23 січня 2024 рокуСправа № 160/2053/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Златін С.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Пенсійний фонд України, Міністерство соціальної політики України про визнання протиправними та нечинними пунктів постанови та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач через систему Електронний суд подав позов до суду, у якому просить:
визнати п.1 та п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року № 481 "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, та внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704", протиправними та нечинними, за виключенням змін, що вносяться до пункту 2 частини 3 вказаних змін, а саме: щодо набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 01.03.2018 року, які залишити в силі.
зобов'язати Кабінет Міністрів України провести з 20.05.2023 року перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб на підставі Конституції України та законів України, з визначенням розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій, передбачених Законом України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року та постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" віл 30.08.2017 року № 704.
Позов подано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Предметом позову є вимога визнати протиправним та скасувати нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, а також похідна позовна вимога - зобов'язати Кабінет Міністрів України провести перерахунок пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Згідно вимог ч.1 ст. 27 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, та про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Отже дана справа підсудна територіально окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, оскільки предметом позову є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За вказаних обставин дана справа підлягає передачі до Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до ч.8 ст. 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись ст. 27,29,256 КАС України, суддя
Передати адміністративну справу № 160/2053/24 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Пенсійний фонд України, Міністерство соціальної політики України про визнання протиправними та нечинними пунктів постанови та зобов'язання вчинити певні дії до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, ухвала суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали, а апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.В. Златін