Справа № 420/3345/22
22 січня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3), в якій позивач просив:
Визнати протиправними дії відповідача, які оформлені листами від 16.08.2021 № 10152-10061/Л-15/8-0500/21 та від 23.11.2021 № 18754-17647/Л-15/8-0500/21 про відмову позивачу в обчисленні (перерахунку) та виплаті з 23.10.2019 року пенсії за вислугу років у порядку та розмірах, визначених ч.ч. 2-4 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» із розрахунку середнього заробітку за останні 60 місяців роботи із застосуванням до виплат коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, який наведений у довідці № 14-47 вих-21 від 09.02.2021 року та додатку до неї.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити обчислення (перерахунок) пенсії за вислугу років позивачу з 23.10.2019 року з включенням в заробіток для обчислення пенсії розміру виплат із розрахунку 60 відсотків від середньомісячної суми виплат за останні 60 календарних місяців перед зверненням за пенсією, розділених на 60, з коригуванням із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього та із врахуванням суми посадового окладу, надбавки за вислугу років, окладу за військовим званням, які наведені у довідці № 14-47 вих-21 від 09.02.2021 року та додатку до неї, у розмірі 40674,924 грн та виплачувати таку пенсію без обмеження її максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату різниці між отриманою та належною до виплати сумами пенсії, починаючи з 23.10.2019 року.
Ухвалою від 17 лютого 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 23.07.2021 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення обчислення (перерахунку) призначеної пенсії за вислугу років з 23.10.2019 року з включенням в заробіток для обчислення пенсії розміру виплат із розрахунку 60 відсотків від середньомісячної суми виплат за останні 60 календарних місяців перед зверненням за пенсією, розділених на 60, з коригуванням із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього та із врахуванням суми посадового окладу, надбавки за вислугу років, окладу за військовим званням, які наведені у довідці № 14-47 вих-21 від 09.02.2021 року та додатку до неї, у розмірі 40674,924 грн та виплати такої пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Проте листом від 16.08.2021 № 10152-10061/Л-15/8-0500/21 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії, з підстав того, що для обрахунку розміру пенсії має застосовуватись місячна (чинна) заробітна плата, зазначена у довідці № 14-47 вих-21 від 09.02.2021 року, тобто 57145,53 грн.
Позивач зазначив, що у подальшому згідно з протоколом/розпорядженням № 053130003794 від 17.09.2021 року пенсійним органом з 23.10.2019 року перераховано пенсію за вислугу років за ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» та призначено до виплати щомісячно як учаснику бойових дій у розмірі 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб у сумі 18540 грн. У вказаному протоколі зазначено, що основний розмір пенсії від середнього заробітку складає 27162,02 грн, а не 34287,32 грн, водночас середньомісячний заробіток з невідомих причин зазначений 45270.04000, а не 57145,53 грн.
У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача із заявою про роз'яснення прийнятого рішення, та листом від 23.11.2021 № 18754-17647/Л-15/8-0500/21 йому відмовлено, з посиланням на те, що у вересні 2021 року у пенсійній справі була виявлена помилка у розрахунку пенсії, а середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії з 23.10.2019 року складає 45270,04 грн та відповідно до ч. 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Позивач вважає зазначені рішення відповідача протиправними.
Так, позивач звертає увагу, що протоколом /розпорядженням № 053130003794 від 24.02.2021 року відповідачем було перераховано пенсію за вислугу років та призначено до виплати як учаснику бойових дій у розмірі 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб 17690 грн, констатувавши при цьому, що основний розмір пенсії без обмежень від середнього заробітку (60 %) 34287,32 грн. Такий самий розмір пенсії без обмежень був визначений протоколом /розпорядженням № 053130003794 від 02.07.2021 року.
У подальшому протоколами/ розпорядженнями № 053130003794 від 17.09.2021 року та від 05.11.2021 року було визначено основний розмір пенсії без обмежень від середнього заробітку (60 %) 27162,02 грн.
На яких підставах відповідачем зменшено розмір чинної заробітної плати, відповідачем не роз'яснено. Крім того, такі дії відповідача, на думку позивача, суперечать положенням ч.ч. 2-4 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» № 1697-УІІ.
