22 січня 2024 року ЛуцькСправа № 140/30962/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, Військово-лікарської комісії при Ковельському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі відповідач 1, Центральна ВЛК ЗСУ), Військово-лікарської комісії при Ковельському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки про (далі відповідач 2, ВЛК при Ковельському РТЦК та СП), про:
- визнання протиправним рішення Центральної ВЛК ЗСУ, прийняте за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 від 26.06.2023 на довідку ВЛК при Ковельському ТЦК та СП Пр 62 від 27.03.2023 №1810, оформлене листом від 31.08.2023 №598/8999;
- зобов'язання Центральної ВЛК ЗСУ повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 26.06.2023 на довідку ВЛК при Ковельському ТЦК та СП Пр 62 від 27.03.2023 №1810, з урахуванням висновків викладених у рішенні суду;
- визнання протиправним та скасування рішення ВЛК при Ковельському РТЦК та СП, оформлене довідкою Пр 62 від 27.03.2023 №1810, яким ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби;
- зобов'язання ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно провести медичний огляд ОСОБА_1 , з урахуванням висновків викладених у рішенні суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.08.2015 він отримав травму правого колінного суглобу, в результаті чого звернувся за медичною допомогою. У кінці грудня 2022 року внаслідок невдалого падіння отримав забій та пошкодження медіальної групи зв'язок правого суглоба.
02.01.2023 Ковельським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - РТЦК) його було направлено на медичне обстеження з приводу наслідків травми правого коліна.
24.03.2023 під час огляду лікарем ортопедом-травматологом Волинської обласної клінічної лікарні позивачу було встановлено діагноз: травматичний розрив тіла та заднього рогу медіального меніска лівого колінного суглобу, синовіт та рекомендовано оперативне лікування (артроскопічно) в плановому порядку.
27.03.2023 під час проходження медичної комісії у ВЛК при Ковельському РТЦК та СП, всупереч вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402, позивача було визнано придатним до військової служби.
27.03.2023 ВЛК при Ковельському РТЦК та СП було прийнято постанову, викладену у формі довідки Пр 62, якою позивача визнано придатним до військової служби з наступним формулюванням: «Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, порушення, контузії, каліцтва) застарілий клаптевий розрив тіла та заднього рогу медіального меніску правого та лівого колінного суглобів з незначним порушенням функції. На підставі статті 61 «в» графи 11 Розкладу хвороб придатний до в/служби».
Вважаючи довідку необгрунтованою позивач оскаржив її до Центральної ВЛК ЗСУ. 12.09.2023 позивач отримав відповідь на свою скаргу, з якої вбачається, що постанова Ковельського РТЦК та СП прийнята вірно, а підстав для проведення повторного медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби немає.
Позивач вважає протиправними та необгрунтованими рішення відповідачів. Зазначає, що при проведенні медичного огляду 27.03.2023 відповідачем 2, в порушення вимог пункту 3.4 Положення № 402, ВЛК не дотримано методу індивідуальної оцінки його придатності до військової служби (проведено лише флюрографічне обстеження органів грудної клітки та не враховано діагнозу встановленого лікарем ортопедом-травматологом 24.03.2023).
У свою чергу, перевірка правомірності проведення щодо позивача медичного огляду проводилось Центральною ВЛК ЗСУ виключно на підставі надісланих позивачем документів, без витребування справи із ВЛК та оцінки правомірності дій ВЛК комплексно. Позивач вважає, що відповідач 1 формально підійшов до розгляду скарги, вирішивши її поверхово та неповно розглянувши його вимоги, без належного аналізу фактичних даних та достатньої аргументації.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач 2 у задоволенні позову просив відмовити у зв'язку із безпідставністю позовних вимог (а.с.49-55). Зазначив, що ВЛК Ковельського РТЦК та СП провела медичний огляд ОСОБА_1 та прийняла постанову ВЛК з формулюванням «придатний до військової служби», яку оформила довідкою ВЛК від 27.03.2023 № 1810, на підставі статті 61-в графи 11 Розкладу хвороб «Придатний до військової служби».
Статтею 61-в графи 11 Розкладу хвороб (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800) визначено, що артрози та інші ураження суглобів М15-М19, М22-М25 (полі артроз, кокс артроз, го артроз, інші артрози, ураження надколінка, внутрішньо суглобові ураження коліна та інших суглобів); хвороби м'яких тканин М60-М79 (хвороби та ураження м'язів, синовіальної оболонки та сухожилків, бурсопатії, ентезопатії, ураження плеча); остеопатії і хондропатії М80-М94 (остеопароз кісток з патологічним або без патологічного перелому, остеомаляція у дорослих, уповільнене зрощення перелому, стресові переломи, фіброзна дисплазія кісток, остеомієліт, остеонекроз, хвороба Педжета, юнацькі остеохондрози кісток (крім хребта), інші остеохондропатії та ураження хреща). Виключено: фібробластичні порушення М72 (включено до статті 62) з незначними порушеннями функцій придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.
Зауважує, що відповідно до пункту 20.4 глави 20 розділу 11 Положення у воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами 11,111, ВЛК приймає постанову «придатний до військової служби».
Постанова ВЛК Ковельського РТЦК та СП прийнята відповідно до встановленого позивачу діагнозу у закладах охорони здоров'я та вимог Положення. Діагноз у довідці ВЛК відповідає діагнозу з медичних документах позивача.
Питання про вірність медичних висновків щодо стану здоров'я позивача ОСОБА_1 не є юридичним, та не може бути вирішено судом без залучення колегії фахівців-лікарів більш вищого кваліфікаційного рівня, як це і передбачено вимогами Положення про ВЛК.
З наявних у матеріалах справи доказів не встановлено того, що позивач звертався до регіональної військово-лікарської комісії для перегляду висновку відповідача та не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду щодо придатності до військової служби. Надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Медичний огляд позивача проводився в робочий час лікарями, які за своїм фахом відповідають усім професійним вимогам Положення про ВЛК. В позовній заяві та в наданих документах позивач не наводить фактів порушення процедури медичного огляду, він посилається на стан свого здоров'я, та на медичну довідку, яку (на думку позивача) не було взято до уваги.
З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У відзиві на позовну заяву відповідач 1 позовні вимоги також не визнав та просив відмовити у їх задоволенні (а.с.44-46). В обґрунтування цієї позиції зазначив, що Центральною ВЛК ЗСУ було розглянуто скаргу ОСОБА_1 та надано відповідь відповідно до глави 3 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. Встановлено, що за зазначеними діагнозами постанову ВЛК Ковельського РТЦК та СП прийнято вірно, та згідно наданих медичних документів, захворювань, які відповідно до вимог Положення, зумовлюють непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, не вбачається. Підстав для проведення на теперішній час повторного медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби немає.
Відповідач 1 зазначає, що позивачем не надано доказів його тверджень про неналежнО проведений медичний огляд ВЛК Ковельського РТКЦ та СП (зокрема, про те, що йому було зроблено лише флюрографію). Твердження позивача про неврахування відповідачем 2 наданих ним медичних документів не відповідають дійсності, оскільки діагноз, вказаний у довідці ВЛК відповідає діагнозам в медичних документах позивача, отже ВЛК Ковельського РТЦК та СП враховано надані позивачем медичні документи.
Зауважує, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
З наведених підстав просить відмовити у задоленні позовних вимог.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
27.03.2023 ВЛК при Ковельському РТЦК та СП проведено медичний огляд ОСОБА_1 та рішенням №1810 оформленим довідкою Пр 62 від 27.03.2023 на підставі статті 61 «в» графи ІІ Розкладу хвороб позивач визнаний придатним до військової служби.
У графі довідки «Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, порушення, контузії, каліцтва)» вказано: застарілий клаптевий розрив тіла та заднього рогу медіального меніску правого та лівого колінного суглобів з незначним порушенням функції. На підставі статті 61 «в» графи 11 Розкладу хвороб придатний до в/служби» (а.с.8 (зворот).
Позивач, не погоджуючись з висновками Ковельського РТЦК та СП 26.06.2023 подав скаргу до Центральної ВЛК ЗСУ у якій просив скасувати постанову відповідача 2, оформлену довідкою ПР 62 від 27.03.2023 №1810 як протиправну; визнати його тимчасово непридатним до військової служби на період оперативного лікування та подальшої реабілітації (а.с.26).
Центральна ВЛК ЗСУ 31.08.2023 за вих.№598/8999 надала відповідь ОСОБА_1 з якої вбачається, що за встановленими позивачу діагнозами постанову Ковельського РТЦК та СП прийнято вірно. Згідно наданих позивачем документів, захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, не вбачається. Враховуючи зазначене підстав для проведення ОСОБА_1 на теперішній час повторного медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби немає (а.с.29).
Рішення ВЛК при Ковельському РТЦК та СП від 27.03.2023 та рішення Центральної ВЛК ЗСУ, прийняте за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 від 26.06.2023, оформлене листом від 31.08.2023 №598/8999, є предметом оскарження у цьому спорі.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами статті 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів визнано обов'язком громадянина України. Громадяни відбувають на військову службу відповідно до закону.
Вказане кореспондується також з положеннями частини першої статті 1 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу” (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частин першої - третьої статті 1 цього Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону № 2232-XII).
Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022№2105-IX, постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Статтею 70 Закону України від 19.11.1992 №2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров'я» (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що військово- лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців і військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Положення №402).
Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Як передбачено підпунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
За змістом пунктів 2.6.1 глави 2 розділу I Положення №402 ВЛК військового комісаріату, територіального центру комплектування належать до позаштатних постійно діючих ВЛК.
У спірному випадку предметом оскарження є постанова позаштатної постійно діючої ВЛК при Ковельському РТЦК та СП за результатами медичного огляду ОСОБА_1 на предмет придатності до військової служби.
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Пунктом 1.4 глави 1 розділу ІІ Положення №402 визначено, що медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею, зокрема, медичний огляд військовозобов'язаних, які призиваються та проходять воєнні навчальні (перевірочні) та спеціальні збори осіб рядового та офіцерського складу; призиваються та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період проводиться ВЛК військових комісаріатів, гарнізонними (госпітальними) ВЛК за графами ІІ, ІІІ Розкладу хвороб (залежно від військового звання), ТДВ «Б», «В», «Г».
Питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час, під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення №402.
За приписами пунктів 3.1, 3.2, 3.4, 3.5, 3.7 глави 3 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів. Військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей. Перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, загальний аналіз крові, визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку), ЕКГ, дослідження сечі. Особам, яким більше 40 років, обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. До початку огляду військовий комісаріат на всіх військовозобов'язаних отримує дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів (на тих, що перебувають на обліку у вказаних диспансерах, закладах, - витяг з історії хвороби), на осіб, що визнані інвалідами, - дані з органів соціального забезпечення, також медичну картку амбулаторного хворого (облікова форма МОЗ України №025) з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання. Зазначені документи з відомостями із вищевказаних диспансерів (закладів), а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи військовий комісаріат до початку огляду подає для вивчення у ВЛК. Якщо офіцери запасу раніше служили у Збройних Силах України або інших військових формуваннях, тоді військовий комісаріат у направленні на огляд вказує, коли і з якої причини вони були звільнені у запас. На звільнених із військової служби за станом здоров'я у ВЛК обов'язково подається Свідоцтво про хворобу (додаток 11) або його копія.
Поряд з тим наказом Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України від 22.02.2022 №2 «Про призов резервістів на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період» визначено призов на військову службу резервістів здійснювати з обов'язковим проходженням медичних оглядів за спрощеною процедурою.
Як визначено пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Пункт 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 окремо визначає види постанов, які приймає ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом (абзац перший) та види постанов щодо військовозобов'язаних по мобілізації (абзац восьмий).
У першому випадку за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК може прийняти одну із постанов: «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Обмежено придатний до військової служби»; «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю … (вказати спеціальність)»; «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю … (вказати спеціальність)»; «Придатний до військової служби».
У свою чергу після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби»; «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»; «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Пунктом 20.4 глави 20 розділу ІІ Положення №402 обумовлено, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «обмежено придатний до військової служби».
За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: «обмежено придатний до військової служби»; «придатний до військової служби».
У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову «придатний до військової служби», за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в. Суд зауважує, що у додатку 1 до Положення №402 вказано назви хвороб/станів здоров'я і їхнє співвідношення з придатністю чи непридатністю до служби. При цьому перелік захворювань/станів здоров'я, які дають можливість бути непридатним до військової служби у мирний час, є значно ширшим, ніж у воєнний.
Як було встановлено судом, 27.03.2023 ВЛК при Ковельському РТЦК та СП було прийнято постанову, викладену у формі довідки Пр 62, якою позивача ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби з наступним формулюванням: «Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, порушення, контузії, каліцтва) застарілий клаптевий розрив тіла та заднього рогу медіального меніску правого та лівого колінного суглобів з незначним порушенням функції. На підставі статті 61 «в» графи 11 Розкладу хвороб придатний до в/служби».
Статтею 61-в графи 11 Розкладу хвороб (додаток 1 до Положення №402) визначено, що артрози та інші ураження суглобів М15-М19, М22-М25 (полі артроз, кокс артроз, го артроз, інші артрози, ураження надколінка, внутрішньо суглобові ураження коліна та інших суглобів); хвороби м'яких тканин М60-М79 (хвороби та ураження м'язів, синовіальної оболонки та сухожилків, бурсопатії, ентезопатії, ураження плеча); остеопатії і хондропатії М80-М94 (остеопароз кісток з патологічним або без патологічного перелому, остеомаляція у дорослих, уповільнене зрощення перелому, стресові переломи, фіброзна дисплазія кісток, остеомієліт, остеонекроз, хвороба Педжета, юнацькі остеохондрози кісток (крім хребта), інші остеохондропатії та ураження хреща). Виключено: фібробластичні порушення М72 (включено до статті 62) з незначними порушеннями функцій придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.
Відповідно до пункту 20.4 глави 20 розділу 11 Положення у воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами 11,111, ВЛК приймає постанову «придатний до військової служби».
Постанова ВЛК Ковельського РТЦК та СП прийнята відповідно до встановленого позивачу діагнозу у закладах охорони здоров'я та вимог Положення. Діагноз у довідці ВЛК відповідає діагнозу з медичних документах наданих позивачем.
Обґрунтовуючи протиправність висновку ВЛК при Ковельському РТЦК та СП, позивач вказує, що наявний у нього діагноз хвороби колінних суглобів є таким, що виключає придатність до військової служби, а відповідач 2 мав би зробити висновок про обмежену придатність до військової служби.
Водночас суд звертає увагу на наступне, Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 року у справі №806/526/16 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Також відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 12.06.2020у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.
Таким чином, питання про вірність медичних висновків щодо стану здоров'я позивача ОСОБА_1 не є юридичним, та не може бути вирішено судом у межах розгляду адміністративної справи.
При цьому попри проведення медичного огляду позивача за спрощеною процедурою, суд не має підстав для висновку про необ'єктивне визначення лікарями-спеціалістами стану здоров'я позивача на момент огляду, який підтвердив про повідомлення їм усієї інформації з цього приводу.
Що стосується позовних вимог до Центральної ВЛК ЗСУ повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 26.06.2023 на довідку ВЛК при Ковельському ТЦК та СП Пр 62 від 27.03.2023 №1810, з урахуванням висновків викладених у рішенні суду, суд зазначає наступне.
Згідно з п.п. 2.3.1 п.2.3 Положення №402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Відповідно до підпункту 2.3.3. пункту 2.3 Положення № 402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, а також поміж інших повноважень, розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
Згідно п. п. 2.3.4. пункту 2.3 Положення № 402 ЦВЛК має право перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи та розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
З матеріалів справи вбачається, що скарга ОСОБА_1 була розглянута Центральною ВЛК ЗСУ, а позивачу надісланий лист-відповідь №598/8999 від 31.08.2023 про те, що за встановленими діагнозами постанову Ковельського РТКЦК та СП прийнято вірно, відповідно підстав для проведення повторного медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності для військової служби немає.
Таким чином, скарга позивача відповідачем 1 була розглянута, а відповідь надіслана заявнику та отримана останнім. При цьому, відповідач 1 повністю погодився з діями та висновками ВЛК при Ковельського РТКЦК та СП, які оскаржувались позивачем і були предметом перевірки скарги. Суд зауважує, що перевірка роботи підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи та перегляд (скасовування) постанов ВЛК Збройних Сил України згідно з п. п. 2.3.4. пункту 2.3 Положення № 402 є правом, а не обов'язком Центральної ВЛК ЗСУ.
Крім того, згідно з усталеною судовою практикою, при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення ВЛК, суд не може здійснювати власну оцінку визначення потреби у направленні на медичний огляд ВЛК, підставності прийняття певної постанови, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому визначення потреби у направленні на медичний огляд ВЛК, оцінка підставності постанови ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Отже, суди вправі перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури її прийняття.
Підстав вважати, що оскаржувані рішення відповідачів є протиправними чи за суттю, чи за процедурою їх прийняття, суд не вбачає.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, норми чинного законодавства стосовно медичного огляду військовозобов'язаних під час призову по мобілізації, а також з урахуванням правових висновків Верховного Суду у подібних правовідносинах, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, Військово-лікарської комісії при Ковельському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.М. Димарчук