12 січня 2024 рокуСправа №160/28354/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
Позивач 31.10.2023 р. звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні йому щомісячних страхових виплат у зв'язку з втратою професійної працездатності внаслідок професійного захворювання та скасувати рішення відповідача, викладене у формі листа № 0400-010315-8/154792 від 04.10.2023 р.;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області призначити та виплачувати йому з 14.03.2023 р. довічну щомісячну страхову виплату у зв'язку з втратою професійної працездатності внаслідок професійного
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він 12.04.2023 року звернувся до відповідача із заявою щодо призначення довічних щомісячних страхових виплат внаслідок втрати професійної працездатності через професійне захворювання. Проте, відповідач листом №0400-010315-8/154792 від 04.10.2023 року відмовив у призначенні щомісячних страхових виплат у зв'язку з втратою професійної працездатності, посилаючись на п.3 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції закону від 21.09.2022 року, відповідно до вимог якої підставою для здійснення страхових виплат потерпілому є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановлено формою. Також у відмові зазначено, що п.3.1 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затверджених постановою правління Фонду від 19.07.2018 № 11 (зі змінами, що внесені постановою правління Фонду від 25.02.2021 року) страхові виплати призначаються на підставі оригіналу акта розслідування нещасного випадку або акта розслідування професійного захворювання (отруєння) за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України.
Позивач вважає таку відмову протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від03.11.2023 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
30листопада 2023 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідно до п.3 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції закону від 21.09.2022 року підставою для здійснення страхових виплат потерпілому є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановлено формою. Відповідно до п.3.1 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затверджених постановою правління Фонду від 19.07.2018 № 11 (зі змінами, що внесені постановою правління Фонду від 25.02.2021 року) страхові виплати призначаються на підставі оригіналу розслідування нещасного випадку або акта розслідування професійного захворювання (отруєння) за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України. Позивачем оригінал акту розслідування нещасного випадку або оригінал акту розслідування професійного захворювання (отруєння) за формою, встановленю Кабінетом Міністрів України до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області не надано, у зв'язку з чим підстави для призначенні позивачу щомісячних страхових виплат у зв'язку з втратоюпрофесійноїпрацездатностівнаслідокпрофесійногозахворюваннявідсутні.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеногопозовногопровадженнярозглядаютьсясправинезначноїскладності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач працював на підприємствах вугільної галузі України в підземних умовах в період з серпня 1984 року до липня 1993 року та з серпня 2021 року до листопада 2022 року.
Лікарсько-експертноюкомісієювисокоспеціалізованогопрофпатологічного закладу охорони здоров'я державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» складено медичний висновок про наявність у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , хронічного професійного захворювання (отруєння) від 13.05.1993 року №236.
Також, державною установою «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» складено повідомлення за формою П-3 про хронічне професійне захворювання (отруєння).
Відповідно до виписки з акту огляду ВТЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності від 02.07.1993 року позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності у зв'язку з профзахворюванням та 50 % втрати працездатності, дата наступного огляду 02.07.1995 року.
Відповідно до виписки з акту огляду ВТЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності від 13.10.1995 року позивачу встановлено 50 % втрати працездатності, дата наступного огляду 15.06.1996 року.
02 липня1993 року позивача було звільнено з посади підземного гірничого працівника очиного забою державного підприємства шахта «Західно-Донбаська» об'єднання «Павлоградвугілля» за п.2 ст.40 КЗпПУкраїни - у зв'язку з виявленою невідповідністю виконуваній роботі за станом здоров'я.
13 жовтня1995 року внаслідок огляду ВТЕК позивачу було повторно встановлено ІІІ групу інвалідності та 50% втрати працездатності та одночасно було визначено дату наступного переогляду у 1996 році.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 січня 2023 р. у справі №160/15816/22 позов ОСОБА_1 до Тернівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю, а саме:
-визнано протиправними дії Тернівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області щодо зобов'язання ОСОБА_1 надати Акт розслідування хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4.
-зобов'язано Тернівське міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області надати ОСОБА_1 направлення на огляд у МСЕК для встановлення відсотка втрати професійної працездатності.
27 березня 2023 року обласною МСЕК №3 департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської ОДА позивачу повторно та безстроково було встановлено ІІІ групу інвалідності і 35 % втрати професійно працездатності внаслідок професійного захворювання та визначено потребу у медикаментозному і санаторно-курортному лікуванні та встановлено обмеження щодо подальшої роботи, зокрема рекомендовано легку господарчу працю без тривалого перебування у шкідливих умовах.
12 квітня 2023 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив призначити йому довічні щомісячні страхові виплати внаслідок втрати професійної працездатності через професійне захворювання. До заяви додано перелік документів (рішення № 160/15816/22 від 10.01.2023 р., виписка з акта огляду МСЕК 12ААА № 129043, довідка 2410914751, заява від 27.03.2023 р. № 202, паспорт НОМЕР_1 , трудова книжка № НОМЕР_2 ).
Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області листами від 04 жовтня 2023 року за №0400-010315-8/154792 та від 25.10.2023 р. № 0400-010315-8/168741 відмовило позивачу у призначенні щомісячних страхових виплат з посиланням на вимоги п.3 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції закону від 21.09.2022 року, відповідно до якого позивач має надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оригінал акта розслідування нещасного випадку або оригінал акта розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановлено формою або відповідне рішення суду про встановлення факту професійного захворювання та призначення страхових виплат.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не призначення страхових виплат, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року №1105-XIV (далі Закон №1105-XIV).
Відповідно до пункту 2 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 2620-IX від 21.09.2022 року (далі - Закон № 2620-IX), який набрав чинності 01.01.2023 року, визначено припинити Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цього Закону.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є правонаступником Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області у спірних правовідносинах.
Умови, норми і порядок призначення та виплати щомісячних страхових виплат у зв'язку з втратою професійної працездатності визначається Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV від 23.09.1999 року та Порядком призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затверджених постановою правління Фонду від 19.07.2018 № 11 (зі змінами, що внесені постановою правління Фонду від 25.02.2021 року, далі - Порядок № 11).
Частинами 1, 3 7 статті 30 Закону № 1105-XIV передбачено, що страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Підставою для оплати потерпілому витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також для здійснення страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами
Страхові виплати складаються із:
1) щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати (або відповідної її частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата);
2) страхової виплати у встановлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого);
3) страхової виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;
4) страхових витрат на професійну реабілітацію та соціальну допомогу;
5) допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
8. Відшкодування моральної (немайнової) шкоди потерпілим від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань і членам їхніх сімей не є страховою виплатою та здійснюється незалежно від часу настання страхового випадку відповідно до положень Цивільного кодексу України та Кодексу законів про працю України.
Відповідно до статей 38, 39 Закону № 1105-XIV територіальні органи уповноваженого органу управління розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи і приймають відповідні рішення протягом 10 календарних днів, не враховуючи дня надходження зазначених документів.
Рішення оформлюється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та строки їх здійснення або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.
Територіальні органи уповноваженого органу управління можуть затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.
Уповноважений орган управління відмовляє у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо:
1) потерпілий вчиняв дії, а також бездіяльність (приховування захворювань, невиконання рекомендацій лікаря), що сприяли настанню страхового випадку;
2) роботодавець, інші органи, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілий надали уповноваженому органу управління завідомо неправдиві відомості про страховий випадок;
3) застрахована особа вчинила умисне кримінальне правопорушення, що призвело до настання страхового випадку.
Уповноважений орган управління відмовляє у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованій особі, якщо нещасний випадок згідно із законодавством не визнаний пов'язаним з виробництвом.
Пунктом 1.4. Порядку №11 передбачено, що рішення про страхові виплати приймається начальником управління Фонду або за його письмовим дорученням начальником підпорядкованого відділення Фонду та оформляється постановою (у тому числі в разі призначення страхової виплати за рішенням суду), у якій зазначаються дані про потерпілого та осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах. Копія постанови на вимогу надається потерпілому або особам, які мають право на страхові виплати у разі смерті потерпілого.
Відповідно до пункту 3.1 Порядку № 11 для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати до управління (відділення) Фонду подається:
заява особисто за встановленою виконавчою дирекцію Фонду формою;
копія паспорта;
копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) або сторінки паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).
Копії документів засвідчуються працівником управління (відділення) Фонду при пред'явленні оригіналів.
Працівниками управління (відділення) Фонду до справи про страхові виплати додаються:
оригінал акта розслідування нещасного випадку або акта розслідування професійного захворювання (отруєння) за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України;
оригінал виписки медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) про ступінь втрати професійної працездатності;
інформація з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про нараховану заробітну плату (дохід) та сплату страхових внесків. У разі коли відомості про застраховану особу Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування не містять усіх необхідних даних для визначення розміру середньої заробітної плати, працівники управління (відділення) Фонду отримують інформацію у страхувальника. У разі відсутності страхувальника на момент формування справи про страхові виплати, довідку, що підтверджує розмір заробітної плати перед настанням страхового випадку, може надати потерпілий;
інформація з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про трудові, цивільно-правові відносини потерпілого, реєстрацію фізичної особи - підприємця, члена фермерського господарства, члена особистого селянського господарства, самозайнятої особи на момент настання страхового випадку в залежності від місця, де стався страховий випадок. У разі відсутності такої інформації потерпілим надаються копії документів, які підтверджують, що на момент настання страхового випадку він працював саме у того страхувальника, у якого стався нещасний випадок або зареєстровано професійне захворювання.
Як встановлено, з 01.01.1990 року по 01.01.1994 року, тобто на час встановлення позивачу у 1993 році хронічного професійного захворювання (отруєння) діяло Положення про розслідування та облік нещасних випадків на виробництві, затверджене постановою президії ВЦСПС і державного комітету СРСР з нагляду за безпечним веденням в промисловості та атомній енергетиці від 17.08.1989 року №8-12, яким не було передбачено складання акта розслідування хронічного професійного захворювання (отруєння) за встановленою формою П-4.
Таким чином, акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1112 лише 25.08.2004 року.
Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відтак, є неправомірним поширювати вимогу щодо наявності акта П-4 на правовідносини, що виникли до запровадження відповідної норми законодавства.
Як встановлено у справі № 160/15816/22, у відповідь на лист позивача від 28.07.2022 року №26 з проханням надати оригінал Акта розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4, листом виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» від 09.08.2022 року №1490 позивачу повідомлено таке: «Постановою президії ВЦСПС та державним комітетом СРСР по нагляду за безпечним веденням у промисловості та атомній енергетиці від 17.08.1089 р. №8-12 затверджене Положення про розслідування та облік нещасних випадків на виробництві, яке встановлює єдиний порядок розслідування та обліку тільки нещасних випадків на виробництві. Положення введено в дію з 01.01.1990 року та втратило силу 01.01.1994 р. В 1993 році у зв'язку з професійними захворюваннями Акти розслідування причин виникнення хронічних професійних захворювань форми П-4 не складались».
Суд у вказаній справі, зокрема, визнав протиправними дії Тернівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області щодо зобов'язання ОСОБА_1 надати Акт розслідування хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4.
За таких обставин, суд вважає, що висновок відповідача про відсутність підстав для страхових виплат з огляду на відсутність акта форми П-4 є неправомірним, оскільки на час виникнення професійного захворювання у позивача такий акт не складався та не міг складатись, оскільки це не було передбачено законодавством.
Крім того, суд зазначає, що, як вбачається зі змісту статті 38 Закону № 1105-XIV територіальні органи уповноваженого органу управління розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи і приймають відповідні рішення, які оформлюється постановою.
Проте, у спірних правовідносинах відповідач не прийняв рішення, а обмежився направленням листів, хоча позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою за встановленою формою, до якої додано перелік документів (рішення № 160/15816/22 від 10.01.2023 р., виписка з акта огляду МСЕК 12ААА № 129043, довідка 2410914751, заява від 27.03.2023 р. № 202, паспорт НОМЕР_1 , трудова книжка № НОМЕР_2 ).
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови, викладеної у листах, у призначенні та виплаті ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат у зв'язку з втратою професійної працездатності внаслідок професійного захворювання є протиправними.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Отже, відповідач не врахував висновки суду, викладені у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 січня 2023 р. у справі №160/15816/22 та не надав до суду доказівправомірності зобов'язання позивача надання оригіналу акта розслідування нещасного випадку або оригіналу акту розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленою формою та як наслідок цього правомірності відмови позивачу у призначенні та виплаті останномуз 14.03.2023 року довічної щомісячної страхової виплати у зв'язку з втратою професійної працездатності внаслідок професійного захворювання.
Згідно з частиною 4 статті 245 КАС України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Оскільки відповідач у спірних правовідносинах не прийняв рішення, а обмежився направленням листів, хоча позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою за встановленою формою, до якої додано перелік документів (рішення № 160/15816/22 від 10.01.2023 р., виписка з акта огляду МСЕК 12ААА № 129043, довідка 2410914751, заява від 27.03.2023 р. № 202, паспорт НОМЕР_1 , трудова книжка № НОМЕР_2 ), відповідач не перевірив, чи виконано заявником всі умови, визначені законом, для здійснення страхових виплат, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні позивачу щомісячних страхових виплат у зв'язку з втратою професійної працездатності внаслідок професійного захворювання та зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву від 12.04.2023 р. щодо призначення страхових виплат ОСОБА_1 .
Беручим до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову з викладених вище підстав.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд задовольнив вимоги позивача частково з огляду лише на зміну формулювання способу захисту. Проте, позов фактично задоволено, хоча і з іншим формулюванням.
Як свідчать матеріали справи, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 грн., а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат у зв'язку з втратою професійної працездатності внаслідок професійного захворювання, викладеної у формі листа від 04.10.2023 року № 0400-010315-8/154792.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.04.2023 р. про призначення страхових виплат у зв'язку з професійним захворюванням та прийняти рішення за наслідками розгляду.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко