Рішення від 23.01.2024 по справі 160/20389/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2024 рокуСправа №160/20389/23

Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м.Слав'янськ, пл.Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010), третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: ОСОБА_2 , про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

установив:

28.02.2023 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративними позовом, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо не розгляду моєї заяви-розрахунку від 20.09.2021 року поданою мною щодо виплати грошових коштів по лікарняним листам серії АДТ № 884710, АДТ № 887149 та АДТ № 8863435 по суті, із прийняттям вмотивованого рішення;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області повторно розглянути мою заяву-розрахунок від 20.09.2021 року поданою мною щодо виплати грошових коштів по лікарняним листам серії АДТ № 884710, АДТ № 887149 та АДТ № 8863435 по суті, із прийняттям вмотивованого рішення.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області була надана заява-розрахунок про виплату грошових коштів у сумі 288414,63 грн. згідно лікарняного листа найманого працівника ОСОБА_2 . Згідно письмової відповіді від 11.04.2023 року, позивачу будо повідомлено, що вказана заява-розрахунок була відсторонена, відповідне рішення щодо відсторонення заяви-розрахунку щодо проведення виплат не приймалося. На даний час правонаступником управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області є Головне управління пенсійного фонду в Донецькій області.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.08.2023 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2024 р. клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про залучення третьої особи в адміністративній справі задоволено та залучено ОСОБА_2 до участі у справі №160/20389/23 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача.

13.09.2023р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що Фонд соціального страхування України зупинив виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 , застрахованій особі ФОП ОСОБА_1 , за листками непрацездатності АДТ №884710, АДТ №887149, АДТ №886343.Причиною зупинення виплат стало порушення ФОП ОСОБА_1 порядку нарахування страхових внесків. У листопаді 2020 року страхувальник вніс виправлення щодо нарахованих заробітних плат, нарахованих податку ряду застрахованих осіб, які становили «0» грн., при цьому ці застраховані особи отримували матеріальну допомогу з розрахунку сум та були попередньо відображені у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Наразі порушення не усунено, тому підстави для поновлення виплат з Фонду відсутні.

15.01.2024р. від ОСОБА_2 надійшло пояснення по справі, у якій зазначила, що у вересні 2022 року її роботодавцем ФОП ОСОБА_1 , звернулася до Фонду соціального страхування України з заявою-розрахунком на виплату допомоги. Заява-розрахунок була прийнята в роботу, однак протягом 10 робочих днів відповідач не прийняв рішення про її фінансування або обґрунтовану відмову у її прийнятті.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та докази, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, ОСОБА_1 зареєстрована, як фізична особа-підприємець 12.02.2018р. Види діяльності, основний: 41.10 Організація будівництва будівель; інші: 69.10 Діяльність у сфері права.

20.09.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області з заявою-розрахунком на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованої особи ОСОБА_2 по листкам непрацездатності АДТ №888468, АДТ №887149 та АДТ №8863435.

Листом Управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області №14.09-965 від 11.04.2023р. позивача повідомлено, що Костянтинівським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області заява-розрахунок на фінансування нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_2 у зв'язку з виявленням внесення змін до Державного реєстру загальнообов'язкового соціального страхування, а саме проставленням позначки «0» нарахованої заробітної плати та ЄВ у розрахунковому періоді.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я врегульовані Законом України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Законодавство про соціальне страхування складається із Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Кодексу законів про працю України, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", цього Закону, інших законодавчих актів та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів (частина 1 статті 2 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

Згідно пп.3 п.1 ст.1 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - соціальне страхування) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - кошти соціального страхування), коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

На виконання статті 34 та абзацу 4 частини 3 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" затверджено Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 року №12 (далі Порядок №12).

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Порядку №12, підставою для фінансування страхувальників робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення та окремих виплат потерпілим на виробництві за їх видами. Форма заяви-розрахунку наведена у додатку 1 до цього Порядку.

На виконання зазначеного пункту порядку, позивачем було оформлено заяву-розрахунок на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованої особи ОСОБА_2 по листку непрацездатності АДТ № 884710, АДТ № 887149 та АДТ № 8863435 за період з 09.03.2021 по 07.04.2021, з 08.04.2021 по 24.06.2021 та з 25.06.2021 по 02.07.2021 року та подано до Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

Пунктом 8 Порядку №12 визначено, що робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.

Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.

У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.

Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Суд звертає увагу, що пунктом 8 Порядку №12 визначено загальні підстави для проведення перевірки поданої заяви розрахунку страхувальника на предмет правильності заповнення даних документу.

Таким чином, в разі виявлення саме помилок чи недостовірних відомостей заяву розрахунок може бути повернуто страхувальнику. В свою чергу, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Встановлені обставини справи свідчать, що 20.09.2021 до Костянтинівського міського відділення позивачем була надана заява-розрахунок на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_2 по листкам непрацездатності АДТ № 884710, АДТ № 887149 та АДТ № 8863435 за період з 09.03.2021 по 07.04.2021, з 08.04.2021 по 24.06.2021 та з 25.06.2021 по 02.07.2021 року.

Як зазначає відповідач у листі від 11.04.2023р. №14.09-965, позивачем як страхувальником, ФОП ОСОБА_3 до Костянтинівського міського відділення була надана заява-розрахунок на фінансування нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно листків непрацездатності АДТ №884710, АДТ 887149, АДТ 886343 за періоди з 09.03.2021 по 07.04.2021, з 08.04.2021 по 24.06.2021 та з 25.06.2021 по 02.07.2021 відповідно, виданих на ім?я ОСОБА_2 .

Проте, у жовтні Костянтинівським міським відділенням було отримано ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецькоі області від 21.10.2021 року, з якої відділенню стало відомо про те, що СУ ГУНП в Донецькій області проводить досудове розслідування по кримінальному провадженню, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України (шахрайство, вчинене в особливо-великих розмірах або організованою групою) відносно позивача як роботодавця.

Після чого, проаналізувавши данні в єдиній інформаційно-аналітичній системі Фонду соціального страхування України та на підставі отриманої інформації, Костянтинівським міським відділенням було прийнято рішення про проведення камеральної перевірки, позивача як страхувальника, відповідно до п.2.4 Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 02.10.2020 №23 (далі - Постанова №23).

Якою було встановлено, що згідно повторних запитів до Державного реєстру загальнообов?язкового державного соціального страхування в листопаді 2021 року позивачем як страхувальником «ФОП ОСОБА_1 » були внесені виправлення щодо нарахованих заробітних плат, нарахованих сум податку ряду застрахованих осіб і становили «0» грн., при цьому застраховані особи отримували матеріальну допомогу з розрахунку сум, що були попередньо відображені у Державному реєстрі загальнообов?язкового державного соціального страхування, що є порушенням ст.33 Закону України №1105 та п.п. 3, 32 «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 26 вересня 2001 року №1266.

30 листопада 2022 року, на підставі звернення Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, в якому було викладено вищезазначені факти, управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області було прийняте рішення про зупинення фінансування позивача як страхувальника «ФОП ОСОБА_1 » (наказ управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 30.11.2021 №703).

Перевірку не було здійснено оскільки за юридичною адресою ФОП ОСОБА_1 , на час виходу посадових осіб Фонду, двері були зачинені. Посадовими особами відділення було складено акт про відсутність за місцем реєстрації, а також Костянтинівським міським відділення було направлено позивачу Вимогу від 18.11.2021, щодо надання первинних документів, які стали підставою для нарахування та виплати матеріального забезпечення.

Зрештою, у листі від 11.04.2023р. №14.09-965 відповідач зазначив, що на даний час питання щодо правомірності отримання фінансування по зазначеній заявці залишається відкритим.

У відзиві відповідач вказує, що на підставі звернення Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в якому були викладені вищезазначені факти, управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на підставі абзацу 2 пункту 2.4 було прийнято рішення про зупинення виплат ФОП ОСОБА_1 .

Суд зазначає, що відповідно до п. 2.4 Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування №23 від 02.10.2020, посадові особи Фонду мають право проводити камеральні та документальні (планові або позапланові; виїзні або не виїзні) перевірки достовірності відомостей, поданих страхувальниками для отримання страхових коштів Фонду, дотримання порядку використання страхувальниками виділених йому страхових коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку страхувальника у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним до Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду.

Проте, відповідач не надав доказів обгрунтуваності своїх тверджень щодо наявності підстав для зупинення виплат.

До того ж, суд зазначає, що спірним в цій справі є питання правомірності та обґрунтованості бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви-розрахунку ФОП ОСОБА_1 від 20.09.2021, а не наявність чи відсутність підстав для зупинення виплат.

Так, в силу приписів п.8 Порядку №12 перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Порядком №12 не визначено можливості сторнування заяви розрахунку страхувальника з підстав того, що після її опрацювання, в тому числі з підстав того, що виявлено факти, які можуть свідчити про порушення позивачем законодавства в сфері соціального страхування, нецільове використання коштів Фонду. Не визначено, що операція із сторнування є різновидом вирішення заяви розрахунку.

Аналіз п. 8 Порядку №12 чітко вказує на обов'язок відповідача прийняти протягом 10 днів одне з таких рішень: 1) про повернення з надання роз'яснень, 2) про фінансування, 3) обґрунтовану відмову у фінансуванні.

Встановлені обставини справи свідчать, що у строк встановлений Законом і до часу розгляду цієї справи уповноваженим органом не прийнято жодного з вищенаведених рішень по заяві розрахунку ФОП ОСОБА_1 . Тобто, заява розрахунок так і залишається невирішеною. Зворотного відповідачем не доведено.

Суд зазначає, що надання позивачеві інформаційних відповідей на її звернення про сторнування заяви розрахунку не може вважатись вирішенням її заяви від 20.09.2021, адже такий порядок розгляду та вирішення заяв розрахунків страхувальників не визначений Порядком №12.

Суд звертає увагу, що можливість зупинення виплат згідно з п. 2.4 Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування №23 від 02.10.2020, не є тотожним поняттю розгляду заяви-розрахунку.

Більше того, вказана норма взагалі не регламентує саме порядок розгляду заяви-розрахунку.

Відтак, застосуванню у спірних правовідносинах підлягає саме п.8 Порядку 12, згідно з яким відповідач зобов'язаний прийняти одне з рішень: 1) про повернення з надання роз'яснень, 2) про фінансування, 3) обґрунтовану відмову у фінансуванні.

Таким чином, з огляду на викладене, а також метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо не розгляду заяви-розрахунку від 20.09.2021 року поданою щодо виплати грошових коштів по лікарняним листам серії АДТ № 884710, АДТ № 887149 та АДТ № 8863435, та, відповідно, про зобов'язання Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області повторно розглянути заяву-розрахунок від 20.09.2021 року поданою щодо виплати грошових коштів по лікарняним листам серії АДТ № 884710, АДТ № 887149 та АДТ № 8863435.

За таких обставин, належним способом захисту порушеного права ФОП ОСОБА_1 є зобов'язання відповідача розглянути заяву розрахунок від 20.09.2021.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м.Слав'янськ, пл.Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо не розгляду заяви-розрахунку від 20.09.2021 року, поданої фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 щодо виплати грошових коштів по лікарняному листку серії АДТ № 888468 по суті із прийняттям рішення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області повторно розглянути заяву-розрахунок від 20.09.2021, року подану фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 щодо виплати грошових коштів по лікарняному листку серії АДТ № 884710, АДТ № 887149 та АДТ № 8863435 по суті із прийняттям відповідного рішення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Савченко