Рішення від 22.01.2024 по справі 260/3997/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2024 року м. Ужгород№ 260/3997/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд:

1) відкрити провадження у справі;

2) за результатами розгляду справи ухвалити рішення, яким:

- визнати протиправною і незаконною дію Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по зниженню з 01 липня 2021 року розміру щомісячної доплати на 1 111,50 грн і припиненню з 01 січня 2022 року нарахування і виплати щомісячної доплати у розмірі 2 000 гривень, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» до пенсії позивача ОСОБА_1 під час виконання судових рішень від 22 грудня 2020 року по справі № 260/3528/20 та від 21 жовтня 2021 року по справі № 260/4086/21.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) відновити з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2021 року нарахування і виплату щомісячної доплати у розмірі 1 111,50 грн, а з 01 січня 2022 року у розмірі 2 000 грн до пенсії позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), що передбачена абзацом 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- визнати протиправною і незаконною дію Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по припиненню позивачу з 01 вересня 2022 року виплати індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) відновити, починаючи з 01 вересня 2022 року, позивачу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) виплату індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;

3) справу розглянути в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін;

4) стягнути на користь позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) документально підтверджені судові витрати у розмірі 2 147,20 грн.

Заявлені позовні вимоги обґрунтував тим, що при виході на пенсію таку було призначено відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 20 лютого 2023 року на надісланий позивачем запит щодо проведення перерахунку його пенсії на підставі постанова Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 та з урахуванням індексації, відповідач у проведенні такого відмовив з мотивів збільшення розміру пенсії після проведених на виконання рішень суду у справах №260/3528/20 більше, ніж на 2000,00 грн. Однак, здійснюючи перерахунок пенсії з урахуванням індексації з 01.03.2022 р. відповідач виплачує її з обмеженням максимальним розміром. Позивач не погоджується з такими діями управління та вважає, що наявні всі підстави для здійснення йому перерахунку та виплати індексації пенсії та доплати до неї у розмірі 2000,00 грн. на підставі постанова Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021р., в зв'язку з чим звернувся з цим позовом до суду.

На виконання вимог ухвали про відкриття провадження у справі Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області скерувало на адресу суду матеріали пенсійної справи позивача.

У подальшому представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого проти задоволення позову заперечив з мотивів його безпідставності. Так, зокрема, зазначив, що обов'язковою умовою для виплати передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 надбавки є збільшення розміру пенсії після перерахунку менше, ніж на 2000,00 грн. Проте після проведеного на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/3528/20 від 09.12.2021 перерахунку пенсії позивача розмір такої збільшився менше ніж на 2000,00 грн., а в такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, відтак з 01.07.2021 року позивачу встановлено доплату 888,50 грн. В подальшому на виконання рішення № 260/4086/21 здійснено перерахунок від 21.10.2021 року , під час якого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн. то щомісячна доплата встановлена пунктом 1 Постанови №713, після виконання рішення суду не виплачується.

Згодом від позивача до суду надійшла відповідь на відзив де останній зазначив, що не погоджується із твердженням представника відповідача у поданому ним відзиві.

Дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, розглянувши доводи сторін, наведені ними в письмових заявах, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) проходив службу в органах внутрішніх справ України. Станом на день виникнення спірних правовідносин перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області) та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Згідно з висновком про призначення пенсії від 17 січня 1997 року позивачеві з 20 грудня 1996 року призначено пенсію за вислугу років у розмірі 83% грошового забезпечення.

Так, згідно відомостей КП «Діловодство спеціалізованого суду» 22 грудня 2020 року Закарпатським окружним адміністративним судом ухвалено рішення по справі № 260/3528/20, у відповідності до якого зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 83% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

01 лютого 2021 року на виконання вищевказаного рішення позивачу здійснено перерахунок пенсії.

З 01 липня 2021 року позивачу встановлено передбачену постановою Кабінету Міністрів України №173 від 14 липня 2021 року доплату до пенсії у розмірі 888,50 грн., що сторонами не заперечується.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2021 року у справ за № 260/4086/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити (виконати) з 09 серпня 2020 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 33/27-1014 від 27 липня 2021 року виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 листопада 2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії позивача, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ" та положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988, із врахуванням висновків суду, а також здійснити виплату перерахованої пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум.

01 січня 2022 року на виконання вищевказаного рішення, відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , однак така виплачувалась у розмірі 70% грошового забезпечення, визначеного в довідці від 27.07.2021 року № 33/27-1014 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області", без врахування передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №173 від 14 липня 2021 року надбавки.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 червня 2022 року у справі за № 260/1749/22 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по зниженню з 09 серпня 2020 року відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 83% до 70% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/27-1014 від 27 липня 2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області", під час виконання судового рішення у справі № 260/4086/21 від 21 жовтня 2021 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 09 серпня 2020 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/27-1014 від 27 липня 2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо застосуванню обмеження з 09 серпня 2020 року максимального розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 09 серпня 2020 року, ОСОБА_1 , перерахунок та виплату основного розміру пенсії за вислугу років без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до перерахунку пенсії за пенсійною справою №N/A 2861 на виконання вищезазначеного рішення з 01 вересня 2022 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, яка складає 83 % від грошового забезпечення визначеного в довідці від 27.07.2021 року № 33/27-1014 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області", без врахування передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №173 від 14 липня 2021 року надбавки, становила 29834,43 грн. Однак, з урахуванням максимального розміру пенсії така становить26178,71 грн.

З метою з'ясування повноти нарахування та виплати пенсії 26 січня 2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою, у відповідь на яку листом №786-466/Б-02/8-0700/23 від 20.02.2023 р. було повідомлено, що на виконання постанови КМУ №713 позивачу було встановлено доплату до пенсії у розмірі 888,50 грн. Після здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду №260/4086/21 від 21.10.2021 року, під час якого основний розмір пенсії збільшився більше як на 2000,00 грн., то щомісячна доплата встановлена постановою №713, з 01.03.2022 не виплачується. Крім того зазначив, на виконання рішення суду від 30.06.2022 року по справі № 260/1749/22 Головним управлінням здійснено з 09.08.2020 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки №33/27-1014 від 27.07.2021 року без обмеження максимальним розміром, виходячи з розрахунку 83% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум станом на дату, з якої судом зобов'язано провести такий перерахунок (09.08.2020). Після проведеного перерахунку на виконання вищезазначеного рішення суду пенсія виплачується з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» № 118 від 16.02.2022 року, у розмірі 26178,71 грн.

Вважаючи дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо невиплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. з 01.07.2021 року при здійсненні перерахунку пенсії, а також невиплати індексації передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» № 118 від 16.02.2022 року протиправними та такими, що порушують його конституційні права, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Ст. 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон).

Відповідно до преамбули Закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Нормами ст. 63 Закону врегульовано порядок здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII передбачено, що пенсії є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення.

Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» №118 (далі Постанова №118).

Такою установлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.

Відповідно до п. 2 Постанови №118, з 01 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

З матеріалів справи вбачається, що виплата передбаченої Постановою №118 індексації припинилася після проведеного з 01 вересня 2022 року перерахунку пенсії позивача проте з обмеженням такої 10 прожитковими мінімумами для працездатних осіб.

Оцінюючи такі мотиви суб'єкта владних повноважень з точки зору основних засад адміністративного судочинства, суд зазначає, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/1749/22 від 30 червня 2022 року не стосується питання виплати ОСОБА_1 передбаченої нормами Постанови №118 індексації та не встановлює будь-яких обмежень розміру виплачуваної позивачу пенсії. Таким рішенням Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зобов'язано здійснити з 09 серпня 2020 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/27-1014 від 27 липня 2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 09 серпня 2020 року, ОСОБА_1 , перерахунок та виплату основного розміру пенсії за вислугу років без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням виплачених сум.

Окрім того, щодо можливості органом Пенсійного фонду України в даному випадку застосовувати обмеження максимального розміру пенсії, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

01 січня 2008 року ст. 43 Закону доповнено положенням, яким пенсії військовослужбовців обмежено максимальним розміром. Так, згідно ч. 7 ст. 43 (в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08 липня 2011 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Проте рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частини 7 статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до п. 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року положення ч. 7 ст. 43 Закону, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Згідно ст. 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, з 20 грудня 2016 року ст. 43 Закону не містить положень щодо обмеження максимального розміру пенсій військовослужбовців.

В подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у ч. 7 ст. 43 Закону слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Буквальне розуміння змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяє стверджувати, що у Законі відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Таким чином, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для обмеження пенсії, призначеної відповідно до Закону, максимальним розміром.

Така позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17, від 12.03.2019 у справі №522/3049/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 16.04.2020 у справі №620/1285/19, від 09.11.2020 у справі №813/678/18, від 09.02.2021 у справі №1640/2500/18.

З огляду на вищенаведене суд вважає, що станом на день здійснення спірного перерахунку пенсії позивача Закон не містив положень, якими б були передбачені обмеження пенсії військовослужбовців будь-яким максимальним розміром.

Наведене свідчить про відсутність в ГУ ПФУ в Закарпатській області підстав для обмеження розміру пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).

Суд зазначає, що на момент ухвалення судом рішення у цій справі змін у чинному законодавстві України, які б створювали підстави для обмеження максимального розміру пенсій категорії пенсіонерів, до яких належить позивач, не відбулося.

Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюються спірні правовідносини, крізь призму встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Стосовно позовної вимоги в частині виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. частково, а в подальшому повного припинення такої доплати, суд зазначає наступне.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв постанову від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова №713).

Так, п. 1 Постанови №713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713, метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, має бути обумовлений саме підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713.

Поряд з цим перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого ГУ ПФУ в Закарпатській області перестав виплачувати передбачену Постановою №713 доплату, був здійснений на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018. З огляду на що не може вважатися перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому суд вважає, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою №713.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі №420/2473/22 від 08 листопада 2022 року та №600/870/22-а від 02 березня 2023 року.

Отже, провівши правовий аналіз обставин справи крізь призму законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивачем при зверненні до суду понесено судові витрати на оплату судового збору у розмірі 2147,20 грн., то відповідна сума такого, в силу вимог статті 139 КАС України підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зниження ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року розміру щомісячної доплати у розмірі 888,50 грн. і припиненню з 01 січня 2022 року нарахування і виплати щомісячної доплати у розмірі 2 000 гривень, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» до пенсії позивача ОСОБА_1 під час виконання судових рішень від 22 грудня 2020 року по справі № 260/3528/20 та від 21 жовтня 2021 року по справі № 260/4086/21.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відновити з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2021 року нарахування і виплату щомісячної доплати у розмірі 1111,50 грн.., а з 01 січня 2022 року нарахувати та виплатити у розмірі 2 000 грн до пенсії ОСОБА_1 , що передбачена абзацом 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», у урахуванням раніше виплачених сум.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо припинення з 01 вересня 2022 року виплати індексації пенсії ОСОБА_1 , передбаченої Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області починаючи з 01 вересня 2022 року, відновити ОСОБА_1 виплату індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

6. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 2147, 20 грн. (дві тисячі сто сорок сім гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець