Справа № 202/18631/23
Провадження № 1-кс/202/547/2024
16 січня 2024 року м. Дніпро
Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Індустріального районного суду м. Дніпропетровська клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 , погоджене заступником керівника Дніпровської обласної прокуратури ОСОБА_11 , про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесені 07.08.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023040000000430
за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України,-
До слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська надійшло зазначене клопотання.
Клопотання мотивовано тим, що Відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023040000000430 від 07.08.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України за фактом організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями, сприяння її вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, за попередньою змовою групою осіб, вчинена з корисливих мотивів.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , за попередньою змовою групою осіб, з початку липня 2023 року, з корисливих мотивів, перебуваючи на території м. Дніпра, організувано незаконне переправлення осіб через державний кордон України, шляхом надання порад, вказівок та засобів у вигляді довідок військово-лікарської комісії, які містять неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку та тимчасових посвідчень військовозобов'язаних.
Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснює Дніпропетровська обласна прокуратура.
Найменування (номер) кримінального провадження та прізвище, ім'я, по батькові підозрюваних:
Кримінальне провадження №42023040000000430 від 07.08.2023 за підозрою:
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України;
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України;
ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа:
1) 30.11.2023 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився у м. Дніпропетровськ, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 до 10.10.2032, закордонний паспорт громадянина України серія НОМЕР_3 до 07.06.2026, раніше не судимого, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого:
- ч. 3 ст. 332 КК України, а саме в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями, за попередньою змовою групою осіб, вчинені з корисливих мотивів.
2) 30.11.2023 ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народився у м. Дніпропетровськ, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_4 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_4 , виданий Бабушкінським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 08.11.2006, закордонний паспорт громадянина України серія НОМЕР_5 , раніше не судимого, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого:
- ч. 3 ст. 332 КК України тобто організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, сприяння її вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, за попередньою змовою групою осіб, вчинені з корисливих мотивів.
3) 30.11.2023 ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народився у м. Дніпропетровськ, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_5 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_6 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_6 , виданий Самарським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 30.09.2006, закордонний паспорт громадянина України серія НОМЕР_7 , орган що видавав 1201 ГУДМС України в Дніпропетровській області, раніше не судимого, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого:
- ч. 3 ст. 332 КК України тобто організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, сприяння її вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, за попередньою змовою групою осіб, вчинені з корисливих мотивів.
Суть повідомленої підозри ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 :
Під час досудового розслідування встановлено, що у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого законом України від 24.02.2022 № 2101-ІХ, з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено, триває.
Також у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 65/2022 (зі змінами та доповненнями), затвердженого законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ, постановлено:
- на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва оголошено загальну мобілізацію (пп.1-2);
- призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами (п. 4);
- місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:
своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України (п. 8);
- головам обласних державних адміністрацій забезпечити створення та роботу обласних, районних та міських медичних комісій.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (зі змінами та доповненнями):
- призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.
Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 23 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (зі змінами та доповненнями) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані , визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення), затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 23.02.2022 № 154 (зі змінами та доповненнями):
- територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (п. 1);
- районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя (п. 7);
- районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, у т.ч.:
беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві;
сприяють організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників;
оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік (п. 11).
Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерством оборони України 14.08.2008 № 402 (зі змінами та доповненнями):
- військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям (п.1.1 глави 1 розділу І);
- основними завданнями військово-лікарської експертизи, у т.ч. є визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть (п. 1.3 глави 1 розділу І).
- Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (п. 2.1 глави 2 Розділу І).
- Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби» , «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду) », «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» (п. 3.8 глави 3 розділу ІІ).
Відповідно до п. 2-6 Правил перетинання державного кордону України (зі змінами та доповненнями), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724): у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також пункті 2-14 цих Правил.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 08.07.2023, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи у невстановленому органом досудового розслідування місці, діючи з корисливих мотивів, вирішив організувати незаконне переправлення через державний кордон України громадян України, яким обмежено виїзд за межі України у зв'язку із введенням на території України воєнного стану та керувати такими діями.
З метою виконання вказаного умислу, у невстановленому місці та час, але не пізніше 08.07.2023, ОСОБА_8 розробив план вчинення злочинів щодо здійснення організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України.
Відповідно до вищевказаного злочинного плану ОСОБА_8 передбачив наступне:
1. Підшукування осіб чоловічої статі, громадян України, які виявили бажання незаконно перетнути державний кордон України;
2. Одержання від вищевказаних осіб грошових коштів за організацію незаконного переправлення через державний кордон України, шляхом надання останнім порад, вказівок та засобів;
3. Одержання від осіб особистих документів (копії паспорту, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру платника податків, 4 фотокартки, при наявності тимчасового приписного посвідчення, військового квитка та рукописних даних щодо вищої освіти, місця навчання, сімейного стану) та передача їх невстановленим особам, які є співучасниками злочину, і яким підконтрольні ТЦК та СП;
4. Виготовлення Довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного;
5. Одержання від співучасників злочину Довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного;
6. Сприяння особам чоловічої статті, громадянам України, у здійсненні незаконного перетину державного кордону України, шляхом надання вказівок та порад щодо конкретної дати перетину кордону, пункту пропуску, на якому необхідно здійснювати перетин кордону, які саме пояснення потрібно надавати прикордонникам та працівникам інших правоохоронних органів, надання вказівок та порад щодо уникнення передбаченої законом відповідальності за здійснення незаконного перетину державного кордону України, використання засобів конспірації, тощо.
7. Надання особам чоловічої статті громадянам України засобу для незаконного переправлення через державний кордон України, у вигляді Довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного;
8. Розподіл грошових коштів, отриманих в результаті вчинення злочину між співучасниками, відповідно до відведеної кожному ролі.
Для реалізації злочинного плану ОСОБА_8 , за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, перебуваючи у невстановленому місці, вступив у попередню злочинну змову з ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , на що останні, бажаючи отримувати власну матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняли пропозицію ОСОБА_8 та надали свою добровільну згоду на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України.
ОСОБА_8 під час вчинення злочину виконував роль організатора, та поклав на себе наступні функції:
-організовував вчинення злочинів, керував їх підготовкою та вчиненням;
-підшукував та залучав людей для здійснення пошуку чоловіків призовного віку, які виявили бажання перетнути державний кордон України;
-забезпечував комунікацію з невстановленими особами, які працюють в ТЦК та СП з метою виготовлення довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного;
-забезпечував комунікацію з невстановленими членами військово-лікарської комісії, яка виготовляли підроблені довідки військово-лікарської комісії, які містили неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку;
-забезпечував фінансування злочинної діяльності;
-розподіляв грошові кошти, отримані від злочинної діяльності між співучасниками злочину.
ОСОБА_10 під час вчинення злочину виконував роль виконавця, та поклав на себе наступні функції:
-підшукував людей з числа чоловіків призовного віку, які виявили бажання перетнути державний кордон України;
-обговорював з особами, які виявили бажання перетнути державний кордон України, суттєві обставини щодо можливості отримання відповідних документів, суми грошових коштів, необхідної для отримання документів, строки їх виготовлення, інше;
-отримував від осіб документи, необхідні для оформлення довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, які передавав організатору ОСОБА_8 ;
-забезпечував інформування покупців підроблених документів щодо пунктів пропуску, на яких необхідно здійснювати перетинання державного кордону;
-отримував від осіб, які виявили бажання перетнути державний кордон України, грошові кошти за виготовлення документів, які передавав ОСОБА_8 ;
-одержував від ОСОБА_8 частину грошових коштів в якості винагороди за виконання своїх функцій у вчинюваному злочині.
ОСОБА_9 під час вчинення злочину виконував роль виконавця, та поклав на себе наступні функції:
-підшукував людей з числа чоловіків призовного віку, які виявили бажання перетнути державний кордон України;
-обговорював з особами, які виявили бажання перетнути державний кордон України, суттєві обставини щодо можливості отримання відповідних документів, суми грошових коштів, необхідної для отримання документів, строки їх виготовлення, інше;
-отримував від осіб документи, необхідні для оформлення довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, які передавав іншим співучасникам злочину;
-забезпечував інформування покупців підроблених документів щодо пунктів пропуску, на яких необхідно здійснювати перетинання державного кордону;
-отримував від осіб, які виявили бажання перетнути державний кордон України, грошові кошти за виготовлення документів, які через ОСОБА_10 передавав ОСОБА_8 ;
-одержував від ОСОБА_8 через ОСОБА_10 частину грошових коштів в якості винагороди за виконання своїх функцій у вчинюваному злочині.
З метою виконання злочинного плану, ОСОБА_8 , в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 08.07.2023, вступив в попередню змову з раніше знайомими йому ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та невстановленими особами, які, керуючись корисливим мотивом і бажанням швидкого збагачення у протиправний спосіб, добровільно погодилися та надали згоду на участь у вчиненні злочинів, а саме організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, сприяння їх вчиненню наданням порад, вказівок, засобів та усуненням перешкод.
Так, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 08.07.2023 року, ОСОБА_9 , діючи з відома ОСОБА_8 , та ОСОБА_10 , за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, підшукав громадянина України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , якому на підставі вищевказаних нормативно-правових актів, обмежено виїзд за межі України, у зв'язку із введенням на території України воєнного стану.
В ході спілкування, ОСОБА_9 повідомив ОСОБА_12 про можливість організації незаконного переправлення останнього через державний кордон України, шляхом надання засобів у вигляді виготовлення довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку та усуненням перешкод у вигляді тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.
Після чого, ОСОБА_9 , діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, надав ОСОБА_12 номер мобільного телефону ОСОБА_10 , та повідомив, що останній буде займатись виготовленням довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_12 до військової служби із виключенням з військового обліку та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_12 . Одночасно з цим, ОСОБА_9 , діючи умисно, з корисливих мотивів, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, з відома ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , та невстановлених осіб, повідомив ОСОБА_12 про те, що вартість їх послуг з організації його незаконного переправлення через державний кордон України становить 7 000 доларів США, які необхідно передати двома рівними частинами.
Надалі, 20.09.2023 приблизно о 13:49 годин ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи з відома ОСОБА_8 та невстановлених осіб, за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, умисно, з корисливих мотивів, прибули за адресою АДРЕСА_7 , де зустрілись з ОСОБА_12 та висловили вимогу про необхідність передачі їм грошових коштів, за організацію ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та іншими невстановленими особами незаконного переправлення через державний кордон України ОСОБА_12 , шляхом надання останньому засобів, а саме: Довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_12 до військової служби із виключенням з військового обліку та усуненням перешкод у вигляді Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.
В цей же момент, ОСОБА_12 , на вимогу ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , передав останнім особисті документи, а саме: копію паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру платника податків, 4 фотокартки, при наявності тимчасового приписного посвідчення, військового квитка та рукописних даних щодо вищої освіти, місця навчання, сімейного стану, та першу раніше обумовлену частину грошових коштів в розмірі 3 500 доларів США, купюрами номіналом по 100 доларів США: HF41889374D, KB86966672K, KD61023039A, HB85386053Q, KB93455958B, HB06402160H, HB17498791Q, KB64760739I, KG76672802A, KB23762127N, KB34067443A, HA10661229B, KK13336633C, FF13204765B, KA29302540A, KB72247064Q, DF36929309A, KB05339572B, HB95935681N, KB34817056H, KL11957323C, FF65846927B, HB61783377F, FB04505664A, HE87569172B, CB08250903E, KI27280806A, HG92170101A, KD00634754A, FK15259920A, FF56959784A, KB50354784A, KB12372717I, CB35142602B, BB08125839B, за організацію ними незаконного переправлення ОСОБА_12 через державний кордон України, та надання засобу для переправлення через Державний кордон України, у вигляді довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_13 до військової служби із виключенням з військового обліку та усуненням перешкод у вигляді Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.
Після чого, 20.09.2023 року приблизно о 14:20 годин, ОСОБА_10 , діючи узгоджено з іншими учасниками злочину, відповідно до обумовленого плану, зустрівся з ОСОБА_8 , якому передав грошові кошти та особисті документи ОСОБА_12 , для подальшого виготовлення довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_13 до військової служби із виключенням з військового обліку та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.
Надалі, 20.09.2023 року приблизно о 15:50 годин, ОСОБА_8 , на автомобілі марки Toyota Land Cruiser 150, д.р.н. НОМЕР_8 , прибув за адресою м. Дніпро, просп. Лесі Українки, 61, де зустрівся з невстановленою особою, якому передав грошові кошти та особисті документи ОСОБА_12 , для організації виготовлення Довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_12 до військової служби із виключенням з військового обліку та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.
26.11.2023 ОСОБА_9 , діючи з відома ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та невстановлених осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, зателефонував ОСОБА_12 та повідомив, що документи для забезпечення незаконного перетинання ОСОБА_12 державного кордону України готові.
27.11.2023 ОСОБА_10 , діючи з відома ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , та невстановлених осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, домовився з ОСОБА_12 про зустріч 29.11.2023, на якій ОСОБА_12 передасть другу частину раніше обумовлених грошових коштів у сумі 3500 доларів США та додаткові 500 доларів США, оскільки зі слів ОСОБА_10 вартість виготовлення відповідних документів зросла, та отримає Довідку військово-лікарської комісії, яка містить неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_12 до військової служби із виключенням з військового обліку та Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.
Надалі, 29.11.2023 приблизно о 13:40 годин ОСОБА_10 діючи з відома ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та невстановлених осіб, за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, умисно, з корисливих мотивів, перебував за адресою м. Дніпро, пр. Слобожанський, поблизу буд. 67К, де зустрівся з ОСОБА_12 та висловив вимогу про необхідність передачі йому другої частини раніше обумовлених грошових коштів у сумі 3500 доларів США та додаткові 500 доларів США, за організацію ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та іншими невстановленими особами незаконного переправлення через державний кордон України ОСОБА_12 , шляхом надання останньому засобів, а саме: довідки військово-лікарської комісії, яка містить неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_12 до військової служби із виключенням з військового обліку та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.
