15.01.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1144/23
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.
Секретар судового засідання Матіяш М. П.,
За участю представника позивача Крайник О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Державної служби України з безпеки на транспорті, вул. Антоновича, буд. 51, м. Київ, 03150
до відповідача: ТОВ "Європа Транс Агро", вул. В. Івасюка, буд. 62, м. Івано-Франківськ, 76018, про стягнення 6 339, 78 грн плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні та судових витрат,
встановив, що Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ТОВ "Європа Транс Агро" про стягнення 6 339, 78 грн плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні та судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що всупереч вимогам Законів України "Про дорожній рух", "Про автомобільний транспорт", "Про автомобільні дороги" транспортний засіб відповідача ТОВ "Європа Транс Агро" здійснював перевезення вантажу (яйце куряче) на підставі ТТН №AININ001807 від 08.07.2019, з пункту навантаження с. Садове, Київська область до пункту розвантаження Одеський Морський торговий порт, з перевищенням встановлених нормативних вагових параметрів без відповідного дозволу.
В підтвердження вказаного позивач надав суду копії: витягу з ЄДРЮОФОП та ГФ щодо позивача, акту №135495 від 09.07.2019 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, талону про зважування від 09.07.2019, розрахунку №704 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 09.07.2019, довідки № 044563 від 09.07.2019 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акту № 025899 від 09.07.2019 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, посвідчення водія, ТТН №AININ001807 від 08.07.2019, постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №149096 від 08.08.2019, платіжного доручення від 21.10.2019, листів-повідомлень від 21.08.2019 № 42271/39/24-19, від 24.11.2023 №92478/41/24-23 з доказами направлення, витягу із сайту Della/ua/distance/ відносно відстані маршруту, інформації з архіву курсів валют, встановлених НБУ станом на 09.07.2019, витягу з ЄДРЮОФОП та ГФ щодо відповідача, акту обстеження пересувного пункту габаритно-вагового контролю на км 210+450 м автодороги М-05 Київ-Одеса (правий заїзд) від 03.04.2018, свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №34-00/2000 від 18.06.2019, направлення на рейдову перевірку №007576 від 08.07.2019, щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області у період 08.07.2019-14.07.2019, графіку щоденної роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю в Черкаській області на липень 2019.
Відповідач щодо позову заперечив та вказав на те, що у талоні про зважування відсутній показник фактичного навантаження на строєну вісь та на те, що показник навантаження на строєну вісь транспортного засобу відповідача не зафіксований вимірювальною технікою. Зазначив, що документи, щодо порушення відповідачем вагових параметрів транспортного засобу, зокрема, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 09.07.2019 №025899, довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 09.07.2019 №044563 та розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами України загального користування від 09.07.2019 №02899 є необґрунтованими та такими, що складені з порушенням чинного законодавства. Також зазначив, що показник відстані перевезення, який застосований позивачем у формулі при обрахуванні плати за проїзд є сумнівним, його коректність недоведеною, а розрахунок плати за проїзд - необґрунтованим.
11.01.2024, представник відповідача направив суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
12.01.2024, представник позивача направив суду відповідь на відзив.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд вважає, що позов слід задоволити.
При цьому суд врахував наступне.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Пунктом 3 вказаного Порядку встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до ч. 3 п. 2 цього Порядку великовагові та великогабаритні транспортні засоби це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 %.
Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.
Згідно з пунктом 21 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007, встановлено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку (пункти 26, 27 цього Порядку).
Відповідно до п. 28 вказаного Порядку плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту, визначено пунктом 30 Порядку, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км проїзду; В - відстань перевезення, км. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метрів.
При визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно, двох та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази (пункт 31 Порядку).
Приписами пункту 31-1 Порядку встановлено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - у подвійному розмірі; на 10 - 40 % - у потрійному розмірі; більше як на 40 % - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Оскільки відповідачем не здійснено оплату нарахованої суми відшкодування, позивачем здійснено її розрахунок в гривнях, за офіційним курсом гривні до євро станом на момент вчинення правопорушення (станом на 09.07.2019 складає 6 339,78 грн).
Відповідно до п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
З матеріалів справи, зокрема, з акту №135495 від 09.07.2019 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, довідки № 044563 від 09.07.2019 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акту № 025899 від 09.07.2019 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів; розрахунку №704 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 09.07.2019, встановлено те, що транспортний засіб, зареєстрований за ТОВ "Європа Транс Агро", марки MAN TGX 18/400, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом - контейнеровозом марки KRONE SDP 27, реєстраційний номер НОМЕР_2 , здійснюючи перевезення вантажу, не дотримався вищевказаних норм та здійснював перевезення вантажу з порушенням нормативно встановлених вагових параметрів.
Враховуючи викладене та те, що відповідач не спростував доводів позивача належними і допустимими доказами, позов про стягнення 6 339, 78 грн плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, є обґрунтованим.
Посилання відповідача на невідповідність вимогам законодавства поданих позивачем доказів, судом не приймається виходячи з вищевказаного та того, що вказане не нівелює факту порушення вимог законодавства, яке має наслідком подання даного позову.
Відповідно до приписів статей 74, 77 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Судовий збір, відповідно до ст. 129 ГПК України, слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 74-75, 86, 129, 236-238, 241 Господарсько процесуального кодексу України, суд
позов задоволити.
Стягнути з ТОВ "Європа Транс Агро" ( вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018, код ЄДРПОУ 41101091) на користь Державного бюджету України (одержувач платежу ГУК у Черк.обл/тг м. Черкаси/22160100, код ЄДРПОУ 37930566, Казначейство України, р/р UA868999980313020087000023759; призначення платежу: плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні) - плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 6 339, 78 грн.
Стягнути з ТОВ "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018, код ЄДРПОУ 41101091) на користь Державної служби з безпеки на транспорті (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845, р/р UA138201720343160001000092021 банк отримувача: Державна казначейська служба України у місті Києві) - 2 684 грн судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 23.01.2024.
Суддя Скапровська І. М.