ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"23" січня 2024 р. справа № 300/5958/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боброва Ю.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними щодо неналежного розгляду заяви від 19.06.2023 та зобов'язання повторно розглянути заяву від 19.06.2023 про призначення неповнолітній дочці частини пенсії у зв'язку з втратою годувальника та прийняти відповідно до вимог чинного законодавства рішення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні ОСОБА_2 пенсії по втраті годувальника - її батька ОСОБА_4 . Вказала, що мамі неповнолітньої ОСОБА_2 за результатами звернення через портал електронних послуг було відмовлено у призначенні пенсії по втраті годувальника. Надалі, ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 до пенсійного органу були поданні заява та всі необхідні документи на підставі довіреності, оформленої відповідно до вимог діючого законодавства та посвідченої належним чином, проте у призначенні пенсії пенсійним органом відмовлено з формальних підстав.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, неповнолітньої дочки - ОСОБА_2 відмовлено. Відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Вказала, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, пенсійним органом було відмовлено, оскільки така пенсії вже призначена на законного представника та рекомендовано звернутися особисто до відділу обслуговування громадян із заявою про перерахунок - виділення долі. Надалі ОСОБА_1 через свого представника звернулася із заявою про призначення/перерахунок частини пенсії у зв'язку з втратою годувальника, однак у зв'язку з тим, що така заява довільного змісту та форми не відповідає Додатку 3 до Порядку 22-1 та, відповідно, недотриманням порядку звернення, питання про призначення пенсії пенсійним органом не розглядалося. Просила у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 263 КАС України, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази та заперечення проти них, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом установлено наступне.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є дочкою ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер.
У зв'язку з перебуванням поза межами території України, ОСОБА_1 мати ОСОБА_2 , через портал електронних послуг, звернулася із заявою про призначення її дочці пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
За результатами розгляду заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.02.2023 №091630014281 про відмову у призначенні пенсії, оскільки пенсія по втраті годувальника за померлого ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 вже призначена на заявника законного-представника, для проведення відповідних дій, особі необхідно звернутися із заявою до відділу обслуговування громадян (сервісний центр), про перерахунок - "виділення долі (ПВГ)".
16.06.2023 ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 , на підставі довіреності від 17.05.2023 №110/23 звернулася із заявою до відділу обслуговування громадян про призначення ОСОБА_2 частини пенсії в разі втрати годувальника, до якої додані відповідні документи (а.с. 34-40).
Згідно листа пенсійного фонду від 14.07.2023 ОСОБА_3 повідомлено, що відповідно до Порядку №22-1 подання заяви про призначення/перерахунок пенсії довіреними особами не передбачено, а тому ОСОБА_1 необхідно особисто звернутися до із заявою до відділу обслуговування громадян (сервісний центр), про перерахунок - "виділення долі (ПВГ)"
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені в Законі України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
За визначенням, наданим в абзаці 22 статті 1 Закону №1058-IV пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV визначено право громадян України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника визначені в статті 36 Закону №1058-IV, яка передбачає, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому, дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Згідно з частиною 2 статті 36 Закону №1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону №1058-IV до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно (ст. 38 Закону №1058-IV).
З наведеного вбачається, що в розумінні статті 36 Закону №1058-IV неповнолітня ОСОБА_2 , у зв'язку зі смертю її батька - ОСОБА_4 , є особою, якій може бути призначена пенсії по втраті годувальника.
Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV, якою врегульовано питання щодо порядку звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Зі змісту абзацу 2 частини 1 статті 44 Закону №1058-IV вбачається, що для реалізації права неповнолітньої особи на призначення пенсії по втраті годувальника, законний представник такої неповнолітньої особи повинен звернутися до територіального органу Пенсійного фонду із відповідною заявою про призначення пенсії та документами, необхідними для її призначення.
Відповідно до частини 1 статті 242 Цивільного кодексу України законними представниками малолітніх та неповнолітніх дітей є їх батьки (усиновлювачі).
Відтак, системний аналіз вищезазначених норм свідчить, що особою, яка мала право та повинна була звертатись до територіального органу Пенсійного фонду за призначенням неповнолітній ОСОБА_2 пенсії по втраті годувальника є її мати - ОСОБА_1 .
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 44 Закону №1058-IV порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
На виконання вищезазначених вимог, постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) був затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1)
Пунктом 1.1. Порядку №22-1 передбачено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
У разі якщо особа, якій призначається пенсія, не досягла повноліття або є недієздатною, заява подається батьками, усиновителями, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками за місцем їх проживання (реєстрації), представниками закладів (органів опіки і піклування), які виконують функції опікунів і піклувальників (далі - законні представники) за місцезнаходженням таких закладів (органів).
Як встановлено судом, ОСОБА_1 мати ОСОБА_2 , через портал електронних послуг, звернулася із заявою про призначення її дочці пенсії у разі втрати годувальника.
За результатами розгляду заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.02.2023 №091630014281 про відмову у призначенні пенсії, оскільки пенсія по втраті годувальника за померлого ОСОБА_4 вже призначена іншій особі, а тому необхідно звернутися із заявою до відділу обслуговування громадян про перерахунок пенсії.
Як встановлено судом, у зв'язку з перебуванням ОСОБА_1 поза межами території України, вона звернулася через вебпортал до пенсійного фонду із заявою у які просила повідомити про порядок подання нею заяви про виділення долі з пенсії у зв'язку з втратою годувальника, для виплати її дочці
Згідно наданої відповіді від 08.03.2023 пенсійним органом зазначено, що через вебпортал неможливо зареєструвати заяву про перерахунок пенсії, оскільки ОСОБА_1 не перебуваю на обліку в ПФУ як пенсіонер, та необхідно звернутися особисто до відділу обслуговування громадян.
З огляду на викладене, жодної технічної можливості подання заяви про перерахунок пенсії законним представником через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису не реалізовано, про що зазначено пенсійним органом.
Відтак, ОСОБА_3 (мати ОСОБА_1 ) в інтересах ОСОБА_1 , на підставі належним чином оформленої довіреності від 17.05.2023 звернулася із заявою до відділу обслуговування громадян про призначення внучці ОСОБА_2 частини пенсії в разі втрати годувальника, до якої додані відповідні документи. За результатами розгляду даної заяви відповідачем зазначено, що відповідно до Порядку №22-1 подання заяви про призначення/перерахунок пенсії довіреними особами не передбачено.
Суд не погоджується з таким доводами відповідача, оскільки з аналізу приписів Порядку №22-1 та ст. 44 Закону №1058-IV подання заяви про призначення/перерахунок пенсії неповнолітній особі її батьками, через уповноваженого представника, який діє на підставі виданої йому довіреності не заборонено.
Навпаки, чинним законодавством передбачено надання можливості представляти інтереси та доручати у встановлено законом порядку певні права та обов'язки іншим особам.
Таким чином посилання пенсійного фонду на неможливість подання заяви про призначення/перерахунок пенсії довіреними особами є безпідставними.
Щодо посилання представника відповідача вже у відзиві на позовну заяву про звернення представником із заявою невстановленої форми суд зазначає наступне.
Так, нормами пункту 4.1. Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Додатком 3 до Порядку №22-1 затверджена форма заяви, з якою має звертатися особа, яка просить про призначення (перерахунок) їй пенсії.
Суд зауважує, що заява уповноваженого представника від 19.06.2023 не відповідає формі, що встановлена Додатком №1 до Порядку №22-1. Проте вказана заява містить необхідну інформацію, яка дає змогу оцінити намір заявника, а саме бажання призначити ОСОБА_2 частину пенсії по втраті годувальника
Вирішуючи питання, який повинен бути зміст заяви для призначення/перерахунку пенсії, Верховний Суд, у постанові від 27.11.2019 у справі №748/696/17, висловив позицію, що заява про призначення/перерахунок пенсії, яка подана пенсіонером у довільній формі, відповідає вимогам Порядку №22-1.
Так, у цій справі Верховний Суд указав, що зміст такої заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Тобто, відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Наведена позиція Верховного Суду дає підстави не погодитися з доводами відповідача, що подана в неналежній формі заява перешкоджає ГУ ПФУ в Івано-Франківській області в прийнятті рішення про проведення або про відмову в проведенні перерахунку пенсії.
Таким чином посилання відповідача на те, що заява про призначення пенсії не відповідає встановленій формі і не може бути підставою для призначення пенсії є безпідставними, оскільки невідповідність заяви встановленій формі за наявності у ній необхідної інформації та наявності у відповідача відповідних документів не може бути підставою для позбавлення права на пенсійне забезпечення, за наявності підстав для його призначення.
До того ж, ані Порядок №22-1, ані Закон України №1058 не містять таку підставу для відмови у призначенні пенсії як невідповідність заяві про її призначення затвердженій формі, а подана заява містила необхідну інформацію і стосувалась саме призначення пенсії позивачу, документи щодо якого знаходяться в пенсійній справі.
Більше того суд звертає увагу на те, що ОСОБА_1 в інтересах своєї дочки намагалася неодноразово реалізувати її право на призначення пенсії, проте жодної технічної можливості подання заяви про перерахунок пенсії законним представником через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису не реалізовано, про що зазначено самим відповідачем.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що належним способом захисту порушеного права буде визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.06.2023 в інтересах якої діє ОСОБА_3 , на підставі довіреності від 17.05.2023 №110/23 про призначення неповнолітній дочці ОСОБА_2 частини пенсії у зв'язку із втратою годувальника - ОСОБА_4 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.06.2023 в інтересах якої діє Демченко Уляна Іванівна, на підставі довіреності від 17.05.2023 №110/23 про призначення неповнолітній дочці ОСОБА_2 частини пенсії у зв'язку із втратою годувальника - ОСОБА_4 та прийняти відповідне рішення про призначення/перерахунок чи відмову у призначенні/перерахунку пенсії.
У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином на користь позивачки, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області слід стягнути 1073,60 грн., судового збору.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.06.2023, в інтересах якої діє Демченко Уляна Іванівна, на підставі довіреності від 17.05.2023 №110/23, про призначення неповнолітній дочці ОСОБА_2 частини пенсії у зв'язку із втратою годувальника - ОСОБА_4 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.06.2023, в інтересах якої діє Демченко Уляна Іванівна, на підставі довіреності від 17.05.2023 №110/23, про призначення неповнолітній дочці ОСОБА_2 частини пенсії у зв'язку із втратою годувальника - ОСОБА_4 та прийняти рішення по суті заяви відповідно до вимог чинного законодавства.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Згідно статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ;
Відповідач:
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Бобров Ю.О.