В цей же момент, ОСОБА_12 , на вимогу ОСОБА_10 , передав останнім другу частину грошових коштів в розмірі 3 500 доларів США, купюрами номіналом по 100 доларів США: HB 74099762 M; HB 23449424 R; KB 02217821 G; KF 77894907 B; KB 484035780 D; KG 47606911 A; HJ 80032611 A; KB 21880094 Q; KK 09053088 D; HE 332933750 D; FF 80973504 A; KJ 61925147 A; KF 33011880 C; KG 04592991 B; HC 67830569 A; KB 88698207 A; KB 65237632 E; KB 12129879 D; HF 37306701 F; KB 00301113 *; KB 60762689 C; HF 76365551 E; HJ 70784598 A; KB 41581637 J; HE 40199050 D; HB 88267065 H; HB 88267049 H; HK 28915401 C; HB 88267043 H; HE 30063674 C; HF 15245012 A; HC 07442584 B; AK 85317204 A; KE 00755047 A; KB 93253678 D, та додаткові 500 доларів США за організацію ними незаконного переправлення ОСОБА_12 через державний кордон України, та надання засобу для переправлення через Державний кордон України, у вигляді довідки військово-лікарської комісії, яка містить неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_12 до військової служби із виключенням з військового обліку та усуненням перешкод у вигляді Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.
Отримавши грошові кошти, ОСОБА_10 надав ОСОБА_12 засоби для незаконного переправлення через державний кордон України, а саме наступні документи: Довідку військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку №31/443 від 11.07.2022, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_5 (код НОМЕР_9 )» та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_10 від 13 липня 2022 року, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_14 , які надають дозвіл на переправлення через державний кордон України, та надав поради і вказівки стосовно перетину державного кордону України.
Після чого, цього ж дня, діючи відповідно до обумовленого плану, з корисливих мотивів, ОСОБА_10 зустрівся з ОСОБА_8 та передав останньому грошові кошти, отримані від ОСОБА_12 .
Таким чином, ОСОБА_10 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та невстановленими досудовим розслідуванням особами, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, з корисливих мотивів, перебуваючи на території м. Дніпра, організували незаконне переправлення ОСОБА_12 через державний кордон України, шляхом надання порад, вказівок та засобів у вигляді Довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку №31/443 від 11.07.2022, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_5 (код НОМЕР_9 )» та усуненням перешкод у вигляді Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_10 від 13 липня 2022 року, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_14 .
З урахуванням викладеного, ОСОБА_8 , підозрюється у злочині, передбаченому ч. 3 ст. 332 КК України, а саме: організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями, за попередньою змовою групою осіб, вчинені з корисливих мотивів.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_9 підозрюється у злочині, передбаченому ч. 3 ст. 332 КК України а саме: організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, сприяння її вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, за попередньою змовою групою осіб, вчинені з корисливих мотиві.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_10 підозрюється у злочині, передбаченому ч. 3 ст. 332 КК України а саме: організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, сприяння її вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, за попередньою змовою групою осіб, вчинені з корисливих мотиві.
Посилання на докази, якими обґрунтовується підозра ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 :
Протоколи допиту та пред'явлень для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_12 , який пояснив, що раніше йому знайомий ОСОБА_15 (в подальшому свідок впізнав його ОСОБА_9 ), під час приватного спілкування з ОСОБА_12 повідомив останньому, що він та його товариші мають широке коло знайомств у м. Дніпро, у тому числі і серед працівників ТЦК та СП, а також мають можливість організовувати проходження військово-лікарської комісії, за результатом якої буде встановлено непридатність особи до військової служби у військовий час та отримання відповідних офіційних документів. 08.07.2023, в ході спілкування ОСОБА_12 та ОСОБА_9 за допомогою мобільного додатку «Telegram» ОСОБА_9 нагадує ОСОБА_12 про можливість виготовлення документів, які надають можливість безперешкодно виїжджати за межі України під час дії воєнного стану. Під час вказаного обміну повідомленнями, ОСОБА_9 пояснює ОСОБА_12 процедуру оформлення зазначених документів та її вартість, а також надає контакт свого знайомого - ОСОБА_16 (в подальшому свідок його впізнав як ОСОБА_10 ), який надає ОСОБА_12 уточнену інформацію стосовно процедури оформлення документів, які надають можливість безперешкодно виїжджати за межі України під час дії воєнного стану та повідомляє, що їх оформлення здійснюється за допомогою працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 . ОСОБА_9 та ОСОБА_10 пояснили, що для оформлення відповідних документів, ОСОБА_12 повинен їм надати копію паспорта, ідентифікаційного коду, 4 фотокартки, при наявності тимчасового приписного посвідчення, військового квитка та рукописних даних щодо вищої освіти, місця навчання сімейного стану, а також грошові кошти у сумі від 7000$ до 9000$.
Протоколи огляду мобільного телефону свідка ОСОБА_12 , за результатами яких були встановлені листування ОСОБА_10 , ОСОБА_9 зі свідком ОСОБА_12 стосовно вартості, процедури та строків виготовлення документів для виїзду ОСОБА_12 через державний кордон України.
Протоколи огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих грошових коштів за участю свідка ОСОБА_12 , якому 18.09.2023 та 29.11.2023 були вручені грошові кошти загальною сумою 7000 дол США (двома рівними частинами) та зафіксовані серії та номери кожної купюри.
Протоколи за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, за результатами яких було встановлено, що 19.09.2023 ОСОБА_9 під час телефонної розмови з ОСОБА_12 нагадав перелік необхідних документів, якій ОСОБА_12 необхідно надати та домовились про зустріч 20.09.2023. В обумовлену дату, об 11:18 год ОСОБА_10 телефонує ОСОБА_8 та повідомляє про те, що ОСОБА_17 планує приїхати та привезти документи. Цього ж дня, о 13:49 за адресою: м. Дніпро, пр. Богдана Хмелницького, біля буд. 106А, свідок ОСОБА_12 зустрівся з ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , яким передав 3500 дол США та необхідність особисті документи. Далі, о 14:20 ОСОБА_10 зустрівся з ОСОБА_8 , якому передав документи ОСОБА_12 . В подальшому, протягом жовтня-листопада зафіксовані неодноразові розмови між ОСОБА_12 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 стосовно строків виготовлення документів для виїзду ОСОБА_12 через державний кордон України. 29.11.2023 зафіксовано розмову між вищевказаними учасниками про те, що документи у ОСОБА_8 вже готові та ОСОБА_12 зустрінеться з ОСОБА_10 приблизно о 13:00, а ОСОБА_8 після зустрічі приїде до ОСОБА_10 за грошима. Так, 29.11.2023 ОСОБА_12 за адресою: м. Дніпро, пр. Слобожанський, поблизу буд. 67к зустрівся з ОСОБА_10 , якому передав грошові кошти у сумі 4000 дол США та отримав від ОСОБА_10 документи. Крім цього, зафіксована розмова ОСОБА_9 з невстановленою органом досудового розслідування особою про те, що ОСОБА_9 за кожного «клієнта» отримує грошові кошти у сумі 500 дол США.
Протокол огляду від 29.11.2023 за результатами якого було вилучено документи: Довідку військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку №31/443 від 11.07.2022, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_5 (код НОМЕР_9 )» та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_10 від 13 липня 2022 року, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_14 , які ОСОБА_12 надав слідчому для вилучення та пояснив, що саме ці документи він отримав від ОСОБА_10 .
Протокол обшуку від 29.11.2023 за місцем мешкання ОСОБА_10 , за адресою: АДРЕСА_6 , за результатами якого були вилучені грошові кошти, надані 29.11.2023 свідком ОСОБА_12 за виготовлення документів для виїзду через державний кордон України.
Протокол обшуку від 30.11.2023 автомобіля Toyota Land Cruiser 150, АE3888KE, vin: НОМЕР_11 , який перебував у користуванні ОСОБА_8 , за результатами якого були вилучені копії документів: тимчасових посвідчень військовозобов'язаних, видані начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_18 без гербової печатки, та виписки стаціонарного хворого на ім'я ОСОБА_19 , ОСОБА_20 та рукописні записи.
Протокол обшуку від 30.11.2023 автомобіля Toyota Land Cruiser 3346, KE3888KE, vin: НОМЕР_12 , який перебував у користуванні ОСОБА_8 , за результатами якого були виявлені та вилучені копії особистих документів інших осіб.
Протокол обшуку від 29.11.2023 за місцем мешкання ОСОБА_9 , за адресою: АДРЕСА_4 , за результатами якого були виявлені та вилучені копії особистих документів інших осіб.
Відповідь з ІНФОРМАЦІЯ_8 відповідно до якого ОСОБА_12 не перебував у них на обліку та не направлявся на проходження ВЛК.
Допит свідка ОСОБА_21 , який повідомив, що ОСОБА_8 час від час прохає його перевірити чи зняті відповідні особи з військового обліку.
Допит свідка ОСОБА_18 , який пояснив, що підписи у Тимчасових посвідченнях військовозобов'язаних він ставить лише з гербовою печаткою, що свідчить, про те, що документи, знайдені у автомобілі ОСОБА_8 містять ознаки підробки.
Іншими доказами у своїй сукупності.
Процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу: Закінчення проведення огляду речових доказів, які були вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_8 та здійснити аналіз отриманих даних; провести тимчасові доступи до інформації, що знаходиться у вилучених мобільних телефонах та здійснити аналіз отриманих даних; отримати висновок судово-технічної експертизи документів; відібрати зразки почерку та підпису у ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , провести судові почеркознавчі експертизи;
провести судові експертизи звуко-, відеозапису; провести тимчасові доступи до інформації, що знаходиться у володінні операторів мобільного зв'язку та здійснити аналіз отриманих даних; розсекретити матеріальні носії інформації, які стали підставою
для проведення негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні; за результатами проведених заходів встановити причетність до вчинення вказаних злочинів інших осіб, та надати правову оцінку їхнім діям під час кримінального провадження, повідомити їм про підозру та застосувати запобіжні заходи; виконати вимоги ст. 290 КПК України; скласти обвинувальний акт; виконати інші слідчі дії, необхідність в яких виникне в ході виконання вище перелічених слідчих дій.
Значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду:
Результати проведення вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для судового розгляду, оскільки отримані відомості нададуть змогу органу досудового розслідування надати належну правову кваліфікацію діям підозрюваних, встановити інших ймовірних співучасників кримінальних правопорушень та забезпечити доведення вини у інкримінованих кримінальних правопорушеннях, а в подальшому - винести законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення, яке буде ґрунтуватись на дотриманні завдань та загальних засад кримінального провадження.
Крім того, на даний час будуть проведені дії щодо встановлення причетності до вчинення вказаного злочину інших осіб.
Зазначені слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії не могли бути проведені раніше, оскільки проводилась значна кількість інших слідчих (розшукових) дій для встановлення обставин вчинення вказаного та інших злочинів.
Обставини, що перешкоджали здійснити вказані слідчі та процесуальні дії раніше, тобто у двомісячний строк, є об'єктивними, не залежать від органу досудового розслідування та обумовлені особливою складністю кримінального провадження.
Строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій:
Відповідно до п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5, строк проведення експертизи встановлюється керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) і не повинен перевищувати 90 календарних днів.
У разі значного завантаження експерта (за наявності у нього на виконанні одночасно понад десять експертиз, у тому числі комісійних та комплексних) більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.
Для проведення та завершення вищевказаних слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, у зв'язку із особливою складністю кримінального провадження, а також кількістю слідчих (процесуальних) дій, необхідних для забезпечення належної якості досудового розслідування, кількістю підозрюваних осіб (на даний час 3 особи), значної кількості судових експертиз, які перебувають на виконанні та будуть призначені, необхідний строк не менше 6 (шести) місяців. Двомісячний строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023040000000430 закінчується 30.01.2024, але для проведення вище перелічених слідчих та процесуальних дій потрібен додатковий час - не менше 4 (чотирьох) місяців. Вказаний строк є найкоротшим строком, достатнім для потреб досудового розслідування та проведення вищевказаних слідчих дій, судових експертиз та прийняття процесуальних рішень.
Обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше:
Перешкодою раніше здійснити вищевказані слідчі та процесуальні дії, незважаючи на вжиті заходи з боку органу досудового розслідування є великий обсяг слідчих дій, який полягає в тому числі у встановленні та допиті осіб, призначенні відповідних судових експертиз, кількості підозрюваних осіб, а також тим, що розсекречування протоколів та матеріальних носів інформації, а також документів, на підставі яких вони проводились займає тривалий час.
Проведення вказаних слідчих та процесуальних дій та долучення їх результатів до матеріалів кримінального провадження матиме суттєве значення для доведення вини підозрюваних в інкримінованому їм кримінальному правопорушенні.
Згідно з ч. 4 ст. 294 КПК України, строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до 6 місяців - внаслідок особливої складності провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений до шести місяців слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником.
Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п'яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу.
На підставі викладеного, з метою отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, дослідження всіх обставин кримінальних правопорушень, надання їм належної правової оцінки, враховуючи те, що вказані слідчі дії не могли бути здійснені та завершені раніше з об'єктивних причин внаслідок особливої складності провадження та тривалим проведенням судових експертиз.
На підставі викладеного, з метою отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, дослідження всіх обставин кримінальних правопорушень, надання їм належної правової оцінки, враховуючи те, що вказані дії не могли бути здійснені та завершені раніше з об'єктивних причин, слідчий звернувся з даним клопотанням в якому просить продовжити строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до 6 (шести) місяців.
В судовому засіданні слідчий та прокурор клопотання підтримали, посилаючись при цьому на доводи, викладені у клопотанні, пояснили, що на даний час органу досудового розслідування необхідно провести ряд слідчих дій. Просили продовжити строк досудового розслідування до 6 (шести) місяців.
Підозрювані та захисники в судовому засіданні не заперечували проти задоволення клопотання.
Заслухавши пояснення учасників, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного.
Згідно з ч. 4 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 294 КПК України якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу:
1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора;
2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;
3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.
У відповідності до ч.ч. 1, 2, 8 ст. 295-1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого. У клопотанні про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) прізвище, ім'я, по батькові підозрюваного; 2) найменування (номер) кримінального провадження; 3) суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа; 4) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра; 5) процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; 6) значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; 7) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 8) обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов'язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування. Слідчий суддя, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог цієї статті, повертає його прокурору, слідчому, про що постановляє ухвалу. Ухвала слідчого судді про продовження строку досудового розслідування повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, передбачених цим Кодексом, а також містити новий визначений строк досудового розслідування.
Слідчим суддею встановлено, що в провадженні СУ ГУНп в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного 07.08.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023040000000430
за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України
30.11.2023 ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 повідомлено про підозру, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, а саме: організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями, за попередньою змовою групою осіб, вчинені з корисливих мотивів.
Обґрунтованість пред'явлених підозр ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 підтверджують наступні докази: Протоколи допиту та пред'явлень для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_12 , який пояснив, що раніше йому знайомий ОСОБА_15 (в подальшому свідок впізнав його ОСОБА_9 ), під час приватного спілкування з ОСОБА_12 повідомив останньому, що він та його товариші мають широке коло знайомств у м. Дніпро, у тому числі і серед працівників ТЦК та СП, а також мають можливість організовувати проходження військово-лікарської комісії, за результатом якої буде встановлено непридатність особи до військової служби у військовий час та отримання відповідних офіційних документів. 08.07.2023, в ході спілкування ОСОБА_12 та ОСОБА_9 за допомогою мобільного додатку «Telegram» ОСОБА_9 нагадує ОСОБА_12 про можливість виготовлення документів, які надають можливість безперешкодно виїжджати за межі України під час дії воєнного стану. Під час вказаного обміну повідомленнями, ОСОБА_9 пояснює ОСОБА_12 процедуру оформлення зазначених документів та її вартість, а також надає контакт свого знайомого - ОСОБА_16 (в подальшому свідок його впізнав як ОСОБА_10 ), який надає ОСОБА_12 уточнену інформацію стосовно процедури оформлення документів, які надають можливість безперешкодно виїжджати за межі України під час дії воєнного стану та повідомляє, що їх оформлення здійснюється за допомогою працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 . ОСОБА_9 та ОСОБА_10 пояснили, що для оформлення відповідних документів, ОСОБА_12 повинен їм надати копію паспорта, ідентифікаційного коду, 4 фотокартки, при наявності тимчасового приписного посвідчення, військового квитка та рукописних даних щодо вищої освіти, місця навчання сімейного стану, а також грошові кошти у сумі від 7000$ до 9000$; Протоколи огляду мобільного телефону свідка ОСОБА_12 , за результатами яких були встановлені листування ОСОБА_10 , ОСОБА_9 зі свідком ОСОБА_12 стосовно вартості, процедури та строків виготовлення документів для виїзду ОСОБА_12 через державний кордон України; Протоколи огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих грошових коштів за участю свідка ОСОБА_12 , якому 18.09.2023 та 29.11.2023 були вручені грошові кошти загальною сумою 7000 дол США (двома рівними частинами) та зафіксовані серії та номери кожної купюри; Протоколи за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, за результатами яких було встановлено, що 19.09.2023 ОСОБА_9 під час телефонної розмови з ОСОБА_12 нагадав перелік необхідних документів, якій ОСОБА_12 необхідно надати та домовились про зустріч 20.09.2023. В обумовлену дату, об 11:18 год ОСОБА_10 телефонує ОСОБА_8 та повідомляє про те, що ОСОБА_17 планує приїхати та привезти документи. Цього ж дня, о 13:49 за адресою: м. Дніпро, пр. Богдана Хмелницького, біля буд. 106А, свідок ОСОБА_12 зустрівся з ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , яким передав 3500 дол США та необхідність особисті документи. Далі, о 14:20 ОСОБА_10 зустрівся з ОСОБА_8 , якому передав документи ОСОБА_12 . В подальшому, протягом жовтня-листопада зафіксовані неодноразові розмови між ОСОБА_12 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 стосовно строків виготовлення документів для виїзду ОСОБА_12 через державний кордон України. 29.11.2023 зафіксовано розмову між вищевказаними учасниками про те, що документи у ОСОБА_8 вже готові та ОСОБА_12 зустрінеться з ОСОБА_10 приблизно о 13:00, а ОСОБА_8 після зустрічі приїде до ОСОБА_10 за грошима. Так, 29.11.2023 ОСОБА_12 за адресою: м. Дніпро, пр. Слобожанський, поблизу буд. 67к зустрівся з ОСОБА_10 , якому передав грошові кошти у сумі 4000 дол США та отримав від ОСОБА_10 документи. Крім цього, зафіксована розмова ОСОБА_9 з невстановленою органом досудового розслідування особою про те, що ОСОБА_9 за кожного «клієнта» отримує грошові кошти у сумі 500 дол США; Протокол огляду від 29.11.2023 за результатами якого було вилучено документи: Довідку військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність осіб до військової служби із виключенням з військового обліку №31/443 від 11.07.2022, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_5 (код НОМЕР_9 )» та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_10 від 13 липня 2022 року, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_14 , які ОСОБА_12 надав слідчому для вилучення та пояснив, що саме ці документи він отримав від ОСОБА_10 ; Протокол обшуку від 29.11.2023 за місцем мешкання ОСОБА_10 , за адресою: АДРЕСА_6 , за результатами якого були вилучені грошові кошти, надані 29.11.2023 свідком ОСОБА_12 за виготовлення документів для виїзду через державний кордон України; Протокол обшуку від 30.11.2023 автомобіля Toyota Land Cruiser 150, АE3888KE, vin: НОМЕР_11 , який перебував у користуванні ОСОБА_8 , за результатами якого були вилучені копії документів: тимчасових посвідчень військовозобов'язаних, видані начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_18 без гербової печатки, та виписки стаціонарного хворого на ім'я ОСОБА_19 , ОСОБА_20 та рукописні записи; Протокол обшуку від 30.11.2023 автомобіля Toyota Land Cruiser 3346, KE3888KE, vin: НОМЕР_12 , який перебував у користуванні ОСОБА_8 , за результатами якого були виявлені та вилучені копії особистих документів інших осіб; Протокол обшуку від 29.11.2023 за місцем мешкання ОСОБА_9 , за адресою: АДРЕСА_4 , за результатами якого були виявлені та вилучені копії особистих документів інших осіб; Відповідь з ІНФОРМАЦІЯ_8 відповідно до якого ОСОБА_12 не перебував у них на обліку та не направлявся на проходження ВЛК; Допит свідка ОСОБА_21 , який повідомив, що ОСОБА_8 час від час прохає його перевірити чи зняті відповідні особи з військового обліку; Допит свідка ОСОБА_18 , який пояснив, що підписи у Тимчасових посвідченнях військовозобов'язаних він ставить лише з гербовою печаткою, що свідчить, про те, що документи, знайдені у автомобілі ОСОБА_8 містять ознаки підробки.
Слідчий суддя вважає, що в судовому засіданні стороною обвинувачення надано достатньо доказів щодо обґрунтованості підозри.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 07.08.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023040000000430
за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України закінчується 30.01.2024 року.
Як свідчить клопотання слідчого, на даний час у кримінальному провадженні слід вчинити ще низку слідчо-розшукових дій, для яких, на думку сторони обвинувачення, потрібен загальний строк не менше шести місяців, зокрема: Закінчення проведення огляду речових доказів, які були вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_8 та здійснити аналіз отриманих даних; провести тимчасові доступи до інформації, що знаходиться у вилучених мобільних телефонах та здійснити аналіз отриманих даних; отримати висновок судово-технічної експертизи документів; відібрати зразки почерку та підпису у ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , провести судові почеркознавчі експертизи; провести судові експертизи звуко-, відеозапису; провести тимчасові доступи до інформації, що знаходиться у володінні операторів мобільного зв'язку та здійснити аналіз отриманих даних; розсекретити матеріальні носії інформації, які стали підставою для проведення негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні; за результатами проведених заходів встановити причетність до вчинення вказаних злочинів інших осіб, та надати правову оцінку їхнім діям під час кримінального провадження, повідомити їм про підозру та застосувати запобіжні заходи; виконати вимоги ст. 290 КПК України; скласти обвинувальний акт; виконати інші слідчі дії, необхідність в яких виникне в ході виконання вище перелічених слідчих дій.
Слідчий суддя також пересвідчився у об'ємі процесуальних дій, які вже здійснені під час досудового розслідування у кримінальному провадженні, який свідчить про те, що протягом часу досудового розслідування вчинялись дії щодо встановлення дійсних обставин, які стали предметом дослідження у кримінальному провадженні, та вчинено чимало процесуальних необхідних для їх встановлення.
Враховуючи викладене, слідчий суддя погоджується з тим, що провести зазначені необхідні слідчо-розшукові дії у визначений законом строк, тобто до 30.01.2024 року, не виявилося можливим з об'єктивних причин.
Наведене свідчить, що з метою забезпечення належного проведення усіх необхідних процесуальних дій, для забезпечення повного, всебічного, об'єктивного та неупередженого проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, у зв'язку з надзвичайною складністю кримінального провадження, обсягом проведення необхідних дій, що вимагають значного часу, наявна обґрунтована необхідність у продовженні строку досудового розслідування до п'яти місяців, тобто до 30.04.2024 року, оскільки, на думку слідчого судді, саме такий строк буде достатнім для завершення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.
Керуючись ст. 7, 110, 219, 294, 295-1, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити частково.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 07.08.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023040000000430 за ч. 3 ст. 332 КК України за підозрою ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , до п'яти місяців - 30 квітня 2024 року.
В задоволенні решти вимог клопотання відмовити за необгрунтованістю.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1