19 січня 2024 рокуСправа №160/7238/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горбалінського В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про витребування додаткових доказів у справі за позовною заявою Громадської організації «Дніпропетровська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги» до Дніпровської міської ради, треті особи: ОСОБА_1 , Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 , Громадська організація «Платформа Громадський контроль» про визнання протиправним та скасування рішення
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовною заявою Громадської організації «Дніпропетровська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги» до Дніпровської міської ради, треті особи: ОСОБА_1 , Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 , в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської міської ради №260/14 від 22.12.2021 року «Про погодження та затвердження проєкту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій земель водного фонду та водоохоронної зони розширеного плеса ДПК «Московський» у районі вулю Широкої».
Суд зазначає, що предметом спору в даній справі є рішення Дніпровської міської ради №260/14 від 22.12.2021 року «Про погодження та затвердження проєкту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій земель водного фонду та водоохоронної зони розширеного плеса ДПК «Московський» у районі вулю Широкої».
Під час дослідження матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Дніпропетровської обласної ради №176-8/VII віх 24.03.2017 року затверджено схеми формування екологічної мережі Дніпропетровської області.
Крім того, судом також встановлено, що рішенням Дніпропетровської обласної ради №656-25/VII віх 09.10.2020 року створено в межах міста Дніпра першу чергу ландшафтного заказника місцевого значення “Лівобережний” загальною площею 111га.
Враховуючи викладене, суд зауважує на наступному.
Щодо об'єкту природно-заповідного фонду ландшафтного заказника місцевого значення „Лівобережний” у м. Дніпрі, суд зазначає про таке.
Порядок створення об'єктів природно-заповідного фонду регламентується Законом України «Про природно-заповідний фонд України».
Згідно з ст. 51 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», підготовка і подання клопотань про створення чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду можуть здійснюватися: обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення; науковими установами, природоохоронними громадськими об'єднаннями або іншими заінтересованими підприємствами, установами, організаціями та громадянами - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення. Клопотання подаються до державних органів, уповноважених проводити їх попередній розгляд.
Відповідно до приписів ст. 52 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», на підставі результатів погодження клопотань центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, забезпечує розробку спеціалізованими проектними та науковими установами проектів створення природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, заказників, пам'яток природи, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.
Розробка проектів створення регіональних ландшафтних парків, заповідних урочищ, а також заказників, пам'яток природи та парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення забезпечується обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 21 серпня 2018 року № 306 затверджено Методичні рекомендації щодо розроблення проектів створення природних територій та об'єктів природно-заповідного фонду України (далі - Наказ №306).
Відповідно до п. 4.1 Розділу IV «Склад Проекту створення» Наказу №306, Основні розділи Проекту створення:
клопотання про створення чи оголошення території або об'єкта ПЗФ; наукове обґрунтування необхідності створення чи оголошення території або об'єкта ПЗФ; матеріали погодження створення чи оголошення території або об'єкта ПЗФ власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах територій, рекомендованих для заповідання, іншими організаціями, визначеними законодавством; картографічні матеріали.
Крім основних розділів у Проект створення доцільно включати зміст, вступ та висновки. У вступі викладається мета, обґрунтування необхідності та підстави створення території або об'єкта ПЗФ, інформація про межі і площу, позицію заінтересованих сторін, опис процесу підготовки Проекту створення тощо. У висновку вказується прогноз впливу та результатів створення території або об'єкта ПЗФ.
Пунктом 6.3.3 Розділу VI «Наукове обґрунтування необхідності створення чи оголошення території або об'єкта ПЗФ» Наказу №306 встановлено, що у пункті "Інформація про користувачів та власників земельних ділянок, запропонованих для заповідання" зазначається повна назва користувачів та власників земельних ділянок, площа та форма власності на кожну земельну ділянку, категорія земель. У разі включення земельних ділянок, які перебувають у запасі, вказується категорія земель та найменування органу влади, якому надано право ними розпоряджатися. У разі включення земельних ділянок, які перебувають у складі лісового фонду вказується інформація про лісництва, квартали та виділи, які заповідаються.
Таким чином, суд вказує про необхідність витребування письмових пояснень від Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в яких останньому слід зазначити інформацію щодо того, за рахунок яких земель та об'єктів створена перша черга ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га, відповідно до рішення Дніпропетровської обласної ради №656-25/VII віх 09.10.2020 року, а саме: зазначити в письмових поясненнях: 1) повну назву користувачів та власників земельних ділянок, площу та форму власності на кожну земельну ділянку, категорія земель, які відносяться до першої черги ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га; 2) у разі включення земельних ділянок, які перебувають у запасі, вказати категорія земель та найменування органу влади, якому надано право ними розпоряджатися, які відносяться до першої черги ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га; 3) у разі включення земельних ділянок, які перебувають у складі лісового фонду зазначити відомості про лісництва, квартали та виділи, які заповідаються щодо земель, які відносяться до першої черги ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га.
Щодо територій та об'єктів, віднесених до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський», суд зауважує на наступному.
Порядок створення регіональних і місцевих схем та програм розвитку екомережі регламентується Законом України «Про екологічну мережу України».
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про екологічну мережу України», об'єкт екомережі - окрема складова частина екомережі, що має ознаки просторового об'єкта - певну площу, межі, характеристики тощо. До об'єктів екомережі відносяться території та об'єкти природно-заповідного фонду, водного фонду, лісового фонду, сільськогосподарські угіддя екстенсивного використання (пасовища, сіножаті) тощо.
Статтею 11 Закону України «Про екологічну мережу України» встановлено, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у сфері формування, збереження та використання екомережі в межах своїх повноважень забезпечують:
розроблення та виконання регіональних і місцевих схем та програм розвитку екомережі, проведення необхідних для цього наукових досліджень;
надання відповідно до закону фінансової та іншої підтримки власникам і користувачам земельних ділянок, що знаходяться в межах територій та об'єктів екомережі.
Згідно статті 15 Закону України «Про екологічну мережу України», проектування екомережі здійснюється шляхом розроблення регіональних схем формування екомережі, а також місцевих схем формування екомережі районів, населених пунктів та інших територій України.
Частиною 2 статті 17 Закону України «Про екологічну мережу України» визначено, що включення територій та об'єктів екомережі до відповідних переліків здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1196 затверджено Порядок включення територій та об'єктів до переліків територій та об'єктів екологічної мережі (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 5 Порядку, з метою включення територій та об'єктів екомережі до переліків органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, громадяни та їх об'єднання подають природоохоронним органам клопотання про включення території чи об'єкта екомережі до переліку.
У клопотанні зазначаються назва, місце розташування, орієнтовна площа території чи об'єкта екомережі, що пропонується включити до переліку, із зазначенням можливої належності до ключової, сполучної, буферної або відновлюваної території та значення (загальнодержавне чи місцеве), стисла характеристика природоохоронної цінності з точки зору збереження біологічного та ландшафтного різноманіття і забезпечення просторової цілісності екомережі.
Відповідно до приписів пункту 6 Порядку, природоохоронні органи, забезпечують відповідно до затверджених планів роботи підготовку обґрунтування включення території чи об'єкта екомережі до переліку, яке повинно містити: 1) інформацію про назву території чи об'єкта екомережі (із зазначенням структурного елемента - ключова, сполучна, буферна або відновлювана територія, значення (загальнодержавне чи місцеве), місце розташування (область, район, населений пункт, у разі потреби - назва вулиці), загальну площу (гектарів), кадастровий номер земельної ділянки, просторові координати (описи меж), фізико-географічні, гідрологічні особливості; 2) перелік власників та користувачів земельних ділянок у межах території чи об'єкта екомережі; 3) картографічні матеріали (межі території чи об'єкта екомережі позначаються на картографічних матеріалах у масштабі, який дає змогу чітко визначити межі територій та об'єктів екомережі), для земельних лісових ділянок - матеріали державного обліку лісів та лісовпорядкування.
Згідно пункту 2 Порядку, переліки складаються Республіканським комітетом Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища, структурними підрозділами обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у сфері охорони навколишнього природного середовища (далі - природоохоронні органи) за формою згідно з додатком.
Таким чином, суд вказує про необхідність витребування письмових пояснень від Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в яких останньому слід зазначити інформацію щодо того, які території та об'єкти віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський», відповідно до рішення Дніпропетровської обласної ради №176-8/VII віх 24.03.2017 року, а саме: зазначити в письмових поясненнях: 1) інформацію про назву території чи об'єкта екомережі (із зазначенням структурного елемента - ключова, сполучна, буферна або відновлювана територія, значення (загальнодержавне чи місцеве), місце розташування (область, район, населений пункт, у разі потреби - назва вулиці), загальну площу (гектарів), кадастровий номер земельної ділянки, просторові координати (описи меж), фізико-географічні, гідрологічні особливості, що віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський»; 2) перелік власників та користувачів земельних ділянок у межах території чи об'єкта екомережі, що віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський»; 3) картографічні матеріали (межі території чи об'єкта екомережі позначаються на картографічних матеріалах у масштабі, який дає змогу чітко визначити межі територій та об'єктів екомережі), для земельних лісових ділянок - матеріали державного обліку лісів та лісовпорядкування), що віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський».
Відповідно до частин 1, 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Приписами ч. 3 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, а також необхідність офіційного з'ясування усіх обставин у даній справі, суд дійшов висновку про необхідність витребування:
у Дніпропетровської обласної державної адміністрації:
- письмових пояснень, в яких останньому слід зазначити інформацію щодо того, за рахунок яких земель та об'єктів створена перша черга ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га, відповідно до рішення Дніпропетровської обласної ради №656-25/VII віх 09.10.2020 року, а саме: зазначити в письмових поясненнях: 1) повну назву користувачів та власників земельних ділянок, площу та форму власності на кожну земельну ділянку, категорія земель, які відносяться до першої черги ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га; 2) у разі включення земельних ділянок, які перебувають у запасі, вказати категорія земель та найменування органу влади, якому надано право ними розпоряджатися, які відносяться до першої черги ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га; 3) у разі включення земельних ділянок, які перебувають у складі лісового фонду зазначити відомості про лісництва, квартали та виділи, які заповідаються щодо земель, які відносяться до першої черги ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га.
у Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації:
- письмових пояснень, в яких останньому слід зазначити інформацію щодо того, які території та об'єкти віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський», відповідно до рішення Дніпропетровської обласної ради №176-8/VII віх 24.03.2017 року, а саме: зазначити в письмових поясненнях: 1) інформацію про назву території чи об'єкта екомережі (із зазначенням структурного елемента - ключова, сполучна, буферна або відновлювана територія, значення (загальнодержавне чи місцеве), місце розташування (область, район, населений пункт, у разі потреби - назва вулиці), загальну площу (гектарів), кадастровий номер земельної ділянки, просторові координати (описи меж), фізико-географічні, гідрологічні особливості, що віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський»; 2) перелік власників та користувачів земельних ділянок у межах території чи об'єкта екомережі, що віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський»; 3) картографічні матеріали (межі території чи об'єкта екомережі позначаються на картографічних матеріалах у масштабі, який дає змогу чітко визначити межі територій та об'єктів екомережі), для земельних лісових ділянок - матеріали державного обліку лісів та лісовпорядкування), що віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський».
З огляду на наявні матеріали справи, для об'єктивного, повного і всебічного розгляду справи суд дійшов висновку про необхідність витребування доказів у справі.
Керуючись ст. ст. 77, 80, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Витребувати у Дніпропетровської обласної державної адміністрації:
- письмові пояснення, в яких останньому слід зазначити інформацію щодо того, за рахунок яких земель та об'єктів створена перша черга ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га, відповідно до рішення Дніпропетровської обласної ради №656-25/VII віх 09.10.2020 року, а саме: зазначити в письмових поясненнях: 1) повну назву користувачів та власників земельних ділянок, площу та форму власності на кожну земельну ділянку, категорія земель, які відносяться до першої черги ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га; 2) у разі включення земельних ділянок, які перебувають у запасі, вказати категорія земель та найменування органу влади, якому надано право ними розпоряджатися, які відносяться до першої черги ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га; 3) у разі включення земельних ділянок, які перебувають у складі лісового фонду зазначити відомості про лісництва, квартали та виділи, які заповідаються щодо земель, які відносяться до першої черги ландшафтного заказника місцевого значення «Лівобережний» загальною площею 111га.
Витребувати у Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації:
- письмові пояснення, в яких останньому слід зазначити інформацію щодо того, які території та об'єкти віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський», відповідно до рішення Дніпропетровської обласної ради №176-8/VII віх 24.03.2017 року, а саме: зазначити в письмових поясненнях: 1) інформацію про назву території чи об'єкта екомережі (із зазначенням структурного елемента - ключова, сполучна, буферна або відновлювана територія, значення (загальнодержавне чи місцеве), місце розташування (область, район, населений пункт, у разі потреби - назва вулиці), загальну площу (гектарів), кадастровий номер земельної ділянки, просторові координати (описи меж), фізико-географічні, гідрологічні особливості, що віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський»; 2) перелік власників та користувачів земельних ділянок у межах території чи об'єкта екомережі, що віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський»; 3) картографічні матеріали (межі території чи об'єкта екомережі позначаються на картографічних матеріалах у масштабі, який дає змогу чітко визначити межі територій та об'єктів екомережі), для земельних лісових ділянок - матеріали державного обліку лісів та лісовпорядкування), що віднесені до ключової території екомережі міста Дніпро з назвою «Ломівський».
Зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію та Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації надати інформацію до Дніпропетровського окружного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання ухвали про витребування доказів.
Попередити посадових осіб Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, про те, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати інформацію та документи на підтвердження такої інформації, витребувані судом, або неподання інформації та документів без поважних причин суд, відповідно до ст. 149 КАС України, може застосувати заходи процесуального примусу шляхом постановлення ухвали про стягнення в дохід Державного бюджету України штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Звернути увагу посадових осіб Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, що застосування заходів процесуального примусу не звільняє від виконання обов'язків, встановлених КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Горбалінський