Рішення від 16.01.2024 по справі 460/6356/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2024 року м. Рівне №460/6356/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловне управління ДПС у Рівненській області

про визнання відмови протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Рівненській області) про визнання неправомірною відмови від 07.12.2022 про повернення надміру сплачених коштів та стягнення помилково сплаченого єдиного соціального внеску у розмірі 16370,68грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що в неї ніколи не було податкового боргу й неправомірність нарахування надмірного єдиного соціального внеску (ЄСВ) в сумі 3117,16 грн підтверджено рішенням суду у справі №460/2794/21. Вказує, що працює на різних посадах за трудовим договором з липня 2007 року, а з січня 2011 року й протягом всього подальшого часу трудової діяльності, роботодавці сплачували за неї єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. З 11.07.2017 позивача було взято на облік як самозайняту особу, яка провадить незалежну професійну діяльність, зокрема, діяльність адвоката. Позивач пояснює, що протягом липня 2018 року лютого 2020 року, нею паралельно з роботодавцями за трудовим договором помилково й надміру сплачено ЄСВ на загальну суму 16370,68 грн. Протягом періодів липня-серпня та листопада-грудня 2018 року грудня 2020 року включно позивачем не здійснювалася адвокатська діяльність та доходи від надання правової допомоги не отримувалися. Зауважила, що рішенням у справі №460/2344/22 було встановлено її право на повернення сплачених коштів у розмірі 16370,68грн, однак відповідачем не враховано зазначені висновки суду та протиправно відмовлено у поверненні зазначених коштів. У зв'язку з чим вкотре змушена звертатися до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою суду від 22.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

07.04.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 у справі №460/2344/22 відповідачем внесено зміни до інтегрованої картки платника шляхом виключення з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 3117,16грн та розглянуто заяву позивача від 17.01.2022 про повернення коштів з рахунків 3556 та надано обґрунтовану відповідь. Вказано, що в ІКП надміру або помилково сплачених сум єдиного внеску, які станом на 28.03.2023 зараховані на рахунок 3556 понад нараховані суми єдиного внеску на вказану дату не обліковуються. З таких підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Крім того, відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.

Згідно з п.2 ч.6 ст.262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Відповідно до п.20 ч.1 ст.4 КАС України, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Частиною 2 статті 12 КАС України визначено, що спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

З урахуванням наведеного, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

12.10.2021 позивач подала заяву до Головного управління ДПС у Рівненській області про повернення надміру сплаченого ЄСВ.

Листом від 02.11.2021 №13179/6/17-00-24-05 Головне управління ДПС у Рівненській області повідомило позивача, що відповідно до абзацу 1 та 2 пункту 7 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів- єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 № 6, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2016 за № 193/28323, у разі надходження Заяви про повернення коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації Заяви проводить перевірку наданої платником інформації. Заява залишається без задоволення у таких випадках: невідповідність Заяви формі, визначеній у додатку 1 цього порядку; недостовірність викладеної у Заяві Платника інформації; подання Заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску; наявність у Платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій. Станом на 02.11.2021 за ФОП ОСОБА_1 обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність в сумі 3117,16 грн. Враховуючи вищевикладене, Головне управління ДПС у Рівненській області залишило заву від 28.10.2021 без задоволення.

17.01.2022 позивач подала до ГУ ДПС у Рівненській області заяву про повернення коштів з рахунків 3556. До вказаної заяви додала: реквізити для безготівкового поповнення рахунку ОСОБА_1 ; копії розрахункових документів, вказаних у п.6.2 заяви; копію рішення суду про відсутність заборгованості.

Листом від 02.02.2022 №934/6/17-00-12-01-05 Головне управління ДПС у Рівненській області повідомило позивача, що в ІКП за період липня 2017 року - серпень 2020 року відображені нарахування єдиного внеску згідно чинного законодавства за період перебування на обліку як платника єдиного внеску. Позивачем подані Звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (далі - Звіт) за 2017-2019 роки, в яких самостійно визначена сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, та визначено до сплати суму 27181,44 грн. Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не підлягають оскарженню зобов'язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником. Відповідач вказав, що Рівненським окружним адміністративним судом 30.06.2021 прийнято рішення № 460/2794/21 визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Рівненській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-12076-13 від 17.12.2020, при цьому, зобов'язання не скасовано. Проведені нарахування за період перебування самозайнятої особи, яка провадить незалежну професійну діяльність на обліку, є правомірними, а сплачені кошти з 01.01.2018 по 30.04.2020 є сплатою зобов'язань за період з дня виникнення у платника відповідного зобов'язання до прийняття рішення про зняття з обліку та поверненню не підлягають. В зв'язку з набранням законної сили (09.12.2021) рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 у справі №460/2794/21 направлено лист з проханням закінчити виконавче провадження, відкрите відповідно до вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 17.11.2020 року № Ф-12073-13 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску в сумі 3117,16 грн. з ОСОБА_1 . Разом з тим, станом на 01.02.2022 за ОСОБА_1 обліковується борг (недоїмка) зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 3117,16 грн. Станом на 01.02.20212 інформація щодо проведення перевірки самозайнятої фізичної особи, яка здійснювала незалежну професійну діяльність ОСОБА_1 відсутня.

Судом встановлено, що недоїмка зі сплати єдиного внеску в розмірі 3117,16 грн виникла у позивача на підставі Вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-12076-13 від 17.12.2020. На підставі вказаної вимоги дана недоїмка відображена в інтегрованій картці позивача.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 у справі №460/2794/21, що набрало законної сили 09.12.2021, визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДФС у Рівненській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-12076-13 від 17.12.2020.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 у справі №460/2344/22, яке набрало законної сили 08.11.2022 позов ОСОБА_1 задоволено:

- зобов'язано Головне управління ДПС у Рівненській області внести зміни до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 шляхом виключення недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 3117,16 грн;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.01.2022 про повернення коштів з рахунків 3556, з урахуванням висновків суду викладених у вказаному рішенні.

10.11.2022 позивач звернулася до відповідача із заявою про негайне виконання рішення суду.

Листом від 07.12.2022 №12083/6/17-00-24-07-06 відповідач повідомив, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/2344/22 внесено 30.11.2022 зміни до інтегрованої картки платника ОСОБА_2 шляхом виключення недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 3117,16грн. У заяві від 17.01.2022 зазначена сума до повернення 29259,58грн. В рішенні Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/2344/22 суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на повернення сплачених нею коштів у сумі 16370,68грн. Враховуючи зазначене, у зв'язку з тим, що у заяві від 17.01.2022 викладена недостовірна інформація щодо суми повернення, а заява від 10.11.2022 не відповідає формі, визначеній у додатку 1 до Порядку №417, тому вказані заяви про повернення надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску залишаються без розгляду. Зауважено, що в ІКП надміру сплачених сум єдиного внеску, які станом на 05.12.2022 зараховані на рахунок 3556 понад нараховані суми єдиного внеску на вказану дату не обліковуються.

Вважаючи неповернення надмірно сплаченого ЄСВ протиправним, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення і виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.

Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).

Відповідно до ч.13 ст.9 Закону № 2464-VI, суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною другою статті 11 Закону №2464-VI, із страховими коштами, акумульованими на рахунках податкових органів, здійснюються такі операції, зокрема, повернення платникам єдиного внеску надміру або помилково сплачених сум.

Процедура зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (далі - Платник), надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску, в тому числі тих, які сплачені через єдиний рахунок, визначена Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 23.07.2021 № 417, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 вересня 2021 року за №1185/36807 (далі - Порядок №417).

Відповідно до пункту 3 Порядку №417 у цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:

надміру сплачені кошти - суми єдиного внеску, які на певну дату зараховані на належний рахунок 3556 понад нараховані суми єдиного внеску на таку дату (крім сум авансових платежів, граничний строк сплати яких не настав, сплачених відповідно до абзацу другого частини восьмої статті 9 Закону);

помилково сплачені кошти - суми єдиного внеску, які на певну дату зараховані не на належний рахунок 3556 та/або сплачені з рахунку неналежного Платника.

Згідно з пунктом 5 Порядку №417 повернення коштів здійснюється у випадках:

1) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на належний рахунок 3556;

2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій не на належний рахунок 3556;

3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на бюджетний рахунок за надходженнями;

4) помилкової сплати податкових зобов'язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Кодексом та іншими законами, на рахунок 3556;

5) виявлення технічної та/або методологічної помилки за сумами, які були зараховані на рахунок 3556 з єдиного рахунку.

Абзацами першим та другим пункту 6 Порядку №417 визначено, що повернення здійснюється на підставі заяви Платника про повернення коштів.

У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, заява про повернення коштів з рахунків 3556 (далі - Заява) подається до територіального органу ДПС за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених коштів, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 9 Порядку №417 у разі надходження Заяви самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати надходження до територіального органу ДПС Заяви проводить перевірку наданої Платником інформації та формує висновок про повернення коштів з рахунків 3556 (далі - Висновок) за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку або приймає рішення про відмову у задоволенні Заяви.

Згідно з пунктом 10 Порядку №417 заява залишається без задоволення у таких випадках: невідповідність Заяви формі, визначеній у додатку 1 до цього Порядку; недостовірність викладеної у Заяві інформації; подання Заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску; наявність у Платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій; ненадання документа, що додається до Заяви згідно з пунктом 6 цього Порядку.

Пунктом 11 Порядку №417 визначено, що у разі відмови в задоволенні Заяви самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, надає Платнику повідомлення з відмовою у поверненні коштів за підписом керівника цього підрозділу із зазначенням причин такої відмови.

Відповідно до пункту 12 Порядку №417 у разі якщо за результатами розгляду Заяви встановлено правомірність повернення коштів самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів, формує та реєструє в Журналі Висновок.

На кожний сформований Висновок накладається кваліфікований електронний підпис керівника структурного підрозділу, що сформував Висновок.

Відповідно до пункту 13 Порядку №417 на підставі Висновку та за умови наявності поточних надходжень за день на рахунку 3556 за відповідним символом звітності, у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його отримання самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію ведення бухгалтерського обліку, засобами системи дистанційного обслуговування «Клієнт казначейства - Казначейство» (далі - система Казначейства) формує у встановленому порядку розрахунковий документ на повернення коштів з рахунку 3556, на який їх було сплачено, та подає його до відповідного головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві, Севастополі (далі - головне управління Казначейства).

Головне управління Казначейства виконує розрахунковий документ територіального органу ДПС за рахунок поточних надходжень за день на відповідний рахунок 3556.

Як зазначено вище, 17.01.2022 позивач звернулася до відповідача із заявою про повернення коштів з рахунків 3556. Заява зареєстрована у ГУ ДПС у Рівненській області 25.01.2022 вх.№1993/6/17-00.

Розглянувши відповідну заяву, відповідач листом від 03.02.2022 №997/6/17-00-24-05 повідомив про те, що відповідно до даних інтегрованої картки платника ФОП ОСОБА_1 відсутня сума надміру сплачених коштів по єдиному внеску по коду платежу 71040000, а також заява не відповідає формі визначеній у додатку 1 Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 23.07.2021 № 417, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 вересня 2021 року за №1185/36807. У зв'язку з чим ГУ ДПС України в Рівненській області залишає лист від 25.01.2022 без розгляду.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 у справі №460/2344/22 встановлено, що протягом липня 2018 року лютого 2020 року позивачем задекларовано та сплачено ЄСВ на загальну суму 16370,68 грн, які є надміру сплаченими коштами.

У цьому рішенні суд дійшов висновку, що позивач в силу вимог Закону №2464-VI та Порядку №417 має право на повернення сплачених нею коштів у розмірі 16370,68 грн.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Тобто правомірність повернення коштів встановлено судовим рішенням у вказаній вище справі.

Суд зазначає, що заява позивача від 17.01.2022 відповідає формі, визначеній у додатку 1 до Порядку №417, а отже твердження відповідача про її невідповідність є безпідставними.

Посилання відповідача на те, що у заяві від 17.01.2022 викладена недостовірна інформація щодо суми повернення як на підставу для відмови позивачу в поверненні коштів, судом відхиляється, оскільки сума вказана позивачем у заяві обрахована до платіжних документів про оплату ЄСВ. Відповідна сума ЄСВ сплаченою до бюджету за період з 2018 по 2020 рік підтверджується відомостями інтегрованої картки платника.

При цьому, чинним законодавством не заборонено задовольнити таку заяву частково у сумі надмірно сплачених позивачем коштів.

Щодо доводів відповідача про відсутність суми надміру сплачених коштів по єдиному внеску, суд зазначає таке.

Відповідно до п.15 Порядку №417, повернення Платникам коштів здійснюється за рахунок поточних надходжень на рахунок 3556, на який сплачено кошти, що повертаються, крім випадку, визначеного у пункті 14 цього Порядку.

З метою повернення коштів самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію ведення бухгалтерського обліку, формує у встановленому порядку розрахункові документи у порядку черговості отримання Висновків у розрізі символів звітності.

У разі недостатності або відсутності на рахунку 3556 поточних надходжень за день для повернення коштів одноразово на загальну суму самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію ведення бухгалтерського обліку, формує у встановленому порядку розрахункові документи на повернення коштів частковими сумами.

У разі недостатності або відсутності впродовж десяти робочих днів з дня отримання Висновку на рахунку 3556 поточних надходжень для здійснення повернення коштів самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію ведення бухгалтерського обліку, для підкріплення коштами цього рахунку не пізніше одинадцятого робочого дня з дня отримання Висновку направляє разом з копією Висновку звернення за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку (далі - Звернення територіального органу ДПС) до ДПС, через інформаційно-телекомунікаційну систему діловодства.

Пунктом 18 Порядку №417 передбачено, що самостійний структурний підрозділ ДПС, на який покладено функцію ведення бухгалтерського обліку, за умови наявності поточних надходжень за день на рахунках 3556, відкритих за відповідним символом звітності, на підставі Звернень територіальних органів ДПС у порядку черговості їх надходжень формує в установленому порядку розрахункові документи на перерахування необхідної суми відповідному територіальному органу ДПС для здійснення повернення та засобами системи Казначейства подає їх для виконання Казначейству не пізніше наступного робочого дня з дня оформлення цих документів.

Казначейство на підставі розрахункових документів ДПС до здійснення розподілу коштів за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування перераховує необхідні суми у межах залишків коштів на рахунках 3556, що склались на початок дня за відповідним символом звітності, на рахунки 3556 територіальних органів ДПС.

У разі недостатності або відсутності надходжень на рахунку 3556 для здійснення повернення коштів самостійний структурний підрозділ ДПС, на який покладено функцію ведення бухгалтерського обліку, протягом тридцяти календарних днів з дня реєстрації Звернення територіального органу ДПС направляє звернення до Пенсійного фонду України та/або фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку (далі - Звернення ДПС) за частиною платежу, що надміру та/або помилково перерахована до відповідного фонду.

До Звернення ДПС додається копія Звернення територіального органу ДПС та Висновку.

А отже, відсутність чи недостатність коштів на рахунку 3556 для здійснення повернення коштів не може бути безумовною підставою для відмови у здійсненні такого повернення.

У ході розгляду даної справи суд дійшов висновку про необґрунтованість таких доводів відповідача та протиправність спірної відмови.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту права позивача, порушених спірною відмовою буде зобов'язання ГУ ДПС у Рівненській області розглянути питання щодо підготовки висновку про повернення позивачу надміру сплаченого нею єдиного соціального внеску в сумі 16370,68грн.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 та 3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на часткове задоволення позовних вимог шляхом незначної зміни формулювання судом, зважаючи на те, що їх суть фактично залишилась такою, як сформульовано в позові, суд не вбачає підстав зменшувати позивачу судові витрати зі сплати судового збору та вважає за можливе стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 858,88грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління ДПС у Рівненській області у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 17 січня 2022 року про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Рівненській області розглянути питання щодо підготовки висновку про повернення ОСОБА_1 надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 16370,68 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судові витрати у виді судового збору у сумі 858,88грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 16 січня 2024 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська,12,м.Рівне,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)

Суддя Д.Є. Махаринець