ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"22" січня 2024 р. справа № 300/7810/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 48450,00 грн., -
Стислий виклад позицій сторін. Процесуальні дії суду:
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якому просить суд стягнути з відповідача на користь державного бюджету України, штрафи за порушення законодавства про рекламу на загальну суму 48450,00 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу винесено рішення № 0006 від 10.08.2023 про накладення штрафу за недотримання встановлених Законом України «Про рекламу» вимог щодо змісту реклами, яким накладено на рекламодавця ФОП ОСОБА_1 штраф у розмірі 48450,00 грн. Однак ФОП ОСОБА_1 у вказаний термін штраф за порушення законодавства про рекламу не сплатив та не надав позивачу докази, що підтверджують факт сплати штрафу.
Ухвалою суду від 15.11.2023 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.
Ухвалою від 22.11.2023 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження від 22.11.2023 направлена за адресою місця реєстрації відповідача: АДРЕСА_1 , та за адресою місця здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_2 . Однак така ухвала повернулася на адресу суду з відміткою установи поштового зв'язку: "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до частини четвертої статті 124 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
Згідно з частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, вважається, що відповідачу вручено ухвалу суду від 22.11.2023 належним чином, а справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.
Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
21.06.2023 завідувачем сектору з контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства, пробірного контролю управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області складено протокол № 29, яким виявлено розповсюдження зовнішньої реклами на рекламному щиті типу «сітілайт» такого змісту: «DR. SHVED ВАШ СІМЕЙНИЙ ЛОР СЛУХОВІ АПАРАТИ НОМЕР_2, НОМЕР_3 АДРЕСА_3», який містить ознаки порушення вимог частини 4 статті 21 Закону України «Про рекламу» (далі - Закон), оскільки в рекламному сюжеті текст попередження «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», займає менше 15% площі всієї реклами. До вказаного протоколу долучено матеріали, а саме: фотофіксація реклами (а.с. 26-27).
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області прийнято вимогу від 19.06.2023 за № Вих-06.2/2336 в порядку частини 2 статті 26 Закону. Згідно вказаної вимоги зобов'язано ФОП ОСОБА_1 надати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області та управлінню регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до 29.06.2023 наступні документи: документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами, договір з виробником (при наявності), акти виконаних робіт, квитанції про плату тощо, а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття рішення (а.с. 25). Вказана вимога була надіслана відповідачу, що підтверджується квитанцією АТ «УКРПОШТА» №7601503671653 (а.с. 24). ФОП ОСОБА_1 у вказаний у вимозі строк такі докази не надав.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області прийнято вимогу від 30.06.2023 за № Вих-06.2/2522-23 в порядку частини другої статті 26 Закону. Згідно вказаної вимоги зобов'язано КП «Міський Інформаційний центр» надати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області та управлінню регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до 10.07.2023 наступні документи: документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами, договір з виробником (при наявності), акти виконаних робіт, квитанції про плату тощо, а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття рішення (а.с. 16).
Листом № 34 від 05.07.2023 КП «Міський Інформаційний центр» надав до Головного управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області копії наступних документів: договір №31/р/23 на розміщення зовнішньої реклами від 13.03.2023 між КП «Міський Інформаційний центр» і ФОП ОСОБА_1 ; платіжну інструкцію АТ КБ «Приватбанк» № @2PL918179 від 16.03.2023 на суму 4230,00 грн.; платіжну інструкцію АТ КБ «Приватбанк» № @2PL332955 від 017.06.2023 на суму 5460,00 грн. (а.с. 17-23).
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області прийнято рішення від 12.07.2023 за № 01-05/73 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, яким на підставі протоколу від 21.06.2023 № 29 про порушення законодавства про рекламу вирішено розпочати розгляд справи про порушення вимог законодавства про рекламу відносно рекламодавця ФОП ОСОБА_1 відповідно до вимог пункту 11 Порядку накладання штрафів за порушення законодавства України про рекламу, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 № 693 (а.с. 14).
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області направлено ФОП ОСОБА_1 лист від 14.07.2023 за № Вих-06.2/2831-23, яким повідомлено про дату, час та місце розгляду справи за порушення законодавства про рекламу (а.с. 13).Вказаний лист та рішення про початок розгляду справи було надіслано відповідачу, що підтверджується квитанціями АТ «УКРПОШТА» №7601004569627 та № 7601004569619 (а.с. 13 зворотній бік).
24.07.2023 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області направлено ФОП ОСОБА_1 лист від 24.07.2023 за № Вих-06.2/2935-23,яким повторно повідомлено про дату, час та місце розгляду справи за порушення законодавства про рекламу (а.с. 10). Вказаний лист та рішення про початок розгляду справи було надіслано відповідачу, та отримано ним 27.07.2023, що підтверджується квитанціями АТ «УКРПОШТА» № 7601503635541, та трекером з вебсайту ДП «Укрпошта» (а.с. 10 зворотній бік, а.с. 11).
01.08.2023 відбулося засідання комісії в складі ОСОБА_2 - начальника управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, ОСОБА_3 - завідувача сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства, пробірного контролю управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, за результатами якого складено протокол від 01.08.2023 за № 29. ФОП ОСОБА_1 на засідання не з'явився. Протоколом вирішено винести на розгляд керівництва Держпродспоживслужби матеріали справи для прийняття рішення про накладення штрафної санкції та попередити ФОП ОСОБА_1 , що за повторне вчинення порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному розмірі (а.с. 9).
01.08.2023 Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області листом від 01.08.2023 за № Вих-06.2/30325-23 направило до Держпродспоживслужби справу про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 для прийняття рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу (а.с. 6).
10.08.2023 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів прийняла рішення № 0006 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким вирішила: накласти на рекламодавця -фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штраф у розмірі 48450,00 грн. за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами; зобов'язати рекламодавця фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 сплатити в установленому порядку штраф (а.с. 5). Рішення про накладення штрафу надіслане суб'єкту господарювання листом від 14.08.2023 за № 15.1.3-4/17664, яким повідомлено відповідача, що у разі невиконання рішення протягом 15 календарних днів з дня його отримання, стягнення штрафу буде здійснено у судовому порядку (а.с.4). Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вказаний лист та рішення від 10.08.2023 за № 0006 відповідач отримав 03.08.2023 (а.с. 4 зворотній бік).
В матеріалах справи про порушення законодавства про рекламу міститься розрахунок штрафних санкцій згідно статті 27 Закону, відповідно до якого сума штрафних санкцій 48450,00 грн. (а.с. 7).
У зв'язку з невиконанням у добровільному порядку рішення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 10.08.2023 № 0006 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу на ФОП ОСОБА_1 , Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звернулось з цим позовом до суду.
Вирішуючи цей спір суд виходив з таких норм права та мотивів їх застосування. Висновок суду:
Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами визначаються відповідно до Закону України «Про рекламу».
Частиною 4 статті 27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами; виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості виготовлення реклами; розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.
Згідно з частиною 5 статті 27 Закону України «Про рекламу», вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.
У відповідності до вимог частини 6 статті 27 Закону України «Про рекламу» за виявлені порушення вимог законодавства України про рекламу на розповсюджувачів, рекламодавців та виробників реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Частиною 7 статті 27 Закону України «Про рекламу» у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України «Про рекламу», на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини 11 статті 27 Закону України «Про рекламу» рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.
Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) регулює Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (надалі також - Порядок № 693).
Відповідно до пункту 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспожінспекції та її територіальних органів.
Згідно з пунктом 11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Відповідно до пункту 18 Порядку, за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Пунктом 20 Порядку передбачено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Таким чином, штрафні санкції до порушників законодавства про рекламу застосовуються на підставі рішення Держпродспоживслужби, яке приймається за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, а сума штрафної санкції, визначена за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, після закінчення строку на оскарження відповідного рішення, якщо його не було оскаржено, набуває статусу узгодженого грошового зобов'язання та підлягає сплаті до державного бюджету. Не сплачені у добровільному порядку узгоджені штрафні санкції за правопорушення законодавства про рекламу підлягають стягненню з винних осіб у судовому порядку.
Судом встановлено, що 21.06.2023 завідувачем сектору з контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства, пробірного контролю управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області складено протокол № 29, яким виявлено розповсюдження зовнішньої реклами на рекламному щиті типу «сітілайт» такого змісту: «DR. SHVED ВАШ СІМЕЙНИЙ ЛОР СЛУХОВІ АПАРАТИ НОМЕР_2, НОМЕР_3 АДРЕСА_3», який містить ознаки порушення вимог абзацу 5 частини 4 статті 21 Закону України «Про рекламу» (далі - Закон), оскільки в рекламному сюжеті текст попередження «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», займає менше 15% площі всієї реклами. До вказаного протоколу долучено матеріали, а саме: фотофіксація реклами.
На підставі матеріалів справи та протоколу засідання від 01.08.2023 за № 29 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів керуючись частиною 2, частиною 6, статті 27 Закону України «Про рекламу» прийняла рішення № 0006 про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу у розмірі 48450,00 грн. за порушення вимог абзацу 5 частини 4 статті 21 Закону України «Про рекламу».
Рішення про накладення штрафу № 0006 від 10.08.2023 вручено відповідачу 03.08.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 4 зворотній бік).
Сума штрафної санкції, визначена за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, після закінчення строку на оскарження відповідного рішення, якщо його не було оскаржено, набуває статусу узгодженого грошового зобов'язання та підлягає сплаті до державного бюджету. Не сплачені у добровільному порядку узгоджені штрафні санкції за правопорушення законодавства про рекламу підлягають стягненню з винних осіб у судовому порядку.
Оскільки рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 0006 від 10.08.2023 в установленому законом порядку відповідач не оскаржив, суд дійшов висновку про те, що визначена у рішеннях сума штрафної санкції є узгодженою.
Таким чином, адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 48450,00 грн., є обґрунтованим, а тому його належить задовольнити.
Щодо судових витрат у справі:
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по сплаті судового збору не підлягають відшкодуванню позивачу. Доказів понесення інших витрат суду не подано.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в дохід державного бюджету України штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 48450 (сорок вісім тисяч чотириста п'ятдесят) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код - 40309088, вулиця Берегова, 24, місто Івано-Франківськ, 76019),
відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.