22 січня 2024 року Справа № 280/8524/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява, надіслана засобами поштового зв'язку 07.10.2023, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач, ВЧ НОМЕР_1 ), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо не здійснення нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди як військовослужбовцю, який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Донецької та Луганської областей, починаючи з 01 травня 2022 року у розмірі 100 000 грн. щомісячно, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану»;
зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду як військовослужбовцю, який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, який безпосередньо брав участь у бойових діях у період часу з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.10.2022 по 30.11.2022, у розмірі 100 000 грн. щомісячно, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану», з урахуванням вже виплаченої додаткової винагороди.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач проходив військову службу у ВЧ НОМЕР_1 та у період з травня по листопад 2022 року включно брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки, оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у зв'язку із чим набув право на виплату додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168. Однак, додаткова винагорода за зазначені періоди нарахована та виплачена позивачу не в повному обсязі. З огляду на таке, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 17.10.2023 відкрите спрощене позовне провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
23.10.2023 від відповідача, засобами системи «Електронний суд», до суду надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 за контрактом ОСОБА_1 був залучений до складу сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях у складі зведеного загону ВЧ НОМЕР_1 . Звертає увагу, що позивач не звертався до військової частини з приводу нарахування додаткової винагороди, а отже наявність бездіяльності відповідача не доведена належними засобами доказування. Вважає, що надані позивачем довідки, видані Військовою частиною НОМЕР_2 , не є належним підтвердженням його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, оскільки таким підтвердженням є документи, визначені телеграмою Міністра оборони України від 25.03.2022 №248/1298. Зазначає, що позивачу виплачувалась додаткова винагорода, передбачена Постановою №168, у розмірі до 30 000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць. Крім того, вважає, що у посадових осіб ВЧ НОМЕР_2 , які видали позивачу відповідні довідки, відсутнє право на їх видачу та підписання. Також звертає увагу, що документи, на підставі яких видані такі довідки, до суду не надані. Відтак вважає, що матеріали справи не містять належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Зважаючи на викладене просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Також просить залучити у якості третьої особи ОТУ «Донецьк».
26.10.2023 від відповідача до суду надійшли додаткові документи.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Щодо залучення третьої особи.
Відповідно до положень ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Отже, єдиною підставою для залучення до участі у справі третьої особи є те, що рішення у справі може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Разом з тим, суд зазначає, що представником відповідача не зазначено, а судом не встановлено, яким чином рішення у справі може вплинути на права та обов'язки ОТУ «Донецьк».
Суд звертає увагу на те, що саме ВЧ НОМЕР_1 здійснює нарахування та виплату грошового забезпечення позивачу.
Стосовно того, що у ОТУ «Донецьк» можуть знаходитись докази необхідні для розгляду справи, суд зазначає, що такі обставини не є підставою для залучення особи до участі у справі, в якості третьої особи.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість поданого клопотання та відсутність підстав для його задоволення.
Щодо обставин справи.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що головний сержант ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом у ВЧ НОМЕР_1 .
У період з 01 травня 2022 року по 31 жовтня 2022 року позивач безпосередньо приймав участь у бойових діях - забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у наступних періодах (згідно довідок, виданих військовою частиною НОМЕР_3 -ІІ):
з 01 по 31 травня, з 01 по 10 червня, з 11 по 30 червня 2022 року (п. 68 довідки №2022/окп/38/208 від 10.07.2022);
з 01 по 31 липня 2022 року (п. 67 довідки №2022/окп/478 від 04.08.2022);
з 01 по 31 серпня 2022 року (п. 63 довідки №2022/окп/1324 від 20.10.2022);
з 01 по 30 вересня 2022 року (п. 58 довідки №2022/окп/1322 від 20.10.2022);
з 01 по 31 жовтня 2022 року (п. 55 довідки № 2022/окп/1548 від 09.11.2022).
У вищезазначені періоди, позивач був відряджений та підпорядкований до оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до 10.06.2022 та з 11.06.2022 до оперативно-тактичного угрупування «Донецьк».
Вважаючи, що грошове забезпечення за період з травня 2022 року по листопад 2022 року нараховувалося та виплачувалося йому не в повному обсязі (в частині невиплати додаткової винагороди, обчисленої в розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць), позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 3 Закону №2232-XII).
В силу статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно пункту першого статті 9 Закону №2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до пунктів другого, третього статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ №704), яка набрала чинності з 01.03.2018.
Пунктом 2 Постанови КМУ №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 Постанови КМУ №704 передбачено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Пунктом 8 Постанови КМУ №704 установлено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України.
На виконання Постанови КМУ №704 наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України (надалі - Порядок №260).
Згідно з пунктом 2 розділу I Порядку №260, грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.
Пунктом 8 розділу I Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі військової частини на грошове забезпечення військовослужбовців.
Грошове забезпечення виплачується:
щомісячні основні та додаткові види - в поточному місяці за минулий;
одноразові додаткові види - в місяці видання наказу про виплату або в наступному після місяця, в якому наказом оголошено про виплату (з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України).
Грошове забезпечення виплачується за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні на підставі наказу командира (начальника, керівника) (далі - командир).
Грошове забезпечення командиру військової частини виплачується за місцем перебування на грошовому забезпеченні на підставі наказу вищого командира за підпорядкованістю.
Згідно з положеннями пункту 14 розділу I Порядку №260, грошове забезпечення, не виплачене своєчасно або виплачене в меншому, ніж належало, розмірі, виплачується за весь період, протягом якого військовослужбовець мав право на нього.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, постановлено:
ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб;
військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався згідно з Указами Президента від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 №58/2023, від 01.05.2023 №254/2023, від 26.07.2023 №451/2023, від 06.11.2023 №734/2023.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 24.02.2022 №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 (далі - Постанова №168).
Абзацом першим пункту 1 Постанови №168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Так, довідками Військової частини НОМЕР_3 -ІІ від 10.07.2022 №2022/окп/38/208, від 04.08.2022 №2022/окп/478, від 20.10.2022 №2022/окп/1324, від 20.10.2022 №2022/окп/1322, від 09.11.2022 №2022/окп/1548 підтверджується, що ОСОБА_1 у періоди часу з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії).
Дослідивши зміст виданих позивачу довідок, суд зазначає, у довідці від 10.07.2022 №2022/окп/38/208 (видана Військовою частиною НОМЕР_3 -ІІ, підписана Начальником штабу - першим заступником командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» бригадним генералом та Начальником адміністративної групи оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майором) зазначено як підставу видачі: наказ Начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 05.01.2022 №1/ДСК, наказ командира оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.01.2022 №13, бойове розпорядження оперативно-тактичного угруповання «Схід» від 19.01.2022 №БР-2Т/СП, наказ Начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 15.02.2022 №20/ДСК, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Схід» від 15.03.2022 №53, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Схід" від 02.04.2022 №67, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Схід» від 20.04.2022 №85, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Схід» від 06.05.2022 №100, наказ командира оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 09.05.2022 №101, наказ командира оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 23.05.2022 №112, наказ командира оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 10.06.2022 №124, директива оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 11.06 2022 №116/1/Д-34т, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 06.07.2022 №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 17.06.2022 №7, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 22.06.2022 №10, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 25.06.2022 №13, рапорт командира зведеного загону підтримки 16 окремого полку підтримки про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі зведеного загону підтримки 16 окремого полку підтримки в період з 25 квітня по 30 червня 2022 року.
У довідці від 04.08.2022 №2022/окп/478 (видана Військовою частиною НОМЕР_2 , підписана Начальником штабу - першим заступником командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » бригадним генералом та Начальником адміністративної групи оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майором) зазначено як підставу видачі: директива оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 11.06.2022 №116/1/Д-34т, наказ командира оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 06.07.2022 №БP-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 17.06.2022 №7, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 22.06.2022 №10, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 25.06.2022 №13, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 12.07.2022 №28, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 05.07.2022 №30, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 22.07.2022 №34, рапорт командира зведеного загону підтримки 16 окремого полку підтримки про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діяч у складі зведеного загону підтримки 16 окремого полку підтримки в період з 01 липня по 31 липня 2022 року.
У довідці від 20.10.2022 №2022/окп/1324 (видана Військовою частиною НОМЕР_2 , підписана Начальником штабу - першим заступником командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » бригадним генералом та Начальником адміністративної групи оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майором) зазначено як підставу видачі: наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 11.06.2022 №2, бойове розпорядження оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 06.07.2022 №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 17.06.2022 №7, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 22.06.2022 №10, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 25.06.2022 №13, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 12.07.2022 №28, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» віл 05.07.2022 №30, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 26.08.2022 №57, журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_1 №3ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у складі зведеного загону підтримки в період з 01 серпня по 31 серпня 2022 року.
У довідці від 20.10.2022 №2022/окп/1322 (видана Військовою частиною НОМЕР_2 , підписана Начальником штабу - першим заступником командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » бригадним генералом та Начальником адміністративної групи оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майором) зазначено як підставу видачі: наказ командира оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 06.07.2022 №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 17.06.2022 №7, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 22.06.2022 №10, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 25.06.2022 №13, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 12.07.2022 №28, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 05.07.2022 №30, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 26.08.2022 №57, журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_1 №3ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у складі зведеного загону підтримки в період з 01 вересня по 30 вересня 2022 року.
У довідці від 09.11.2022 №2022/окп/1548 (видана Військовою частиною НОМЕР_3 -ІІ, підписана Начальником штабу - першим заступником командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » бригадним генералом та Начальником адміністративної групи оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майором), зазначено як підставу видачі: наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 06.07.2022 №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 17.06.2022 №7, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 22.06.2022 №10, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 25.06.2022 №13, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 12.07.2022 №28, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 05.07.2022 №30, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 26.08.2022 №57, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 11.09.2022 №66, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 24.09.2022 №78, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 11.10.2022 №87, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 17.01.2022 №91, наказ командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» від 23.10.2022 №94, журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_1 №3ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у складі зведеного загону підтримки в період з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року.
Стосовно доводів відповідача про те, що довідки, видані Військовою частиною НОМЕР_2 , не є належним документальним підтвердженням безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, суд звертає увагу на наступне.
Так, відповідач посилається на телеграму Міністра оборони України від 25.03.2022 №248/1298, пунктом 3 якої встановлювалось, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Дослідивши зміст виданих позивачу довідок, суд зазначає, підставою їх видачі слугували накази командира, бойові розпорядження, журнал ведення бойових дій, рапорти.
При цьому, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого законом покладено обов'язок доведення правомірності своїх дій у спірних правовідносинах, не доведено жодним доказом, що довідки від 10.07.2022 №2022/окп/38/208, від 04.08.2022 №2022/окп/478, від 20.10.2022 №2022/окп/1324, від 20.10.2022 №2022/окп/1322, від 09.11.2022 №2022/окп/1548 видані позивачу безпідставно, або що інформація, зазначена у цих довідках, не відповідає дійсності.
Звідси, суд вважає, що зазначені довідки та надані відповідачем витяги із журналу бойових дій є належними та достовірними доказами того, що позивач у періоди часу з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022 забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).
Відповідно, ОСОБА_1 набув право на отримання додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, у розмірі до 100 000 гривень (а не 100 000 грн, як просить позивач в позові) в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
При цьому, належним способом захисту прав позивача суд вважає визнання протиправною бездіяльності (а не дій) відповідача щодо не нарахування і невиплати позивачу додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, в розмірі до 100 000 (ста тисяч) гривень 00 коп. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за періоди з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду в розмірі до 100 000 (ста тисяч) гривень розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, а не в сумі 100 000,00 грн., як про це просить позивач. Звідси, позовні вимоги, в цій частині, підлягають частковому задоволенню.
При цьому суд зазначає, що доказів того, що ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у листопаді 2022 року позивачем не надано.
В зв'язку з чим, в задоволенні позовних вимог, в цій частині, слід відмовити.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відтак, враховуючи вищенаведене у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», тому розподіл судового збору не здійснюється.
Інші судові витрати позивачем до стягнення не заявлялись.
Керуючись статтями 49, 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відмовити.
Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, в розмірі до 100 000 (ста тисяч) гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за періоди з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, в розмірі до 100 000 (ста тисяч) гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за періоди з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення у повному обсязі складено та підписано «22» січня 2024 року.
Суддя Р.В. Кисіль