Постанова від 22.01.2024 по справі 240/17300/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/17300/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Липа В.А.

Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.

22 січня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Шидловського В.Б.

суддів: Боровицького О. А. Курка О. П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього: ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього: ОСОБА_2 до командування 46-ї окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ Збройних сил України - військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього: ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до командування 46-ї окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ Збройних сил України - військової частини НОМЕР_1 , в якій просила:

ухвалити рішення, яким визнати рішення Командування 46-ї окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ Збройних сил України-Військова частина НОМЕР_1 протиправними:

скасувати пункт 9 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16 лютого 2023 року №47 щодо внесення змін до запису про зв'язок смерті військовослужбовця ОСОБА_3 із виконанням обов'язків військової служби;

скасувати пункт 4 параграфу 4 наказу командира 46-ї окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ Збройних сил України (по особовому складу) від 16 лютого 2023 року №46-РС щодо внесення змін до запису про зв'язок смерті військовослужбовця ОСОБА_3 із виконанням обов'язків військової служби.

В обґрунтування позовної заяви зазначила, що оскаржувані накази є незаконними та винесеними без належної правової підстави.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на її думку, призвело до неправильного вирішення спору. Позивач вважає, що суд першої інстанції не дав оцінку черговості прийняття рішень та тому факту, що саме рішення ВЛК повинно прийматися на підставі матеріалів службового розслідування та наказів військової частини, а не навпаки.

Відповідач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу, що в силу вимог ч.4 ст.304 КАС України не перешкоджає розгляду справи.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 ОСОБА_2 , в інтересах якого діє ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 .

ОСОБА_3 проходив військову службу по мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 .

За фактом раптової смерті солдата ОСОБА_3 - 03.05.2022 відповідачем проведено службове розслідування, що підтверджується витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 12.05.2022 №134.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21.05.2022 №48 солдата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 03 травня 2022 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення у зв'язку зі смертю. Зазначено, що смерть настала внаслідок захворювання та пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Підстава: лікарське свідоцтво про смерть від 04.05.2022 №1736, свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 видане 05.05.2022 Гощанським відділом державної реєстрації цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), довідка про поховання від 11.05.2022 №02-29/1203 видана Гощанською селищною радою Рівненської області.

Згідно із витягом командира 46 окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 19.06.2022 №18-РС відповідно до пункту 230 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України солдата ОСОБА_3 виключено зі списків особового складу Збройних Сил України у зв'язку зі смертю. Зазначено, що смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Підстава: донесення про смерть від 08.05.2022 №1-162дек., свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 від 05.05.2022.

Згодом, командиру в/ч НОМЕР_1 повторно було направлено лист Рівненського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вих.№01/3/371 від 24.01.2023 з проханням привести у відповідність до висновку 16 Військово-лікарської комісії західного регіону про причинний зв'язок настання смерті, наказ про виключення зі списків особового складу частини, померлого солдата ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (підстава: витяг з протоколу засідання 16 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Протокол №1048 від 12.09.2022).

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16 лютого 2023 року №47 внесено зміни до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21 травня 2022 року №48, виклавши абзац другий пункту 7 наказу в наступній редакції: "Смерть настала внаслідок захворювання та пов'язана з проходженням військової служби", підстава: клопотання начальника Рівненського РТЦК та СП від 24.01.2023, витяг з протоколу засідання 16 Регіональної військово-лікарської комісії від 12.09.2022 №1048.

Наказом командира 46 окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 16 лютого 2023 року №46-РС внесено зміни до пункту 9 параграфу 5 наказу командира 46 окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 19 червня 2022 року №18-РС а саме слова: "Смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби" замінити на "Смерть пов'язана з проходженням військової служби".

Вважаючи оскаржувані накази про внесення змін протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи оскаржуване судове рішення, суд першої інстанції виходив з безпідставності заявлених позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, зважаючи на наступне.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-ХІІ від 25.03.1992 військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Пунктом 9 ст.26 вказаного закону зазначено, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби в Збройних Силах України (далі Положення).

Право видавати накази по особовому складу надається, зокрема, командирам військових частин.

Згідно із п.210 Положення звільнення військовослужбовців строкової військової служби проводиться на підставах, визначених частиною другою статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", командиром військової частини, який має право видавати накази по стройовій частині.

Військовослужбовці, які померли, загинули виключаються зі списків особового складу Збройних Сил України наказами по особовому складу командирів (начальників), яким надано право видавати накази по особовому складу, незалежно від номенклатури призначення (п.230 Положення).

Пунктом 4 Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 15 вересня 2022 року № 280 (чинної, станом на час прийняття оскаржуваних наказів) передбачено, що облік особового складу організовується і ведеться на підставі штатів (штатних розписів), наказів відповідних командувачів, командирів та керівників (далі - командир (керівник)) органів військового управління та органу управління Держспецтрансслужби, з'єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій, у тому числі наказів по особовому складу, наказів по стройовій частині та інших документів, передбачених цією Інструкцією. Відповідно до цілей і завдань, облік особового складу поділяється на персональний, штатно-посадовий та статистичний.

Відповідно до п.6 Інструкції №280 організація обліку особового складу покладається у тому числі: в органах військового управління та органі управління Держспецтрансслужби, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях - на начальників штабів, а там, де вони штатом не передбачені,- на командирів (керівників) органів військового управління та органу управління Держспецтрансслужби, з'єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій; у підрозділах військових частин - на командирів цих підрозділів.

Згідно із п.4 Інструкції №280 військовослужбовці, які загинули (померли) від захворювання, внаслідок нещасного випадку, від отриманих ними поранення, контузії, травми, каліцтва, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, завданих іншою особою, гострого професійного захворювання (отруєння), одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, отримання інших ушкоджень унаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, комахами, іншими представниками флори і фауни, після встановлення причин і обставин загибелі (смерті) та отримання підтвердних документів виключаються наказом по стройовій частині із списків особового складу військової частини.

Положеннями пункту 6 Інструкції №280 (чинної, на дату прийняття спірних наказів) закріплено, що зміни до змісту вступних частин і пунктів підписаних наказів по особовому складу, виправлення помилок у примітках до пунктів наказів щодо відомостей про загибель (смерть), засудження судом, позбавлення військового звання, зменшення вислуги років або трудового стажу для призначення пенсій, а також відміни пунктів раніше виданих наказів здійснюються новими наказами, про що робиться відповідна відмітка в усіх примірниках відміненого або зміненого наказу з посиланням на наказ, яким внесено зміни. Записи засвідчуються підписом керівника служби персоналу і гербовою печаткою. Інші помилки, допущені в примітках, виправляються без видання наказів і засвідчуються в перших примірниках тільки підписом керівника служби персоналу, який оформляв наказ, про що він повинен сповістити всі інстанції, до яких надіслано наказ по особовому складу або витяг із нього.

Аналізуючи доводи апеляційної скарги щодо протиправності внесення змін шляхом видання оскаржуваних наказах, колегія суддів зважає на таке.

Матеріалами справи підтверджується, що підставами для прийняття спірних наказів слугувало клопотання начальника Рівненського РТЦК та СП від 24.01.2023, витяг з протоколу засідання 16 Регіональної військово-лікарської комісії від 12.09.2022 №1048.

Так, наказом командира 46 окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 16 лютого 2023 року №46-РС внесено зміни до пункту 9 параграфу 5 наказу командира 46 окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 19 червня 2022 року №18-РС а саме слова: "Смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби" замінити на "Смерть пов'язана з проходженням військової служби".

Аналогічного змісту зміна внесена наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16 лютого 2023 року №47 до наказу від 21 травня 2022 року №48.

Так, доводи апеляційної скарги фактично зводяться до того, що саме рішення ВЛК повинно прийматися на підставі матеріалів службового розслідування та наказів військової частини і рішення ВЛК не є належною підставою для внесення змін у відповідні накази.

Із даного приводу суд апеляційної інстанції зауважує, що п.2.1 глави 2 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Пункт 21.7 глави 21 розділу II Положення визначає, що постанова ВЛК про причинний зв'язок травми (поранення, контузії, каліцтва) та її наслідків приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в Акті проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акті про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва). Також до ВЛК надається медична документація про первинне звернення за медичною допомогою військовослужбовця безпосередньо після одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).

Оригінали або копії Довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), Акта проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акта про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, надсилаються (передаються) військовою частиною (закладом, установою) до закладу охорони здоров'я в електронній або паперовій формі.

На військовослужбовців довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) оформляється не менше ніж у 2 примірниках. Один із примірників довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) подається у ВЛК з метою встановлення причинного зв'язку травми (поранення, контузії, каліцтва) з військовою службою. Примірник довідки обов'язково зберігається в особовій справі військовослужбовця.

Довідка (копія довідки) про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) або копія Акта про нещасний випадок (зникнення, смерть), Акта проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) зберігається в матеріалах ВЛК, яка прийняла відповідну постанову про причинний зв'язок травми (поранення, контузії, каліцтва).

Нормами закріпленими в пункті 21.9. глави 21 розділу II Положення передбачено, що визначення причинного зв'язку захворювання (поранення, контузії, каліцтва, травми), що призвело до смерті військовослужбовця, особи, звільненої з військової служби, проводиться штатними ВЛК.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах) (абзац четвертий пункту 2.2 глави 2 розділу I Положення №402).

Так, за фактом смерті ОСОБА_3 відповідачем було проведено службове розслідування, що підтверджується витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 12.05.2022 №134, яким зобов'язано, зокрема, начальника медичної служби скласти довідку про обставини смерті у двох примірниках за формою, визначеною додатком 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за №1109/15800.

Крім того, в даному витязі із наказу зазначено про те, що даний нещасний випадок пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби і на нього складений акт за формою НВ-З.

Слід зазначити, що постанова про причинний зв'язок захворювань оформлюється:

на військовослужбовців - свідоцтвом про хворобу (довідкою), яке підлягає затвердженню штатною ВЛК;

на колишніх військовослужбовців - витягом з протоколу засідань штатної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, травм, контузій, каліцтв) (пункт 21.32 глави 21 розділу II Положення №402).

Згодом питання встановлення причинного зв'язку захворювання солдата ОСОБА_3 розглянуто на засіданні 16 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв та відповідно до витягу із протоколу засідання №1048 від 12 вересня 2022 року встановлено, що захворювання і причина смерті солдата ОСОБА_3 , так пов'язані з проходженням військової служби.

Так, 28.09.2022 до відповідача надійшов лист Рівненського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за №01/3/2551 з доданим витягом із протоколу засідання 16 Регіональної військово-лікарської комісії з проханням внести зміни в наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21.05.2022 №48 та наказ командира 46 окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ ЗСУ (по особовому складу) від 19.06.2022 №18-РС з урахуванням висновків вказаних у витязі та як вбачається з матеріалів справи лист аналогічного змісту надійшов командиру в/ч 24.01.2023.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.02.2023 №47 внесено зміни до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21 травня 2022 року №48, виклавши абзац другий пункту 7 наказу в наступній редакції: "Смерть настала внаслідок захворювання та пов'язана з проходженням військової служби", підстава: клопотання начальника Рівненського РТЦК та СП від 24.01.2023, витяг з протоколу засідання 16 Регіональної військово-лікарської комісії від 12.09.2022 №1048.

Зміни аналогічного характеру внесено і до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 19.06.2022 №18-РС наказом командира (по особовому складу) від 16.02.2023 №46-РС.

Колегія суддів вважає обґрунтованою позицію суду першої інстанції, що з огляду на наведені вище правові норми, обов'язок визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть покладено на військово-лікарські комісії.

Так, п.17 Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 15 вересня 2022 року № 280 (далі - Інструкція №280)(чинної на момент прийняття оскаржуваних наказів) передбачено, що у разі надходження до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки будь-яких змін до раніше отриманого сповіщення командира військової частини керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний внести відповідні зміни до облікових документів, повідомити про них сім'ю (близьких родичів) загиблого (померлого), захопленого в полон або заручником, а також інтернованого або зниклого безвісти військовослужбовця, а якщо ці зміни впливають на виплату пенсії або отримання встановлених пільг та матеріальних допомог, одночасно повідомити про це відповідні державні органи, які їх надають.

Як вже зазначалося вище, згідно із п.6 Інструкції №280 зміни до змісту вступних частин і пунктів підписаних наказів по особовому складу, виправлення помилок у примітках до пунктів наказів щодо відомостей про загибель (смерть), засудження судом, позбавлення військового звання, зменшення вислуги років або трудового стажу для призначення пенсій, а також відміни пунктів раніше виданих наказів здійснюються новими наказами, про що робиться відповідна відмітка в усіх примірниках відміненого або зміненого наказу з посиланням на наказ, яким внесено зміни. Записи засвідчуються підписом керівника служби персоналу і гербовою печаткою. Інші помилки, допущені в примітках, виправляються без видання наказів і засвідчуються в перших примірниках тільки підписом керівника служби персоналу, який оформляв наказ, про що він повинен сповістити всі інстанції, до яких надіслано наказ по особовому складу або витяг із нього.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що вимогами Інструкції №280 передбачено внесення зміни до змісту вступних частин і пунктів підписаних наказів по особовому складу новими наказами.

Крім того, нормами чинного законодавства встановлено, що у разі надходження до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки будь-яких змін до раніше отриманого сповіщення командира військової частини керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний внести відповідні зміни до облікових документів, повідомити про них.

Таким чином, внесення змін до наказів в частині причинного зв'язку настання смерті солдата ОСОБА_3 у разі визначення такого уповноваженим на те органом (ВЛК) є обґрунтованою підставою для внесення таких змін, що не спростовується доводами апеляційної скарги.

Натомість, в апеляційній скарзі позивач вказує на протиправність врахування висновків щодо причин смерті ОСОБА_3 , наведених у постанові 16 ВЛК, оскільки на даний час у Рівненському ОАС по справі № 640/22792/23 оскаржується вищезгадана Постанова 16 ВЛК.

Із даного приводу колегія суддів враховує, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень Рівненським окружним адміністративним судом у межах справи 460/22792/23 дійсно відбувається розгляд вимог позивача, зокрема, про зобов'язання 16 Регіональну військово-лікарську комісію переглянути та змінити постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання, що призвело до смерті солдата ОСОБА_3 , 1982 року народження, з урахуванням документів про участь у бойових діях, інформації про перебування військової частини у складі діючої армії і затверджених висновків розслідування нещасного випадку та згідно вимог нормативно-правових актів, що діяли станом на момент виникнення спірних правовідносин.

Однак, судове рішення у межах справи № 640/22792/23 не прийнято, а відтак витяг з протоколу засідання 16 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, протокол №1048 від 12.09.2022 є чинним та підлягав врахуванню відповідачем при прийнятті оскаржуваних змін у накази.

Враховуючи вищевказане, суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованою позицію суду першої інстанції, що накази в частині внесення відповідних змін прийняті у спосіб та в межах повноважень, передбачених вимогами чинного законодавства.

Відповідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно із п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Оскільки, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього: ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Шидловський В.Б.

Судді Боровицький О. А. Курко О. П.