Рішення від 22.01.2024 по справі 420/28117/23

Справа № 420/28117/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача - ОСОБА_2 , в якому просить:

- визнати протиправними дії Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області щодо відмови у задоволенні запиту ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на отримання публічної інформації від 25 вересня 2023 року;

- зобов'язати Тарутинську селищну раду Болградського району Одеської області повторно розглянути запит ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на отримання публічної інформації від 25 вересня 2023 року з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 25 вересня 2023 року вона разом з ОСОБА_2 у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації» звернулася до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області із запитом щодо надання: список осіб, які обробляють земельні ділянки за межами населеного пункту Серпневського старостинського округу без правовстановлюючих документів, вказавши площу самозайнятої земельної ділянки, суму нарахованої та сплаченої орендної плати; рахунки, які були надані особам, які обробляють земельні ділянки на території Серпневського старостинського округу без правовстановлюючих документів; квитанції (чеки тощо) про сплату вищевказаними особами орендної плати за користування земельними ділянками без правовстановлюючих документів на території Серпневського старостинського округу; підстави (договір оренди землі, постанова по адміністративній справі, рішення суду тощо), внаслідок яких вищевказані особи сплатили орендну плату за користування земельними ділянками без правовстановлюючих документів на території Серпневського старостинського округу.

Однак, як вбачається з відповіді відповідача від 28.09.2023 року за вих. №КО-30/01-26 позивачу було відмовлено в задоволені запиту, посилаючись на те, що запитувана інформація належить до категорії інформації з обмеженим доступом.

На думку позивача, відповідач безперечно володіє запитуваною інформацією, але безпідставно відмовив у її наданні.

Ухвалою від 23.10.2023 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав.

Третя особа - ОСОБА_2 подав до суду пояснення щодо позову, відповідно до яких він позовні вимоги підтримує в повному обсязі, зазначивши, зокрема, що зі змісту запиту вбачається, що запит стосувався інформації щодо користування особами комунальним майном, а саме: земельними ділянками Серпневського старостинського округу, встановлених за результатами інвентаризації, відомостей сплати цими особами за користування земельними ділянками та умовами отримання цими особами земельних ділянок. Тобто запит був на одержання публічної інформації, доступ до якої, в силу частини 5 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», не може бути обмежено.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що 25 вересня 2023 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» звернулися до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області із запитом щодо надання засвідчених копій таких документів:

1) списокк осіб, які обробляють земельні ділянки за межами населеного пункту Серпневського старостинського округу без правовстановлюючих документів, вказавши площу самозайнятої земельної ділянки, суму нарахованої та сплаченої орендної плати;

2) рахунки, які були надані особам, які обробляють земельні ділянки на території Серпневського старостинського округу без правовстановлюючих документів;

3) квитанції (чеки тощо) про сплату вищевказаними особами орендної плати за користування земельними ділянками без правовстановлюючих документів на території Серпневського старостинського округу;

4) підстави (договір оренди землі, постанова по адміністративній справі, рішення суду тощо), внаслідок яких вищевказані особи сплатили орендну плату за користування земельними ділянками без правовстановлюючих документів на території Серпневського старостинського округу (а.с. 5).

Листом Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.09.2023 року за вих. №КО-30/01-26 було відмовлено в задоволені запиту з посиланням на те, що інформація щодо сплати податків в розрізі фізичних осіб-платників є інформацією з обмеженим доступом та може використовуватися лише в службових цілях Тарутинською селищною радою.

Не погоджуючись з такою відповіддю на запит про надання публічної інформації, якою, як вважає позивач, їй відмовлено у наданні публічної інформації, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначається Законом України “Про доступ до публічної інформації”.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про доступ до публічної інформації” публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно ст.3 Закону України “Про доступ до публічної інформації” право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації.

Відповідно до ст.5 Закону України “Про доступ до публічної інформації” доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

Пунктом 1 ч.1 ст.13 Закону України “Про доступ до публічної інформації” передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Згідно ст.19 Закону України “Про доступ до публічної інформації” запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Письмовий запит подається в довільній формі.

Відповідно до ст.20 Закону України “Про доступ до публічної інформації” розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно ст.23 Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Згідно з приписами ст. 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Положеннями статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено види інформації, до якої може бути застосовано обмеження в доступі:

1) конфіденційна інформація;

2) таємна інформація;

3) службова інформація, та сукупність вимог, дотримання яких є обов'язковим для такого обмеження.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Отже, публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом. Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності вимог, визначених пунктами 1-3 частини 2 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Згідно з ч.5 ст.6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” не може бути обмежено доступ до інформації про складання, розгляд і затвердження бюджетів, кошторисів розпорядників бюджетних коштів та плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів, а також їх виконання за розписами, бюджетними програмами та видатками (крім таємних видатків відповідно до статті 31 Бюджетного кодексу України), взяття розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів бюджетних зобов'язань або здійснення розпорядження бюджетними коштами у будь-який інший спосіб, планування, формування, здійснення та виконання закупівлі товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, у тому числі оборонних закупівель (крім випадків, якщо окрема інформація про закупівлі товарів, робіт і послуг становить державну таємницю відповідно до Закону України "Про державну таємницю"), володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно (крім випадків, передбачених частиною другою статті 23 Закону України "Про основи національного спротиву"). Не може бути також обмежено доступ до інформації про наявність у фізичних осіб податкового боргу. Не підлягає обмеженню також доступ до інформації про стан і результати перевірок та службових розслідувань фактів порушень, допущених у сферах діяльності, зазначених у цій частині. Доступ до зазначеної інформації забезпечується розпорядниками інформації відповідно до положень статті 5 цього Закону.

Оскільки, обмеження доступу до конкретної інформації допускається за умови застосування її розпорядником у сукупності вимог пунктів 1-3 частини 2 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», то відсутність висновку розпорядника інформації щодо наявності хоча б однієї з наведених вище трьох підстав означає, що обмеження доступу до публічної інформації є необґрунтованим.

Так, зі змісту запиту позивача вбачається, що він стосувався інформації щодо користування особами комунальним майном, а саме: земельними ділянками Серпневського старостинського округу, встановлених за результатами інвентаризації, відомостей сплати цими особами за користування земельними ділянками та умовами отримання цими особами земельних ділянок.

За викладених обставин, суд погоджується з доводами позивача, що її запит стосувався одержання публічної інформації, доступ до якої в силу приписів ч.5 ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», не може бути обмежено, оскільки йдеться про користування комунальним майном, умови отримання цього майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб, які отримали це майно.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно відмовив у задоволенні запиту позивача на публічну інформацію, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.

Судові витрати позивачем не понесені, а тому розподілу між сторонами не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області (адреса: вул. Широка, буд.1, смт. Тарутине, Болградський район, Одеська область, 68500, код ЄДРПОУ 04379226), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області щодо відмови у задоволенні запиту ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 25 вересня 2023 року.

Зобов'язати Тарутинську селищну раду Болградського району Одеської області повторно розглянути запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 25 вересня 2023 року вх.№КО-30/01-26 з урахуванням висновків суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів