяці;
- зобов'язати ГУПФ у Вінницькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період проходження ним військової служби з 07.07.2022 по 24.01.2023 з розрахунку - один місяць служби за три місяці;
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУПФ у Вінницькій області про відмову у призначенні пенсії №164250003298 від 01.09.2023, зобов'язавши при цьому ГУПФ у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 25.08.2023 із зарахуванням до його страхового та пільгового стажу періоду проходження ним військової служби з 07.07.2022 по 24.01.2023 з розрахунку - один місяць служби за три місяці.
В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, який обчислюючи страховий стаж позивача не врахував норму абзацу 2 частини першої статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", що призвело до протиправної відмови у призначенні йому пенсії з мотивів недостатності необхідного страхового стажу не менше 25 років.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 14.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві представник ГУПФ просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на правомірність рішення від 01.09.2023 про відмову у призначенні позивачу пенсії з підстав недостатньої страхового стажу ОСОБА_1 , який становить 24 роки 2 місяці 2 днів, замість необхідних 25 років (а.с. 16-19).
Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 05.05.2022 по 24.01.2023 проходив військову службу за мобілізацією у складі Військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України.
Як зазначає представник у позовній заяві, 11.08.2023 позивач звернувся через відділ обслуговування громадян у смт. Котельва ГУПФ в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком.
Розгляд цієї заяви за принципом екстериторіальності здійснювався ГУПФ в Одеській області, рішенням якого від 18.08.2023 №164250003298 позивачу відмовлено у призначенні пенсії на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 5).
Мотивуючи це рішення, пенсійний орган вказував, що необхідний страховий стаж визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 25 років. Страховий стаж особи становить 20 років 05 місяців 17 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано період роботи з 01.07.2000 по 15.12.2003 в Полтавській станції медичної допомоги, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про роботу та сплату страхових внесків по страхувальнику "Полтавська станція медичної допомоги" з 01.07.2000. Додатковий коментар: за відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про роботу у період після липня 2000 року до січня 2004 року записи трудової книжки доцільно підтвердити результатами перевірки, проведеної, в тому числі за заявою власника трудової книжки.
25.08.2023 позивач повторно звернувся через територіальний відділ Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 35-37). До заяви позивач надав, окрім стандартного пакету документів, ще й витяги з:
- наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.05.2022 №19 про те, що старшого лейтенанта ОСОБА_1 , начальника медичного пункту гаубичного самохідно-артилерійського дивізіону, з 05.05.2022 зараховано до списків особового складу частини, на всі види забезпечення, призначено на посаду, у зв'язку з чим вважати таким, що справи та посаду прийняв, приступив до виконання службових обов'язків (а.с. 43);
- наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06.07.2022 №84 про те, що старшого лейтенанта медичної служби ОСОБА_1 , начальника медичного пункту медичний пункт 1 гаубичного самохідно-артилерійського дивізіону, вважати таким, що 06.07.2022 вибув в район виконання бойових завдань на територію Донецької області у підпорядкування командуючого ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " відповідно до бойового розпорядження КСВ ЗСУ №1/1581/СД від 03.07.2022 (а.с. 44);
- наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06.09.2022 №150, яким внесено зміни до наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 26.08.2022 №138 - доповнено наказ пунктом 13 про те, що старшого лейтенанта медичної служби ОСОБА_1 , начальника медичного пункту медичного пункту 1 гаубичного самохідно-артилерійського дивізіону в/ч НОМЕР_1 , вважати таким, що 26.08.2022 вибув зі складу сил та засобів оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " і прибув до складу сил та засобів оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " з метою здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях (зворот а.с. 44);
- наказу командира в/чА7014 від 24.01.2023 №24 про те, що старшого лейтенанта медичної служби ОСОБА_1 , начальника медичного пункту 1 гаубичного самохідно-артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи, звільненого (у відставку) з військової служби наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 23.01.2023 №74 за підпунктом "а" (за віком) пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" з 24.01.2023 виключено зі списків особового складу військової частини. Обліково-послужні документи відправити до Полтавського РТЦКСП. З котлового забезпечення у військовій частині НОМЕР_1 зняти зі сніданку 25.01.2023, з інших видів забезпечення - з 24.01.2023 (а.с. 43).
Крім того, позивачем до заяви про призначення пенсії додавалися:
- довідка в/ч НОМЕР_1 від 27.01.2023 №654/1 про те, що позивач з період з 07.07.2022 по 24.01.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, перебуваючи в Донецькій області (зворот а.с. 24);
- довідка Полтавського РТЦКСП від 22.08.2023 №7в/1943 про те, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України з 05.05.2022 по 24.01.2023, у тому числі приймав участь у бойових діях, забезпеченні захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 07.07.2022 по 24.01.2023. Зазначена служба за період з 07.07.2022 по 24.01.2023 підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць за три (а.с. 27);
- посвідчення серії НОМЕР_2 , видане 13.04.2023 Кадровим центром сухопутних військ Збройних Сил України про статус ветерана війни - учасника бойових дій (зворот а.с. 34).
Розгляд заяви за принципом екстериторіальності цього разу здійснював ГУПФ у Вінницькій області, рішенням якого від 01.09.2023 за №164250003298 відмовлено у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Страховий стаж особи - 24 роки 2 місяці 2 дні (зараховано січень 2023 року включно відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу). Результати розгляду документів, доданих до заяви: обчислення страхового стажу проводиться відповідно до статті 24 Закону, а саме: страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону з 01.01.2004 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до 01.01.2004 - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (а.с. 23).
Вважаючи протиправною бездіяльність ГУПФ у Вінницькій області щодо відмови у призначенні пенсії за віком, позивач через свого представника звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
З 01.01.2004 таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV).
Відповідно до ст. 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
За приписами ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Як свідчать встановлені судом обставини справи, позивач претендує на призначення пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 26 Закону №1058-IV встановлені умови призначення пенсії за віком. Зокрема, за загальним правилом особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності відповідного страхового стажу, визначеного у даній статті.
Стаття ж 115 Закону №1058-IV передбачає випадки пенсійного забезпечення окремих категорій громадян.
Так, за умовами пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV, право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Отже, обов'язковою умовою для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до норм Закону №1058-IV є наявність необхідного страхового стажу та досягнення особою визначеного законодавством пенсійного віку.
Суд звертає увагу на те, що поняття "страховий стаж" вперше було запроваджено Законом №1058-IV, який набув чинності з 01.01.2004.
До цього цей стаж називався трудовим.
Статтею 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Визначення поняття "трудовий стаж" чинне законодавство не містить, однак з аналізу норм Закону №1058-IV можна дійти висновку, що це періоди офіційної трудової діяльності особи до 01.01.2004, що підтверджуються записами у трудовій книжці.
При цьому періоди трудової діяльності до 01.01.2004, які зараховуються до страхового стажу, визначаються законодавством, яке діяло до прийняття Закону №1058-IV, а саме - статтею 56 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення".
Тобто, весь трудовий стаж, набутий до 01.01.2004, враховується до страхового стажу на умовах раніше діючого законодавства, а з 01.01.2004 до страхового стажу зараховуються лише ті періоди, протягом яких сплачувалися страхові внески, і в розмірах пропорційно сплаченим внескам.
З викладеного слідує, що особа набуває право на отримання дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV за умови наявності страхового стажу, зокрема у чоловіків - 25 років та за умови досягнення ними 55 років.
Як встановлено судом, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за віком, ГУПФ у Вінницькій області своє рішення від 01.09.2023 №164250003298 мотивував обставинами недотримання заявником вимог п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV з огляду на відсутність необхідного страхового стажу (25 років), тоді як наявний стаж складає лише 24 роки 2 місяці 2 дні.
При цьому, згідно з розрахунком стажу, період військової служби ОСОБА_1 з 07.07.2022 по 24.01.2023 зараховано до страхового стажу в 1-кратному розмірі (а.с. 45).
Позивач, обстоюючи позицію щодо необхідності зарахування до його трудового стажу періоду служби з 07.07.2022 по 24.01.2023 у трикратному обчисленні, посилається на приписи Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 (надалі - Положення №530), абзацом 2 підпункту 1 пункту 2.3 якого установлено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Зазначає, що такий самий принцип обчислення трудового стажу застосовує і Верховний Суд, зокрема у справі №1.380.2019.003739, де у постанові від 18.01.2023 (провадження №К/9901/13144/20) суд зазначив, що пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три. Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що служба позивача в АТО підлягає зарахуванню до його трудового стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.
Однак суд не може погодитися із правильністю тверджень як позивача, так і висновків Верховного Суду з приводу поширення на спірні правовідносини правил обчислення страхового (а не трудового, як зазначає позивач та Верховний Суд) стажу у трикратному розмірі, оскільки вищезгадане Положення №530, яке й передбачає таке правило трикратного обчислення, було затверджене наказом тво Міністра оборони України відповідно до Законів України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві” та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства.
Відповідно до п. 1.1. цим Положенням визначається порядок, зокрема, обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до статті 171 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей” (зі змінами).
Відповідно ж до статті 171 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Коло осіб, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, визначає стаття 12 названого Закону.
Позивач до такого кола осіб не входить, а тому дія Положення №530 на нього не поширюється.
Саме тому Положення №530 містить логічне виключення - крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу.
Відповідно, обчислюючи страховий стаж в одинарному розмірі, відповідач діяв у спосіб та на підставі чинного законодавства, а тому підстав визнавати протиправною бездіяльність такого відповідача, або ж протиправним прийняте ним рішення, яке ґрунтується на вимогах закону, суд не може, у зв'язку з чим відповідні вимоги адміністративного позову суд залишає без задоволення.
Разом з цим суд звертає увагу на те, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному суді.
Так, у постанові від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739 ключовим правовим питанням було те, чи має позивач право на зарахування в кратному розмірі до страхового стажу для призначення пенсії відповідно до статті 115 Закону №1058 часу перебування в зоні АТО.
З цього приводу Верховний суд зазначив: "16. За змістом статті 115 Закону №1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають, серед іншого, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпоснального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і
17. Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
18. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
19. Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
20. Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України “Про пенсійне забезпечення” або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
21. Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
22. Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
23. Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що служба позивача в АТО підлягає зарахуванню до його трудового стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.
24. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 05 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17 та від 02 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17).
25. За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої та апеляційної інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову.".
З огляду на такі висновки суду касаційної інстанції суд, в силу імперативу ч. 5 ст. 242 КАС України, змушений їх враховувати, у зв'язку з чим скасовує рішення ГУПФ в Вінницькій області від 01.09.2023 за №164250003298 та зобов'язує відповідача здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 25.08.2023 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням висновку суду про необхідність зарахування до страхового стажу позивача періоду проходження ним служби з 07.07.2022 по 24.01.2023 безпосередньо у зоні бойових дій з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Відтак позов у цілому слід задовольнити частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору в силу закону як учасник бойових дій, інших судових витрат не поніс, тому підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області від 01.09.2023 за №164250003298.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 25.08.2023 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням висновку суду про необхідність зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним військової служби з 07.07.2022 по 24.01.2023 з розрахунку один місяць служби за три місяці.
В решті вимог позов залишити без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403; вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун