Рішення від 17.01.2024 по справі 260/10441/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2024 року м. Ужгород№ 260/10441/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Іванчулинця Д.В.,

при секретарі судових засідань - Куля Т.Т.,

за участі сторін та осіб, які беруть участь у розгляді справи:

представник позивача не з'явився,

представника відповідача - Бурі О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Комунального підприємства «Комунал-Сервіс» Великоберезнянської селищної ради Закарпатської області (вул. Шевченка, буд. 12, смт. Великий Березний, Ужгородський район, Закарпатська область, 89000, ЄДРПОУ 36917235) до Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 43143065) про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 17 січня 2024 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено та підписано 19 січня 2024 року.

29 листопада 2023 року, Комунальне підприємство «Комунал-Сервіс» Великоберезнянської селищної ради Закарпатської області (далі - позивач) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 14 листопада 2023 року N 142/4-0716 про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу;

2) стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Закарпатській області на користь Комунального підприємства Комунал-Сервіс» Великоберезнянської селищної ради судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні нуль копійок).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14 листопада 2023 року Начальником Головного управління ДПС у Закарпатській області прийнято рішення № 142/4-0716 від про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу. Вищевказане рішення позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з порушення відповідачем норм матеріального права під час його винесення. Враховуючи вищевказане позивач звернувся даним позов до суду.

04 грудня 2023 року ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

26 грудня 2023 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вбачається, що останній не погоджується з вимогами викладеними у позовній заяві, вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення, у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні позову.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог повністю, з мотивів наведених у письмовому відзиві на позовну заяву, вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, у зв'язку з чим просив відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Комунал-Сервіс» Великоберезнянської селищної ради (код ЄДРПОУ 43143065) внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за адресою: 89000, Закарпатська область, смт. Великий Березний, вул. Шевченка, 12 та перебуває на обліку в контролюючому органі, як платник податків та зборів.

Станом на 13 листопада 2023 року за позивачем рахувався податковий борг розрахований відповідно до статті 95.5 Податкового кодексу України (далі - ПК України) складав 223004,41 грн. по платежах: 19010200 «Надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти» у розмірі 9828,40 грн., 13030100 «Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин» у розмірі 194578,46 грн., 13020100 «Рентна плата за спец. використання води» у розмірі 18597,55 грн..

Структуру податкового боргу склали наступні документи (податкові декларації) самостійно подані позивачем по справі:

Додаток №2 до Податкової декларації №9302246635 від 30 січня 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 2331,95 грн.

Додаток №2 до Податкової декларації №9097625359 від 01 травня 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 2958,93 грн.

Додаток №2 до Податкової декларації №9191023502 від 01 серпня 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 4537,52 грн.

Додаток №1. Розрахунок №9304897567 від 06 лютого 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 54880,51 грн.

Додаток №1. Розрахунок №9097618067 від 01 травня 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 64853,50 грн.

Додаток №1. Розрахунок №9191025388 від 01 серпня 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 74844,45 грн.

Додаток №5. Розрахунок №9304897566 від 06 лютого 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 7809,92 грн.

Додаток №5. Розрахунок №9304897586 від 06 лютого 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 1414,81 грн.

Додаток №5. Розрахунок №9097618086 від 01 травня 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 975,59 грн.

Додаток №5. Розрахунок №9097618042 від 01 травня 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 3106,48 грн.

Додаток №5. Розрахунок №9191025373 від 01 серпня 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 3825,57 грн.

Додаток №5. Розрахунок №9191025395 від 01 серпня 2023 року із самостійно задекларованою сумою грошових зобов'язань у розмірі 1465,18 грн..

Судом встановлено, що 14 листопада 2023 року Головним управлінням ДПС у Закарпатській області було прийнято Рішення за №142/4-0716 про стягнення коштів платника податків з рахунків у байках у рахунок погашення податкового боргу.

Комунальне підприємство «Комунал-Сервіс» Великоберезнянської селищної ради не погоджуючись з прийнятим рішенням Головного управління ДПС у Закарпатській області за № 142/4-0716 від 14 листопада 2023 року про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу, вважає його передчасним, протиправним та таким, що прийнятне з порушенням норм Податкового кодексу України, та підлягає скасуванню з огляду з чим, звернулося з даним позовом до суду.

Надаючи правової оцінки спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Щодо протиправності рішення суб'єкта владних повноважень та порушення прав та інтересів позивача.

Судом встановлено, що 14 листопада 2023 року Начальником Головного управління ДПС у Закарпатській області прийнято рішення за № 142/4-0716 від про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу (далі - рішення від 14.11.2023 року).

Згідно рішення від 14 листопада 2023 року, начальник ГУ ДПС у Закарпатській області відповідно до пункту 95.5 статті 95 Податкового кодексу України вирішив здійснити погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків у банках, органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів та інших фінансових установах по Комунальному підприємству «Комунал-Сервіс».

Як вбачається із матеріалів справи, до зазначеного рішення від 14 листопада 2023 року додано розрахунок боргу КП «Комунал-Сервіс», згідно якого відповідачем нараховано заборгованість у розмірі 223004,41 грн, що включає:

1) заборгованість у розмірі 9828,40 грн., що виникла в результаті несплати податку «Надходження від скидів забруднюючих речових безпосередньо у водні об'єкти» згідно Податкової декларації екологічного податку № 9302246635 від 30.01.2023 року; Податкової декларації екологічного податку № 9097525359 від 01.05.2023 року; Податкової декларації екологічного податку № 9191023502 від 01.08.2023 року;

2) заборгованість у розмірі 194578,46 грн., що виникла в результаті несплати податку «Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення» згідно Додатку 1. Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9304897567 від 06.02.2023 року, Додатку 1. Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9097618067 від 01.05.2023 року; Додатку 1. Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9191025388 від 01.08.2023 року;

3) заборгованість у розмірі 18597,55 грн., що виникла в результаті несплати податку «Рентна плата за спец використання води» (крім рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення)» згідно Додатку 5. Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води № 9304897566 від 06.02.2023 року; Додатку 5. Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води №9304897586 від 06.02.2023 року; Додатку 5. Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води № 9097618086 від 01.05.2023 року; Додатку 5. Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води № 9097618042 від 01.05.2023 року; Додатку 5. Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води № 9191025373 від 01.08.2023 року; Додатку 5. Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води № 9191025395 від 01.08.2023 року.

Так, згідно п. 1.3 Статуту комунального підприємства «Комунал-Сервіс» Великоберезнянської селищної ради, затвердженого рішенням 28 сесії VIII скликання Великоберезнянської селищної ради від 12.07.2023 року № 566, підприємство «Комунал- Сервіс» є комунальним підприємством територіальної громади смт Великий Березний і створене для забезпечення селища водопостачанням та водовідведення, надання комунальних послуг.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Комунал-Сервіс» Великоберезнянської селищної ради є боржником щодо сплати рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, щодо сплати податку надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та щодо рентної плати за спец використання води (крім рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення).

Судом встановлено та підтверджено матеріалами даної адміністративної справи, що позивачем 30 січня 2023 року подано податкову декларацію та розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти Додаток 2 до Податкової декларації екологічного податку № 9302246635 та задекларовано суму 2331,95 грн. податку.

01 травня 2023 року позивачем подано податкову декларацію та розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти Додаток 2 до Податкової декларації екологічного податку № 9097625359 та задекларовано суму 2958,93 грн. податку.

01 серпня 2023 року позивачем подано податкову декларацію та розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти Додаток 2 до Податкової декларації екологічного податку № 9191023502 від 01.08.2023 року та задекларовано суму 4537,52 грн..

06 лютого 2023 року позивачем подано податкову декларацію та Додаток 1.Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9304897567 та задекларовано суму податку у розмірі 54880,51 грн..

01 травня 2023 року позивачем подано податкову декларацію та Додаток 1.Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9097618067 та задекларовано суму податку у розмірі 64853,50 грн..

01 серпня 2023 року позивачем подано податкову декларацію та Додаток 1.Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9191025388 від та задекларовано суму податку у розмірі 74844,45 грн..

06 лютого2023 року позивачем подано податкову декларацію та Додаток 5.Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води № 9304897566, згідно якого задекларовано суму податку у розмірі 7809,91 грн..

06 лютого 2023 року позивачем подано податкову декларацію та Додаток 5.Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води № 9304897586, згідно якого задекларовано суму податку у розмірі 1414,81 грн..

01 травня 2023 року позивачем подано податкову декларацію та Додаток 5.Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води № 9097618086, згідно якого задекларовано суму податку у розмірі 975,59 грн..

01 травня 2023 року позивачем подано податкову декларацію та Додаток податкову декларацію та 5.Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води № 9097618042, згідно якого задекларовано суму податку у розмірі 3106,48 грн..

01 серпня 2023 року позивачем подано податкову декларацію та Додаток 5.Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води № 9191025373, згідно якого задекларовано суму податку у розмірі 3825,57 грн..

01 серпня 2023 року позивачем подано податкову декларацію та Додаток 5.Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води № 9191025395, згідно якого задекларовано суму податку у розмірі 1465,18 грн..

Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно статті 250.1- 250.2. Податкового кодексу України, Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Відповідно до пункту 57.1 стаття 51 Податкового кодексу України, якщо граничний строк сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов'язання вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем.

Так, податкова декларація з екологічного податку за 2-ий квартал 2023 року повинна бути зареєстровано до 09 серпня 2023 року включно. Останній день сплати задекларованого зобов'язання з урахуванням положень п. 250.1-250.2 ст. 250 Податкового кодексу України припадає на 19.08.2023 року, що є вихідним днем. Отже, з врахуванням ст. 57 Податкового кодексу України, позивач повинен оплатити задеклароване ним зобов'язання зі сплати екологічного податку на наступний робочий день яким є 21 серпня 2023 року. У разі несплати такого зобов'язання 21 серпня 2023 року, таке зобов'язання стає простроченим з 22 серпня 2023 року, а не з 21 серпня 2023 року, як зазначає відповідач у поданих розрахунках.

Далі, пунктом п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Згідно п. 257.5. статті 257 Податкового кодексу України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Суд звертає увагу на те, що Податкова декларація з рентної плати з користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за 2-ий квартал 2023 року, а також податкова декларація з рентної плати за спец використання води (крім рентної плати за спец. використання води водних об'єктів місцевого значення) повинна бути зареєстрована до 09 серпня 2023 року включно. Останній день сплати задекларованого зобов'язання з урахуванням положень Податкового кодексу України припадає на 19 серпня 2023 року, що є вихідним днем. Отже, з врахуванням ст. 57 Податкового кодексу України, позивач повинен оплатити задеклароване зобов'язання зі сплати рентної плати на наступний робочий день яким 21 серпня 2023 року. У разі несплати такого зобов'язання 21 серпня 2023 року, таке зобов'язання стає простроченим з 22 серпня 2023 року, а не з 21 серпня 2023 року як зазначає відповідач у поданих розрахунках.

Порядок стягнення податкового боргу платників податків, крім фізичних осіб, регулюється статтями 95 - 99 ПК України.

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 ПК України).

Так, оскаржуване рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу, прийнято відповідачем з посиланням на приписи п. 95.5 ст. 95 ПК України, відповідно до якої у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов'язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість. У разі наявності непогашеного зобов'язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, ця норма застосовується в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов'язання держави.

Головним управлінням ДПС у Закарпатській області включено до розрахунку боргу, що є додатком до рішення від 14 листопада 2023 року, також заборгованість за несплату податків, що задекларовані згідно податкових декларацій № 9191023502 від 01 серпня 2023 року, № 9191025388 від 01 серпня 2023 року, № 9191025373 від 01 серпня 2023 року, № 9191025395 від 01 серпня 2023 року, щодо яких на момент прийняття оскаржуваного рішення не пройшло 90 календарних днів, що є порушенням п. 95.5 статті 95 Податкового кодексу України.

Крім того, порядок погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств, визначений статтею 96 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 96.1 ст. 96 ПК України, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Згідно з п. 96.3. ст. 96 ПК України відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Так, як зазначалося вище, КП «Комунал-Сервіс» Великоберезнянської селищної ради належить до комунальної власності територіальної громади смт. Великий Березний. Засновником підприємства є Великоберезнянська селищна рада. Власником підприємства є територіальна громада смт. Великий Березний. Підприємство, як юридична особа, має самостійний баланс, поточні, валютні, та інші рахунки в установах банків.

Таким чином, особливості погашення податкового боргу комунальних підприємств, встановлені ст. 96 ПК України, не змінюють послідовність реалізації стадій стягнення податкового боргу, визначених ст. 95 ПК України.

Так, згідно з п. 95.1 цієї статті ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Для цього орган державної податкової служби звертається в порядку пункту 95.3 статті 95 ПК України до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Згідно з п. 95.5 ст. 95 ПК України, у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов'язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість. У разі наявності непогашеного зобов'язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, ця норма застосовується в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов'язання держави. У таких випадках рішення про стягнення коштів з рахунків такого платника податків у банках є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов'язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної систем.

Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що податковим законодавством встановлено особливий порядок погашення заборгованості платників податків (у тому числі комунальних підприємств) перед бюджетами та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган у певній послідовності для примусового стягнення податкового боргу, а саме:

1) звернутись до суду з вимогою про стягнення коштів з рахунків у банку;

2) отримати судовий дозвіл на погашення усієї суми боргу за рахунок майна

3) провести торги з продажу майна, внесеного в податкову заставу.

При цьому, слід зазначити, що право на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рішенням керівника виникає у контролюючого органу у разі, якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Якщо усі перелічені заходи не мали результатом погашення податкового боргу комунального підприємства, то податковий орган вчиняє дії, передбачені статтею 96 ПК України, для залучення коштів (майна) органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке підприємство, для погашення податкового боргу останнього.

Таким чином, ст. 96 ПК України застосовується лише тоді, коли процедура стягнення боргу за рахунок коштів, які знаходяться у власності платника, передбачена статтею 95 Податкового кодексу України, з будь-яких причин, вказаних в законі, не вирішила проблему погашення боргу.

Як зазначалося вище, оскаржуване рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу, прийнято відповідачем з посиланням на приписи саме п. 95.5 ст. 95 ПК України і цим рішення податковим органом вирішено здійснити погашення усієї суми податкового боргу підприємства позивача шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків у банках, органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів та інших фінансових установах.

Слід зазначити, що згідно з п. 95.5 ст. 95 ПК України у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошового зобов'язання та/або пені, визначених платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати.

З аналізу наведеної норми слідує, що погашення податкового боргу платника податків за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу здійснюється шляхом стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках.

В той же час, з оскаржуваного рішення податкового органу вбачається, ним вирішено здійснити погашення усієї суми податкового боргу підприємства позивача шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків у банках, а також органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та інших фінансових установах.

Тобто, крім стягнення безготівкових коштів з рахунків у банках, вирішено здійснити погашення усієї суми податкового боргу позивача також і шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків у органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та інших фінансових установах.

Проте, приписами п. 95.5 статті 95 ПК України, що стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення від 14 листопада 2023 pоку, не передбачено погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів з рахунків такого платника у органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та інших фінансових установ.

Слід звернути увагу, що приписами ст. 95 ПК України не передбачено права контролюючого органу ініціювати стягнення податкового боргу шляхом стягнення коштів з рахунків такого платника у органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та інших фінансових установ.

Так органи, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів не відносяться до установ банку, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банк - юридична особа, яка на підставі банківської ліцензії має виключне право надавати банківські послуги.

Банківські рахунки - рахунки, на яких обліковуються власні кошти, вимоги, зобов'язання банку стосовно його клієнтів і контрагентів та які дають можливість здійснювати переказ коштів за допомогою банківських платіжних інструментів.

Статтею 6 цього Закону визначено, що банки в Україні створюються у формі акціонерного товариства або кооперативного банку.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.

Відповідно до ст. 338 Господарського кодексу України кооперативний банк - це банк, створений суб'єктами господарювання, а також іншими особами за принципом територіальності на засадах добровільного членства та об'єднання пайових внесків для спільної грошово-кредитної діяльності.

Згідно Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 p. № 215 Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів. Казначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Казначейство є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в Казначействі і банках.

Отже, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів не відносяться до установ банку.

Окрім того, рішення відповідача від 14 листопада 2023 року не містить розміру податкового боргу позивача, що підлягає стягненню та періоду його виникнення, що також свідчить про необґрунтованість прийнятого рішення.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду від 17 червня 2021 року у справі №440/4736/19.

Частиною першою статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частина друга статті 77 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається виключно на відповідача.

Згідно статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження. Зі змісту ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що наведена категорія справ належить до підсудності окружних адміністративних судів.

Враховуючи вищезазначене, та ту обставину, що відповідач - суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ними рішення, суд приходить висновку, про наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повній мірі, сума судових витрат по сплаті судового збору у розмірі 2684,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Комунального підприємства «Комунал-Сервіс» Великоберезнянської селищної ради Закарпатської області (вул. Шевченка, буд. 12, смт. Великий Березний, Ужгородський район, Закарпатська область, 89000, ЄДРПОУ 36917235) до Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 43143065) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за № 142/4-0716 від 14 листопада 2023 року про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу.

3. Стягнути на користь Комунального підприємства «Комунал-Сервіс» Великоберезнянської селищної ради Закарпатської області (вул. Шевченка, буд. 12, смт. Великий Березний, Ужгородський район, Закарпатська область, 89000, ЄДРПОУ 36917235) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 43143065) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).

СуддяД.В. Іванчулинець