Рішення від 22.01.2024 по справі 520/35903/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 січня 2024 року справа № 520/35903/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григоров Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періодів роботи: з 03.04.1979 по 09.06.1981р.р.; з 10.03.1994 по 15.01.1995р.р.; з 06.01.1997 по 21.07.1997р.р.; з 22.07.1997 по 04.05.2000р.р. з дати звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, а саме: з 03.10.2023 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи : з 03.04.1979 по 09.06.1981р.р.: з 10.03.1994 по 15.01.1995р.р.; з 06.01.1997 по 21.07.1997р.р.; з 22.07.1997 по 04.05.2000р.р., зробивши перерахунок розміру та виплату йому пенсії з дати подання ним заяви про перерахунок пенсії, а саме: з 03.10.2023 р. з вирахуванням фактично виплачених сум;

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що мали місце дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не зарахування йому до страхового стажу періодів роботи: з 03.04.1979р. по 09.06.1981р.; з 10.03.1994р. по 15.01.1995р.; з 06.01.1997р. по 21.07.1997р.; з 22.07.1997р. по 04.05.2000р., які є протиправними та такими, що порушують право позивача на вільне володіння своїм майном у вигляді пенсії, оскільки відповідачем протиправно не включено до страхового стажу відповідні періоди роботи.

Ухвалою суду від 19.12.2023р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідач - ГУ ПФУ у Харківській області, надав до суду відзив на адміністративний позов, у якому останній зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.

З урахуванням викладеного суд вважає можливим розгляд та вирішення справи на підставі наявних у ній доказів, які є достатніми та належними.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003р.

03.10.2023р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії за віком з урахуванням страхового стажу з 03.04.1979р. по 09.06.1981р.; з 10.03.1994р. по 15.01.1995р.; з 06.01.1997р. по 21.07.1997р.; з 22.07.1997р. по 04.05.2000р.

Відповідач листом від 27.10.2023р. за №2000-0214-8/153248, наданим у відповідь на заяву від 03.10.2023р., повідомив позивача, що звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду чи уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Відповідач у своєму листі роз'яснив, що пунктом 1.1 розділу І Порядку подання документів встановлено, що заява про перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про перерахунок пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за №991/27436.

Також роз'яснив, що у разі подання заяви засобами ОСОБА_2 та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами ОСОБА_2 відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку подання документів. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.

З інструкцією щодо реєстрації на вебпорталі та входу в особистий кабінет за допомогою електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, можна ознайомитися на сайті за посиланням 1іир5://роііаІ .pfu.gov.ua.

Отримати електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, можна в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів, перелік яких наявний в інформаційному блоці вікна входу на вебпортал.

Пунктом 2.9. Порядку подання документів встановлено, що під час подання заяв, передбачених у тому числі пунктом 1.1 розділу І цього Порядку подання документів, особою пред'являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України.

Згідно із пунктом 2.23 розділу II Порядку подання документів при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Роз'яснено, що позивач не позбавлений права звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії або при наявності електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, надати відповідну заяву засобами інформаційно-комунікаційного (електронного) зв'язку без безпосередньої явки до органів Пенсійного фонду України в момент подання заяви.

Позивач, не погодившись із вищевказаним, звернувся до суду з позовом в цій справі.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спірні правовідносини виникли з приводу належного розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Приписами статті 1 вищевказаного Закону № 1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Нормами частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

У відповідності до частини 1 статті 26 Закону №1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Таким чином, з досягненням особою 60 років та за наявності станом до 31 грудня 2017 року страхового стажу не менше 15 років особа має право на отримання пенсії за віком.

В силу вимог частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Частиною 2 статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Отже, призначення пенсії за віком відбувається автоматично у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону або за особистою заявою особи шляхом подання її та інших документів, необхідних для призначення пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою.

Подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014р. № 13-1) зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок)

Пунктом 1.1 Порядку зазначено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.

Заява про перерахунок пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за №991/27436.

У разі подання заяви засобами ОСОБА_2 та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами ОСОБА_2 відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку подання документів. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.

Згідно приписів пункту 2.9 Порядку, під час подання заяв, передбачених пунктом 1.1 розділу І, пунктом 3.1 розділу III та пунктом 5.1 розділу V цього Порядку, особою пред'являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), свідоцтво про народження дитини (за відсутності у дитини паспорта громадянина України). Особи, які тимчасово проживають за кордоном, надсилають копії вищезазначених документів, засвідчені в порядку, визначеному пунктом 2.23 цього розділу, та документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою.

Відповідно до п.2.23 Порядку, при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

До заяви про призначення (поновлення) пенсії особи, які тимчасово проживають за кордоном, додають копії документів, в тому числі документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця та реєстрацію їх місця тимчасового проживання / перебування за кордоном (з перекладом), засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або нотаріально.

В даній справі судом встановлено, що позивач звернувся до органу Пенсійного фонду-відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії, при якому просив взяти до уваги трудовий стаж за відповідні періоди, які визначив у поданій заяві.

Разом з тим, розглядаючи вказану заяву, відповідач не вирішив подану заяву по суті, а надав лист роз'яснюючого характеру, тобто фактично ухилився від належного розгляду порушеного позивачем питання.

При цьому відповідач не повідомляв позивача про те, що подана ним 03.10.2023р. до пенсійного органу заява не відповідає законодавчо встановленим вимогами та не підлягає розгляду.

Суд зазначає, що наслідками розгляду вказаної заяви уповноважений орган Пенсійного фонду України мав прийняти рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії, однак відповідач не ухвалив рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії.

Доводи, які містяться в позовній заяві та стосуються ніби-то наявних з боку відповідача посилань на відсутність в трудовій книжці позивача печаток підприємств, в яких працював позивач, як підставу для неврахування певних періодів роботи для перерахунку пенсії, не знайшли підтвердження в ході розгляду справи. З матеріалів справи не встановлено доказів, які б свідчили про відмову пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача з підстав невідповідності записів в його трудовій книжці, в тому числі щодо печаток підприємств, де він працював.

Таким чином, оскільки заява позивача про переведення з одного виду пенсії на інший фактично не була розглянута у встановленому законодавством порядку, суд вважає, що позовні вимоги щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періодів роботи : з 03.04.1979 по 09.06.1981р.р.: з 10.03.1994 по 15.01.1995р.р.; з 06.01.1997 по 21.07.1997р.р.; з 22.07.1997 по 04.05.2000р.р., перерахунку розміру та виплату йому пенсії з дати подання ним заяви про перерахунок пенсії, а саме: з 03.10.2023 р. з вирахуванням фактично виплачених сум, є передчасними.

Що стосується формулювання позовної заяви про наявність "дій щодо незарахування періодів роботи до страхового стажу", очевидним є те, що дії являють собою активну форму поведінки на відміну від пасивної форми поведінки, за якої суб'єкт не вчиняє дії, які зобов'язаний вчинити відповідно до закону.

В даній справі з боку відповідача встановлено протиправну бездіяльність щодо нерозгляду заяви позивача про перерахунок пенсії. Дій з приводу незарахування до страхового стажу відповідних періодів роботи судом не встановлено.

Беручи до уваги, що метою зарахування відповідних періодів страхового стажу в межах спірних правовідносин є саме перерахунок пенсії позивача, який відбувається з дотриманням встановленого порядку шляхом розгляду відповідної заяви, суд не може вважати нерозгляд цієї заяви незарахуванням до страхового стажу відповідних періодів роботи, як окремий вид бездіяльності, яка порушує права позивача, оскільки без такого розгляду заяви факт незарахування не є встановленим.

Це зумовлює відмову в задоволенні позовних вимог у зазначеній вище частині.

Частиною 2 ст. 9 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тому, беручи до уваги встановлені фактичні обставини спору, ураховуючи наведені вище приписи КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для виходу за межі заявлених позовних вимог та визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неналежного розгляду заяви позивача про перерахунок його пенсії, а також зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача про перерахунок його пенсії з прийняттям рішення за результатами її розгляду.

Що стосується зобов'язання відповідача судом зарахувати ОСОБА_1 відповідні періоди роботи до страхового стажу, суд зазначає, що згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

З огляду на наявність дискреційних повноважень органів Пенсійного фонду, положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Таким чином зазначені позовні вимоги задоволенню також не підлягають.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача в цілому є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 242-243, 245-246, 258 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 жовтня 2023 року про перерахунок пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 03 жовтня 2023 року про перерахунок пенсії та прийняти рішення за результатами її розгляду про перерахунок пенсії або відмову в перерахунку пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) за рахунок бюджетних його асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 536,80 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп. пропорційно до частки задоволених позовних вимог. Решту судових витрат залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.В. Григоров