18 грудня 2023 рокуСправа №160/22605/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у здійсненні перерахунку призначеної пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 15.07.2022 року, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI, викладені в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.08.2023 №37367-29124/K-01/8-0400/23;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI в розмірі 80% від заробітної плати шахтаря, починаючи з дати призначення пенсії - з 15.07.2022 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що 16 січня 2023 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 160/18074/22 задовольнив позов ОСОБА_1 та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ з дати звернення - 15.07.2022 року. Це рішення набрало законної сили та було направлене для виконання до ГУ ПФ України в Дніпропетровській області. 30.05.2023 року, через особистий кабінет Вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, позивачу стало відомо про те, що вже призначено дану пенсію з 15.07.2022 року на строк - довічно та виплачувати її будуть найближчим часом. Також, стало відомо загальний розмір призначеної пенсії - 4133,22 грн., з яким позивач не погодилась. В цей же день 30.05.2023 року позивач звернулася з письмовою заявою через Вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою особистого кабінету до ГУ ПФ України в Дніпропетровської області, в якій просила надати письмову відповідь, яким чином було здійснено розрахунок пенсії. Дане звернення було зареєстроване на Вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. 27.06.2023 року позивач отримала відповідь на свою заяву від 30.05.20232 року, яка надійшла в особистий кабінет Вебпорталу Пенсійного фонду України від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області за № 29647-22893/К-01/8-0400/23 від 26.06.2023, в якій зазначено розрахунок призначеної пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Також, 09.07.2023 року позивач звернулася до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а також до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, як до органу вищого рівня, з заявою, в якій наполягала перерахувати пенсію, застосувавши у повному обсязі Закон України від 02 вересня 2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI, з дня її призначення - з 15.07.2022 року, так як професія по всім нормам підпадає під дії статей 1, 8, ч. 4 п. 6 статті 10 цього Закону. На вказану заяву від 09.07.2023 року позивач отримала три відповіді, у яких зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 по справі № 160/18074/22 Вам призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 15.07.2022 відповідно до Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Зобов'язань щодо призначення пенсії з 15.07.2022 та щодо обчислення розміру пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” рішення суду від 16.01.2023 не містить. Рішення суду від 16.01.2023 виконано в межах покладених зобов'язань». Право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” судом не розглядалося. Отже, позивач вважає, що оскарженню підлягає відповідь № 3, тобто відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.08.2023 № 37367-29124/К-01/8-0400/23. Таким чином, Пенсійним фондом України безпідставно та протиправно відмовлено позивачу у розрахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» 345-VI, так як статтю 8 цього Закону потрібно розглядати в нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах. Такий порядок підтверджується правовим висновком Верховного Суду України у постанові від 20.11.2018 року по справі № 3465/4616/16-а.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 року прийнято до свого провадження вказану позовну заяву та згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, заперечуючи проти позовних вимог, подало до суду відзив на позов, в якому просило у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, виходячи з того, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 по справі №160/18074/22 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області позивачці призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 15.07.2022. Позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”. Зазначаємо, що ключовим правовим питанням, яке було предметом розгляду судової справи №160/18074/22 - це право позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно, питання щодо обчислення розміру пенсій (наявність чи відсутність у позивача права за умови наявності відповідного стажу) за нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» судом першої інстанції у справі №160/18074/22 не розглядалось. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діє в межах та спосіб передбачений законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
За правилами частини 6 статті 120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Першим днем для прийняття рішення по даній справі є 09.12.2023р. - припадає на вихідний день (субота), а також перебування судді у відпустці, у зв'язку з чим, дане рішення прийнято першим робочим днем - 18.12.2023р.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 по справі №160/18074/22, яке набрало законної сили 04.08.2023р., позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29013, м. Хмельницький, вул. Герцена, 10, ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.07.2022 року № 046050013448 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 з 15.07.2022 року.
Судом встановлено, що на виконання вказаного рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 по справі №160/18074/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачці призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 15.07.2022р.
30.05.2023 року позивач звернулася з письмовою заявою через Вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою особистого кабінету до ГУ ПФ України в Дніпропетровської області, в якій просила надати письмову відповідь, а саме: «... як розрахована пенсія згідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 січня 2022 року (справа № 160/18074/22); який взятий індивідуальний коефіцієнт стажу при нарахуванні мені пенсії; як розрахований індивідуальний коефіцієнт моєї заробітної плати та надати мені алгоритм розрахунку пенси за віком (ЗУ № 1058); чи був врахований Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI при нарахуванні мені суми для виплати пенсії, так як моя професія підпадає під дію цього Закону, а якщо не був врахований цей Закон то на яких підставах; який розрахунок понаднормового стажу відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»».
