15 січня 2024 року м. Київ № 320/31254/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання Любенко Д.І.,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явились,
від відповідача - Лемешев Р.О.,
розглянувши у підготовчому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Кабінету Міністрів України
про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просить суд визнати протиправними та нечинними зміни внесені Постановою Кабінету Міністрів України № 263 від 24.03.2023 до «Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», а саме до абзацу першого пункту 1 та абзацу першого пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 280 від 18.04.2018 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду міста Києва від 15.11.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 15.01.2024.
У судове засідання 15.01.2024 з'явився представник відповідача. Позивач або представники позивача у судове засідання не з'явились. У позовній заяві позивач зазначив про здійснення розгляду справи без особистої участі позивача.
У судовому засіданні представником відповідача було подано клопотання про залучення в якості третьої, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство у справах ветеранів України. В обгрунтування доводів вказаного клопотання представник відповідача зазначив, що відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280" саме Міністерство у справах ветеранів України є головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компансації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо у районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"та які потребують поліпшення житлових умов". Отже, органом відповідальним за організацію та виплату грошової компенсації за нележні для отримання жилі приміщення вказаним вище особам є саме Міністерство у справах ветеранів України.
Розглянувши клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача, дослідивши матеріали справи, суд зазначає про таке.
Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Частинами 4 та 5 вказаної норми передбачено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
За таких обставин, враховуючи предмет позову та наведені у клопотанні відповідачем доводи, суд дійшов висновку, що рішення, прийняте за результатами розгляду даної справи може вплинути на права та обов'язки Міністерства у справах ветеранів України.
Тому, наявні обґрунтовані підстави для залучення Міністерство у справах ветеранів України до участі у розгляді справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Відтак, клопотання Кабінету Міністрів України про залучення до участі у справі третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 180 Кодексу адміністративного судочинства України, у підготовчому засіданні суд, зокрема, з'ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; встановлює порядок з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та порядок дослідження доказів, якими вони обґрунтовуються, під час розгляду справи по суті; вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення, спеціаліста, здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Під час підготовчого засідання судом встановлено наявність передбачених пунктом 3 частини другої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для відкладення підготовчого засідання та продовження строку підготовчого провадження.
Враховуючи залучення до участі у справі третьої особи, суд, з метою забезпечення повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин у справі, дійшов висновку про необхідність на підставі статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України продовжити строк підготовчого провадження та відкласти підготовче засідання.
Керуючись статтями 49, 173, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Задовольнити клопотання Кабінету Міністрів України про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
2. Залучити до участі у розгляді справи, в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерство у справах ветеранів України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, пров. Музейний, 12).
3. Зобов'язати позивача протягом п'яти днів з дня отримання ухвали направити на адресу третьої особи копію позовної заяви із доданими до неї документами та докази надіслання надати до суду.
4. Продовжити строк проведення підготовчого провадження в адміністративній справі № 320/31254/23.
5. Відкласти підготовче засідання в адміністративній справі № 320/31254/23 на 22.02.2024 року о 13 год. 00 хв., яке відбудеться у приміщенні Київського окружного адміністративного суду за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 10 поверх.
6. Викликати для участі в засіданні учасників справи (їх представників).
7. Запропонувати третій особі, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору протягом п'яти днів з дня отримання копії позову подати до суду пояснення щодо позову або відзиву на позовну заяву.
8. Запропонувати позивачу та відповідачу протягом п'яти днів з дня отримання пояснення щодо позову або відзиву на позовну заяву третьої особи подати до суду відповідь на такі пояснення.
9. Копію ухвали надіслати (вручити) особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Панова Г. В.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 22.01.2024.