Також позивач звертає увагу, що відповідач, застосовуючи до позивача обмеження максимального розміру пенсії не врахував, що частину 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» було викладено в новій редакції та, зокрема, встановлено новий порядок обмеження максимального розміру пенсії прокурорів з 25.04.2015 року. Хоча в ч. 15 цієї статті закону у подальшому двічі вносились зміни, але, на думку позивача, вони не стосуються спірних правовідносин та її редакція залишається незмінною саме з 25.04.2015 року до набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-УІІ з 15.07.2015 року.
Водночас, позивач звернув увагу, що пунктом 3 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону від 02.03.2015 року № 213-УІІІ встановлено, що обмеження щодо виплати пенсії, …, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України …, в органах військової прокуратури.
Позивач звертає увагу, що особливий період в України діє з 17 березня 2014 року після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Позивач зазначає, що з 29.07.2003 року та по теперішній час він безперервно проходить службу та перебуває на прокурорсько-слідчих посадах в органах України, у тому числі на посадах у військовій прокуратурі, спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері. З 31.12.2016 року по 19.11.2020 року брав безпосередню участь в антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, та з 21.11.2017 року має статус учасника бойових дій.
Позивач зазначив, що на момент звернення за призначенням пенсії та на момент її призначення 23.10.2019 року являвся військовослужбовцем військової прокуратури, брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.
У зв'язку з цим позивач вважає, що відповідач протиправно застосував обмеження його пенсії максимальним розміром.
Ухвалою від 15 квітня 2022 року зупинено провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 , - до одержання витребуваних судом доказів.
До суду 30 жовтня 2023 року від відповідача надійшли належним чином засвідчені копії пенсійної справи позивача.
Також 16 листопада 2023 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вхід. № ЕС/15171/23), відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити, посилаючись на те, що для розрахунку пенсії позивача було враховано довідку про складові заробітної плати від 09.02.2021 року № 14-219 вих-19, відповідно до якої середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 57145,53 грн та розмір пенсії від середнього заробітку - 34287,32 грн (57145,53 грн*60%).
Представник відповідача зазначив, що у вересні 2021 року по пенсійної справі позивача була виявлена помилка в розрахунку пенсії та пенсійну справу приведено у відповідність до вимог чинного законодавства на підставі наданих спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил довідок про заробітну плату від 17.02.2021 року № 14/16 вих-21 та від 09.02.2021 року № 14-47 вих -21, а саме: заробітна плата розрахована згідно з наданою довідкою про складові заробітної плати без урахування коефіцієнтів загального підвищення посадового окладу та надбавки за класний чин, середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії з 23.10.2019 року складає 45270,04 грн, та розмір пенсії з 23.10.2019 року складає 27162,02 грн (45270,04*60%).
Також представник відповідача звернув увагу, що відповідно до ч. 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Також представник відповідача звертає увагу, що обмеження пенсії максимальним розміром вперше були введені в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-УІ, які кореспондуються з положеннями абз. 6 ч. 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру».
Пенсія призначена позивачу згідно зі ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру», а положення абз.2 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-УІ не скасовують обмеження розміру пенсії, а лише визначають, що до моменту, коли розмір пенсії не відповідатиме встановленому максимальному розміру, виплата такої пенсії здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків.
У свою чергу, до суду 27 листопада 2023 року від позивача надійшла відповідь на відзив (вхід. № ЕС/16358/23), відповідно до якої позивач наполягав на задоволенні своїх позовних вимог, додатково посилаючись, у тому числі на рішення Конституційного Суду України № 7-р (ІІ)/2022 від 12.10.2022 року.
Ухвалою суду від 22 січня 2024 року поновлено провадження у справі зі стадії, на якій було зупинено.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом громадянина України серія НОМЕР_2 .
Позивач є учасник бойових дій, що підтверджено посвідченням серія НОМЕР_3 .
Відповідно до довідки про безпосередню участь особи в операції об'єднаних сил (антитерористичній операції), забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 23.07.2020 року № 535 вих-20, виданої Військовою прокуратурою об'єднаних сил, полковник юстиції ОСОБА_1 дійсно з 31.12.2016 року по 30.04.2018 року безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення на посадах начальника відділу процесуального керівництва у кримінальному провадженні слідчого відділу військової прокуратури сил антитерористичної операції та начальника відділу організації участі прокурорів у суді та нагляд за виконанням судових рішень у кримінальних провадженнях військової прокуратури сил антитерористичної операції.
Суд встановив, що відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року у справі № 200/14816/19-а позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, буд. 5, код ЄДРПОУ 23346787) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області щодо непризначення та невиплати з 23.10.2019р. ОСОБА_1 пенсії за вислугу років 24 роки 06 місяців 04 дні, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів 16 років 1 місяць 19 днів відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 28.10.2019р. № 204 та уточнення до цього рішення, щодо відмови в призначенні та виплаті з 23.10.2019 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років 24 роки 06 місяців 04 дні, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів 16 років 1 місяць 19 днів відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області повторно розглянути питання щодо призначення та виплати з 23.10.2019р. ОСОБА_1 , пенсію за вислугу років 24 роки 06 місяців 04 дні, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів 16 років 1 місяць 19 днів відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Сторонами не заперечується, що підтверджено матеріалами пенсійної справи позивача, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року у справі № 200/14816/19-а Управлінням Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області рішенням 053130003794 від 24.09.2020 року призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років за нормами ст. 89 ЗУ «Про прокуратуру» № 1697 з 23.10.2019 року.
Відповідно до рішення 053130003794 від 24.09.2020 року середньомісячний заробіток, з якого об числений розмір пенсії - 25949.03000, розмір пенсії за віком (ст. 27) (25949,03*0,21000) - 5449,30 грн., дата звернення 23.10.2019 року, працює, прокурори/слідчий склад.
23.07.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення обчислення (перерахунку) призначеної пенсії за вислугу років з 23.10.2019 року з включенням в заробіток для обчислення пенсії розміру виплат із розрахунку 60 відсотків від середньомісячної суми виплат за останні 60 календарних місяців перед зверненням за пенсією, розділених на 60, з коригуванням із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього та із врахуванням суми посадового окладу, надбавки за вислугу років, окладу за військовим званням, які наведені у довідці № 14-47 вих-21 від 09.02.2021 року та додатку до неї, у розмірі 40674,924 грн та виплати такої пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Проте листом від 16.08.2021 № 10152-10061/Л-15/8-0500/21 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії, зазначивши, що для розрахунку пенсії застосовується довідка про складові заробітної плати від 09.02.2021 року №14-47 вих-21, згідно з якої місячна (чинна) заробітна плата складає 57145,53 грн., тому вимоги призначити пенсію з заробітної плати 67791,54 грн не відповідають вимогам чинного законодавства.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про роз'яснення прийнятого рішення, та листом від 23.11.2021 № 18754-17647/Л-15/8-0500/21 йому відмовлено, з посиланням на те, що у вересні 2021 року у пенсійній справі була виявлена помилка у розрахунку пенсії, та пенсійна справа приведена до вимог чинного законодавства, а саме: заробітна плата розрахована згідно з наданими довідками про складові заробітної плати без урахування коефіцієнтів загального підвищення посадового окладу та надбавки за класний чин, та середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії з 23.10.2019 року складає 45270,04 грн, розмір пенсії з 23.10.2019 року складає 27162,02 грн (45270,04*60%), та відповідно до ч. 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до рішення 053130003794 від 10.11.2021 року про перерахунок пенсії, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача становить 45270,04000 та основний розмір пенсії від середнього заробітку - 27162 грн, до виплат - 19340 грн, з урахуванням обмеження максимальним розміром.
Відповідно до рішення 053130003794 від 28.02.2023 року про перерахунок пенсії середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача становить 45270,04000 та основний розмір пенсії від середнього заробітку - 27162 грн, до виплат - 20930 грн, з урахуванням обмеження максимальним розміром, пенсіонер працює.
Судом досліджена довідка про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) № 14-47 вих -21 від 09.02.2021 року, видана Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, відповідно до якої ОСОБА_1 працював у військовій прокуратурі об'єднаних сил на посаді начальника відділу організації участі прокурорів у суді та нагляду за виконанням судових рішень у кримінальному провадженні та заробітна плата/грошове забезпечення станом на жовтень 2019 року становила усього 14507,25 грн довідково зазначено, що чинна заробітна плата за відповідною посадою начальника відділу військової прокуратури об'єднаних сил становила 57145,53 грн.
Також судом досліджена довідка про складові заробітної плати/грошове забезпечення, видана ОСОБА_1 з 2014 рік по 2019 рік.
Не погодившись з відмовою у проведенні перерахунку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначені Законом України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII).
Відповідно до ч.ч. 2-4 ст. 86 Закону № 1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Таким чином, розмір пенсії залежить від суми місячної (чинної) заробітної плати працівника прокуратури, до якої, крім посадових окладів, надбавок за вислугу років включаються всі види оплати праці.
Згідно з ч. 2 ст. 81 Закону № 1697, заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Тобто, законом прямо не визначений перелік виплат, які підлягають включенню до складу заробітної плати працівника прокуратури, який використовується при обчисленні розміру пенсії. Таке можливо тлумачити як дозвіл на включення до заробітної плати будь-яких виплат, передбачених законодавством.
Тож, визначальною умовою є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з сум, які враховуються при визначенні бази для обчислення пенсії працівника прокуратури. На це вказує ч. 2 ст.86 Закону № 1697, якою передбачено, що до виплат, які включаються в заробіток для обчислення пенсії, включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Аналіз наведених норм Закону № 1697 свідчить про помилкове застосування при обчисленні пенсії позивача чинної місячної заробітної плати за посадою, без врахування усіх складових заробітної плати позивача за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією.
З урахуванням того, що право позивача на належне обчислення було порушено з дати призначення пенсії, 23.10.2019 року право має бути відновлено саме з цієї дати.
Таким чином, суд доходить висновку, що позовні вимоги в частині визнати протиправними дії відповідача, які оформлені листами від 16.08.2021 № 10152-10061/Л-15/8-0500/21 та від 23.11.2021 № 18754-17647/Л-15/8-0500/21 про відмову позивачу в обчисленні (перерахунку) та виплаті з 23.10.2019 року пенсії за вислугу років у порядку та розмірах, визначених ч.ч. 2-4 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» із розрахунку середнього заробітку за останні 60 місяців роботи із застосуванням до виплат коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, який наведений у довідці № 14-47 вих-21 від 09.02.2021 року та додатку до неї, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити обчислення (перерахунок) пенсії за вислугу років позивачу з 23.10.2019 року з включенням в заробіток для обчислення пенсії розміру виплат із розрахунку 60 відсотків від середньомісячної суми виплат за останні 60 календарних місяців перед зверненням за пенсією, розділених на 60, з коригуванням із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього та із врахуванням суми посадового окладу, надбавки за вислугу років, окладу за військовим званням, які наведені у довідці № 14-47 вих-21 від 09.02.2021 року та додатку до неї, у розмірі 40674,924 грн є правомірними та належать задоволенню шляхом визнати протиправними дії відповідача у відмові позивачу в обчисленні (перерахунку) та виплаті з 23.10.2019 року пенсії за вислугу років у порядку та розмірах, визначених ч.ч. 2-4 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» із розрахунку середнього заробітку за останні 60 місяців роботи із застосуванням до виплат коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, який наведений у довідці № 14-47 вих-21 від 09.02.2021 року та додатку до неї, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу обчислення (перерахунок) та виплату пенсії за вислугу років з 23.10.2019 року з включенням в заробіток для обчислення пенсії розміру виплат із розрахунку 60 відсотків від середньомісячної суми виплат за останні 60 календарних місяців перед зверненням за пенсією, розділених на 60, з коригуванням із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього та із врахуванням суми посадового окладу, надбавки за вислугу років, окладу за військовим званням, які наведені у довідці № 14-47 вих-21 від 09.02.2021 року та додатку до неї з урахуванням здійснених виплат.
Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання виплачувати пенсію без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» чинної на час вирішення спору, тимчасово, по 31 грудня 2017 року: особам (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", а також працюють на посадах та на умовах, передбачених Законом України "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;
у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
З 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Суд зазначає, що абзац шостий частини п'ятнадцятої статті 86 в редакції із змінами, внесеними згідно із Законами № 911-VIII від 24.12.2015, № 1774-VIII від 06.12.2016.
У свою чергу частина п'ятнадцята статті 86 в редакції Закону № 213-VIII від 02.03.2015.
Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін з питання правомірності обмеження виплати пенсії позивача максимальним розміром, суд вважає необхідним здійснити аналіз внесення змін у частину 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру».
Так, частина 15 ст. 86 Закону № 1697 в первісній редакції на час набрання чинності цим Законом 01.01.2015 року була викладена в наступній редакції: «Пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну службу", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність».
Пунктом 15 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, який набрав чинності з 25.04.2015 року, частину п'ятнадцяту статті 86 Закону України "Про прокуратуру" (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 2-3, ст. 12) викладено в такій редакції:
"15. Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:
особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється діяпункту 1статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується;
у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
З 1 січня 2016 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність".
В подальшому вказана норма двічі редагувалась.
Відтак, пунктом 29 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, абзац шостий доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Пунктом 44 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII, вЗаконі України "Про прокуратуру" у частині п'ятнадцятій статті 86: в абзаці шостому слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінити словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Приписи п. 2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII, п. 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, п. 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII «Прикінцеві та перехідні положення» містять аналогічні норми: «Обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Національній поліції, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені відповідно до законів України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.
Таким чином, сукупний аналіз наведених норм права доводить, що у разі призначення та виплати пенсії особам, які проходять зокрема службу у військовій прокуратурі або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, обмеження пенсії максимальним розміром не застосовується на особливий період.
Суд зазначає, що в Україні з 17 березня 2014 року до введення воєнного стану з 24 лютого 2022 року, діяв особливий період.
Матеріалами справи підтверджено, що на момент призначення пенсії позивач проходив службу у військовій прокуратурі.
Тому суд доходить висновку, що відповідач помилково вважає, що на позивача, який проходить службу у військовій прокуратурі на час особливого періоду, який діяв в України з 17 березня 2014 року до введення воєнного стану з 24 лютого 2022 року, поширюються обмеження максимальним розміром пенсії, передбачені ч.15 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", оскільки саме Законом № 213-VIII внесені зміни до ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» в той редакції, в якій вона діє, щодо обмеження максимального розміру пенсії, та Прикінцевими положеннями цього Закону передбачено виключення у застосуванні цієї норми.
З огляду на те, що позивач проходить службу у військовій прокуратурі на період особливого періоду в Україні на нього має поширюватись норма п. 3 розділу III. Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, та норма п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII, якими передбачено, що обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій …, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах … органах військової прокуратури.
За таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання виплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром є правомірними та належать задоволенню.
Стосовно позовних вимог - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату різниці між отриманою та належною до виплати сумами пенсії, починаючи з 23.10.2019 року, суд зазначає, що у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, оскільки суд має застосувати спосіб захисту, який має бути достатній для ефективного захисту порушених прав.
Суд зазначає, що судом задоволені позовні вимоги шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням здійснених виплат, що є достатнім способом захисту та відновлення прав позивача.
При цьому суд звертає увагу, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Зі змісту наведеної норми вбачається, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Разом з цим на час розгляду цієї справи неможливо на майбутнє стверджувати, що відповідачем не буде виконано рішення суду у належній спосіб, тому у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Враховуючи викладене та оцінюючи встановлені факти та обставини, суд вважає, що Головне управління ПФУ в Донецькій області діяло не у спосіб та порядок, визначені законодавством, а тому позовні вимоги є частково обґрунтованими та належать задоволенню частково.
У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору та відсутні докази понесення ним інших судових витрат, жодні судові витрати не належать розподілу стягненню з відповідача на користь позивача.
У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать відшкодуванню за рахунок державного бюджету.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3) у відмові ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) в обчисленні (перерахунку) та виплаті з 23.10.2019 року пенсії за вислугу років у порядку та розмірах, визначених ч.ч. 2-4 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» із розрахунку середнього заробітку за останні 60 місяців роботи із застосуванням до виплат коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, який наведений у довідці № 14-47 вих-21 від 09.02.2021 року та додатку до неї.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3) здійснити ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) обчислення (перерахунок) та виплату пенсії за вислугу років з 23.10.2019 року з включенням в заробіток для обчислення пенсії розміру виплат із розрахунку 60 відсотків від середньомісячної суми виплат за останні 60 календарних місяців перед зверненням за пенсією, розділених на 60, з коригуванням із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього та із врахуванням суми посадового окладу, надбавки за вислугу років, окладу за військовим званням, які наведені у довідці № 14-47 вих-21 від 09.02.2021 року та додатку до неї без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням здійснених виплат.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко