Ухвала від 16.01.2024 по справі 320/33780/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 січня 2024 року № 320/33780/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту в частині,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та нечинним пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.11.2023 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами загального позовного провадження суддею Дудіним С.О., розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання на 16.01.2024 о 14:00 год.

У підготовче засідання, призначене на 16.01.2024, з'явився представника відповідача.

Позивач, у підготовче засідання, призначене на 16.01.2024, не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно.

21.11.2023 на адресу суду від Кабінету Міністрів України надійшов відзив на позовну заяву, до якого додано клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб Міністерство соціальної політики України та Пенсійний фонд України.

Обґрунтовуючи вказане клопотання, відповідач зазначив, що Міністерство соціальної політики України є відповідальним органом державної влади за реалізацію державної політики у сфері призначення (перерахунку) та виплати пенсії та головним розробником проекту Постанови КМУ від 24.02.2023 №168.

Щодо Пенсійного фонду України, то відповідач зазначив, що Пенсійний фонд України є центральним органом державної влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Предметом позову у даній справі є вимога про оскарження пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 №3166-VI Міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 21 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27.02.2014 №794-VII Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади відповідальні перед Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні йому.

Частинами другою та третьою статті 50 вказаного Закону визначено, що проекти актів Кабінету Міністрів України готуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України Секретаріатом Кабінету Міністрів України, міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), державними колегіальними органами, місцевими державними адміністраціями.

Пунктом 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей.

Згідно з пунктом 3 вказаного Положення основними завданнями Мінсоцполітики є, зокрема, забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, волонтерської діяльності, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 вказаного Положення Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції.

Отже, Міністерство соціальної політики України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у соціальній сфері, у т.ч. щодо визначенням умов прав працівників органів прокуратури.

Крім того, Міністерство соціальної політики України було головним розробником проекту Постанови КМУ від 24.02.2023 №168, положення якої оскаржуються позивачем в рамках цієї справи.

Враховуючи вказане, суд вважає, що рішення по справі може вплинути на права та обов'язки Міністерства соціальної політики України, внаслідок чого воно має бути залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Пунктом 3 вказаного Положення визначено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є, зокрема, реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення, загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.

Суд вважає, що рішення, яке буде ухвалене за результатами розгляду даної справи, безпосередньо не вплине на права та обов'язки Пенсійного фонду України, а тому суд не вбачає підстав для залучення вказаного органу державної влади до участі у справі в якості третьої особи.

Ухвалою суду від 07.11.2023 витребувано від позивача докази по справі.

Проте, позивач вимоги ухвали суду не виконав, витребувані документи суду не надав та про причини їх ненадання суду не повідомив.

Згідно з частиною третьою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне повторно витребувати від позивача докази по справі.

Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі невиконання учасником справи вимог ухвали про відкриття провадження у справі у встановлений судом строк, якщо таке невиконання перешкоджає завершенню підготовчого провадження.

Враховуючи необхідність витребування доказів, суд вважає за необхідне оголосити у підготовчому засіданні перерву.

Відповідно до пункту 3 частини п'ятої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне визнати обов'язковою явку у наступне судове засідання позивача.

У судовому засіданні 16.01.2024 були проголошені вступна та резолютивна частини ухвали.

Керуючись статтями 49, 181, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання представника Кабінету Міністрів України про залучення третьої особи задовольнити частково.

2. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Міністерство соціальної політики України (ідентифікаційний код 37567866, місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул.Експланадна, буд.8/10).

3. Відмовити у задоволенні клопотання представника Кабінету Міністрів України про залучення до участі у справі в якості третьої особи Пенсійного фонду України.

4. Зобов'язати позивача протягом двох днів з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали (або тексту ухвали) направити на адресу Міністерства соціальної політики України копію позовної заяви з додатками та надати суду докази направлення.

5. Встановити для Міністерства соціальної політики України п'ятиденний строк з дня отримання копії позовної заяви для надання пояснень по справі.

6.Витребувати від позивача:

- нормативно обґрунтовані письмові пояснення про те, нормам якого саме правового акта вищої юридичної сили суперечить, за твердженням позивача, оскаржуваний пункт 10 постанови КМУ від 24.02.2023 №168;

- нормативно обґрунтовані письмові пояснення про те, у чому саме полягає звуження спірним пунктом постанови КМУ від 24.02.2023 №168 існуючих прав позивача, про яке вказано у позовній заяві.

7. Оголосити перерву у судовому засіданні до 27.02.2024 до 14 год. 00 хв.

8. Визнати обов'язковою явку позивача у наступне судове засідання, яке відбудеться 27.02.2024 о 14 год. 00 хв.

9. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Повний текст ухвали складений та підписаний 22.01.2024.

Суддя Дудін С.О.