Рішення від 23.01.2024 по справі 320/2058/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2024 року м.Київ справа №320/2058/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІГС Україна" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ІГС Україна" з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС.

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ІГС Україна» (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач), - про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення.

Зміст позову складають вимоги визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (форма «Н») №286770413 від 27.10.2022, видане на підставі акта перевірки №29370/ж5/26-15-04-13-03/42757298 від 05.10.2022 (далі - оскаржуване ППР).

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вважає оскаржуване ППР протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки воно ґрунтується на хибних висновках акта перевірки, а не на дійсних фактичних обставинах справи. Також позивач вказує на те, що оскаржуване рішення було винесене відповідачем за порушення строків реєстрації податкової накладної і відповідному реєстрі. Однак при належному застосуванні норм законодавства, яке діяло на момент винесення оскаржуваного рішення, - порушення строків в розумінні норм Податкового кодексу не мало місця.

Відповідач проти позову заперечив, подав до суду відзив, який містить цитування висновків акта перевірки №29370/ж5/26-15-04-13-03/42757298 від 05.10.2022 та норм Податкового кодексу України, які були застосовані при винесенні оскаржуваного ППР. У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши матеріали судової справи, заслухавши пояснення сторін в судовому засіданні, суд встановив наступні обставини справи.

Відповідачем було проведено камеральну перевірку ТОВ «ІГС Україна» своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) за результатами якої було складено акт перевірки №29370/ж5/26-15-04-13-03/42757298 від 05.10.2022 (далі - Акт перевірки).

Згідно висновків Акта перевірки, - відповідач, як контролюючий податковий орган, зробив висновок про порушення позивачем терміну реєстрації в ЄРПН, визначеного п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України щодо податкової накладної №2 від 13.12.2021 на суму ПДВ 13 838 831,17 грн.

За наслідками зазначеного вище висновку Акта перевірки, відповідачем було винесено оскаржуване ППР.

10.11.2022 позивач подав скаргу на оскаржуване ППР з проханням скасувати це ППР, як таке, що суперечить нормам чинного законодавства України.

Рішенням ДПС України №17773/6/99-00-06-03-01-06 від 28.12.2022 про результати розгляду скарги, - залишено без змін оскаржуване ППР, а скаргу - без задоволення.

Оскаржуваним ППР відповідач застосував штрафні (фінансові) санкції у розмірі 4151649,35 (13838831,17 грн Ч 30%) за порушення граничного строку реєстрації в ЄРПН податкової накладної.

З Акта перевірки слідує, що підставою для застосування штрафу у розмірі 30% від суми ПДВ за ПН №2 від 13.12.2021 став висновок податкового органу стосовно того, що ТОВ «ІГС Україна» було порушено граничні строки реєстрації ПН та РК до ПН в ЄРПН.

Позивач не погоджується з висновками Акта перевірки та вказує на наступне.

13.12.2021 позивачем було отримано аванс згідно з умовами Державного контракту №362/7/20/131 від 31.07.2020 у сумі 83032987 грн на закупівлю обладнання та матеріалів для виконання робіт за даним контрактом. Вказані кошти були направлені контрагентам згідно підписаних договорів на постачання матеріалів та виконання робіт.

Позивачем за першою подією було виписано податкову накладну №2 від 13.12.2021. Дана податкова накладна не була зареєстрована, оскільки частина податкових накладних від контрагентів була заблокована, а частина зареєстрована із запізненням, що не дало змоги позивачу виконати зобов'язання.

В декларацію з податку на додану вартість (далі - ПДВ) за грудень 2021 було включено зазначену податкову накладну та сплачено податки у повному обсязі (25046795 грн), що не було спростовано відповідачем по справі.

Позивач вказує на те, що Податковим кодексом України передбачено звільнення від відповідальності платників податків за порушення строків реєстрації податкових накладних в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Так відповідно до п.52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, - за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються.

Окрім того, з позовної заяви слідує, що після повномасштабного вторгнення російської федерації 24.02.2024 та на початку активних бойових дій, компанія позивача евакуювалась з м. Києва, а її відповідальні особи не мали змоги виконувати свої обов'язки. Сервер електронного кабінету компанії не працював і були відсутні електронні ключі. Дану обставину відповідач не досліджував при прийнятті оскаржуваного рішення, що порушує принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, визначений ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

З пояснень позивача в позовній заяві слідує, що в червні 2022 співробітники компанії почали повертатись до роботи і, відповідно 29.06.2022 було зареєстровано податкову накладну №2 від 13.12.2021 на суму 83032987 грн.

Позивач вважає, що своєчасно і відповідно до вимог чинного податкового законодавства виконав свої зобов'язання щодо реєстрації податкової накладної, оскільки у строк встановлений Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів, та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» №2260 (далі - Закон №2260), а саме до 15 липня 2022 зареєстрував податкову накладну №2 від 13.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних та до нього не може бути застосована фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій.

Основним аргументом позивача у позовній заяві, який відповідач не спростував ні у відзиві ні в усних поясненнях в судовому засіданні, що згаданим вище Законом України №2260 передбачено звільнення платників податків від фінансової відповідальності, якщо такі платники виконують податкові обов'язки у строки, вказані у цьому законі. Позивач зазначає, що не порушив визначеного п.201.10 ст.201 ПК України терміну реєстрації в ЄРПН податкової накладної, а тому застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничного строку реєстрації в ЄРПН податкової накладної є неправомірним та незаконним.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказав, що не погоджується з тверженням позивача, що позивач як платник податків звільнявся від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію у відповідних реєстрах податкових накладних, граничний термін якої припадає на період починаючи з 24.02.2022 до дня набрання чинності Законом України №2260, - оскільки граничний термін реєстрації податкової накладної №2 позивача не припадав на період 24.02.2022, а припадав на 31.12.2021. Однак при цьому відповідач в жодній мірі не сказав, в якій мірі ним було застосовано при винесенні оскаржуваного рішення норми п.52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України відповідно до якої за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до пп.20.1.4 ст.20 ПК України, - контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України, - контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Відповідно до п.76.2 ст.76 ПК України, - порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України в редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин, - на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України, - при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для одаткових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для одаткових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.120-1.1 ст.120 ПК України, - порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової наклад та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а"-"г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до п.109.1 ст.109 ПК України, - податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п.110.1 ст.100 ПК України, - платники податків, податкові агенти, а також інші суб'єкти у випадках, прямо передбачених цим Кодексом, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень.

Відповідно до 111.1 ст.111 ПК України, - за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова; адміністративна; кримінальна.

Відповідно до 111.2 ст.111 ПК України, - фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).

Відповідно до п.52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, - за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати. Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

12.05.2022 було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів, та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон №2260), який набрав чинності 27.05.2022 та яким було внесено зміни, зокрема, до пп 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України.

Так відповідно до пп 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, - у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Відповідно до пп 69.1-1 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України в редакції Закону України №2260, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, - платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З матеріалів справи слідує, що приймаючи оскаржуване рішення і вирішуючи питання щодо застосування штрафних (санкцій) за порушення строку реєстрації податкової накладної №2, відповідач не застосував норму яка підлягала застосуванню і звільняла позивача за порушення зазначеного строку, а саме норму п.52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України. Окрім того, відповідачем не було взято до уваги, і не досліджувались обставини добросовісної поведінки позивача, як платників податків, а саме не можливість позивача зареєструвати податку накладну №2 в ЄРПН в грудні 2021 через те, що частина податкових накладних від контрагентів позивача була заблокована, а частина зареєстрована із запізненням, що не дало змоги позивачу виконати зобов'язання. Зазначеним відповідач порушив вимоги до рішення суб'єкта владних повноважень, як правомірного, закріплені пунктами 1 та 3 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, що привело нівелювання оскаржуваного ППР як правомірного. Окрім того, за умови застосування належного законодавства відповідачем, - таке рішення могло б бути відмінним за змістом, а тому - підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України до судових витрат належить судовий збір. Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 26840 грн, що підтверджується платіжною інструкією № 43 від 30.01.2023 року

Статтею 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (форма "Н") №286770413 від 27.10.2022, видане на підставі акта перевірки №29370/ж5/26-15-04-13-03/42757298 від 05.10.2022.

3. Стягнути з Головного управління ДПС у м.Києві (код ЄДРПОУ 44116011) на користь ТОВ "ІГС Україна" (код ЄДРПОУ 42757298) суму сплаченого судового збору у розмірі 26 840 (двадцять шість тисяч вісімсот сорок) гривень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.