Рішення від 22.01.2024 по справі 420/29548/23

Справа № 420/29548/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу в частині,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 12.09.2023 №51 в частині що стосується притягнення до матеріальної та дисциплінарної відповідальності начальника штабу - заступника начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку підполковника ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 30.10.203 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначав, що він не погоджується із прийняттям наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 12.09.2023 №51 в частині що стосується притягнення до матеріальної та дисциплінарної відповідальності начальника штабу - заступника начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку підполковника ОСОБА_1 та просить суд його скасувати. Як вважає позивач, службовим розслідуванням не було встановлено наступне, а саме: причинний зв'язок між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням функціональних обов'язків військової служби - відсутній; ступінь вини - не зазначений та не встановлений; причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб - не встановлені, оскільки предметом службового розслідування у відповідності до Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.07.2023 № 231 є факт завдання матеріальної шкоди по продовольчій службі у Херсонському зональному відділі Військової служби правопорядку, наявність шкоди в зональному відділі - відсутня; механізм встановлення шкоди (збитків) не визначений - оскільки, предмет службового розслідування був завдання матеріальної шкоди в зональному відділі; обставини, які підтверджується або спростовують інформацію щодо скоєння правопорушення - не встановлювалися взагалі; обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність правопорушника взагалі не вивчалися; причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою - не встановлена; ступінь нанесення матеріальної шкоди (пошкодження, псування або втрата військового майна) - не зазначений в наказі; умисність чи необережність дій (бездіяльність) винної особи та обставини, за яких заподіяно шкоду - не встановлена під час проведення службового розслідування та не зазначена у наказі. Також, як вказав позивач, службове розслідування у відповідності до п.1 та п.2 ст. 8 Закону України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі” призначається протягом 4 діб з моменту виявлення фактів завдання шкоди, що дотримано не було. У наказі від 12.09.2023 № 51 визначено, що підставою для призначення службового розслідування став акт перевірки від 04.07.2023 року №2986/шт/дск, водночас сама перевірка проводилась у відповідності до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 15.06.2023 №207 у період з 15 по 24 червня 2023 року. Тобто, моментом виявлення збитків є 24.06.2023 року, а не дата реєстрації акту від 04.07.2023 року №2986/шт/дск, що є порушенням вимог п.1 та п.2 ст. 8 Закону України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі”. Водночас позивач наголосив, що Херсонським ЗВ ВСП проведена службова перевірка щодо забезпечення особового складу зонального відділу в період з 15.12.2022 по 01.07.2023 та отриманої кількості харчування (дободач) зональним відділом, з метою фактів завдання матеріальної шкоди по продовольчій службі. В ході перевірки здійснено порівняння щодо кількості осіб, що обліковувалися на котловому забезпеченні з 15.12.2022 по 01.07.2023 згідно довідки в/ч НОМЕР_2 від 16.08.2023 № 5/5209 з кількістю наявного особового складу згідно добових відомостей, що виведенні у окремий розрахунок харчування особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 . В ході перевірки було встановлено, що кількість дободач згідно листа ТВО начальника штабу військової частини НОМЕР_2 від 16.08.2023 №5/5209 менше фактичної наявної кількості особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 . Тобто, як вказав позивач, спростовується факт завдання матеріальної шкоди, оскільки кількість дободач була меншою за кількість наявного особового складу. За таких обставин, як вказав позивач, збитків державі не встановлено, про то надано доповідь начальнику Південного ТУ ВСП від 28.08.2023 № 818/1470, з проханням долучити до матеріалів службового розслідування, яка була проігнорована. Також, позивач зауважив, що доповідь була сформована на основі даних про кількість наявного особового складу, що визначається у добових відомостях по особовому складу Херсонського ЗВ ВСП де містяться дані про кількість осіб за списком, кількість осіб в наявності, а також відомості про осіб, що перебувають на лікуванні та у відрядженні на добу. У рапортах про постановку на харчування як особового складу так і осіб, що були відрядженні до Херсонського ЗВ ВСП у порівняні із даними кількості осіб, що рахувалися на котловому забезпеченні у в/ч НОМЕР_2 , що визначені довідкою в/ч НОМЕР_2 від 16.08.2023 №5/5209. За рапортами кількість осіб, які мають бути поставлені на харчування у в/ч НОМЕР_2 визначалась за мінусом осіб, що перебували на лікарняному чи у відрядженні. Співставлення цих даних вказує, що Херсонським ЗВ ВСП за період з 15.12.2022 по 01.07.2023 було отримано дободач не на повний кількісний наявний особовий склад, що виключає перевитрату дободач. Як вказав позивач, відповідачем в ході службового розслідування не враховано, що в окремих випадках рапорти не відпрацьовувалися внаслідок відсутності технічної можливості для цього, а саме: у зв'язку з відсутністю електроенергії в м. Херсон з моменту прибуття Херсонського ЗВ ВСП з 16.11.2022 до лютого 2023; частими перебоями електроенергії з січня по червень 2023 року; перебуванням Херсонського ЗВ ВСП поза пунктом постійної дислокації в місці тимчасового розташування, частої зміни дислокації (4 рази за 11 місяців); виконання завдань на глибину оборони перших ешелонів до батальйону включно. Позивач вказав, що однією із складових умов, що дають підстави для притягнення до матеріальної відповідальності військовослужбовця є наявність шкоди та загалом вбачається із Наказу наявність шкоди є припущенням, що ґрунтується на обмеженій інформації отриманій в ході службового розслідування лише із Наказів по особовому складу, які не відсвітлюють кількості дободач протягом періоду, за який проводилось розслідування та кількості наявного особового складу, що у цей період перебували на продовольчому забезпеченні у Херсонському ЗВ ВСП. Позивач вказав, що за даними кількості осіб, що перебували на котловому забезпечені у співставленні із кількістю наявного особового складу, вбачається недоотримання харчування Херсонським ЗВ ВСП, що виключає наявність шкоди. Позивач зазначив, що відсутність шкоди виключає наявність усіх інших умов притягнення до відповідальності, так як вони є похідними від шкоди. Позивач зазначив, що згідно п. 1.1. Наказу Міністра оборони України від 09.12.2002 N 402 Про затвердження Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, регулює правовідносини продовольчого забезпечення ЗСУ саме у мирний час, а не в умовах воєнного стану, тому не може в повній мірі застосовуватися під час воєнного стану районах ведення бойових дій під час виконання бойових (спеціальних) завдань, що не враховано проведенні службового розслідування.

14.11.2023 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позову. Так, відповідач вказав, що начальником штабу - першим заступником начальника Херсонського ЗВ ВСП підполковником ОСОБА_1 порушено вимоги Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, визначених статтею 11, в частині обов'язку сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, свято і непорушно додержуватися законів України та вимог статутів Збройних Сил України, статтею 16, в частині обов'язку виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою визначених функціональними обов'язками, в частині обов'язку організовувати неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України посадовими особами зонального відділу, не здійснив контроль за дотриманням особовим складом Херсонського ЗВ ВСП дотримання вимог, визначених пунктом 1.11 Положення № 402 в частині зняття з продовольчого забезпечення військовослужбовців, які вибувають з військової частини, а також, не здійснив контроль за обліком особового складу, чим порушив вимоги пункту 6 розділу І “Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України затвердженої наказом Міністерства оборони України” 15.09.2022 № 280, в частині здійснення контролю за станом обліку особового складу; порушив вимоги статей 68, 69 Статуту внутрішньої служби ЗС України в частині організації роботою штабу, п. 1.14 Інструкції № 124 в частині безпосередньої відповідальності за забезпечення правильної організації діловодства та пунктів 1.3.,2.9.1.4. Інструкції № 124 в частині відповідальності за зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні документів та їх відповідність чинному законодавству України під час візування наказу. Як зазначив відповідач, факти щодо перевитрати 1399 добових видач, у зв'язку з незняттям з продовольчого забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 військовослужбовців Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку, які вибували у відрядження, відпустку, на лікування та звільнялися від виконання службових обов'язків за станом здоров'я, знайшли своє підтвердження. При цьому, як вказав відповідач, щодо твердження позивача, що службове розслідування призначається протягом 4 діб з моменту виявлення фактів завдання шкоди, то підставою для проведення службового розслідування стала накладена 05.07.2023 резолюція командира військової частини НОМЕР_1 на акті перевірки окремих питань життєдіяльності Херсонського ЗВ ВСП від 04.07.2023 № 2849/шт/дск в якому відображено результатами роботи комісії військової частини НОМЕР_1 у Херсонському зональному відділі Військової служби правопорядку (далі - Херсонський ЗВ ВСП), під час якої було виявлено ряд суттєвих порушень, тобто на наступний день після надання комісією доповіді командиру військової частини НОМЕР_1 . Щодо твердження позивача про порушення вимоги п. 3 розділу IV Наказу 608, за яким визначено що примірник акта службового розслідування надсилаються службовим особам, яких стосуються наведені у висновку пропозиції, та до відповідних структурних підрозділів органів військового управління, відповідач вказав, що відповідно до вимог абз. 2 п, 3 розділу IV Наказу 608 копія акта службового розслідування або витяг з акта надається військовослужбовцю за його зверненням, в частині, що його стосується. При цьому, за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 військового частиною НОМЕР_1 надано копія акту службового розслідування від 04.09.2023 № 7513. Щодо твердження позивача відносно не відпрацювання документації зв'язку з відсутністю електроенергії та відсутністю технічної можливості, відповідач вказав, що позивачем на підставі рапортів накази начальника Херсонського ЗВ ВСП по особовому складу відпрацьовувались постійно, особовий склад Херсонського ЗВ ВСП який вибував у відрядження, відпуску, на лікування та звільнявся від виконання службових обов'язків за станом здоров'я віддавався наказом, відповідно до Таблиці 1, але у зазначених наказах не зазначалось про зняття особового складу Херсонського ЗВ ВСП з продовольчого забезпечення, що призвело до не зняття з продовольчого забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 , чим порушені вимоги пункту 1.11 Положення № 402. Стосовно твердження позивача, що командиром військової частини НОМЕР_1 начальнику Херсонського ЗВ ВСП визначено незаконне завдання щодо притягнення позивача до матеріальної відповідальності у відповідності до п. 2 ст. 5 розділу II Закону України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі”. Разом з тим, позивач перебуває на посаді начальника штабу - заступника начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку, який підпорядковується начальнику Херсонського ЗВ ВСП, в службовій діяльності керується його вказівками та є прямим начальником для всього особового складу відділу. Окрім того відповідно до наказів начальника Херсонського ЗВ ВСП від 16.12.2022 № 294, від 22.12.2022 № 300 та від 03.01.2023 № 03, в період з 16.12.2022 по 02.01.2023 тимчасове виконання обов'язків начальника Херсонського ЗВ ВСП було покладено на начальника штабу - заступника начальника Херсонського ЗВ ВСП підполковника ОСОБА_1 . Також слід зазначити, що в п. 2 ст. 5 розділу II Закону України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі” вказується про матеріальну відповідальність командира (начальника) (загальна назва), без зазначення начальника органу управління чи командира військової частини. Отже, як вказав відповідач, вказане твердження позивача також ґрунтується лише на його припущеннях та особистій думці.

23.11.2023 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач вказав, що не погоджується із відзивом відповідача та просить суд задовольнити позов у повному обсязі з підстав, викладених у адміністративному позові.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Підполковник ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді начальника штабу - заступника начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку.

Відповідно до п.2 Наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 12.09.2023 №51 "Про результати службового розслідування та притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності", наказано начальнику Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку, за завдану пряму дійсну шкоду у відповідності до п.2, ст.5, розділу ІІ Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі", з урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання шкоди, притягнути до обмеженої матеріальної відповідальності своєю владою начальника штабу - заступника штабу - заступника начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку підполковника ОСОБА_1 в розмірі 15 прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, тобто у розмірі 38835,00 грн.

Згідно п.6 Наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 12.09.2023 №51 "Про результати службового розслідування та притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності", за неналежне виконання службових обов'язків, визначених вимогами статей 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 1.3, 1.14, 2.9.1.4 Інструкції з діловодства у Збройних Сил України, затвердженої наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 07.04.2017 №124, начальнику штабу - першому заступнику начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку підполковнику ОСОБА_1 , відповідно до вимог статей 45, 86 Дисциплінарного статуту ЗСУ, оголошено сувору догану.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов'язків встановлено Законом України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі” 3 жовтня 2019 року № 160-IX.

Відповідно до п.п.4,5 ч.1 ст. 1 Законом України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі”, матеріальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що полягає в обов'язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності.

Пряма дійсна шкода (далі - шкода) - збитки, завдані військовій частині, установі, організації, закладу шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна, погіршення або зниження його цінності, а також витрати на відновлення чи придбання військового та іншого державного майна замість пошкодженого або втраченого, надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків. До шкоди не включаються доходи, які могли бути одержані за звичайних обставин, якщо таких збитків не було б завдано.

Відповідно до ст. 3 Закону України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі”, підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов'язків військової служби або службових обов'язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.

Умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; 3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди.

Переведення особи до іншого місця служби чи її звільнення з посади або служби не може бути підставою для звільнення її від матеріальної відповідальності, встановленої законом.

Згідно п.1 ч.1 ст. 6 Законом України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі”, особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі, зокрема, виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій.

Наведене правове регулювання дає підстави для висновку, що до матеріальної відповідальності може бути притягнуто військовослужбовця у разі заподіяння прямої дійсної шкоди, наявної з його боку протиправної поведінки у зв'язку з неналежним виконанням ним обов'язків військової служби або службових обов'язків, та наявності взаємозв'язку між діями військовослужбовця та заподіяної шкоди.

Частинами 2, 3 ст.5 Закону України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі” визначено, що командир (начальник), який своїм рішенням чи бездіяльністю порушив установлений порядок обліку, зберігання, використання військового та іншого майна або не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності, несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п'ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.

Розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, визначається на день видання наказу про притягнення особи до обмеженої матеріальної відповідальності.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначені Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV.

Згідно вимог ст.11, 16 Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.

Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до ст. 36 Статуту командир (начальник) відповідає за відданий наказ, його наслідки та відповідність законодавству, а також за невжиття заходів для його виконання, за зловживання, перевищення влади чи службових повноважень. За віддання і виконання явно злочинного наказу (розпорядження) винні особи притягаються до відповідальності згідно із законом.

Відповідно до положень ст.59 Статуту командир (начальник) зобов'язаний: знати, дотримуватися особисто та вимагати від особового складу неухильного дотримання норм міжнародного гуманітарного права; планувати роботу і здійснювати заходи щодо підтримання та удосконалення бойової та мобілізаційної готовності і вимагати їх виконання, своєчасно вносити до планів роботи необхідні зміни (уточнення), вживати заходів для охорони державної таємниці, забезпечення прихованого управління військами; негайно доповідати старшому командиру (начальнику) про кримінальне чи адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, вчинене підлеглим військовослужбовцем, а командир (начальник) військової частини (установи) - негайно повідомляти про це відповідному прокурору, а в разі вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією військовослужбовцем Збройних Сил України - начальнику відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України; знати стан справ у дорученій йому військовій частині, на кораблі (у підрозділі), ділові, морально-психологічні якості безпосередньо підпорядкованих військовослужбовців, бойову та іншу техніку, озброєння, що є в частині, на кораблі (у підрозділі), вміло керувати військовою частиною, кораблем (підрозділом) як у повсякденному житті, так і під час виконання бойових завдань; організовувати та безпосередньо керувати бойовою підготовкою, здійснювати контроль за її ходом, об'єктивно оцінювати досягнуті підлеглими результати, підбивати підсумки й заохочувати кращих, узагальнювати та впроваджувати передовий досвід у практику навчання особового складу, ефективно використовувати навчально-матеріальну базу, спрямовувати кошти та матеріальні засоби на вдосконалення цієї бази; постійно вдосконалювати особисту підготовку та майстерність підпорядкованих командирів (начальників), методи керівництва військовою частиною, кораблем (підрозділом), особисто проводити навчання та заняття з особовим складом військової частини, корабля (підрозділу), займатися правовим вихованням підлеглих, своєчасно вживати заходів для виконання завдань соціально-психологічного забезпечення бойової підготовки; завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності; встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України; показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників); бути ввічливим і справедливим у ставленні до підлеглих, не принижувати їх честі і гідності; постійно виховувати підлеглих у дусі гуманізму та людяності, спираючись при цьому на загальновизнані принципи міжнародного права; проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям, кримінальним та іншим правопорушенням серед особового складу, своєчасно виявляти й усувати їх причини; аналізувати стан військової дисципліни і об'єктивно доповідати про це старшому командирові (начальникові); виявляти чуйність та бути уважним до підлеглих, поєднувати вимогливість і принциповість з повагою до їх честі і гідності, вникати в проблеми їх побуту, забезпечувати соціальну та правову захищеність, у разі необхідності клопотати за них перед старшими командирами (начальниками); знати потреби і запити особового складу, приймати рішення за його заявами, скаргами та іншими зверненнями; організовувати своєчасну видачу всіх видів забезпечення та перевіряти його повноту; організовувати культурологічну роботу, створювати умови для зміцнення здоров'я та фізичного розвитку; здійснювати заходи щодо безпеки особового складу військової частини, корабля (підрозділу) та інших осіб під час роботи з озброєнням, бойовою та іншою технікою, обладнанням, проведення стрільб, навчань, несення вартової і внутрішньої (чергової та вахтової) служби, виконання інших військових обов'язків; не допускати до участі у бойових діях військовослужбовців з числа призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які не пройшли курс базової загальновійськової підготовки або не мають бойового досвіду; особисто керувати кадровою роботою та відбором кандидатів для вступу до військових навчальних закладів; організовувати експлуатацію, збереження і використання за призначенням казармено-житлового фонду, комунальних споруд, інженерних мереж, наданих для розквартирування військових частин і підрозділів; контролювати додержання заходів пожежної безпеки у військовій частині, на кораблі (у підрозділі); вживати заходів для охорони довкілля в місцях розташування та дій військ; організовувати та здійснювати заходи, спрямовані на захист особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки і майна від зброї масового ураження, звичайних засобів ураження; під час вирішення питань, пов'язаних з трудовою діяльністю працівників, суворо додержуватися законодавства про працю; вживати заходів для відшкодування матеріальних збитків, заподіяних військовій частині, кораблю (підрозділу).

Поряд з цим, згідно п. 1.3 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженого Наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07.04.2017 № 124 відповідальним за організацію діловодства у військовій частині (установі) є командир (керівник).

Командир (керівник) військової частини (установи) відповідає за збереження документів та інформації, яку вони містять, функціонування системи захисту документаційного фонду від незаконного доступу, втрату і несанкціоноване знищення документів, порушення правил користування документами.

За зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні документів, що розробляються на виконання завдань, визначених у розпорядчих документах і дорученнях вищих органів військового управління, а також відповідей на запити і звернення народних депутатів України та депутатів місцевих рад, погодження проектів нормативно-правових актів відповідають заступники командира (керівника) військової частини (установи) згідно з розподілом службових обов'язків.

За зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні інших документів, а також організацію діловодства та зберігання документів у структурних підрозділах військової частини (установи) відповідають їх командири (керівники).

Персональну відповідальність за зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні документів, їх відповідність чинному законодавству України рівною мірою несуть посадові особи, які їх відпрацьовують, погоджують та візують відповідно до компетенції.

У відповідності до п. 1.10 Інструкції №124 командири (керівники) військових частин (установ) зобов'язані: здійснювати контроль за обов'язковим додержанням вимог цієї Інструкції щодо складання і оформлення документів та організації діловодства.

Відповідно до п.1.14 Інструкції №124 безпосередня відповідальність за забезпечення правильної організації діловодства і контролю за його веденням покладається на начальника штабу (заступника керівника згідно з розподілом обов'язків) військової частини (установи).

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , як начальник штабу - заступник начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку зобов'язаний здійснювати контроль за дотриманням особовим складом Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку, дотримання вимог вищенаведеної Інструкції щодо складання і оформлення документів та організації діловодства, в тому числі щодо зняття з продовольчого забезпечення військовослужбовців, у разі наявності підстав.

У відповідності до положень п.1.11. Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 09.12.2002 N 402 військовослужбовці та інші категорії, які мають право на одержання встановлених норм харчування за рахунок держави у вигляді гарячої їжі, у разі вибуття з військової частини знімаються з продовольчого забезпечення з будь-якого приймання їжі (сніданку, обіду або вечері) залежно від часу вибуття на підставі наказу командира військової частини про вибуття з видачею атестата на продовольство. При звільненні (виключенні зі списків особового складу військової частини) військовослужбовців та інших категорій, які мають право на одержання норм харчування за рахунок держави, вони забезпечуються до дня виключення їх з списків особового складу військової частини. У разі вибуття військовослужбовців з військової частини в складі військової команди (підрозділу) атестат на продовольство виписується один на всю військову команду (підрозділ). До атестата додається список військовослужбовців (осіб з числа інших категорій), який підписується тими самими посадовими особами, що й атестат, а також командиром підрозділу (старшим команди), що вибуває, і завіряється гербовою печаткою військової частини.

Як вбачається зі змісту наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 12.09.2023 №51:

«Підставою для проведення службового розслідування став акт перевірки окремих питань життєдіяльності Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку комісією Південного територіального управління Військової служби правопорядку від 04.07.2023 № 2986/шт/дск.

Відповідно до наказу начальника командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) “Про призначення комісії по перевірці стану справ у Херсонському зональному відділі Військової служби правопорядку” від 15.06.2023 № 207, в період з 15 по 24 червня 2023 року, комісією проведено перевірку окремих питань службової діяльності Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку.

Під час перевірки наказів по стройовій частині за період з 08.12.2022 по 19.06.2023 виявлено перевитрату - 1400 добових видач продовольства, які зазначені у відомості особового складу, що вибував у відпустку, відрядження, на лікування та не знімався з котлового забезпечення у довольчій військовій частині НОМЕР_2 .

Службовим розслідуванням встановлено перевитрати 1399 добових видач, у зв'язку з незняттям з продовольчого забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 військовослужбовців Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку, які вибували у відрядження, відпустку, на лікування та звільнялися від виконання службових обов'язків за станом здоров'я, знайшли своє підтвердження.

Накази начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку (по особовому складу), в період з 08.12.2022 по 14.06.2023, складалися всупереч вимогам пункту 1.11 Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, затвердженого наказом Міністра оборони України від 09.12.2002 № 402, особовий склад Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку, який вибував у відрядження, відпуску, на лікування та звільнявся від виконання службових обов'язків за станом здоров'я віддавався наказом, відповідно до Таблиці 1, але у військовій частині НОМЕР_2 не знімався з продовольчого забезпечення, що призвело до матеріальної шкоди по продовольчій службі на загальну суму 250 525,63 (двісті п'ятдесят тисяч п'ятсот двадцять п'ять) гривень 63 копійки, що підтверджується довідкою про вартісну оцінку заподіяної шкоди особового складу Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку за запитом № 808/1/5810 від 31.08.2023, виданою військовою частиною НОМЕР_2 за підписом начальника продовольчої служби військової частини НОМЕР_2 молодшого лейтенанта ПащенкаО. та помічника командира з фінансово- економічної роботи - начальника служби військової частини НОМЕР_2 майора ОСОБА_3 .

Вказані накази підписувалися та погоджувалися посадовими особами Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку та з метою відшкодування збитків, заподіяних державі, з урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання шкоди, шкоду у загальному розмірі 250 525,63 (двісті п'ятдесят тисяч п'ятсот двадцять п'ять) гривень 63 копійки ділити між начальником Херсонського зонального відділу Військової би правопорядку полковником ОСОБА_4 , за перевитрати НОМЕР_3 добових видач харчування через незняття особового складу Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку з котлового забезпечення - на загальну суму 53 425,35 (п'ятдесят три тисячі чотириста двадцять п'ять) гривень 35 копійок, начальником штабу - заступником начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку підполковником ОСОБА_1 , за перевитрати 1399 добових видач харчування через незняття особового складу Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку з котлового забезпечення - на загальну суму 62 631,40 (шістдесят дві тисячі шістсот тридцять одна) гривня 40 копійок, (заступником начальника штабу - начальником відділення персоналу Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку майором ОСОБА_5 , за перевитрати 1281 добових видач харчування через незняття особового складу Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку з котлового забезпечення - на загальну суму 57 148,11 (п'ятдесят сім тисяч сто сорок вісім) гривень 11 копійок, помічником начальника відділу з правової роботи Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку майором юстиції ОСОБА_6 за перевитрати НОМЕР_4 добових видач харчування через незняття особового складу Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку з котлового забезпечення - на загальну суму 56 102,72 (п'ятдесят шість тисяч сто дві) гривні 72 копійки, без врахування періоду під час їх вибуття з Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку з поважних причин, та посадовими особами, які тимчасово виконували обов'язки вищевказаних осіб, під час їх відсутності, а саме:

за погодження наказів по особовому складу під час тимчасового виконання обов'язків начальника штабу - заступника начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку в період з 16.12.2022 по 02.01.2023 та тимчасового виконання обов'язків заступника начальника штабу - начальника відділення персоналу Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку в період з 07.06.2023 по 18.06.2023. завдання шкоди заступником начальника штабу з мобілізаційної роботи Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку підполковником ОСОБА_7 , за перевитрати 247 добових видач харчування через незняття особового складу Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку з котлового забезпечення, складає - 10 145,55 (десять тисяч сто сорок п'ять) гривень 55 копійок;

за погодження наказів по особовому складу під час тимчасового виконання обов'язків помічника начальника зонального від піду правової роботи Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку в період з 10.04.2023 по 20.04.2023, завдання шкоди офіцером групи проведення службових розслідувань Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку старшим лейтенантом ОСОБА_8 , за перевитрати 141 добових видач харчування через незняття особового складу Херсонського юнального відділу Військової служби правопорядку з котлового забезпечення, складає - 6 528,68 (шість тисяч п'ятсот двадцять вісім) гривень 68 копійок;

за погодження наказів по особовому складу під час тимчасового виконання обов'язків заступника начальника штабу - начальника відділення персоналу Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку в період з 25.03.2023 по 31.03.2023, завдання шкоди офіцером штабу Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку капітаном ОСОБА_9 , за перевитрати 98 добових видач харчування через незняття особового складу Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку з котлового забезпечення, складає - 4543,82 (чотири тисячі п'ятсот сорок три) гривні 82 копійки.

Враховуючи вимоги пункту 2 статті 5, розділу II Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі” від 03.10.2019 № І60-ІХ, за вказані правопорушення винні особи Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку підлягають обмеженій матеріальній відповідальності.

Загальна вартість заподіяної шкоди державі, яка може бути відшкодована посадовими особами Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку становить 176 558,05 (сто сімдесят шість тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім) гривень 05 копійок, а решту вартості заподіяної шкоди державі, яка не може бути відрахована з винних осіб, а саме - 73 967,58 (сімдесят три тисячі дев'ятсот шістдесят сім) гривень 58 копійок, підлягає списанню у встановленому законодавством порядку, у відповідності пункту 6 статті 13 розділу III Закону України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі” від 03.10.2019 № 160-ІХ»(а.с.129-142 .1).

Згідно ст.45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.

Відповідно до ст. 86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Суд зазначає, що встановлені під час службового розслідування порушення щодо не зняття з котлового забезпечення та заподіяння майнової шкоди підтверджуються: відомістю особового складу що вибував у відпустку, відрядження на лікування та не знімався з котлового забезпечення у довольчій військовій частині НОМЕР_2 (а.с.149-151 т.1), із зазначенням П.І.П. військовослужбовців, дати їх вибуття і прибуття, терміни перебування у відпустці і відрядженні; довідкою про вартісну оцінку заподіяної шкоди особового складу ХЗВ ВСП(а.с.152 т.1); рапортами військовослужбовців, що вибули(а.с.153-206 т.1), наказами (по стройовій частині)(а.с.207-274 т.1).

З урахуванням викладеного, як встановлено матеріалами службового розслідування та підтверджується матеріалами справи, особовий склад ІНФОРМАЦІЯ_1 , який вибував у відрядження, відпустку, на лікування відповідного до наказу, - не знімався з продовольчого забезпечення, чим порушено положення п.1.11 Положення №402.

При цьому, як вже зазначав суд, ОСОБА_1 , як начальник штабу - заступник начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку зобов'язаний здійснювати контроль за дотриманням особовим складом Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку, дотримання вимог вищенаведеної Інструкції щодо складання і оформлення документів та організації діловодства, в тому числі щодо зняття з продовольчого забезпечення військовослужбовців, у разі наявності підстав.

Більш того, з пояснення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , наданого 26.07.2023 вбачається, що на питання «Чому з грудня 2022 по червень 2023 особовий склад Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку, який вибував у відпустку, відрядження та лікування не знімався з продовольчого забезпечення?», надав відповідь, що «наскільки мені відомо, особовий склад, який вибував на стаціонарне лікування, дострокове відрядження отримували продовольчий атестат. Стосовно інших військовослужбовців мені не відомо.»(а.с.146-148 т.1).

З огляду на встановленні судом обставини та матеріали службового розслідування, суд приходить до висновку, що відповідач правильно кваліфікував дії позивача як вчинення дисциплінарного проступку. Незнання ОСОБА_1 , начальника штабу - заступника начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку про те, що військовослужбовці не знімались з продовольчого забезпечення не свідчить про відсутність у позивача вини.

Застосування до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді притягнення до матеріальної та дисциплінарної відповідальності є правомірним і пропорційним, з урахуванням ступеня вини, характеру та обставин вчинення правопорушення, його наслідків.

Щодо посилання позивача на те, що згідно довідки в/ч НОМЕР_2 від 16.08.2023 №5/5209 з кількістю наявного особового складу згідно добових відомостей, що виведенні у окремий розрахунок харчування особового складу Херсонського ЗВ ВСП. -кількість дободач менше фактичної наявної кількості особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд не приймає до уваги вказану довідку, оскільки з вказаної довідки взагалі не вбачається які документи послугували її прийняттю(а.с.33-34 т.1).

В свою чергу матеріали службового розслідування підтверджуються доказами та не спростовані позивачем.

Щодо посилання позивача на воєнний стан, відключення електроенергії у спірний період, суд наголошує, що вказані обставини не впливають на встановлені порушення, оскільки накази по особовому складу приймались своєчасно, однак відомості про зняття військовослужбовців з продовольчого забезпечення, вони не містять.

Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 12.09.2023 №51 в частині що стосується притягнення до матеріальної та дисциплінарної відповідальності начальника штабу - заступника начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку підполковника ОСОБА_1 , є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 -відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.