27.06.2023 року позивач отримала відповідь на свою заяву від 30.05.20232 року, яка надійшла в особистий кабінет Вебпорталу Пенсійного фонду України від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області за № 29647-22893/К-01/8-0400/23 від 26.06.2023, в якій зазначено: «…Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 № 160/18074/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 15.07.2022 року. Вам призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 15.07.2022 відповідно до Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058). Ваша пенсія обчислена відповідно до статті 27 та статті 28 Закону № 1058, загальний стаж складає 37 років 7 місяців 6 днів, в тому числі робота за списком №1 13 років 7 місяців, індивідуальний коефіцієнт стажу 0,35750. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 11277,95 грн, індивідуальний коефіцієнт 1,03979 (стаття 40 Закону №1058). Розмір пенсії до ст. 27 Закону №1058 - 4031,87 грн. Доплата за понаднормативний стаж (ст. 28 ч.1 абз.2) (за 5 років) - 101,35 грн.(2027х5%). Загальний розмір пенсійної виплати за віком склав - 4133,22 грн. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 року по справі №160/18074/22 в обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” - відмовлено. Органи Пенсійного фонду України у своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства. Відповідно до Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР “Про звернення громадян”, у разі незгоди з наданою відповіддю, Ви маєте право на її оскарження в органах вищого рівня або в судовому порядку».
09.07.2023 року позивач знову звернулася через Вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, за допомогою особистого кабінету, до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а також до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, як до органу вищого рівня, з заявою, в якій наполягала: «... перерахувати мою пенсію, застосувавши до мене у повному обсязі Закон України від 02 вересня 2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI, з дня її призначення - з 15.07.2022 року, так як професія по всім нормам підпадає під дії статей 1, 8, ч. 4 п. 6 статті 10 цього Закону».
На свою заяву від 09.07.2023 року позивач отримала 3 відповіді.
Так, у відповіді від 08.08.2023 № 37367-29124/К-01/8-0400/23, яка стала підставою звернення до суду із позовом зазначено, що «... Згідно Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 7 років 6 місяців для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 по справі № 160/18074/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити Вам пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 15.07.2022. На виконання зазначеного судового рішення, з 15.07.2022 Вам призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” судом не розглядалося. Відповідно до Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР “Про звернення громадян”, у разі незгоди з наданою відповіддю, Ви маєте право на її оскарження в органах вищого рівня або в судовому порядку».
Позивач не погоджується з такими діями відповідача, вважає, що має необхідний стаж, що дає їй право на обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому й звернулась з цим позовом до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.
Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Визначення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів визначає Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI, прийнятий 02 вересня 2008 року.
Відповідно до статті 1 Закону №345-VI, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону №345-VI визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону №345-VI така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність).
З огляду на викладене, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать лише працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Так сторонами не заперечується той факт, що ОСОБА_1 з 15.07.2022 року була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Спірним у цій справі є питання щодо права позивача на розрахунок її пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
При цьому, статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 11.07.2019 №345/3954/16-а.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, матеріалами справи встановлено, що страховий стаж станом на 01.09.2023 року становить повних 26 років, який складається з періодів роботи зазначених в трудовій книжці НОМЕР_2 , а також в довідках та документах, які підтверджують це, в тому числі з них повних 14 років в календарному обчислені пільгового стажу за Списками № 1, безпосередньо зайнятого на підземних роботах з видобутку руди та інших корисних копалин, тобто виробництво, робота, посада і показники зі шкідливими та важкими умовами праці, з зайнятістю повний робочий день зі своєчасним проведенням атестації на відповідному робочому місці, дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є вказана трудова книжка), а також підтверджуюча довідка № 232 від 15.07.2022 року видана ПрАТ «СУХАБ АЛКА», що підтверджує пільговий стаж за Списком №1: з 02.09.2008 року по 02.08.2016 року, за Списком № 1, стовбурова підземна шахти «Ювілейна», з зайнятістю повний робочий день на підземних роботах з видобутку руди, (згідно наказу № 165-е від 01.09.2008 року); затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року (розділі, підрозділ 1, позиція 1.1а); з 03.08.2016 року по теперішній час, за Списком № 1, стовбурова підземна шахти «Ювілейна», з зайнятістю повний робочий день на підземних роботах з видобутку руди, (згідно наказів про атестацію робочих місць); затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016 року (розділ 1, підрозділ 1).
Отже, трудовою книжкою позивача і зазначеними вище довідками підтверджено стаж позивача на підземних роботах- страховий стаж роботи 22 роки 6 місяців 11 дні, у тому числі на пільгових умовах за списком № 1 - 13 років 7 місяці, що є достатнім для розрахунку пенсії позивача відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», яким передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
За викладених обставин, позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Поряд з цим, згідно з позицією, яка сформована у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 липня 2019 року у справі №676/1557/16-ц (провадження №14-197цс19), у випадку встановлення судовим рішенням факту неналежного виконання органами Пенсійного фонду України своїх обов'язків щодо нарахування та виплати пенсії відповідний перерахунок здійснюється за весь попередній період, а не з часу набрання законної сили судовим рішенням (строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає).
Згідно ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, відповідач має перерахувати пенсію за весь попередній період, починаючи з дати призначення пенсії - 15.07.2022 року.
Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, суд дійшов висновку, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови, згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.08.2023 №37367-29124/K-01/8-0400/23, ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ, починаючи з дати призначення пенсії - 15.07.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, позовні вимоги ОСОБА_1 є таким, що підлягають задоволенню.
Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає таке.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Отже, відповідно до положень ст.139 КАС України сплачений позивачем судовий збір за подання позову до суду у розмірі 1073,60 грн підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови, згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.08.2023 №37367-29124/K-01/8-0400/23, ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ, з дати призначення пенсії - 15.07.2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова