23 січня 2024 року м. Ужгород № 260/11132/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача про ухвалення додаткового судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Закарпатській області (88000, вул. Довженка, буд. 3, м. Ужгород, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 20001562) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Служби безпеки України в Закарпатській області, в якому просить: 1. Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Закарпатській області щодо відмови, викладеної у від 30.03.2023 №58/21/А-13/806/25, у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020р., 01.01.2021 та 01.01.2022, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби, відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу те деяких інших осіб», для здійснення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022. 2. Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020р„ 01.01.2021 та 01.01.2022, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби, відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.201.7 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу те деяких інших осіб», для здійснення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 січня 2024 року, ухваленим за наслідками розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
22 січня 2024 року до суду надійшла заява представника позивача про ухвалення додаткового судового рішення щодо стягнення з відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 4500,00 грн.
Таким чином, оскільки заява про стягнення витрат на правову допомогу надійшла на адресу суду після ухвалення рішення суду у даній справі, відтак таке питання підлягає вирішенню шляхом ухвалення судом додаткового судового рішення в порядку статті 252 КАС України.
Згідно із частиною третьою статті 252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Оскільки рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 січня 2024 року у цій справі було ухвалено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, тому розгляд питання про ухвалення додаткового рішення здійснено у письмовому провадженні без повідомлення сторін.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив такі обставини.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відтак, документально підтверджені судові витрати підлягають компенсації стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, склад та розміри витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.
Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 21 березня 2018 року у справі №815/4300/17, від 11 квітня 2018 року у справі №814/698/160 від 18 жовтня 2018 року у справі №813/4989/17, склад та розміри витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі; на підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату обґрунтованого гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.
На підтвердження складу та розміру понесених витрат на правничу допомогу ініціатором звернення приєднано до матеріалів справи, ордер на надання правничої допомоги, договір №10-01/2023 про надання правової допомоги від 10.01.2023 року, додаткову угоду №1 до договору №10-01/2023 від 10.01.2023 року, акт №1 від 19.01.2024 року приймання-передачі правової допомоги за договором №10-01/2023 від 10.01.2023 року та квитанцію до прибуткового касового ордера №10-01/2023 від 19.01.2024 року.
Дослідивши надані представником позивача документи, суд враховує такі обставини.
Як слідує зі змісту залучених до матеріалів справи документів, адвокатом надані клієнту такі послуги: написання та подання адвокатських запитів до Управління СБУ в Закарпатській області та Головного управління ПФУ в Закарпатській області та написання та подання до суду позовної заяви.
Оцінюючи надані представником позивача документи у взаємозв'язку з фактичними обставинами цієї справи, суд враховує, що цей спір виник у справі незначної складності та не характеризується наявністю виключної правової проблеми, значним суспільним інтересом до її розгляду, великою кількістю зібраних і поданих до суду доказів тощо. Навпаки, з питання розгляду подібних справ судами України напрацьовано сталу судову практику.
Написання позовної заяви, яка здебільшого містить цитовані норми законодавчих актів, не вимагало значного обсягу юридичної і технічної роботи, не потребувало тривалого часу та надмірних зусиль адвоката.
Обсяг наданих разом з позовною заявою доказів є незначним.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників, судові засідання не проводились. Адвокат не відвідував суд для з'ясування обставин справи, не ознайомлювався з матеріалами справи, не подавав клопотань та інших процесуальних документів.
Враховуючи наведені вище фактичні обставини цієї справи суд акцентує увагу на тому, що особа має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
Верховний Суд у постанові від 11.12.2019 у справі №545/2432/16-а зазначив, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Виходячи з вищеописаних обставин справи, зважаючи на те, що підготовлені адвокатом процесуальні документи не потребують значних затрат часу для їх складення, суд, оцінивши надані представником позивача докази у їх сукупності, беручи до уваги принципи обґрунтованості, співмірності та пропорційності судових витрат, дійшов висновку про необхідність зменшення витрат на професійну правничу допомогу у цій справі до 2250,00 грн, які покласти на Управління Служби безпеки України в Закарпатській області.
Частиною п'ятою статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті, суд виносить додаткове рішення в порядку, визначеному статтею 252 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне ухвалити додаткове рішення у цій справі, яким задовольнити заяву представника позивача про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрат на професійну правничу допомогу частково.
Керуючись статтями 134, 139, 143, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника позивача про ухвалення додаткового судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Закарпатській області (88000, вул. Довженка, буд. 3, м. Ужгород, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 20001562) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Ухвалити у справі №260/11132/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Закарпатській області додаткове рішення, яким стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) правничу допомогу у розмірі 2250 (дві тисячі двісті п'ятдесят) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Закарпатській області (88000, вул. Довженка, буд. 3, м. Ужгород, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 20001562).
В іншій частині заяви представника позивача - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Я. М. Калинич