Рішення від 19.01.2024 по справі 200/6352/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2024 року Справа№200/6352/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення нарахування та виплати з 01.07.2021 року позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 року, - протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати і виплатити позивачу з 01.07.2021 року щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування свого позову позивач посилається на те, що 02.11.2023 року відповідач листом № 21611-20073/Б-02/8-0500/23 відмовив йому в нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Із зазначеною відмовою відповідача позивач не погоджується і вважає дії відповідача щодо нездійснення нарахування та виплати з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн за постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" протиправними.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позову.

У відзиві на позов відповідач вказує, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2022 року у справі № 200/738/22 у жовтні 2022 року було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 року згідно з оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення позивача від 19.07.2021 року № 33/25-1856.

Після проведення перерахунку на виконання цього судового рішення розмір пенсійної виплати позивачу збільшився на більше ніж 2000,00 грн.

Таким чином, як зазначає відповідач, оскільки розмір пенсії позивача був переглянутий після 01.03.2018 року і після перерахунку різниця між розмірами пенсії становила більше ніж 2000,00 грн, то право на встановлення доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 відсутнє.

Крім того, відповідач у відзиві на позов вказує на те, що абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01.03.2018 року, отже, такий перегляд може відбуватися як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, але у будь-якому разі розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати згідно з абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713.

Стосовно позовних вимог про нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн за постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з 01.07.2021 року відповідач у відзиві вказує, що на виконання вимог даної постанови у позивачу з 01.07.2021 року була встановлена та виплачувалось щомісячна доплата у розмірі 69,64 грн, отже, позовна заява не обґрунтована в частині проведення перерахунку пенсійної виплати з 01.07.2021 року.

Серед іншого, відповідач у відзиві на позов вказує, що позивачем пропущений строк звернення до суду з цим позовом, який встановлений статтею 122 КАС України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.11.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/6352/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 19.01.2023 року у відповідача по справі витребувані додаткові докази, зокрема: письмові пояснення щодо встановлення щомісячної доплати до пенсії саме на рівні 69,64 грн (із наведенням арифметичного розрахунку цієї суми) та протоколи з пенсійної справи позивача щодо розміру його пенсії безпосередньо до моменту перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 року.

Вимоги вказаної ухвали відповідачем виконані частково, надані додаткові документи та розрахунок нарахованої та фактично виплаченої пенсії з липня 2021 року по січень 2024 року з арифметичними помилками (без письмових пояснень щодо встановлення щомісячної доплати до пенсії саме на рівні 69,64 грн та належного арифметичного розрахунку цієї суми).

Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Позивач, ОСОБА_1 , громадянин України, РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади, про що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач у даній справі перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З 07.09.2010 року позивач отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

У липні 2021 року відповідачем згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова КМУ № 713) було проведено перерахунок пенсії позивачу, за результатами якого була встановлена щомісячна доплата до призначеної пенсії в сумі 69,64 грн (розпорядження про перерахунок направлено 25.07.2021 року), яка виплачувалась з 01.08.2021 року.

У січні 2022 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати позивачу пенсії у розмірі 90% сум грошового забезпечення на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області" (далі - ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області") від 19.07.2021 року № 33/25-1856 та про зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок і виплату пенсії позивачу з 01.12.2019 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2022 року у справі № 200/738/22 вказаний позов задоволено частково: визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії у розмірі 90% сум грошового забезпечення на підставі довідки ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області" від 19.07.2021 року № 33/25-1856 та зобов'язано відповідача здійснити такий перерахунок пенсії з 01.12.2019 року.

У жовтні 2022 року, як зазначається відповідачем, на виконання даного рішення суду було проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 року згідно з новою довідкою про розмір грошового забезпечення позивача від 19.07.2021 року № 33/25-1856.

Як видно з наданих відповідачем матеріалів з електронної пенсійної справи позивача 0503016933 (МВС), починаючи з 01.11.2022 року розмір пенсії позивача за наслідками цього перерахунку склав 20270,00 грн, щомісячна доплата до пенсії за Постановою КМУ № 713 за результатами перерахунку до сплати не нарахована.

10.10.2023 року позивач, засобами вебпорталу Пенсійного фонду України, звернувся до відповідача із заявою з вимогами нарахувати з 01.07.2021 року та виплачувати щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (з урахуванням її під час подальших підвищень розмірів пенсії) та виплатити заборгованість з щомісячної доплати до пенсії з 01.07.2021 року по теперішній час.

Листом від 02.11.2023 року № 21611-20073/Б-02/8-0500/23 відповідач, у відповідь на це звернення позивача, повідомив його про те, що з 01.07.2021 року позивачу було встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 69,64 грн за Постановою КМУ № 713 та зазначив про відсутність підстав для нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії після проведення перерахунку за рішенням суду у справі № 200/738/22.

Отже, відповідачем фактично відмовлено позивачу в нарахуванні й виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі, визначеному Постановою КМУ № 713.

Відповідачем до матеріалів цієї справи додатково був наданий протокол за пенсійною справою позивача 0503016933 (МВС) від 17.01.2024 року, відповідно до якого розмір пенсії позивача станом на вказану дату вже склав 23368,22 грн, але щомісячна доплата до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713 так само не нарахована.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб, визначаються Законом № 2262-ХІІ.

Положеннями частини 3 статті 43 вказаного Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, а також особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в установлених законодавством розмірах, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання щодо перерахунку пенсій, які були призначені раніше, визначаються статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено статтю 63 Закону № 2262-ХІІ частиною третьою.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у встановлених законодавством для поліцейських розмірах.

11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ № 988).

Пунктом 1 Постанови КМУ № 988 визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання вимог статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року і Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року було затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Порядком № 260 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4);

- надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5);

- надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7);

- надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8);

- доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9);

- доплата за вчене звання (пункт 10);

- доплата за службу в нічний час (пункт 11).

На підставі частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103).

Відповідно до пункту 3 Постанови КМУ № 103 встановлено:

"Перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року".

Одночасно, пунктом 5 Постанови КМУ № 103 визначено:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45" (далі - Порядок № 45).

Пунктом 6 Постанови КМУ № 103 були внесені зміни до Порядку № 45.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року згідно з Постановою КМУ № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою КМУ № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

За змістом вищевказаної довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою КМУ № 988, премія.

Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, та постанови Верховного Суду від 12.11.2019 року у цій справі визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМУ № 103 (що стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Порядок № 45 (додаток 2) містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції. Вказаною довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Водночас, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених вище змін.

Після скасування 05.03.2019 року змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 залишався чинним пункт 3 Постанови КМУ № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988, а також пункт 6 Постанови КМУ № 103, яким внесені зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Згідно з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у адміністративній справі № 826/12704/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним і скасовано пункт 3 Постанови КМУ № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Отже, з 19.11.2019 року, тобто з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, пункт 3 Постанови КМУ № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б далі обмежували склад і розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення і перерахунку пенсії, відсутні.

Саме такий перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року (з огляду на вимоги частин 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ) мав бути здійснений відповідачем.

Разом із цим, зазначений перерахунок відповідачем своєчасно проведено не було, що мало наслідком звернення позивача до суду з позовом (справа № 200/738/22).

Фактично даний перерахунок пенсії проведено відповідачем лише на підставі рішення суду від 23.02.2022 року у справі № 200/738/22 (набрало законної сили 11.10.2022 року).

Спірним питанням даної справи є право позивача на щомісячну доплату до пенсії за вислугу років у розмірі, встановленому Постановою КМУ № 713.

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713 установлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року згідно із Законом № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ.

Як видно з матеріалів електронної пенсійної справи і протоколів за пенсійною справою 0503016933 (МВС), пенсія за вислугу років була призначена позивачу з 07.09.2010 року, тож на позивача розповсюджується дія абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713.

Абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 визначено, що у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Згідно з абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом № 2262-ХІІ, починаючи з 01.07.2021 року.

Отже, внаслідок прийняття Постанови КМУ № 713 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у тому разі, коли пенсія особам, вказаним, зокрема, в абзаці 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року.

Водночас, аналіз наведених вище норм права, а також мети прийняття Постанови КМУ № 713 свідчить, що перерахунок пенсії, проведення якого за абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 та 36 Закону № 2262-ХІІ, повинен бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону№ 2262-ХІІ, на підставі нормативно-правового акта компетентного органу, оскільки у такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови КМУ № 713 (зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах).

Натомість перерахунок пенсії, який проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії внаслідок зміни певних складових грошового забезпечення або інших показників основного розміру пенсії.

Судом установлено, що позивачу здійснений перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2022 року у справі № 200/738/22 на підставі оновленої довідки ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області" № 33/25-1856 від 19.07.2021 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, який проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушення права позивача на належний розмір пенсії (право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року), не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до положень Постанови КМУ № 713.

Правова позиція аналогічного змісту була висловлена Верховним Судом у постановах від 08.11.2022 року у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 року у справі № 600/870/22-а, від 26.04.2023 року у справі № 140/10795/21, від 26.04.2023 року у справі № 380/4510/22, від 26.04.2023 року у справі № 380/14122/22, від 26.04.2023 року у справі № 160/14146/22.

Вирішуючи питання щодо розміру щомісячної доплати до пенсії позивачу відповідно до Постанови КМУ № 713, суд виходить із наступного.

Як вже зазначалося вище, відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713 з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року за Законом № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ станом на 01.03.2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ.

При цьому за змістом положень абзацу 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Отже, під час проведення перерахунку призначеної пенсії на підставі Постанови КМУ № 713 сума підвищення пенсії порівнюється із розміром пенсії, визначеної відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ станом на 01.03.2018 року, і у випадку, якщо така сума підвищення не досягла 2000,00 грн, здійснюється доплата до даного розміру.

З матеріалів електронної пенсійної справи позивача (розпорядження про перерахунок за Постановою КМУ № 103 та Постановою КМУ № 713, розрахунок на виплату (доплату, утримання) пенсії за період з січня 2016 року по червень 2018 року) судом установлено, що станом на 01.03.2018 року розмір пенсії позивача складав 7482,25 грн, а після перерахунку на підставі Постанови КМУ № 713 склав 8756,25 грн (з урахуванням доплати в сумі 69,64 грн відповідно до вимог Постанови КМУ № 713) або 8686,61 грн (без урахування доплати в сумі 69,64 грн згідно з положеннями Постанови КМУ № 713).

Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії в обох вказаних випадках склала 9651,79 грн, складові грошового забезпечення та їх відсоткове значення не змінилися, зміна розміру призначеної пенсії відбулася, зокрема, за рахунок відсотків грошового забезпечення, застосованих при обчисленні розміру пенсії (70% у 2018 році та 90% у 2021 році).

Відтак, сума підвищення пенсії за наслідками її перерахунку відповідно до Постанови КМУ № 713 склала 1204,36 грн.

Таким чином, доплата до розміру пенсії, що визначений у Постанові КМУ № 713, мала становити 795,64 грн (2000 грн - 1204,36 грн).

Разом із цим, як було встановлено судом, фактично відповідачем під час перерахунку пенсії у липні 2021 року відповідно до Постанови КМУ № 713 було нараховано доплату до пенсії позивачу лише у сумі 69,64 грн, яка надалі виплачувалась у період з 01.08.2021 року по 31.10.2022 року, починаючи з 01.11.2022 року виплату цієї доплати припинено.

Отже, недонарахована та недоплачена у період з 01.08.2021 року по 31.10.2022 року сума щомісячної доплати за Постановою КМУ № 713 до призначеної позивачу пенсії складає 726,00 грн (795,64 грн - 69,64 грн).

Як вже було вказано, у жовтні 2022 року відповідач провів перерахунок пенсії позивачу на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2022 року у справі № 200/738/22, яке набрало законної сили 11.10.2022 року, і з 01.11.2022 року розмір пенсії позивача склав 20270,00 грн (без нарахування щомісячної доплати до пенсії згідно з вимогами Постанови КМУ № 713).

Наведені обставини не заперечуються відповідачем та підтверджуються змістом листа від 02.11.2023 року № 21611-20073/Б-02/8-0500/23, який був складений відповідачем.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що під час перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 200/738/22 відповідач безпідставно не здійснив нарахування (та виплату) щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, однак, з огляду на викладені вище обставини та положення абзацу 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713, розмір цієї доплати мав так само становити 795,64 грн.

Таким чином, розмір щомісячної доплати відповідно до вимог Постанови КМУ № 713 до пенсії позивача, яка безпідставно не була нарахована (і не виплачена) відповідачем, у період з 01.07.2021 року по 31.10.2022 року складає 726,00 грн, а з 01.11.2022 року - 795,64 грн.

Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню (у межах вказаних сум).

Щодо обраного позивачем способу захисту суд вважає за необхідне зазначити таке.

У позовній заяві позивач просить суд, зокрема, визнати протиправними дії відповідача щодо нездійснення нарахування та виплати з 01.07.2021 року позивачу щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.

Суд зауважує, що дія - це активна поведінка, під час якої приймаються певні рішення, вчиняються певні активні дії, які змінюють існуюче (статичне) положення.

У даному випадку відповідачем були вчинені дії щодо відмови позивачу в нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі, передбаченому Постановою КМУ № 713, шляхом її викладення у листі від 02.11.2023 року № 21611-20073/Б-02/8-0500/23, який був наданий у відповідь на заяву позивача від 10.10.2023 року з відповідними вимогами.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 10 частини 2 та абзацом 2 частини 4 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи викладені у цьому рішенні висновки суду та встановлені судом обставини, з метою забезпечення повного, належного і ефективного захисту прав позивача та реального їх поновлення, суд вважає за необхідне застосувати положення частини 2 статті 9 та статті 245 КАС України і частково задовольнити позовні вимоги шляхом:

- визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі, передбаченому Постановою КМУ № 713, - протиправними;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713 за період з 01.07.2021 року по 31.10.2022 року - в сумі 726,00 грн щомісячно, та поновити з 01.11.2022 року нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713 у сумі 795,64 грн, а також сплатити заборгованість з щомісячної доплати до пенсії за Постановою КМУ № 713, яка виникла з 01.11.2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, із застосуванням частини 2 статті 9 та статті 245 КАС України.

Щодо строків звернення до суду з цим позовом суд зазначає про таке.

У відзиві на позовну заяву відповідач, серед іншого, вказує на те, що позивачем було пропущено строк звернення до суду з позовом, встановлений статтею 122 КАС України.

Згідно з частиною 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що позивачем у даній справі фактично оскаржуються дії відповідача, які полягають у відмові у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної доплати до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713, а не бездіяльність відповідача.

Як було встановлено судом, листом від 02.11.2023 року № 21611-20073/Б-02/8-0500/23, що наданий відповідачем у відповідь на звернення позивача від 10.10.2023 року, відповідач відмовив у задоволенні викладених у цьому зверненні вимог щодо нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі, визначеному Постановою КМУ № 713.

Суд зауважує, що дія - це активна поведінка, під час якої приймаються певні рішення, вчиняються певні активні дії, які змінюють існуюче (статичне) положення, а бездіяльність - це пасивна поведінка, тобто невиконання будь-яких активних дій в конкретних умовах.

Отже, відповідачем у справі, що розглядається, були вчинені певні активні дії (шляхом відмови у задоволенні вимог позивача, викладеної у згаданому вище листі).

Саме ці дії відповідача, вчинені 02.11.2023 року (тобто письмова відмова відповідача у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі, визначеному Постановою КМУ № 713, яка викладена у листі відповідача від 02.11.2023 року № 21611-20073/Б-02/8-0500/23), фактично і є предметом оскарження у даній справі.

Крім того, суд виходить із того, що правовідносини між сторонами у даній справі є триваючими. Зокрема, у триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи. Прикладом таких триваючих правовідносин є, зокрема, правовідносини, що виникають у сфері реалізації права громадян на соціальний захист (пенсійне забезпечення, виплата заробітної плати, тощо).

Триваюче безперервне невиконання суб'єктом владних повноважень передбачених законом обов'язків є триваючим порушенням. Триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії або допустила бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності) та, відповідно, порушення закону.

Водночас, триваюче правопорушення припиняється лише у випадку: усунення стану, за якого об'єктивно існує певний обов'язок у суб'єкта, що вчиняє правопорушення; виконанням обов'язку відповідним суб'єктом; припиненням дії відповідної норми закону.

Отже, відповідачем у даному разі було допущено триваюче порушення, яке фактично позбавило позивача права на вільне володіння майном (доплата до пенсії у розмірі, який передбачено Постановою КМУ № 713) протягом значного часу.

Триваюче право повинно бути захищено, а триваюче порушення - припинено, тобто протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень може бути оскаржена до суду в будь-який час за весь період, протягом якого вона триває. У протилежному випадку, з огляду на відсутність дієвого механізму спонукання до виконання свого обов'язку, суб'єкт владних повноважень отримав би легітимацію з боку держави у формі забезпечення можливості зловживання правом та безкінечне продовження протиправної поведінки.

Аналогічна правова позиція була неодноразово висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 24.11.2020 року у справі № 815/460/18 та інших.

З огляду на викладене та з урахуванням змісту заявлених вимог, строк для звернення до суду з цим позовом, встановлений статтею 122 КАС України, позивачем не пропущено.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1073,60 грн (квитанція № 0740-4102-8620-8384 від 07.11.2023 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, які були заявлені позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою (постанова Верховного Суду від 06.10.2020 року у справі № 826/11984/16).

Суд, застосувавши частину 2 статті 9 і статтю 245 КАС України, задовольнив пов'язані між собою немайнові позовні вимоги про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії, у зв'язку з чим за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягають присудженню понесені останнім судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Керуючись положеннями Конституції України та Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановами Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 року, - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 року за період з 01.07.2021 року по 31.10.2022 року - в сумі 726 (сімсот двадцять шість) гривень 00 копійок щомісячно, та поновити з 01.11.2022 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 року в сумі 795 (сімсот дев'яносто п'ять) гривень 64 копійки, а також сплатити заборгованість з щомісячної доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 року, яка виникла з 01.11.2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Повне судове рішення складене 19 січня 2024 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або після прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Приймаючи до уваги прийняття даного рішення у порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч